Organizátori najväčšieho športového podujatia, aké Banská Bystrica kedy organizovala, predstavili konkrétnejšie črty programu blížiacej sa akcie. Otvárací ceremoniál Letného Európskeho olympijského festivalu mládeže (EYOF) sa neuskutoční na štadióne, ale netradične v parku.

Tisícky športovcov a členov delegácií, ale aj hostí a návštevníkov privíta Park pod Pamätníkom SNP. Otvárací ceremoniál EYOF 2022 sa uskutoční 24. júla. Vstupenky si bude možné zakúpiť za symbolickú cenu.

“Privítame 3500 členov oficiálnych výprav zo 48 krajín, pozvaných bude 1000 hostí, 3000 návštevníkov nielen z Banskej Bystrice a súčasťou otvorenia budú aj dobrovoľníci. Program bude postavený na regionálnosti, teda návštevníkom prinesieme všetko slovenské a domáce. V ďalšie dni od 25. do 30. júla čaká na hostí kultúrny a športový program pre všetky vekové kategórie. Hlavné bloky programu sú stanovené na 14.00 h, 17.00 h a 20.00 h. Mená slovenských hviezd sa fanúšikovia dozvedia postupne zo sociálnych sietí. Vstup do celej fanzóny bude bezplatný, a to sa týka aj vstupu na všetky koncerty a atrakcie,“ upresňuje informácie k otváraciemu ceremoniálu Lukáš Donoval, riaditeľ marketingového oddelenia EYOF.

Ceremoniály s dôrazom na slovenskú tvorbu a región

Banskú Bystricu čaká počas 6 súťažných dní až 120 medailových ceremoniálov. Organizátori EYOF Banská Bystrica 2022 stavili na podporu a prezentáciu lokálnych výrobcov a dodávateľov.

„Prostredníctvom medailí a ceremoniálov chceme podporiť a vyzdvihnúť  slovenskú kultúru a spropagovať región, v ktorom sa podujatie koná. Chceli by sme svetu predstaviť Slovensko a samotný banskobystrický región. Všetky produkty a kultúrne telesá sú naše domáce slovenské. Veľmi ma teší, že sme koncept postavili na prezentácii samotného Slovenska, pretože počas tejto športovej udalosti bude Banská Bystrica hostiť okolo šesťtisíc účastníkov a hostí,“ uvádza Peter Hamaj, riaditeľ organizačného výboru EYOF Banská Bystrica 2022.

Výrobu medailí  organizátori zverili do rúk tradičnému slovenskému výrobcovi, ktorým je Mincovňa Kremnica. Pre EYOF Banská Bystrica 2022 bolo vyrobených celkovo 842 medailí. Všetky sú zhotovené z mosadze, v priemere majú 80 mm. „Na prednej strane je vyobrazené logo EYOF Banská Bystrica 2022 a na zadnej znázornené logo Európskych olympijských výborov. Pre víťazov sú určené pozlátené, športovci na 2. mieste dostanú medaily s niklovaným vyhotovením a pri medailách za 3. priečku je to patinovaný bronz,“ informoval vedúci predaja Mincovne Kremnica Jaroslav Setnický.

Medaily sú v tvare srdca, čo je symbolické v súvislosti s dejiskom festivalu. „Mesto Banská Bystrica je často označované ako srdce Slovenska. Je metropolou stredného Slovenska a územia pod Nízkymi Tatrami. Zároveň je srdcom dôležitých udalostí slovenských novodobých dejín, spomeniem napríklad SNP. Srdce je však aj symbolom lásky, odvahy, statočnosti, či bojovnosti, ktoré charakterizujú mladých športovcov, zúčastnených na EYOF. Štylizácia srdca nadväzuje na dominantný tvar loga EYOF – štvordielnu stuhu, ktorá je vytvarovaná do podoby srdca,“ uviedol autor dizajnu medailí Karol Krištofovič.

Okrem medailí si tí najlepší športovci z EYOF 2022 odnesú aj oficiálneho maskota Bystríka v špeciálnej úprave so zlatými, striebornými a bronzovými prvkami.

Medaily budú počas ceremoniálov prezentovať členovia Univerzitného folklórneho súboru (UFS) Mladosť, ktorý pôsobí ako reprezentačné teleso Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Špeciálne budú aj medailové podnosy – tácky, ktoré vyrobil umelecký rezbár Igor Prilinský metódou tradičného dlabania. Stupne víťazov, na ktorých budú medailisti dekorovaní sú vyrobené zo stopercentne recyklovaného materiálu. Výnimočnosť medailových ceremoniálov bude podčiarkovať sprievodná hudba, na ktorej tvorbe sa podieľali študenti Konzervatória Jána Levoslava Bellu a orchester Štátnej opery v Banskej Bystrici.

Z hľadiska počtu ceremoniálov ich bude z desiatich športových odvetví najviac v atletike – až tretina z celkového počtu. Atléti si rozdelia 40 medailových kolekcií.