Vláda plánuje byť k Banskej Bystrici mimoriadne štedrá. Ak v stredu na jej rokovaní prejdú všetky navrhnuté body, finančná pomoc poputuje aj vybraným obciam v okrese a tiež do okresov Brezno a Krupina.

ficoV rámci svojho stredajšieho výjazdového rokovania v Banskej Bystrici schváli vláda pre mesto, obce okresu i ďalšie stredoslovenské regióny vyčlenenie miliónov eur.  Sám premiér Róbert Fico pred vlaňajšími komunálnymi voľbami v súvislosti s pomocou mestu Žilina zdôraznil „aké je nevyhnutné, aby primátor a predseda samosprávneho kraja mali napojenie na vládne alebo parlamentné štruktúry.“ Vláda to dokazuje i teraz.

Na zlepšenie sociálno-ekonomickej situácie okresov Banská Bystrica, Brezno a mesta Banská Bystrica má vláda, na základe požiadaviek samospráv, rozhodnúť o prerozdelení dvoch miliónov eur pre 24 obcí v okrese, brezniansku nemocnicu vedenú bývalým bystrickým mestským poslancom koalície strany SMER-SD Petrom Mečiarom, a tunajšiu mestskú firmu MBB.

Zo 42 obcí okresu Banská Bystrica v uplynulých komunálnych voľbách vyhralo sedemnásť starostov ako kandidátov vládnej strany SMER-SD, respektíve na spoločných kandidátkach tejto strany. Vládny príspevok neminie ani jednu z týchto obcí a tiež mesto Banská Bystrica, kde bol zvolený primátor podporovaný vládnou stranou.

Podpora v rozsahu niekoľkých tisíc eur poputuje aj do šiestich obcí, kde zvíťazili nezávislí kandidáti, či kandidáti iných politických strán. Vo vlaňajších voľbách v okrese zvíťazilo 21 nezávislých starostov, sedemnásť na kandidátkach strany SMER-SD alebo jej koalícií a štyria inej politickej príslušnosti.

Vláda dá Bystrici aj na opravu ciest

Až 826-tisíc eur má byť od vlády účelovo viazaných pre mesto za účelom rekonštrukcie a obnovy miestnych komunikácií, parkovacích plôch a revitalizáciu mestského parku. Ďalších stotisíc eur vláda pošle mestu na vybudovanie korčuliarskej trasy v parku pod pamätníkom SNP a netradične prispeje aj mestskej firme MBB, a to sumou 250-tisíc eur na dobudovanie infraštruktúry priemyselného parku.

park upravenyV rámci rokovania vlády sa nebudú prerozdeľovať len priame dotácie, ale aj určovať úlohy jednotlivým ministerstvám. Do roku 2017 by tak malo Ministerstvo vnútra zrealizovať rekonštrukciu požiarnej stanice v Banskej Bystrici i Zvolene a Úrad vlády by sa mal postarať o vysporiadanie pozemkov v okolí Kaštieľa Radvanských, na rekonštrukciu ktorého už dávnejšie vláda prisľúbila pomoc Akadémii umení.

Ministerstvo dopravy dostane za úlohu, okrem rekonštrukcií viacerých regionálnych ciest, ukončiť prebiehajúcu štúdiu realizovateľnosti dostavby rýchlostnej cesty R1 Banská Bystrica – Ružomberok cez Hiadeľské sedlo. Vláda tiež nariadi už avizované kroky k výstavbe protihlukových stien pri rýchlostnej ceste v Radvani. Medzi schvaľovanými úlohami pre Ministerstvo dopravy jej aj úprava križovatky na R1 pri Sielnici.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka má tiež vyvolať rokovania so štátnym podnikom Lesy Slovenskej republiky ohľadom nájmu pozemkov parkoviska na Mičinskej počas prestavby autobusovej stanice pre Dopravný podnik mesta a pre mesto zabezpečiť možný nájom pozemkov v lokalite Podryba v súvislosti s možnou rekonštrukciou a revitalizáciou rybníka a jej podporou z eurofondov.

Stadion SNP, StiavnickyMinisterstvo školstva, vedy, výskumu a športu by zas malo hľadať ďalšie možnosti štátnej podpory pre banskobystrický Zimný štadión, za účelom jeho komplexného dokončenia. Ministerstvo obrany zas dostane za úlohu definitívne navrhnúť riešenie majetkového vysporiadania futbalového štadióna na Štiavničkách.

Ministerstvo zdravotníctva má poskytnúť zhruba 1,3 milióna eur na nevyhnutné rekonštrukčné práce v Rooseveltovej nemocnici, ďalších vyše 800-tisíc eur poputuje Detskej fakultnej nemocnici. Ministerstvo kultúry by malo do konca roka 2016 začať s pokračovaním rekonštrukcie Štátnej opery a pripraviť tiež projekt modernizácie Múzea SNP. Ministerstvo práce má zas vyčleniť takmer dva milióny eur na svoj projekt vytvárania pracovných miest za účelom praxe pre mladých ľudí v okresoch Banská Bystrica, Brezno a Krupina.

Kompletný materiál, ktorý budú ministri schvaľovať v stredu popoludní na zasadnutí v banskobystrickej Radnici, nájdete tu..