Druhý novembrový víkend by vraj nemal byť taký upršaný ako boli posledné dni. Ale keby aj, čo už? Jeseň má právo byť sychravá. Počasie však určite nebude prekážkou pre tých, ktorí si chcú počas víkendu užiť trochu kultúry.

O niektorých podujatiach, ktoré sa cez víkend konajú v Banskej Bystrici, sme vás už informovali: Vertigo Cup 2013, Bystrická folklórna Haravara. A ponúkame vám aj ďalšie víkendové tipy!

Záhrada CNK

7_Záhrada Soft Jazz SocietyPiatok – Jazzový koncert

Soft Jazz Society, teda Spoločnosť jemného jazzu, zahrá v piatok večer v banskobystrickej Záhrade. Najskôr, v predkoncerte o 20. hodine, sa predstaví Saxofónové kvarteto zo Slovenskej Ľupče. Koncert jazzovej formácie Soft Jazz Society začne o 20.30 hod.

Sobota – Prorok Rak

Divadlo Gasparego z Liptovského Mikuláša poteší deti bábkovým predstavením na motívy Dobšinského rozprávky Prorok Rak. Príbeh o tom, ako Jano Rak svojou šikovnosťou nielen zbohatol, ale aj k úcte všetkých prišiel a ako jeho žena Zuza už nikdy viac nemusela nahá po dome chodiť, sa začína o 16. hod. Účinkujú Ľudmila Klimková a Ján Mikuš.

Klub 77 – Súboj titanov

U2 verzus Rammstein! Presne tak. Dve hudobné legendy, ktoré v piatok večer (od 20. hod.) zabojujú proti sebe (alebo aj pri sebe) na pódiu banskobystrickej „77“.

U2 Revival SK je partia muzikantov, ktorí majú radi U2 a kladú dôraz na čo najkvalitnejšie prevedenie songov tejto írskej legendy. V repertoári majú všetky zásadné hity U2.

Grabstein je najlepší slovenský tribute band nemeckých gigantov, skupiny Rammstein.

Divadlo Štúdio tanca – PRESS DAY

PRESS DAY (Novinársky deň) je jediné podujatie svojho druhu na Slovensku určené mladým ľuďom. Jeho súčasťou sú nielen inšpiratívne príbehy známych osobností z médií ale aj na praktické workshopy. Ak chcete nahliadnuť do zákulisia žurnalistiky, máte jedinečnú možnosť – v sobotu od 10. hod. v Divadle Štúdia tanca v Banskej Bystrici.

Potulky mestom – Kalvárska hora Urpín

10_PotulkyV nedeľu sa môžete vydať na tradičné a obľúbené potulky mestom, tentoraz až na Kalvársku horu Urpín. Spolu so sprievodkyňou Lýdiou Búlikovou navštívite Kostol Povýšenia Sv. Kríža, nahliadnete aj do kláštora Bosých karmelitánov, dozviete sa zaujímavosti z histórie vzniku diecézy v Banskej Bystrici a pôsobení niektorých biskupov v meste.

Po skončení potuliek budete mať možnosť zúčastniť sa modlitby a sv. omše v kostolíku na kalvárii, ktorá začína o 15. hod. Zraz „potulkárov“ je o 13.30 hod. pri Mariánskom stĺpe na Námestí SNP.

Matejov dom – Listovanie históriou s Permonom

Aj v Matejovom dome na Námestí Štefana Moysesa sa v nedeľu môžete dozvedieť rôzne zaujímavosti z histórie Banskej Bystrice a zoznámiť sa s knižnou novinkou V službách cisára Františka Jozefa a jedným z jej autorov, Mariánom Bovanom. Stretnutie v Matejovom dome sa začne o 15.30 hod.

Ružomberok – Lampiónový sprievod

V ružomberskom Parku Š. N. Hýroša sa v piatok (16.30 hod.) roztancujú pestrofarebné svetielka. Kým sa Lampiónový sprievod sv. Martina pohne mestom, v parku sa odohrá Rozprávka o zatúlanom svetielku. Sprievodným podujatím je zbierka Podajme ruku rodine.

Breznianska rocková noc

Breznianska kapela Rhodesian, kapela Midnight Scream z Veľkého Krtíša, kapela Power of Cover z Bratislavy… Vrcholom tohtoročnej Breznianskej rockovej noci bude vystúpenie legendárneho českého gitaristu Miloša Doda Doležala s kapelou. To všetko v sobotu od 20. hodiny v reštaurácii Stodola.