V sobotu je v Ľubietovej Michalský jarmok. A v nedeľu, na Michala, sa po prvý raz bude bežať baníckou históriou a súťažiť o Permoníkov kylof. Víkend v  Ľubietovej môže byť zaujímavý.

Michalský jarmok

Ľubietovský Michalský jarmok má už 28-ročnú históriu. V sobotu 28. septembra otvorí svoje pomyselné brány o 8:00 h. Vtedy sa v parku začína tradičný remeselnícky trh. Krátko na to sa otvorí siedmy ročník podujatia Výstava plodov našich záhrad a v šiestom ročníku Receptára nielen na Michala budú súťažiť rôzne koláče a lekváry.

Otvorené dvere bude mať aj miestna Základná škola s materskou školou T.G. Masaryka a  s dobovými vozidlami príde na ľubietovský jarmok Klub veteránov z Piešťan. V Obecnom úrade si návštevníci jarmoku môžu pozrieť výstavu ručných prác a v Kultúrnom dome poľovnícku výstavu, ktorú pripravilo Poľovnícke združenie Rúbane z Ľubietovej pri príležitosti 25. výročia svojho vzniku. Výstavu otvoria o 10:00 h za sprievodu lesných rohov. Deti sa môžu zapojiť do lesných poznávacích hier.

Počas popoludnia (od 12:30 h) budú jarmočníkov a návštevníkov jarmoku zabávať Brass Kvintet z Banskej Bystrice, folklórne skupiny Debnár z Ľubietovej, Pohronec zo Sliača, Priechoďan z Priechodu a Folklórny súbor Partizán zo Slovenskej Ľupče. Od 16:00 do 18:00 h bude do tanca aj na počúvanie hrať kapela Durrex.

Permoníkov kylof

Kalórie získané vďaka jarmočným dobrotám môžete hneď na druhý deň po jarmoku, v nedeľu 29. septembra, vybehať po grúňoch ľubietovského chotára. Permoníkov kylof je skutočná športová lahôdka pre tých, čo milujú pohyb a zároveň majú aj objaviteľského ducha. Permoníci a kylof – historický banícky čakan, neodmysliteľne patria k histórii bývalého slobodného kráľovského mesta Ľubietová. Obidva symboly sú hlavným motívom tohto zážitkového podujatia.

Preteky otvorí o 9:30 h beh permoníkov na 200 m, o 10:00 h vyštartujú na 600 m trať mladší chlapci a dievčatá.  O 10:40 h to bude 5-kilometrový hobby beh a štafetový beh na 2 x 2 500 m, ktorého sa môžu zúčastniť všetci, malí aj veľkí. Trať hlavného, 10-kilometrového okruhu so stúpaním obcou hore ľubietovským chotárom, vedie po lúkach nad obcou s peknými výhľadmi na Nízke Tatry, až pod Vysokú, potom sa zvážnicami stáča naspäť areálom banského chodníka (štart 10:30 h).

Štart a cieľ pretekov je pri Obecnom úrade v Ľubietovej. Každý účastník behu o Permoníkov kylof dostane originálnu medailu a takisto ľubietovskú špecialitu, halušky z medenej vody. Pre rodiny je nachystaný bohatý program, vrátane možnosti vydať sa do sprístupnenej štôlne.

Atmosféra Michalského jarmoku (2016)