Po reprezentačnej prestávke sa opäť naplno rozbehol kolotoč extraligových zápasov najvyššej slovenskej súťaže v hokeji. Hráčov Banskej Bystrice čakal ostrý reštart, keď vycestovali do susedného Zvolena.

Hráči HKM si urobili z vlastného ľadu nedobytnú pevnosť, čo začali potvrdzovať už v polovici prvej tretiny. Do streleckej listiny sa počas presilovej hry zapísal reprezentačný útočník Maroš Jedlička, ktorý poslal Zvolenčanov do vedenia. Banskobystričania odpovedali pomerne rýchlo, už 33 sekúnd po úvodnom zásahu dokázal vyrovnať stav Gilbert Gabor, ktorý tečoval strelu Výhonského. To už ale začali úradovať domáci hokejisti, v dobrej šanci sa ocitol najprv Csányi, no jeho snahu zmaril Rahm. Švédsky brankár vo farbách Banskej Bystrice bol však prikrátky na razantné zakončenie Messnera v 15. minúte. O dve minúty na to zvyšoval už na 3:1 Kašlík, ktorý sa rovnako prezentoval mimoriadne kvalitným a presným zakončením.

Banskobystrická lavička reagovala zmenou brankára a medzi tri žrde sa od druhej tretiny postavil Belányi. Ten musel prakticky okamžite riešiť situáciu po zakončení Hecla, no následne pozoroval ako sa jeho spoluhráčom podarilo nepriaznivý stav vyrovnať. Kontaktný gól zaznamenal Výhonský, ktorý dorážal po zakončení Urbáneka a na 3:3 vyrovnával v 37. minúte Urbánek. Po dvoch tretinách tak „barani“ siahali na bodový zisk, no to sa malo zmeniť v záverečnom dejstve.

Hráčov HKM poslal opäť do vedenia v 44. minúte Huntebrinker a už o 27 sekúnd na to navyšoval vedenie svojho tímu Bondra. Olej do ohňa priliali Kabáč a Sládok, ktorí po pästnej výmene predčasne zamierili pod sprchy a to si ešte Sládok trúfal aj na Gabora. Banskobystričania mohli v presilovke vykresať iskierku nádeje, no pri šanciach Pavlina a Sukeľa dobre zasahoval Paterson. Skóre sa napokon menilo ešte raz, a to na strane domáceho celku, ktorému poistil vedenie Šiška. Jeho individuálna akcia znamenala šiesty gól v sieti Banskej Bystrice a HKM tak zvíťazilo na vlastnom ľade 6:3.

Rudolf Jendek, tréner HC ’05 Banská Bystrica: „Mali sme slabší úvod. Súper nás zatlačil a mal množstvo šancí. Dostal sa v prvej tretine do výhody. Od druhej tretiny sme poslali do hry brankára Belányiho a postupne sme sa od polovice zápasu dostali do hry. Po krásnych akciách sa nám podarilo vyrovnať na 3:3. Následne v tretej tretine sme inkasovali dva rýchle a dva lacné góly. Som sklamaný, lebo sme sa perfektne vrátili do zápasu. Štvrtý gól nás nemôže zlomiť. Musíme hrať ďalej a pokračovať v tom, čo sme produkovali. Ak budeme však hrať takýto hokej ako vo Zvolene, bude to omnoho lepšie. Zlomový moment bolo sporné vylúčenie pred štvrtým gólom, pretože hokejku držal hráč súpera a bolo ňou zasiahnuté do tváre. Je to na tých pánoch. Vyhovárať sa mi tu na nejaké tablety, že ich niekto nemá, neviem prijať takéto výhovorky. Jednoznačne však na našej strane by sme mali byť ostražitejší a zabrániť tomu gólu, ktorý sme inkasovali.“

Peter Oremus, tréner HKM Zvolen: „Treba pochváliť oba tímy, pretože hrali hokej a snažili sa o vytváranie si šancí. My sme radi, že sme zápas zvládli takým počtom gólov pred výbornou diváckou kulisou. Oba tímy sa dnes pričinili o to, že ľudia si prišli na svoje. Mrzí ma, že v druhej tretine pri inkasovaných góloch na 3:2 a 3:3 sme nepokryli hráčov, to sa nám nemôže stávať. Vedel som však, že v tretej tretine si šance vytvoríme a nejaký gól dáme. Bolo to o tom, kto dá ten štvrtý gól. Dali sme ho my a tým pádom sme boli úspešní.“

Ivan Ďatelinka, opätovný kapitán HC ’05 Banská Bystrica: „Po prvej tretine sme prehrávali 1:3 z nášho pohľadu, takže sme si povedali nejaké veci. Do druhej tretiny sme vstúpili dobre. Vyrovnali sme na 3:3. Mali sme momentum, boli o kúsok lepší, ale v tretej tretine to súper pekne trafil v presilovke a potom sme spravili hlúpe chyby. Ak ich budeme robiť, nebude sa nám ľahko vyhrávať. To je vec, ktorú musíme odstrániť. Čo sa týka kapitánskeho céčka na mojom drese, bola to voľba trénera. Ja to rešpektujem. Mám ťažkú úlohu, nielen teda ja, ale všetci. Musíme sa s tým popasovať. Celé sa to riešilo cez reprezentačnú pauzu. Sadli sme k tomu, povedali si určité veci. Verím, že to padne na úrodnú pôdu. Ja som povedal už pred sezónou, že „Kabymu“ (Michalovi Kabáčovi) pomôžem v jeho úlohe kapitána, no teraz potrebuje trošku odľahčiť. Nehovorím teda, že céčko budem mať do konca sezóny. Potrebujeme sa všetci herne zdvihnúť. A ak toto má pomôcť, tak nech to tak je.“

Jozef Sládok, obranca Zvolena: „My sme spokojní. Bol to náročný zápas ako každý s Banskou Bystricou, bolo to derby. My sme radi, že sme udržali na domácom ľade neporaziteľnosť. Je výborné, že doma vyhrávame, len treba, aby sme nosili aj nejaké body z vonku. Je tam nejaký problém, neviem v čom. Už párkrát sme boli blízko k výhram na ľade súperov, ale napokon nám závery duelov nevyšli a zbytočne sme stratili body. Na druhej strane sme radi, že doma víťazíme , ale musíme zbierať body aj vonku. A čo sa týka mojich bitiek, udialo sa to na ľade. Bol som trošku vyhecovaný. Počul som tam od oboch bystrických hráčov nejaké komentáre, z toho to vzniklo. Ja som hlavne nechcel dovoliť ataky na našich hráčov. Bol tam atak na Petra Zuzina, je to náš kapitán. Odskočili sme pritom na dva góly, takže nechcel som dopustiť, aby Bystričania začali poľovať na našich top hráčov. Chcel som to nejako stopnúť. Udialo sa to tak, ako ste videli a myslím si, že aj ľudia boli radi. Atmosféra bola výborná. Je to vždy dobré takéto zápasy. Z mojej strany to pri tých bitkách nebolo nič osobné. Obaja, tak Kabáč ako aj Gabor sú veľkí chlapi, čo ma teší. Rád hrám proti Bystrici a nemyslím si, že by bolo niečo extra zákerné. Bolo to v pohode.“

Tipos extraliga – 17. kolo – streda 16.11.2022 – Zimný štadión Zvolen

HKM Zvolen – HC ’05 Banská Bystrica 6:3 (3:1, 0:2, 3:0)

Góly: 10. Jedlička (Langkow), 15. Messner (Sideroff), 17. Kašlík (Zuzin), 44. Huntebrinker (Hanna, Langkow), 45. R. Bondra (Langkow), 56. Šiška (Marcinek, Hain) – 10. G. Gabor (Výhonský, Kontos), 34. Výhonský (Urbánek, Troock), 37. Urbánek (R. Gašpar, Ďatelinka). Rozhodovali: Jobbágy, Baluška – Bogdaň, Synek, vylúčení na 2 min: 3:5, vyššie tresty: Kabáč 5+DKZ – Sládok 5+DKZ obaja za bitku, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, zmeny: Zvolen od 25. min bez Kašlíka – B. Bystrica od 21. min Belányi za Rahma, 3803 divákov.

Zostava HKM Zvolen: Paterson – Messner, Rauhauser, Mudrák, Hanna, Hain, Sládok, S. Barcík – Jedlička, Langkow, R. Bondra – Sideroff, Huntebrinker, Hecl – Kašlík (do 25. min.), Viedenský, Zuzin – Marcinek, Šiška, Csányi

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Rahm (21. Belányi) – Pavlin, Bačik, Björkung, Kojo, Holenda, Ďatelinka, Frídel – Troock, Tamáši, D. Jendek – R. Gašpar, Kontos, Urbánek – J. Sukeľ, Bíreš, Kabáč – Výhonský, Jamrich, G. Gabor