Zlyháva výučba našich dejín? Dvadsaťosem rokov po Nežnej revolúcii nie sú idealistické predstavy o živote v socializme medzi mladými ľuďmi vôbec výnimkou.

Mladí ľudia na jednom z banskobystrických zhromaždení počas Novembra 1989.

„Myslím, že všetko bolo lepšie ako táto doba,“ hovorí jedna z respondentiek ankety portálu BBonline.sk.

„Pre ľudí, ktorí žili v komunizme je myslím táto doba horšia,“ dodáva zas ďalší mladík oslovený na banskobystrickom námestí.

„Tým že museli všetci pracovať, neboli leniví ľudia. Bola väčšia rovnováha, kedy by niektorí mali veľa a teraz zas niektorí nemajú nič,“ vysvetľuje svoj pohľad na predchádzajúce zriadenie dievča oslovené na Dolnej ulici.

Na hodnoty, za ktoré sa v novembri roku 1989 na námestiach štrngalo kľúčikmi dnes zabúdajú nielen staršie generácie, no neosvojujú si ich ani mladí ľudia, ktorí už vyrastali v slobodnom svete.

Možnosť vyjadriť slobodne svoj názor a nebáť sa konzekvencií, nebáť sa zrady často od najbližších, cestovať, študovať tam, kde chcete, realizovať sa v práci, ktorá vás baví, nakúpiť si v obchodoch skutočne všetko čo potrebujete a najmä rozhodovať o tom, kto a ako bude riadiť naše mesto, kraj či štát. Práva a slobody, o ktorých sa mnohým pred novemberom 1989 len snívalo, sú dnes často relativizované.

Pozrite sa na názory mladých Banskobystričanov na udalosti Nežnej revolúcie, ktorých sme sa pýtali v predvečer 28. výročia udalostí z novembra 1989.

Ďalšie články k téme Nežnej revolúcie:

November ’89 v B. Bystrici: Ako ho sledovala ŠTB?

Krajčovič: Sloboda a demokracia je postavená na každom z nás

Katreniak: Keby prišli tie časy znovu, išiel by som na námestie opäť

Pád socialistického režimu znamenal v Bystrici zmeny názvov desiatok ulíc