kaliste 2014Oblastný výbor Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Banskej Bystrici a Múzeum SNP, v koordinácii so spoluorganizátormi podujatia, pripravili aj tento rok spomienku na obete Kališťanov a  účastníkov boja proti fašizmu.

Za účasti domácich predstaviteľov vlády, ale aj zahraničných hostí, diplomatov, predstaviteľov štátnej správy, samosprávy, zástupcov vypálených obcí, partnerských organizácií a ďalších hostí sa Stretnutie generácií uskutočnilo opäť zhruba dve tisícky návštevníkov. Atmosféru podujatia vám priblíži naša video-reportáž.

[youtube wkCA8GztTBA 640 390]

Kalištie_03Obec Kalište sa stala počas Slovenského národného povstania centrom tzv. Partizánskej republiky. Domáci obyvatelia pomáhali partizánom rôznych národností. V okolí obce sa nachádzali poľné nemocnice. Dňa 18. marca 1945, v skorých ranných hodinách bola obec prepadnutá nemeckými vojakmi. Obyvateľov obce zhromaždili pred kaplnkou, ktorá sa ako jediná zachovala v pôvodnom stave. Zhorelo 36 domov a 46 osôb bolo zavraždených. V súčasnosti tieto udalosti pripomínajú dva zrekonštuované domčeky, kaplnka, pamätník obetiam a sad života. Sad so 102 ovocnými stromčekmi pripomína vypálenie rovnakého počtu obcí na území Slovenska. Prečítajte si viac o dedinke Kalište…