Dedinka Kalište nesie smutný príbeh ešte z čias druhej svetovej vojny. Blížil sa jej koniec, keď Nemci zistili, že obyvatelia obce vo svojich domov ukrývajú partizánov.

Kalištie_20V dedine bol založený Národný revolučný výbor, ktorý organizoval pomoc povstalcom. Obec bola niekoľkokrát napadnutá Nemcami, ale do 18. marca 1945 útokom odolávala. Až v tento osudný deň bola takmer zrovnaná so zemou, z pôvodných 42 domov zostalo šesť. Takmer všetci obyvatelia boli zastrelení alebo upálení v zničených domoch. Obec nebola dlho zrekonštruovaná práve z výstrahy pred ďalšou katastrofou. Život v nej, ako v jedinej vypálenej slovenskej obci, dodnes nebol obnovený. Nachádza sa v chránenej oblasti Národného parku Nízke Tatry vo výške 924 m n.m.

Okrem Kalištia Nemci vypálili aj ďalšie slovenské obce, z ktorých každá zasadila práve v Kališti symbolický Strom života. V údolí obce je vysadených symbolických 101 stromov na pamiatku 101 vypálených dedín počas 2. svetovej vojny na Slovensku.

Obec Kalište nesie od roku 1961 titul národnej kultúrnej pamiatky. Z celej obce boli zrekonštruované len dva domy spolu so zvonicou a základy okolitých zničených domov. Múzeum SNP sprístupnilo v spomínaných dvoch domčekoch stálu expozíciu pod názvom Partizánska republika. V areáli sa nachádza aj zrekonštruovaná studňa podľa pôvodného stavu, nemocnica, sad a pamätník obetiam. V roku 2008 Múzeum SNP sprístupnilo náučný chodník Kalištím s názvom Ako žili Kališťania. Tvorí ho 17 informačných tabúľ, ktoré sú umiestnené po celom areáli.

Odbočka do obce je vyznačená na ceste, v smere od Banskej Bystrice na Brezno. Po zabočení doľava je to z hlavnej cesty približne desať kilometrov. Alebo pešo či bicyklom z Donovalov po žltej turistickej značke smerom na Bully a ďalej do Podkoníc, sa pamätník spomínanej obce nachádza približne v polovici cesty. Od pamätníka je to peši ešte približne desať minút.

Pamiatku padlých si každoročne pripomínajú pri výročiach SNP bývalí obyvatelia Kališťa i ostatní občania, priamo v priestoroch niekdajšej obce, podujatím Stretnutie generácií.