Banskobystričania o titul nezabojujú. V semifinále bola nad ich sily Nitra, nad ktorou dokázali zvíťaziť v play off len raz. V poslednom piatom zápase pod Zoborom pritom Országhovi zverenci bojovali do posledného dychu a o víťazovi duelu muselo v búrlivej atmosfére rozhodnúť až predĺženie.

HK Nitra – HC ’05 B. Bystrica 4:3 pp (1:0, 1:2, 1:1 – 1:0) – konečný stav série 4:1

Góly: 3. Lelkeš (Milo, J. Ručkay), 31. L. Novák (Stümpel, Tománek), 46. Segľa (Bajtek), 68. Lelkeš (L. Novák) – 32. Handlovský (Macháček, Veilleux), 36. White (Kafka, Handlovský), 54. Handlovský (Macháček). Zápas v Nitre sledovalo 3 600 divákov.

Hokej - HC 05 Banska Bystrica - HK Nitra, 30.03.2014, Banska BystricaZostava HK Nitra: Lakosil – Milo, Nádašdi, König, Ordzovenský, M. Novák, Kuzma, Bača, Ďurkech – L. Novák, Stümpel, Tománek – Lelkeš, Kováčik, J. Ručkay – Segľa, Chrenko, Hrazdíra – Piačka, Bajtek, Mráz.

Zostava HC ’05 B. Bystrica: Kalemba – Lepine, Saracino, Kania, Macháček, Rosandič, Bambúch, Predajnianský – Kafka, White, Rapáč – Veilleux, Heizer, Handlovský – Lamper, Zigo, Lunter – Konečný, Gašpar, Kadura.

Už v tretej minúte úvodnej tretiny zahrmel zaplnený nitriansky zimák prvýkrát, keď sa v skrumáži pred bránkou Kalembu najlepšie zorientoval Lelkeš a dopravil puk do bystrickej siete. Na opačnej strane mohol v ôsmej minúte vyrovnať Kafka, ale ideálny pas od jedného zo spoluhráčov nepremenil na cenný gól. Nitrania sa vzápätí stiahli a do konca tretiny nechali hrať Banskobystričanov, ktorých ofenzívne snahy končili na pozornej domácej obrane. Až tridsať sekúnd pred koncom úvodného dejstva Saracinovu strelu nebezpečne tečoval Kafka a puk takmer skončil za chrbtom Lakosila.

Hokej - HC 05 Banska Bystrica - HK Nitra, 30.03.2014, Banska BystricaV prostrednej časti hry bolo rušno hneď v úvode, keď po individuálnej akcii Tománeka musel v poslednej chvíli zachraňovať hostí Kalemba. V tridsiatej prvej minúte využili svoju silnú zbraň v podobe presilových hier Nitrania. Po spolupráci Stümpela s Novákom sa skúsený center neulakomil a prihral voľnému trojgólovému hrdinovi posledného duelu, ktorý sa nemýlil. Odpoveď hostí bola ale okamžitá, keď ani nie o tridsať sekúnd po inkasovanom góle sa presadil Handlovský. O ďalšie štyri minúty bolo vyrovnané, keď sa na druhýkrát presnou trafil White. Domáci mohli do konca tretiny strhnúť vedenie na svoju stranu, ale v dobrých príležitostiach sa nepresadili Lelkeš so Segľom.

Dráma pokračovala v 46. minúte, keď po neistom zákroku Kalembu prekonal amerického gólmana Segľa. V 54. minúte bolo opäť vyrovnané a aj tentokrát sa presadil Handlovský. Do konca tretej tretiny potom mohli rozhodnúť stretnutie Novák na domácej strane a Veilleux v drese hostí, ale do tretej sirény sa stav nezmenil a pod Zoborom sa predlžovalo. Postup Nitry do finále extraligy spečatil v 68. minúte pekným gólom Lelkeš.

Mladý banskobystrický tím sa tak napokon do finále neprebojoval, no i tak bol príjemným prekvapením sezóny. Zimný štadión na Hronskom predmestí sa tak, po skončení tohto týždňového kempu slovenskej reprezentácie, už môže zmeniť na stavenisko.