Rock Reunion, Wicked a nakoniec Christmas. To sú kapely, ktoré mali tú česť nahrať pre festival Yní víkend titulné piesne. V roku 2009 to bola kapela Rock Reunion so skladbou Straight edge, v roku 2010 kapela Wicked s piesňou Roll it a napokon Kapela Christmas.

Jakub Pohle – frontman kapiel Wicked, JB (hudobníci z kapiel ako Metalinda, Liquid boogie roll, Slobodná Európa, alebo Clear) a Christmas je 20-ročný chalan z ktorého produkcie vyšla minuloročná titulná pieseň k festivalu Yní víkend  s názvom ´Roll it´. Pieseň sa tak ujala, že organizátori festivalu neváhali a poverili ho aby už druhý krát v poradí, aby zložil a nahral  hymnu k tomuto unikátnemu podujatiu.

Mnoho ľudí čo ťa počulo spievať  hovorí, že máš zlato v hrdle. Kedy si si to po prvý krát uvedomil ?
Áno, pár krát som to počul a je to zábavná definícia. Nemyslím si, že by som mal v hrdle nejaký klenot, všetko je to výsledok tvrdej práce trvajúcej niekoľko rokov. Rozhodne nie som z tích, ktorí sa s hlasom narodili a nemuseli s ním nič robiť. V mojom prípade je spev tvrdá drina a podľa toho čo počúvam vyplatilo sa. Však akoby aj nie, veď mám „zlato v hrdle“ (smiech).

Ako si sa prvý krát dostal k festivalu Yná sobota ?
Cez  môjho basáka Matúša Moravčíka, ktorý chodil na športový gympel do jednej a tej istej triedy s ľuďmi,  ktorí sa rozhodli, že pozmenia projekt vtedajšieho Yného piatku na Ynú sobotu . Vtedy ešte fungovala formácia Wicked (buď jej zem ľahká). Naše vystúpenia na Ynej sobote vždy skončili prekvapivo celkom úspešne, prvý aj druhý ročník sme mali úplne narvané, aj keď sme hrali súčasne s kapelami, ktoré už mali zabehnutú fanúšikovskú základňu nielen v Banskej Bystrici ale aj na celom Slovensku.

V novej titulnej piesni festivalu sa mieša rap spolu s rock’n’rollom. Prečo takáto kombinácia na Yní víkend ?
Yní víkend je hlavne aj o spájaní žánrov. Zatiaľ čo v minulej piesni sme spojili rock ´n´ roll s trochou grindu, hair metalu (a pre všímavých aj francúžštiny) v tejto sme stavili na osvedčený recept osemdesiatych rokov v USA, keď veľké kapely spolupracovali s rapermi. Napríklad Aerosmith a run dmc (Walk this way). Rozhodne to bola veľká výzva, ale musím povedať, že dopadla podľa mňa veľmi dobre. Je to hlavne výborným kolektívom kapely Christmas, na ktorý nedám dopustiť.

[youtube bAV0F8NT2wQ 560 340]

Ako to je podľa teba s festivalovou kultúrou v Banskej Bystrici ?
Čo sa týka festivalov v BB, je to viac ako úbohé. Okrem Yného víkendu tu máme vlastne veľké konské lajno. Možno jedine ešte Barbakan, ale ten je o niečom inom ako Yní víkend. Vo všeobecnosti v Banskej Bystrici platí, buď všetko, alebo nič. Buď Kryštof, Tublatanka a Horkýže Slíže naraz, alebo večerné vystúpenie Róberta Kazíka len pre pravidelných odberateľov Smer magazínu. Nestáva sa každý deň, že sa  stretne 50 kapiel a všetky si zahrajú naraz.  Ak sa nájdu sponzori, ktorí  Yní víkend finančne podporia, myslím si, že bude mať obrovskú perspektívu do budúcnosti.

Čo najzaujímavejšie si zažil na Ynom víkende ?

Boli toho haldy. Stalo sa tam neskutočne veľa vecí. Na prvom ročníku Ynej soboty som pre organizátorov spravil hŕbu palaciniek a croissantov, nech im aspoň trochu niekto zdvihne náladu, keďže vonku neskutočne pršalo a vyzeralo to, že v takom počasí nikto nepríde. Čo by asi v tom čase znamenalo, že to bol prvý ale aj posledný ročník. Vyskúšal som si aj úlohu sbskára, zažil som tam hrať kapelu s imaginárnym zvukárom, ktorá do neba vychvaľovala, aký dobrý zvuk mala, bazén na terase klubu. To je na Ynom víkende krásne, že vlastne nikto nevie, čo sa tam stane, akí ľudia prídu  a kto si aký program pripraví. Na Yní môže prísť hocikto. Tento rok som napríklad počul, že prídu brušné tanečnice.

Aké máte plány s Christmas do budúcna.
Plány sú to obrovské. Vojna na niekoľkých frontoch, prihlasujeme sa do kompilačného CD kapiel, chystáme sa na turné ktoré zahrnie nielen bývalú federáciu, ale aj Poľsko a Nemecko, sme prihlásení do súťaže kapiel Skutečná Liga. Je toho naozaj dosť, hráme často a najlepšie ako vieme. Doteraz sme sa najmä  sústreďovali na skoré dokončenie hymny pre Yní víkend 2011. Dali sme si na tom veľmi záležať a už teraz si trúfam povedať, že to bude poriadna festivalová pecka.