Toto v Banskej Bystrici ešte nebolo. Viac ako 40 viac či menej undergroundových kapiel si zahrá  počas Ynej soboty (18.6 2011)  na Hornej ulici, kde uvidíte a budete počuť naozaj zvláštny Yní mix. Od alternatívnej hudby cez pop, drum and bass, elektroniku, rock, punk, hardcore… až po metal. Značnou zmenou oproti predchádzajúcim ročníkom bude pódium v strede ulice, ktorým sa organizátori rozhodli zväčšiť priestor pre účinkujúcich. Do 1.4.2011 nám bolo poslaných viac ako 340 prihlášok od kapiel z celého Slovenska a Česka. Preplnená e-mailová stránka – ale iba 45 voľných miest. Sme viac ako spokojní s tohtoročným line-upom, len je škoda, že nedokážeme priestor ponúknuť viacerým kapelám, povedala Nina Snopková, ktorá má vo výbere kapiel posledné slovo.

Festival odštartuje Yná exhibition v piatok 17.6. 2011 na nádvorí Štátnej vedeckej knižnice. Francúzske šanzóny v podaní kapely Puffler Quartet, divadelné predstavenie a 10 mladých banskobystrických fotografov. Výstava potrvá 2 týždne. Tí, ktorí nestihnú vernisáž si fotografie a bizarné predmety z histórie Yného víkendu budú môcť kedykoľvek v rámci otváracích hodín prezrieť,“ prezradil nám Frederik Šmál, ktorý má tento rok na starosti kreatívnu stránku festivalu. Odtiaľ sa večer festival presúva na Hornú ulicu do klubu 77, kde sa predstavia 5 DJs a budú hrať až do skorých ranných hodín. Program na ďaľší deň – Ynú sobotu je naozaj pestrý. „Vzhľadom na to, že mám na starosti stage v Tirish pube, tak si veľmi vyberať nemôžem. Ako návštevník by som si rád pozrel Unisex v 77 a na hlavnom pódiu Švepes a Plastic Swans, ktorí dúfam zahrajú aj niečo z ich avizovaných „slovenských“ songov. Na pódiu v Tirish pube sa teším najviac na deathcore v podaní ružomberských Kneel in Dust, podľa môjho názoru dosť nedocenenej kapelky. Ostatnými kapelami sa rád nechám prekvapiť,prezradil svoje očakávania Ivan Kvasna, stage manažér.Osobne si určite nenechám ujsť Bačovu Fujaru, Mystery of 19th October,chlapcov z Deep Sense, domácich drtičov Eyes of Azrael. Chlapcom z Help us find Anakin pomôžem v hľadaní Anakina a chcem stihnúť aspoň dve skladby od parťákov Formy, keďže celý set nestihnem kvôli vlastnému koncertu, ktorý si samozrejme tiež nenechám ujsť, hovorí bubeník z kapely Know way, ktorá taktiež na festivale vystúpi.

Ak na jednom pódiu uvidíte kapely v poradí pop – hardcore –  disco, nebude to nič zvláštne. Stačí však prejsť na ulicu alebo do druhého klubu. Je totiž viac ako možné, že na Ynom uvidíte ynéveci ,ktoré vás budú šokovať. Jednou z nich je aj myšlienka straight edge (nepijem…), ktorú sa organizátori snažia za každú cenu udržať na ulici až do 21,00 a v žiadnom z klubov, v ktorých sa hrá, sa do tejto hodiny nebude predávať alkohol. Plne si uvedomujeme, že festival sa koná na jednej z najrušnejších ulíc v centre Banskej Bystrice, s odklonenou dopravou a na jeden deň zrušenou autobusovou zastávkou. Pevne veríme, že všetci ktorých sa tieto obmedzenia dotknú ich príjmu s pochopením a pomôžu tým Ynému víkendu naďalej rásť a zlepšovať sa,vysvetlila nám organizátorka festivalu Nina Snopková.

Zosynchronizovať 45 kapiel nie  je ľahké. Každý rok sa organizátori festivalu snažia, aby sa štýlovo rovnaké kapely nekryli v hracích časoch. Bohužiaľ, niekedy sa to nepodarí. V kluboch v priemere na vystúpenie jednej kapely vychádza 50 minút. Naozaj nie je ťažké vytvoriť meškanie, ak v jednom klube hrá 12 kapiel a manipulačný priestor je pri vysokom  počte návštevníkov minimálny. Stage manažéri a zvukári sa budú musieť obracať, aby išlo všetko načas. Preto už dopredu chceme  informovať, že hracie časy sú viac orientačné ako záväzné a aj hodinový sklz tam môže nastať,“ dodala Nina.

Organizátori festivalu doteraz neprezradili, kde sa bude konať Yná nedeľa a ani to, kto sa na nej predstaví. Program afterparty v Ynú nedeľu nezostane Ynej sobote kvalitatívne nič dlžný. Nebudem zatiaľ prezrádzať ani kto, ani kde, ale rovno vám môžem povedať, že ak vám v rámci Ynej soboty chýbal určitý žáner hudby – na áfterke sa budeme snažiť túto medzeru vyplniť,“ prezradil Andrej Fábik, organizátor Ynej nedele. Organizátori v týchto dňoch finišujú s návrhmi plagátov, internetovej stránky a s povoleniami pre stanové mestečko, ktoré by malo byť umiestnené v parku pod pamätníkom SNP.Už je len na meste, či dostaneme potrebné povolenia. Ak sa nám to podarí tak dáme určite vedieť  všetky detaily na našom facebooku.

Úplný program festivalu nájdete na facebook stránke festivalu tu…

Ako to bude počas festivalu vyzerať na Hornej ulici?

Plán Ynej soboty 18.6: 1) Tirish pub – Kingdom of core, 2) Tartaros – Hell zone, 3) Skuteckého záhrada – Art zóna, literárne zátišie, 4) Klub 77, 5) Skate exhibition, 6) Uzávierka cesty, 7) Main stage, 8) Info stánok – možnosť zakúpenia lístkov.