Slovenský hydrometeorologický ústav varuje pred možnými následkami búrok. V okrese Banská Bystrica platí od poludnia meteorologická výstraha 2. stupňa pred búrkami a hydrologická výstraha prvého stupňa pred prívalovou povodňou.

rm-dtonline-bleskySilné búrky a prívalové dažde spôsobili komplikácie v regióne naposledy v závere júna. Aj keď sa výraznejšie zrážky Banskej Bystrici v uplynulých dňoch vyhýbali, v sobotu sa už v okrese Banská Bystrica môžu vyskytnúť búrky ojedinele aj s výskytom krupobitia. Môžu tak predstavovať zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. S búrkami môžu byť spojené prívalové zrážky s úhrnmi 30 – 50 mm a nárazy vetra s rýchlosťou 20 – 25 m/s. Podľa oficiálnej internetovej stránky SHMÚ je intenzita sprievodných javov v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerná a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká.

Pri spomínaných búrkach je možný výrazný, prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a to až ku stavom zodpovedajúcim hodnotám povodňovej aktivity. Rovnako je možný výskyt povodňových úkazov mimo tokov, ako stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatápanie pivníc, podchodov, podjazdov.