Po horúcich letných dňoch prišlo v úvode týždňa ochladenie spolu s búrkami a lejakmi. Tie sa ešte výraznejšie než v samotnej Banskej Bystrici prejavili na Horehroní, čo sa následne odrazilo na prietoku Hrona.

Parkovisko-pri-malej-železničnej-stanici-hronUtorok 25.6.2013:

8:45 – Výška hladiny Hrona v Banskej Bystrici klesla pod hranicu určujúcu prvý stupeň povodňovej aktivity, presne na 218 centimetrov. Prietok Hrona v Banskej Bystrici dosiahol dnes o 6.00 h ráno oproti rovnakému času včerajšieho dňa takmer päťnásobnú hodnotu. V utorok ráno ním v Banskej Bystrici pretekalo 167 metrov kubických vody za sekundu, včera to bolo len 34.

7:45 – Podľa informácií Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Banskej Bystrici spôsobila prívalová voda problémy v až 25 obciach Banskobystrického kraja. Včera vo večerných hodinách a dnes ráno bolo celkovo na pomoc nasadených 72 profesionálnych príslušníkov a tiež množstvo členov obecných hasičských zborov.

7:16 – Voda na Hrone v Banskej Bystrici už za ostatné dve hodiny opadla o viac než tridsať centimetrov. SHMÚ v okresoch Banská Bystrica ani Brezno pre dnešok nepredpokladá mimoriadne veľké úhrny zrážok. Riziková situácia by sa tak nemala opakovať, aj keď možnosť dažďa bude počas takmer celého dňa.

6:14 – Čierny Hron v obciach Čierny Balog a Hronec už klesol aj pod hranicu prvého stupňa povodňovej aktivity. Včera vo večerných hodinách sa v priebehu pár hodín strojnásobilo množstvo vody v tomto prítoku Hrona. Podobne bol na tom aj Ľubietovský potok. Pokoj už majú aj v Brezne, kde ku kulminácii dochádzalo už okolo polnoci.

6:00 – Mestu nateraz nebezpečenstvo nehrozí. Výška hladiny pomaly klesá. Aktuálne je to 260 centimetrov na meracej stanici v centre Banskej Bystrice.

5:00 – 265 centimetrov sa javí ako maximum. Pripomeňme, že ešte v pondelok o 17-tej hodine bol Hron v centre vysoký len 126 centimetrov.

3:45 – Hladina Hrona v Banskej Bystrici vystúpala na zhruba 260 centimetrov. Vzhľadom na pokračujúce klesanie hladín vo vyšších meracích staniciach už nateraz nemožno očakávať prekročenie hladiny signalizujúcej až druhý stupeň povodňovej aktivity.

1:48 – V Čiernom Balogu muselo byť evakuovaných 40 obyvateľov obce do miestnej školy. Obec ohrozuje rozvodnený Čierny Hron. Profesionálni a tiež dobrovoľní hasiči aktuálne riešia povodňovú situáciu v 19 obciach kraja.

1:35 – Stúpanie hladiny sa spomalilo aj v krajskom meste. Všetko teraz bude závisieť od ďalšieho vývoja zrážkovej činnosti. Predpovede meteorológov sú pre región Horehronia pomerne pozitívne. Aj keď riziko zrážok bude takmer počas celého dňa, nemalo by sa jednať o veľké búrky či mimoriadne výdatné lejaky, ako v pondelok.

1:30 – V Banskej Bystrici aktuálne výška 246 centimetrov. Hranica druhého stupňa povodňovej aktivity začína na úrovni 270 centimetrov. Na najbližších vodomerných staniciach už ale veľký nárast hladiny nebadať. V Dubovej stúpa Hron už len minimálne. Ľubietovský potok, ktorý je jedným z blízkych prítokov a počas pondelka sa jeho výška až strojnásobila, už klesá.

1:10 – Fakt, že pondelkové zrážky udreli výraznejšie až na Horehroní potvrdzuje aj stav hladiny Tajovského potoka či riečky Bystrica, ktoré stúpli len veľmi mierne.

1:05 – Určite ale nie je častým javom, aby za osem hodín stúpla hladina Hrona v meste o viac než 110 centimetrov. O jednej hodine po polnoci už meracia stanica v centre ukazuje 238 centimetrov, pričom v pondelok o piatej podvečer to bolo ešte len 126 centimetrov.

1:00 – Samotné uvedené stupne povodňovej aktivity ešte neznamenajú vyhlásenie povodňovej situácie. Obzvlášť v Banskej Bystrici je dosiahnutie hranice prvého stupňa, a teda výšky okolo 220 centimetrov, pomerne častým javom, ktorý nespôsobuje žiadne mimoriadne ohrozenie okolia. Vo vytvorenom koryte je totiž ešte dostatočný priestor.

0:55 – Zrážky postupne ustali nielen v okolí Čierneho Balogu, ale aj povyše Brezna. Aj preto sa v tomto meste už zhruba hodinu výška hladiny Hrona udržiava na hranici niečo málo cez sto centimetrov. Tesne nad hranicou prvého stupňa povodňovej aktivity v Brezne.

0:38 – Zmiernenie situácie v samotnej Banskej Bystrici ale ešte nie je na programe najbližších minút. Meranie o pol jednej ráno ukázalo na Hrone v Banskej Bystrici hodnotu 223 centimetrov, čo už zodpovedá prvému stupňu povodňovej aktivity.

0:25 – Nakoľko sa jedná výlučne o povodňové riziko spôsobené náhlymi zrážkami, vodné toky nebudú ďalšou vodou zásobené stabilne. Vidieť to už aj v tejto chvíli na Čiernom Hrone, kde postupne hladina klesá, keďže zrážky v tejto lokalite Horehronia ustali, respektíve sa zmiernila ich intenzita.

0:17 – Po polnoci hladina Hrona v meste Banská Bystrica stúpa mimoriadne rýchlo. Podľa operatívnych meraní vodomernej stanice stúpla od 23.45 h do 0.15 h, teda za pol hodinu, o viac než dvadsať centimetrov.

Pondelok 24.6.2013 o 23:30 h: Pondelkové popoludňajšie zrážky sa okamžite odrazili na výške hladiny tokov v povodí horného Hrona. Na samotnej meracej stanici v Banskej Bystrici vystúpal Hron počas pondelka o takmer 70 centimetrov a neustále stúpa. Pred polnocou od prekročenia hranice prvého stupňa povodňovej aktivity v meste delilo hydrologický ukazovateľ ešte tridsať centimetrov.

Horšia je situácia v Brezne, kde Hron krátko po jedenástej hodine večer dosiahol hranicu jedného metra, ktorá v tomto okresnom meste signalizuje prvý stupeň povodňovej aktivity. Tú najväčšia rieka regiónu dosiahla ešte o desiatej hodine aj bližšie pri Banskej Bystrici, konkrétne v Dubovej. Počas večera nabral dokonca až tretí stupeň povodňovej aktivity Čierny Hron pri obci Hronec, ktorý sa ďalej vlieva do Hrona. SHMÚ vydal pritom výstrahu pred prívalovou povodňou v okrese Brezno len krátko pred pol deviatou večer.

S ohľadom na predpoveď počasia je pravdepodobné, že v utorok môžu hladiny vodných tokov v regióne naďalej stúpať. Zrážky by totiž mali byť v regióne intenzívnejšie, ako v pondelok.

Aktuálny vývoj na toku Hron vo vodomernej stanici Banská Bystrica (zdroj SHMÚ)

Vo fotogalérii nájdete zachytenú situáciu z obcí Banskobystrického kraja 25. júna 2013.