Vyznávači horských bicyklov sa už dnes môžu tešiť na jedinečný projekt, ktorý nemá v stredoslovenskom regióne obdobu. Z prostriedkov participatívneho rozpočtu začínajú v Laskomerskej doline dostávať reálnu podobu zjazdárske trate – singletrialy.

Začiatočníci, ale i pokročilí bikeri budú môcť vyskúšať trasy s rôznymi stupňami náročnosti a zvyšovať tak svoje jazdecké zručnosti. Na Laskomerské singletraily sa použije približne 3500 eur.

Bikerske trate cyklo Laskomer Banska Bystrica 2015 | BBonline.sk, ZVonline.sk

Projekt je zaujímavý aj tým, že ho budujú dobrovoľníci a brigádnici. Prvý zo šiestich plánovaných singletrailov je už takmer hotový. Pätnásť kilometrov tratí ponúkne širokému spektru cyklistov zábavnú a dobrodružnú jazdu.

„Máme šťastie, že okolie Banskej Bystrice umožňuje realizovať aj takéto atraktívne aktivity a športové vyžitie. Obyvatelia mesta tak nemusia chodiť mimo nášho regiónu. Cestovný ruch vo svete ťaží z podobných iniciatív. Verím, že tomu bude tak aj u nás pritiahneme aj skupinu fanúšikov tohto športu zo zahraničia. Budem rád, ak sa nám podarí v prípade získania titulu Európske mesto športu 2017 zorganizovať úvodné preteky na týchto zjazdárskych tratiach,“ hovorí Martin Turčan, druhý zástupca primátora mesta.

Laskomerská dolina je ľahko dostupná pre každého Banskobystričana i návštevníka mesta. Hoci sa nachádza v blízkosti centra, na rekreáciu a športové vyžitie sa doteraz nevyužívala. Singletraily by tak mohli priniesť nové možnosti jazdenia v horskom teréne obohatené o terénne a umelé prekážky. Medzi podobné projekty patria Rychlebské stezky v Českej republike a Prešovské traily, ktoré získali ocenenie za jeden z najlepších produktov cestovného ruchu v Prešovskom kraji.

Tento rok rozhodlo takmer 500 Banskobystričanov o realizácii projektov z participatívneho rozpočtu v celkovej výške 19 370 eur. K víťazným aktivitám okrem Laskomerských singletrailov patrí aj oddychová zóna pre deti a dospelých v mestskom parku s výtvarnými prvkami, dopravné ihrisko, Sásovská mozaika, tlač brožúry detského folklórneho súboru Radosť a EKO Fončorda.