K druhému kolu plošného testovania prišlo v okrese Banská Bystrica viac ľudí než pred týždňom. Napriek tomu bola situácia na väčšine odberných miest cez víkend pokojná, bez problémov a na rozdiel od minulotýždňovej situácie bez hodinových čakacích dôb.

V okrese Banská Bystrica prišlo k testovaniu počas uplynulého víkendu 66 876 ľudí, z ktorých bol pozitívny výsledok antigénového testu na Covid-19 zistený u 236 ľudí. To predstavuje podiel nakazených približne 0,35%. Pred týždňom otestovali v okrese 64 127 ľudí, z ktorých bolo 687 pozitívnych. Podiel pozitívnych vtedy predstavoval 1,07%.

V samotnom meste Banská Bystrica počas víkendu 7. a 8. novembra otestovali celkom 41 761 ľudí, z toho väčšinu – 28 115 už v sobotu. Celkom za oba dni v meste pod Urpínom zistili 140 pozitívnych prípadov.

„Vyzerá to tak, že situácia aj šírenie Covid-19 sa upokojuje. Myslím, že najdôležitejšia je práve disciplína – nosenie rúšok, dezinfekcia rúk a dodržiavanie rozostupov. Sú to veci, ktoré budú trvalo platiť a stále budú hlavným motorom boja proti Covid-u,“ povedal v nedeľu večer po predstavení výsledkov primátor Ján Nosko, ktorému skončila trojtýždňová karanténa po tom, čo boli pozitívne testovaní na Covid-19 jeho rodinní príslušníci.

Príde zrejme aj ďalšie plošné testovanie

Premiér Igor Matovič (OĽANO-NOVA-KÚ-ZMENA ZDOLA) už počas víkendu uviedol, že vláda vyhodnotí vývoj epidemiologickej situácie v nasledujúcich týždňoch po prebehnutom plošnom testovaní. Naznačil zároveň, že s cieľom návratu k opätovnému otvoreniu všetkých služieb, športovísk či kultúrnych inštitúcií, počíta ešte do Vianoc aj s možnosťou realizácie ďalšieho obmedzenia v podobe „lockdownu“ alebo celoplošného testovania. V súčasnosti však plán ďalšieho testovania nie je oficiálne schválený.

Igor Matovič

Obmedzenie pohybu zákazom vychádzania platí do 14. novembra. Pri voľnom pohybe v rizikových okresoch (vrátane B. Bystrice, Brezna či Zvolena) je potrebné disponovať testom z plošného testovania či PCR testovania nie staršieho ako od piatka, 6. novembra. Pri pohybe v ostatných okresoch stačí certifikát s dátumom po 29. októbri. Od 15. novembra bude možný voľný pohyb osôb bez obmedzení v rámcoch platných protiepidemických opatrení.

Vláda zároveň prisľúbila postupné otvorenie bezplatných testovacích miest pre testovanie rýchlymi antigénovými testami vo všetkých okresoch, najskôr však od nasledujúceho týždňa v tzv. bezpečných okresoch, kde bol podiel pozitívnych testov už v predošlom týždni nižší, ako 0,7%.

Pre osoby, ktoré sa nezúčastnili plošného testovania, platí vládne nariadenie o obmedzení pohybu zákazom vychádzania do 14. novembra. Zákaz vychádzania má však pre tieto osoby celú radu výnimiek, ktoré platia naďalej.