Primátor mesta Banská Bystrica si ako štvrtý Slovák prebral z rúk veľvyslanca Rumunska Florina Voditu vyznamenanie prezidenta Rumunska za prínos pre rozvoj bilaterálnych vzťahov medzi Slovenskou republikou a Rumunskom.

IMG_4915Pri príležitosti otvorenia honorárneho konzulátu Rumunska v Banskej Bystrici, ktoré sa konalo 14. septembra 2013 v priestoroch Cikkerovej siene v Radnici, ocenil veľvyslanec Rumunska na Slovensku prínos primátora mesta Banská Bystrica k rozvoju slovensko – rumunských vzťahov. Medzi zásluhy, za ktoré primátor vyznamenanie prevzal, patrilo aj osadenie pamätnej tabule príslušníkom rumunských vojsk, ktorí padli pri oslobodzovaní mesta Banská Bystrica. Pamätnú tabuľu pripomínajúcu ich hrdinskú smrť slávnostne odhalil prezident Rumunska Traian Băsescu. Ten Banskú Bystricu navštívil pri príležitosti osláv 69. výročia Slovenského národného povstania 29. augusta 2013.

„Som presvedčený, že vzťahy medzi našimi dvomi krajinami budú čoraz silnejšie a aj vďaka honorárnemu konzulátu, ktorý bude od dnešného dňa sídliť v Banskej Bystrici, bude naša spolupráca obojstranne prínosná,“ vyjadril sa Peter Gogola. Národné vyznamenanie za zásluhy je tretie najvyššie vyznamenanie Rumunska. Udeľuje sa za významné služby krajine.