Slovenská kapela Trilobeat vydala začiatkom mája nový album Zánikový horizont. Album oficiálne vyšiel 6. mája a kapela ho práve v týchto dňoch predstaví na svojom klubovom turné. V sobotu 21. mája sa Trilobeat zastaví v banskobystrickej Záhrade.

Druhý album prichádza po troch rokoch od debutového albumu Trilobeat (2019). Svojím nadžánrovým prístupom k inštrumentálnej hudbe sa kapela medzičasom etablovala medzi priaznivcami alternatívnej hudby, nu-jazzu, či prog-rocku. Na rozdiel od debutu, v ktorom sa obracali k minulosti, sa s novým albumom rozhodli vyjadrovať k aktuálnym témam, ktoré rezonujú medzi členmi kapely.

Album nesie názov Zánikový horizont, podľa čiernej popolčekovej čiary, ktorá pri archeologických vykopávkach signalizuje zánik jednej civilizačnej vrstvy. V dobe singlov Trilobeat ponúka koncepčný album, ktorý tvorí jednotný hudobný príbeh mapujúci tému klimatickej krízy a osudu našej civilizácie.

„Pri komponovaní sme sa snažili zodpovedať pre nás dôležitú otázku. Môže byť inštrumentálna hudba nositeľom silných aktuálnych tém?“ vysvetľuje skladateľ a klavirista Jakub Mikula. Podľa reakcií sa zatiaľ zdá, že odpoveď je áno. Ale čo je ešte podstatnejšie, Trilobeat so svojím novým dielom priniesol neskutočne pestrú mozaiku pocitov zo súčasnej doby, ktorá sa napriek svojej komplexnosti počúva s nevídanou ľahkosťou.

Trilobeat – Zánikový horizont / Extinction Horizon (ALBUM TEASER)

Zánikový horizont vznikal dva roky

Členovia kapely na albume pracovali dva roky, ktoré boli poznačené pandémiou. Nahrával sa preto na rôznych miestach, od bytov a skúšobní v Bratislave, cez SMT štúdio v Bernolákove až po dedinku na rozhraní Oravy a Liptova. Veľká časť albumu vznikala kvôli situácii na diaľku, čo ale zároveň otvorilo cestu k spolupráci s ďalšími hudobníkmi. „Keď človek nemá možnosť byť v jednom nahrávacom štúdiu, je už jedno či ďalší hudobník sedí vo vedľajšom meste, v Prahe alebo v zámorí…“ 

Základnú zostavu Jakub Mikula (klavír), Katarína Mikulová (priečna flauta a vokál), Norbert Neuschl (basa), Marek Sasko (bicie), na novom albume rozšírili o hostí z československej aj zahraničnej scény. Za kľúčovú pre album považujú spoluprácu s gitaristom Davidom Kollarom, laureátom ceny prínosu pre slovenskú hudbu a tvorcom výborných albumov a spoluprác, napríklad s Erikom Trufazzom, Patom Mastelottom či Stevenom Wilsonom.

„Oproti debutovému albumu sme sa viac pohrávali s rôznymi hlukmi a field náhrávkami, zároveň sa viac dotýkame tvrdšieho zvuku. V niektorých skladbách sme cítili, že by ich perfektne doplnil Davidov sound a unikátny štýl hry na gitare,“ vysvetľuje nápad osloviť ho Jakub Mikula. David Kollar nakoniec obohatil tri skladby na albume a epickým sólom doplnil prvý singel Červená.

Trilobeat – Červená / The Red (feat. David Kollar):

„Ešte stále nevieme úplne uveriť, že na našom novom albume budete počuť aj klávesové sólo od majstra Adama Holzmana,“ pokračuje Jakub. „Tento génius je neoddeliteľnou súčasťou vývoja jazz-fusion scény a hral po boku takých velikánov, ako sú napríklad Miles Davis, Marcus Miller či Michel Petrucciani. Od roku 2011 je členom kapely Stevena Wilsona a nahral s ním viacero oceňovaných albumov. Jeho sólo na Moog syntetizátore na vás čaká v skladbe Čierna.“

Balady aj tvrdé rockové riffy

„Sme poctení, že album vychádza pod hlavičkou vydavateľstva Hevhetia, ktoré už dvadsať rokov mapuje a podporuje alternatívnu hudobnú scénu,“ hovorí bubeník a zvukový inžinier Marek Sasko, ktorý sa postaral aj o nahrávanie väčšiny nástrojov. Na mixáž si kapela tentokrát zvolila multižánrového producenta Vlada Avyho pôsobiaceho v Toronte.

„Dlhšiu dobu sme hľadali toho správneho človeka na spoluprácu,“ pokračuje Marek. „Podarilo sa nám osloviť viacerých zahraničných profesionálov, ktorí pracovali na albumoch čo sa nám zvukovo páčili. Nakoniec sme do toho šli s Vladom a s výsledkom sme veľmi spokojní. Podarilo sa mu umocniť atmosféru našej hudby, zvuk si zachoval živú dynamiku a prirodzenosť originálnej nahrávky.“

Mastering kapela zverila do rúk ostrieľaného českého zvukového inžiniera a hudobníka Miroslava Chyšku, ktorý nahrávke dodal záverečný punc vo svojom štúdiu Cyberbaobab. O dizajn sa už tradične postaral basgitarista a dvorný grafik Trilobeatu Norbert Neuschl, fotky členov kapely nafotila Dorota Holubová.

Nový album kapely Trilobeat Zánikový horizont obsahuje 9 rôznorodých skladieb, od melancholických klavírnych balád až po tvrdé rockové riffy alebo experimentálne ambientné pasáže. V kombinácii s repertoárom z ich debutového albumu Trilobeat (2019) vzniká pestrý koncertný program, ktorý kapela odprezentuje na aktuálnom májovom turné. Vystúpi počas neho v Brezne, Žiline, Banskej Bystrici, Brne, v bratislavskej Novej cvernovke, kde album pokrstí a v Nitre.

Koncert Trilobeat v Záhrade CNK v Banskej Bystrici sa uskutoční v sobotu 21. mája o 19:00 h. Vstupenky na tomto odkaze.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.