Desiatky rôznych mučiacich nástrojov čakajú od prvej októbrovej soboty na návštevníkov a návštevníčky Thurzovho domu v Banskej Bystrici. No netreba sa báť vstúpiť. Toto výnimočné nahliadnutie do minulosti nie je bolestivé. Iba ak v predstavách a fantázii…

Viac ako sedemdesiat exponátov unikátnej výstavy Mučiace nástroje, z ktorých takmer tridsať je zo zbierok Stredoslovenského múzea, približuje tresty, ktoré boli bežnou súčasťou 16. až 19. storočia. Je to napríklad železná panna, vysoká 240 centimetrov a vážiaca až 120 kilogramov. Ale tiež vyšetrovacie kreslo, dereš, škripec, plášť kajúcnika či kotva. Vystavené exponáty mučidiel sú vernými kópiami originálov zo zbierok súkromných zberateľov a historikov z Nemecka, Poľska, Talianska či Španielska.

„Cieľom výstavy je nielen šokovať, ale najmä priniesť príbeh nástrojov, zariadení a praktík, prostredníctvom ktorých sa v minulosti zabezpečovalo naplnenie litery zákona. Exponáty, ktoré môže návštevník na výstave vidieť, môžeme rozdeliť na tri skupiny: nástroje, prostredníctvom ktorých sa vykonával trest, tie, ktorými sa mučilo a trýznilo a nástroje na popravu,“ uviedol vedúci oddelenia kultúry Úradu BBSK Peter Černek.

Hoci súčasťou výstavy sú predmety, ktoré približujú spôsoby mučenia z celej Európy, nechýbajú ani tie, ktoré sú spojené s banskobystrickým regiónom. Vystavená je neslávne známa lebka popravenej Anny Ruskovej zo Slovenskej Ľupče. Tú popravil banskoštiavnický kat František Gussenbauer na kopci pri moste, z ktorého zhodila svoju sokyňu v láske.

Výstavu Mučiace nástroje pripravil Banskobystrický samosprávny kraj v spolupráci so Stredoslovenským múzeom, Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Stredné Slovensko a so spoločnosťou Araneus Sebastian Wadycki. Počas výstavy budú pripravené aj bohaté sprievodné aktivity a tvorivé dielne pre školy a rodiny s deťmi. Okrem toho budú mať návštevníci možnosť vyhotoviť si fotografie v klade na hlavu a ruky alebo s popravným mečom. Návštevníci Thurzovho domu môžu navštíviť výstavu Mučiace nástrojedo konca januára 2023. Počas víkendu (sobota, nedeľa) je Thurzov dom otvorený od 14.00 do 18.00 h.

Banskobystriská župa, ktorá je zriaďovateľom Stredoslovenského múzea, podporila výstavu sumou 12-tisíc eur, samotné Stredoslovenské múzeum prispelo sumou vo výške tritisíc eur. Práve na túto výstavu ušetrilo múzeum finančné prostriedky už v minulom roku a to aj vďaka mimoriadne úspešnej výstave Fascinujúci svet pavúkov a škorpiónov.