Ani chladné počasie na prelome septembra a októbra neodradilo organizátorov kultúrnych podujatí, a tak sa v Banskej Bystrici a jej okolí môžeme tešiť na bohatý piatkový a víkendový program.

Piatok 30. september

Európska noc výskumníkov

Europa SC, Banská Bystrica – 9.00 h

Europa Shopping Center pozýva na 16. ročník najväčšieho festivalu vedy s názvom Európska noc výskumníkov 2022. Príďte sa pozrieť na slovenský a svetový pokrok vedy a inovácií v piatok 30. septembra od 9.00 h. Mottom tohtoročného festivalu vedy je „Dôverujme vede“, ktoré vzniklo v reakcii na potrebu lepšie sa orientovať v záplave veľkého množstva informácií a dezinformácií. Cieľom festivalu je preto upriamiť pozornosť mladých ľudí a širokej verejnosti na relevantné zdroje informácií, ktorých garantmi sú práve výskumníci a výskumné inštitúcie. Viac informácií nájdete aj na bbonline.sk/podujatia.

Bábkarská Bystrica 2022: Okololo

Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica – 9.00 h a 14.00 h

Vzrušujúce odkrývanie pohybov, zvukov a farieb začarovaných v kruhoch. Poznáte to: všetko má začiatok a koniec. Kde ho však má koliesko? A guľôčka? Štyria hráči v komornom priestore odhaľujú cestu nekonečnom. Vizuálne pôsobivá inscenácia bez slov interaktívne zapája deti a ponúka množstvo podnetov na rozvoj vnímavosti a fantázie dieťaťa už od 3 rokov. Vidieť ju budete môcť v piatok 30. septembra v dvoch termínoch – o 9.00 h a 14.00 h v Bábkovom divadle na Rázcestí.

Zážitková knižnica

Verejná knižnica Mikuláša Kováča (viaceré pobočky) – 10.00 h

Verejná knižnica Mikuláša Kováča pozýva malých aj veľkých knihomoľov v piatok 30. septembra do svojich banskobystrických pobočiek na 1. ročník podujatia Noc v knižnici  s podtitulom Zážitková knižnica. Vzhľadom na to, že podujatie bude prebiehať na viacerých pobočkách, odporúčame navštíviť náš samostatný článok na tomto odkaze.

Deň Paľa Bielika

Kynceľová – 15.00 h

Premiérový prvý Deň Paľa Bielika sa uskutoční v piatok 30. septembra o 15.00 h v Dome služieb Rotunda v Kynceľovej. Legendárny predstaviteľ Jánošíka a neskôr aj režisér filmu o Jánošíkovi, chodil v Kynceľovej do ľudovej školy. Podujatie otvorí starostka obce Martina Kubišová a návštevníkom v DS Rotunda sa prihovorí aj generálny riaditeľ Slovenského filmového ústavu Peter Dubecký. V programe je premietanie filmového zostrihu o Paľovi Bielikovi, nebudú chýbať ani spomienky pamätníkov či komentovaná prehliadka fotografií s Jánom Hubačom. Viac informácií nájdete aj v našom samostatnom článku priloženom nižšie.

Ekotopfilm – blok víťazných filmov

Robotnícky dom, Banská Bystrica – 16.00 h

Do 46. ročníka festivalu Ekotopfilm – Envirofilm sa prihlásilo viac ako 1 700 filmov z celého sveta. Do oficiálneho výberu sa dostalo 66 filmov, ktoré súťažili v šiestich kategóriách a v piatok 30. septembra budete môcť v Robotníckom dome vidieť blok víťazných filmov. Podujatie začína o 16.00 h.

Hudba v galérii

SNG Zvolenský zámok – 18.00 h

V rámci mini-festivalu Zámok bez zámkov sa vo Zvolene uskutoční koncert vážnej hudby z cyklu HUDBA V GALÉRII v podaní Eugena Procháca. Príďte si vychutnať tóny violončela v čarovnom prostredí zámockej kaplnky v piatok 30. septembra o 18.00 h.

Bábkarská Bystrica 2022: SINI

Divadlo Akadémie umení, Banská Bystrica – 18.00 h

V rámci podujatia Bábkarská Bystrica 2022 budete môcť navštíviť inscenáciu, v ktorej sa hlavný hrdina Sini pozerá do budúcnosti a zároveň skúma minulosť. Kladie si otázku „Kde sme urobili chybu?“ Odpoveď na túto otázku spoznáte v piatok 30. septembra o 18. hodine v Divadle Akadémie umení.

Voda a krv nad vodou

Športová hala Štiavničky, Banská Bystrica – 19.00 h

Po najúspešnejšom slovenskom muzikáli všetkých čias Ôsmom svetadiele prichádza na Slovensko druhý muzikál so slávnymi piesňami legendárnej skupiny Elán – VODA a krv NAD VODOU. Muzikál od tvorcov Ôsmeho Svetadielu… Nový príbeh postavený na parafráze slávneho románu Monte Christa od Alexandra Dumasa. Noví hrdinovia, emócie a dynamická výprava… Vstupenky si môžete zakúpiť v predpredaji na tomto odkaze.

Záviš v 77-čke

Klub 77, Banská Bystrica – 20.00 h

Záviš, vlastným menom Milan Smrčka je český spevák, pesničkár a básnik, ktorý zavíta v piatok 30. septembra do banskobystrického Klubu 77. Jeho tvorba je označovaná ako „pornofolk“ a on za Knieža tohto žánru. Či to tak naozaj je, sa dozviete o 20.00 h.

Bábkarská Bystrica 2022: Panoptikum

Divadlo Štúdio tanca, Banská Bystrica – 20.00 h

Piatkový program Bábkarskej Bystrice uzavrie inscenácia s názvom Panoptikum, ktorá je o strachu z cudzieho a neznámeho a zároveň o tom, čo všetko sme schopní predať a za akú cenu. Taktiež o hraniciach a morálnych hodnotách postavených na zisku, o zábave bez zábavy, o osamelosti. Ale aj o smiechu, odvahe, snoch, ľudskej dôstojnosti, kúzelníkovi a reflektoroch. Toto všetko budete môcť vidieť na vlastné oči v piatok 30. septembra o 20. hodine v Divadle Štúdio tanca.

Ministry of HOUSE

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21.00 h

Legendárna „hauska“, kvôli ktorej cestujú do mesta pod Urpínom ľudia z celého Slovenska, je tu so svojou septembrovou edíciou. To najlepšie z klubovej scény zažijete v piatok 30. septembra v najmodernejšom tanečnom klube Ministry of Fun. O prísun kvalitnej elektronickej muziky sa postarajú už tradične rezidenti DAVE, EMTY a MUSTEE. Vstupenky v predaji na tomto odkaze alebo na mieste od 21.00 h.

Sobota 1. október

Bábkarská Bystrica 2022: Plasťáci útočia

Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica – 9.00 h

Dobrodružná fantasy rozprávka s nenásilným ekologickým apelom zavíta v rámci Bábkarskej Bystrice 2022 do Bábkového divadla na Rázcestí, a to v sobotu 1. októbra o 9.00 h. Planéta, ktorá kedysi bývala modrá, sa pomaly mení na impérium ovládané mocichtivým Plastikom Všemocným a jeho armádou. Čistej vody ubúda, svet je na pokraji zániku. Zostáva už len jediná nádej, zachrániť posledný vodný kryštál… Vstupenky si môžete zakúpiť na tomto odkaze.

Fulla na návšteve

SNG Zvolenský zámok – 10.00 h

Zažite špeciálnu sobotnú Baštu pre rodiny s deťmi, ktorá bude inšpirovaná tvorbou a životom Ľudovíta Fullu. Tú si pre vás v rámci mini-festivalu Zámok bez zámkov pripravili pracovníci Galérie Ľudovíta Fullu v Ružomberku.

Veľká svadobná výstava

Masarykov dvor, Vígľaš-Pstruša – 10.00 h

Rezort Masarykov dvor Vás pozýva na 3. ročník Veľkej Svadobnej výstavy, ktorá sa uskutoční v soboru 1. októbra 2022 od 10. hodiny. Na vlastné oči uvidíte nové trendy v oblasti svadobného managementu, organizovania, výzdoby, pečenia, líčenia, uvidíte prehliadku najnovších modelov šiat na nadchádzajúcu sezónu, širokú ponuku svadobnej videoprodukcie a fotografovania a mnoho ďalšieho…

Banícke povstanie

Námestie Š. Moyzesa (Hradný areál), Banská Bystrica – 13.00 h

Pri príležitosti Svetového dňa cestovného ruchu pripravilo mesto Banská Bystrica spolu s ďalšími inštitúciami sériu podujatí. Jedným z nich bude Banícke povstanie, súčasťou ktorého budú aj sprievodné aktivity v podobe potuliek so sprievodcom po hradnom areáli, slávnostného odhalenia uvítacieho informačného prvku na Barborskej ceste. Chýbať nebude súťaž o múzejno-galerijný pas, vystúpenie starohorského baníckeho spevokolu Haliar, tvorivé dielne či prezentácia kultúrnych inštitúcií.

Sliačske jesenné chuťovky

Ihrisko ZŠ A. Sládkoviča, Sliač – 13.00 h

Mesto Sliač pozýva na Sliačske jesenné pochúťky, ktoré budú plné folklóru, hudby, ľudových remesiel, tvorivých dielní pre deti a rôznych atrakcií. Podávať sa budú aj domáce pochúťky, vstup je za 3 eurá (deti do 15 rokov zdarma).

Bábkarská Bystrica 2022: Chaplin

Divadlo Akadémie umení, Banská Bystrica – 14.00 h

Huslista nemá ľahký život. Keď už je všetko prichystané, husle pod krkom a v pravej ruke sláčik, koncert k bábkovému divadlu sa môže začať. K akému bábkovému divadlu? K veselému, aj smutnému. K bláznivému, aj nežnému. K drsnému, aj láskavému. O čom to bábkové divadlo bude? No predsa o Chaplinovi, o Charliem Chaplinovi a postave jeho nemých grotesiek – Tulákovi. Kde sa príbeh tejto legendárnej filmovej postavy bude odohrávať? Dozviete sa v sobotu 1. októbra na pôde Divadla Akadémie umení v Banskej Bystrici. Začiatok inscenácie je o 14.00 h a vstupenky si môžete zakúpiť v predstihu na tomto odkaze.

Ponická heligónka

Kultúrny dom Ponická Lehôtka – 15.00 h

OZ Drienok Poniky v spolupráci s Obecným úradom v Ponikách pozývajú na 3. ročník Ponickej heligónky, ktorá sa uskutoční v sobotu 1. októbra v KD Ponická Lehôtka. Na podujatí sa predstavia heligonkári z Ponik, Dúbravice, Dolnej Lehoty, Detvy, Hriňovej, Čierneho Balogu a Terchovej.

Do kolieska

Gymnázium Andreja Sládkoviča, Banská Bystrica – 16.00 h

Detský folklórny súbor Radosť pozýva na slávnostný program pri príležitosti 50. výročia založenia, ktorý sa uskutoční v dvoch termínoch – 1. a 2. októbra o 16.00 h v priestoroch banskobystrického Gymnázia Andreja Sládkoviča.

Vivat Vox Organi

Evanjelický kostol, Banská Bystrica (Lazovná) – 16.00 h

David di Fiore je stálym hosťom medzinárodného organového festivalu Vivat vox organi v Banskej Bystrici a v Španej Doline už od roku 2014. Špeciálny festivalový koncert v sobotu 1. októbra v banskobystrickom Evanjelickom kostole bude patriť práve jemu. Zahrajú na ňom umelci z celého Slovenska.

Bábkarská Bystrica 2022: Cirkus Tarabumba

Námestie SNP, Banská Bystrica – 16.00 h

Najväčší marionetový cirkus na svete prináša originálne a ekologické bábkové cirkusové predstavenie, v ktorom namiesto zvierat vystupujú bábky. Neuveriteľne živé obrie bábky v mierke 1:1 budete môcť vidieť už v sobotu 1. októbra na banskobystrickom Námestí SNP so začiatkom o 16.00 h.

Kordícky Októberfest

Hostinec Skalnička na Kordíkoch – 17.00 h

Hostinec Skalnička v obci Kordíky pozýva na nultý ročník Kordíckeho Októberfestu, v rámci ktorého sa uskutoční súťaž v degustácii piva či chytaní podpivníkov. V štartovnom v hodnote 15 eur je 6x malé pivo rôznych značiek a občerstvenie v podobe chleba s masťou a cibuľou. Na najlepších čakajú zaujímavé ceny.

Zlatý hrdina

Divadlo pod balkónom, Banská Bystrica – 17.00 h

Inscenácia ponúka tri príbehy o hrdinstve v úplne novom svetle. A pritom nie vždy treba premôcť draka, či nájsť stratenú princeznú. Rezervácie na tel. čísle 0908 037 762.

MFK Dukla Banská Bystrica – MFK Zemplín Michalovce

Národný atletický štadión, Banská Bystrica – 18.00 h

Fortuna liga je po reprezentačnej prestávke späť a na hráčov banskobystrickej Dukly čaká v sobotu 1. októbra etablovaný účastník najvyššej slovenskej súťaže, tím MFK Zemplín Michalovce. Tomuto súperovi majú zverenci trénera Ščasného čo vracať – oba celky sa proti sebe stretli hneď v úvodnom kole tohtosezónnej edície a toto meranie síl dopadlo lepšie pre tím zo Zemplína. Podarí sa Dukle tentokrát uspieť? Vstupenky si môžete zaistiť aj z pohodlia domova, a to na tomto odokaze.

Hrnčiarsky bál

Štátna opera Banská Bystrica – 18.00 h

Štátna opera v Banskej Bystrici pozýva na operetu Gejzu Dusíka s názvom Hrnčiarsky bál. V dvoch dejstvách a v slovenskom jazyku si ju budete môcť vychutnať v sobotu 1. októbra o 18.00 h. Vstupenky si môžete zakúpiť v predpredaji na tomto odkaze.

Levandulová (Najkrajšie piesne Hany Hegerovej)

Aula SZU, Banská Bystrica – 19.00 h

Šansón nie je iba pieseň, tak ako Hana Hegerová nebola iba speváčka. Počas svojej vyše 50-ročnej kariéry neraz dokázala, že šansón je akýsi vyšší druh hudby. Mnohé jej skladby sa stali hitmi. Zuzana Kronerová, Richard Müller, Petr Malásek, Zuzana Mauréry a Lucia Šoralová na jej umenie zaspomínajú projektom Levandulová.

April Weeps & Vanguard – Cataclastic & Tension Tour ZVOLEN

Wake Up, Zvolen – 19.00 h

Česko-slovenská metalová súdržnosť bude na tohtoročnú jeseň opäť prekvitať! Reč je o „Cataclastic & Tension Tour“ v rámci ktorého spoja sily slovenskí APRIL WEEPS a moravskí VANGUARD a spoločnosť im budú robiť špeciálni hostia. Viac informácií nájdete na Facebooku, vstupenky sú dostupné na tomto odkaze.

30 rokov kapely SCHODY

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 19.30 h

Špeciálny koncert k 30. výročiu založenia kapely SCHODY, na ktorom zaznejú mnohé piesne, sa uskutoční v sobotu 1. októbra v banskobystrickej Záhrade. Po viacerých personálnych zmenách sa v kapele udomácnili aj mladšie ročníky, čo prinieslo značné oživenie tvorby aj koncertného programu, o čom sa budete môcť presvedčiť od 19.30 h. Na pódiu sa vystriedajú domáce kapely Sto múch, VZNCH, Rock Reunion a Chudáci. Vstupenky sú dostupné v predpredaji na tomto odkaze, ale aj na mieste za rovnakú cenu.

Bábkarská Bystrica 2022: Svetlonos

Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica – 20.00 h

Inscenáciu o hľadaní svetla v temnote, ktorou sme my sami, budete môcť vidieť v rámci Bábkarskej Bystrice v Bábkovom divadle na Rázcestí už v sobotu 1. októbra (o 20.00 h). Vstupenky nájdete na tomto odkaze.

Latino party

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21.00 h

V sobotu 1. októbra ponúkne Ministry of Fun ďalšiu zo svojich obľúbených a pravidelných akcii, ktorá je určená najmä milovníkom latinsko-americkej hudby a jej rytmov. Latino party každý mesiac priláka do najmodernejšieho tanečného klubu množstvo priaznivcov rytmov latinsko-americkej muziky a tých najznámejších hitov súčasnosti. O zábavu sa tentokrát postará DJ LOPEZ. Vstupenky v predaji na tomto odkaze alebo na mieste od 21.00 h.

Nedeľa 2. október

Bábkarská Bystrica 2022: Bol jeden domček a kde je moja kravička?

Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica – 10.00 h

Komunikácia obrazom, pohybom i slovom. Bol jeden domček je veľmi známa riekanka. Ale ako sa dajú hovoriť verše hlasom a pohybom rúk a prstov, teda znakovým jazykom, to vám ukáže inscenácia, ktorú budete môcť vidieť v Teátriu Bábkového divadla na Rázcestí v nedeľu 2. októbra o 10.00 h.

Húsenička – Malé stvorenie, veľké pocity

Divadlo pod balkónom, Banská Bystrica – 10.30 h

Nonverbálna inscenácia o malej rozkošnej húsenici, stratenej v džungli svojich pocitov. Príbeh húseničky zachytávajúci momenty jej života od narodenia. Po prvý raz zažije hlad, radosť, túžbu po lietaní i smútok z nenaplneného sna. Vyvrcholením je jej prerod na motýľa. Húsenica pochopí, že naozaj dokáže lietať. Že je a vždy bola nádherným jedinečným stvorením. Inscenácia, vhodná pre deti od 2 rokov, sa uskutoční v sásovskom Divadle pod balkónom v nedeľu 2. októbra o 10.30 h.

Šarkaniáda

Kopec Stráža nad Nemcami – 14.00 h

Obec Nemce pozýva všetky deti na šarkaniádu, ktorá sa uskutoční na kopci Stráža nad Nemcami v nedeľu 2. októbra od 14. hodiny. Okrem majiteľov šarkanov prídu aj členovia letecko-modelárskeho klubu Banská Bystrica. Každé dieťa, ktoré si prinesie šarkana, bude odmenené…

Bábkarská Bystrica 2022: Filemon alebo Ozlomkŕŕk domov

Divadlo Akadémie umení, Banská Bystrica – 14.00 h

Veselý a zároveň dojemný príbeh o žabiakovi Filemonovi, ktorý jedného dňa vo svojej plyšovej hrudi pocíti výrazné chcenie ísť domov. A tak sa vydá na cestu za svojím naozajstným domovom, ktorá je síce plná smiešnych situácií, ale ani zďaleka nie je taká ružová a plyšová, ako by si predstavoval. Každopádne – domov nie je tam, kde nás vyrobili, ale tam, kde nás majú radi. Inscenáciu podľa knižnej predlohy súčasnej českej autorky Jany Šrámkovej budete môcť vidieť v rámci Bábkarskej Bystrice už v nedeľu 2. októbra o 16.00 h v Divadle Akadémie umení. Vstupenky nájdete na tomto odkaze.

Derby o Hron

Tipsport aréna, Banská Bystrica – 16.00 h

Na „baranov“ čaká v nedeľu 2. októbra ich odveký rival, ktorým je susedný HKM Zvolen. Banská Bystrica tak zažije prvé tohtosezónne „Derby o Hron“! K súboju dvoch nezmieriteľných rivalov neodmysliteľne patrí tvrdý hokej a kvalitná atmosféra podporená fanúšikovskými tábormi obidvoch tímov. Chcete si zaistiť skvelé miesta na tribúne v predstihu? Určite navštívte tento odkaz, na ktorom si môžete zakúpiť vstupenky vďaka online predpredaju.

Zoznámenie s areálom Medeného hámra

Štátna vedecká knižnica, Banská Bystrica – 16.00 h

Občianske združenie ZA! Medený hámor na najbližšiu nedeľu 2. októbra 2022 pripravilo v Banskej Bystrici skutočne výnimočný program, ktorý sa koná v rámci československého podujatia Deň architektúry a jeho témy „Nebúraj – Transformuj“. Prezentácii a diskusii, ktorá sa bude konať v Hogo Fogo Jazz & Art Club, bude predchádzať spoločná prechádzka ako zoznámenie sa s areálom Medeného hámra. Viac informácií nájdete aj v samostatnom článku s odkazom nižšie.

Bábkarská Bystrica 2022: Kabinet zázrakov alebo Orbis Pictus

Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica – 16.00 h

Inscenácia, inšpirovaná svetovo preslávenou učebnicou Jána Ámosa Komenského Orbis pictus, zavíta v nedeľu 2. októbra do Bábkového divadla na Rázcestí.  Uskutoční sa tak v rámci Bábkarskej Bystrice a začiatok je o 16.00 h v Divadelnej sále. Vstupenky si môžete zabezpečiť v predstihu na tomto odkaze.

Jasnota

SNG Zvolenský zámok – 18.00 h

O nedeľnú chvíľku poézie na Zvolenskom zámku sa postará Martin Kučera, autor básnickej zbierky JASNOTA, ktorý pozýva na čítanie z jeho najnovšej zbierky v priestoroch Kráľovskej siene. Podujatie sa uskutoční v nedeľu 2. októbra o 18.00 h v rámci mini-festivalu Zámok bez zámkov.