Komentovaná prehliadka výstavy Keď tieň vrhá tieň vo štvrtok v Pretóriu otvorila v Banskej Bystrici sériu podujatí k Svetovému dňu cestovného ruchu.

Je to už štyridsať rokov, čo Valné zhromaždenie Svetovej organizácie cestovného ruchu (UNWTO) vyhlásilo 27. september za Svetový deň cestovného ruchu (1980). Od štvrtka 24. septembra do utorka 29. septembra sa pri príležitosti Svetového dňa cestovného ruchu koná v Banskej Bystrici niekoľko zaujímavých podujatí.

Umelci v podchode

Lákadlom pre Bystričanov bude sobotňajší Fest Art Banská Bystrica, počas ktorého pätnásť mladých umelcov modernou maľbou a street art umením skrášli a vdýchne dušu podchodu na Štefánikovom nábreží. Každý z nich namaľuje v podchode jednu z dominánt mesta. Napríklad Banskobystričanka Dominika Čičai, absolventka Akadémie umení, namaľuje na stenu podchodu Hvezdáreň na Vartovke. Ďalší absolvent bystrickej akadémie Gabo Kiss, ktorý žije a tvorí v Prahe, bude maľovať Medený Hámor. Vysielač SNP si na svoju umeleckú mušku vezme Ľudmila Chrastinová, ktorá tiež študovala v Banskej Bystrici (UMB). Svoje miesto medzi dominantami mesta má nesporne aj starý pivovar. V podchode ho zveční Bilinke. Ktoré ďalšie bystrické dominanty skrášlia podchod? To uvidíte v sobotu 26. septembra priamo v podchode na Štefánikovom nábreží. Podujatie bude počas celého dňa (od 9:00 do 20:00 h) sprevádzať hudba, o ktorú sa postarajú dídžeji Dj Ya, Elýščítat, Naklad, Wychitawacs a Perial live. Viac informácií nájdete vo Facebook evente.

Modelársky deň

Svetový deň cestovného ruchu si v sobotu môžete pripomenúť aj v Múzeu SNP.  Okrem stálej expozície a multimediálnej výstavy SNP 1944 múzeum pripravilo aj bohatý program pre rodiny s deťmi. V areáli Skanzenu ťažkých bojových zbraní sa uskutoční posledný tohtoročný Banskobystrický modelársky deň s ukážkami jazdy modelov terénnych áut, kamiónov, stavebných strojov aj tankových bojov. Výstava a prezentácia modelov sa začína o 10:00 h. V prípade nepriaznivého počasia sa podujatie neuskutoční!

Jedinečný výhľad z veže

Jedinečný výhľad na mesto zo šikmej Hodinovej veže si v sobotu 26. septembra, v čase od 11:00 do 19:00 h, môžete vychutnať zadarmo. Pravdaže, len v prípade priaznivého počasia.

Cestovanie do minulosti

Ďalším podujatím v rámci Svetového dňa cestovného ruchu je výstava S kompasom v ruke, v nedeľu 27. septembra  v Thurzovom dome. Výstava predstavuje pracovňu cestovateľa 19. storočia. Môžete na nej obdivovať zaujímavé predmety z jeho ciest, vzácne exponáty ako napríklad historický glóbus, lodné kufre, modely lodí aj zbierky tropického hmyzu  a zvierat. Vstupy na výstavu s programom sú o 15:00 a 16:00 h.

Ako sa zachraňuje umenie

Stredoslovenská galéria pozýva na komentovanú prehliadku výstavy Zachránené – Zreštaurované diela Východoslovenskej galérie poškodené požiarom. Na prehliadke, ktorá sa uskutoční v utorok 29. septembra o 17:00 h v Bethlenovom dome, kurátorka Katarína Nádaská a reštaurátorka Ľudmila Zozuľáková porozprávajú o procese reštaurovania diel Východoslovenskej galérie, ktoré boli v roku 1985 poškodené požiarom. Súbor vystavených diel patrí do nosných kolekcií zbierky Východoslovenskej galérie a výstava predstavuje takmer 30 malieb, obnovených v prvej a druhej fáze projektu. Komplexne ich zreštaurovala Ľudmila Zozuľáková. Pri reštaurovaní prác na papieri spolupracovali Jana Križanová a Barbora Němečková. Verejnosť sa o náročnom procese ochrany zbierkového fondu galérie bežne nedozvedá. Komentovaná prehliadka tiež odhalí dlhodobú reštaurátorskú prácu a jej prínos na starostlivosti o zbierkové predmety galérie. Vstup je voľný.