Chceli by ste stráviť víkend v múzeu? Stredoslovenské múzeum vám takúto možnosť ponúka práve v tento, posledný septembrový víkend.

Podujatie Bezhlavo do múzea alebo Prečo ľudia v minulosti strácali hlavu, ktoré sa koná v sobotu 26. septembra v Matejovom dome, zavedie návštevníkov až do stredoveku. V nedeľu 27. septembra sa v Thurzovom dome prostredníctvom výstavy S kompasom v ruke zoznámia s cestovateľom z 19. storočia.

Prečo ľudia v minulosti strácali hlavu

Stredovek patrí k obdobiam, kedy sa každý prečin či hriech trestal pomerne tvrdo a previnilci často končili pod mečom kata. Dodnes sa zachovali príbehy, ktoré tieto udalosti zachytávajú. Aj Banská Bystrica je s nimi spätá. Interaktívna nočná prehliadka Bezhlavo do múzea alebo Prečo ľudia v minulosti strácali hlavu, ktorá sa v sobotu 26. septembra koná v Matejovom dome, priblíži tragické príbehy viažuce sa k Banskej Bystrici. Sú plné smútku, irónie a zrady a ich spoločným menovateľom je, že skončili  takpovediac „bezhlavo“. Návštevníci podujatia sa tak ocitnú zoči-voči katovi, levočskej bielej pani či farárovi z Ľubietovej. Vstupy na nočnú prehliadku sú o 20:30 a 21:30 h.

Bezhlavo do múzea – pozvánka:

S kompasom v ruke do 19. storočia

Na výstave S kompasom v ruke, ktorú v nedeľu 27. septembra sprístupnia v Thurzovom dome, návštevníci spoznajú pracovňu cestovateľa 19. storočia. Objavia v nej zaujímavé predmety z jeho ciest a zistia, ktoré krajiny už navštívil a kam sa ešte len chystá.

Stredoslovenské múzeum (SSM) chce touto výstavou, venovanou Svetovému dňu cestovného ruchu, vzdať hold cestovaniu. Svetobežník, ktorého stvárni Igor Šimeg, návštevníkov okrem nových krajín zoznámi aj s rastlinami, minerálmi a exotickými zvieratami, čo sa na danom mieste vyskytujú. K nahliadnutiu tak budú vzácne exponáty, ako napríklad historický glóbus, lodné kufre, modely lodí aj zbierky tropického hmyzu  a zvierat. Prostredníctvom veľkej interaktívnej  mapy sveta, kde vyznačia, kde už boli a kam by ešte len chceli vycestovať, sa môžu zahrať na cestovateľov.

„Je to cestovateľ devätnásteho storočia, ktorý navštevuje aj iné kontinenty než „materskú“ Európu. Bol už v Ázii, Austrálii… Z každej cesty si doniesol suveníry a vzácne relikty. Výstavná miestnosť je koncipovaná ako pracovňa, kde si cestovateľ plánuje cesty, ale aj uskladňuje „trofeje“. Pri tejto príležitosti to bude jedinečná prezentácia fondov a jeho zástupcov typických aj pre iné kontinenty, ktoré by sa pri iných výstavách nemohli prezentovať,“ uviedol kurátor výstavy Filip Glocko.

Vstupy na výstavu s programom sú o 15:00 a 16:00 h. Výstava potrvá do decembra tohto roku.

S kompasom v ruke – pozvánka:

Stredoslovenské múzeum pokračuje vo svojej snahe pripravovať pre širokú verejnosť podujatia, ktoré predstavia múzeum ako zaujímavý priestor pre objavovanie histórie. Preto v poslednej dobe častejšie približuje zbierkové predmety či históriu Banskej Bystrice interaktívnym spôsobom, čo sa stretáva s pozitívnou odozvou návštevníkov.

„Naše múzeum je určite živý organizmus, ktorý sa snaží reflektovať aj na aktuálne požiadavky doby. Na základe vlastných skúseností vidíme, že ľudia dávajú čoraz väčšiu prednosť podujatiam, ktoré sú prezentované, síce vždy s adekvátnym odborným pozadím, ale aj zážitkovou formou,“ uviedol riaditeľ SSM Marcel Pecník.

Ďalšie podujatia, na ktorých sa návštevníci netradičným spôsobom oboznámia s minulosťou, sa uskutočnia v októbri. Po expozícii Matejovho domu prevedie návštevníkov prvý správca múzea Karol Ivan Kiszely a strašidelnú atmosféru zažijú vďaka nočnému čítaniu hororových poviedok.