Sane vyrobené bez jediného klinca či inej časti kovu, navyše z jediného kusu dreva. To sú preslávené krne, ktoré neodmysliteľne patria ku každej horskej obci v našich končinách. Napodiv sa ale nejedná o výmysel starých Slovákov. Priniesli ich sem drevorubači z rakúskeho Tirolska, ktorí prišli učiť našich lesníkov lepšej práci v lesoch a okrem náradia si doviezli aj takéto sane, ktoré pôvodne slúžili práve na zvážanie dreva. Ľudia si z nich postupne urobili sánky, ale využívali ich aj v lete na zvážanie sena.

foto: krnackyturecka.szm.com

Názov krne vyplýva z faktu, že ja jedná o krivé drevo a zároveň samorast prezývali krňač. V rôznych obciach sa však pomenovania trochu líšia. Stretneme sa s názvami krňačky, krnohy, krnohe, krnaky, krnačky a už spomenuté krne. Dnes sa už využívajú najmä ako, nazvime ich dokonca adrenalínová, atrakcia na súťažiach, ktoré sú pravidelne organizované na

Pre mnohých adrenalínová zábava pretekov v zjazde na krňačkách má aj svoje Majstrovstvá Slovenska a tie sa uskutočnia túto sobotu 19. februára v lyžiarskom stredisku nad obcou Turecká. Práve v tejto obci majú bohatú tradíciu, veď ako súčasť fašiangových zvykov sa tu na týchto drevených saniach spúšťajú už od roku 1957. Tentokrát pôjde o VI. ročník Majstrovstiev Slovenska a zároveň 38. ročník tradičných krňačkových pretekov O pohár Slovenskej televízie a Cenu Krížnej. Predpokladaný štart pretekov je okolo desiatej hodiny dopoludnia.

V minulom roku sa najrýchlejšie z úbočia Krížnej, presnejšie z Javoria, spustila ženská dvojica z Jakuba – Jaroslava Drábová a Dana Selecká, ktoré si s traťou poradili za jednu minútu aj štrnásť sekúnd. Ženská kategória bola pri tom kvalitatívne mimoriadne vyrovnaná, keď aj posledná tretia dvojica mala len šestnásť sekundový odstup. V súťaži mužov už bola konkurencia vyššia, zúčastnilo sa jej až 27 dvojíc. Trať s prevýšením 410 metrov a dvojkilometrovou dĺžkou pokorili uplynulý rok rovnako reprezentanti známeho krňačkového tímu z Jakuba – Stano Selecký a Martin Dráb, ktorí to zvládli pod minútu, presnejšie za 59,17 sekundy. Posledný tím mužskej časti presiahol čas troch minút.

Okrem sobotňajších pretekov v Tureckej existuje v našom regióne aj Veľká cena Horehronia – Slovenský pohár. Táto séria bude pokračovať 26. februára na Šumiaci, 5. marca v Polomke, 19. marca na južnej strane Chopku pri Srdiečku a 26. marca na Donovaloch.