Nezvyčajné sa stane skutočnosťou. Brány divadiel v deviatich slovenských mestách zostanú otvorené aj počas noci. Medzi nimi i v Banskej Bystrici, kde sa 19. novembra 2011 uskutoční podujatie pod názvom Noc divadiel.

Noc divadiel 2011 je 2. ročníkom otvorených divadiel, vtipných predstavení, zábavy a neuveriteľných zážitkov. Už samotná téma „Na hry máme celú noc“ prezrádza, že sa bude niesť v znamení hier. Zaujímavosťou je možnosť nielen pozerať divadelné predstavenie, ale sa do neho aj zapojiť, improvizovať, diskutovať s hercami, fotografovať sa, vyskúšať si bábkoherectvo, či tvorbu kostýmov. A to zďaleka nie je všetko. Pri pozeraní nemusíte len sedieť, ale pokojne si môžete aj poležať a dokonca zažijete státie v záplave reflektorov alebo nefalšovaný stres v prípade živej konfrontácie s hercami.

Všetky predstavenia, ktoré sa uskutočnia nemajú jednotnú tému, keďže hlavným cieľom je spojiť nespojiteľné. Zjednocujúcim prvkom je samotné prepojenie všetkých divadiel navzájom. V Banskej Bystrici sa takto spojí šesť divadiel (Bábkové divadlo na Rázcestí, Divadlo z Pasáže, Záhrada – centrum nezávislej kultúry, Divadlo Akadémie umení v Banskej Bystrici, Štátna opera Banská Bystrica a Divadlo Štúdio tanca) s podtitulom „Sen o prebudenej Bystrici“.

Pikoškou je, že v prvom divadle Záhrada môžete zadarmo získať divadelný pas. Za každé navštívené divadlo dostanete po ukončení predstavenia jednu pečiatku. Kto takto nazbiera všetky pečiatky, toho čaká v kaviarni Jazz Art Café Mefisto odmena a pas mu zostáva na pamiatku.

Noc divadiel 2011 organizuje Divadelný ústav Bratislava spolu s divadlami na celom Slovensku. Vstup na všetky predstavenia je voľný.