Už o necelé tri týždne sa v Banskej Bystrici bude konať medzinárodný filmový festival Jeden svet 2012. V dňoch 12.3 – 14.3.2013 sa v priestoroch Múzea SNP a v Kinosále Akadémie umení na Hornej 95 budú premietať dokumentárne filmy skoro z celého sveta. Festival Jeden svet začína celoslovenskú prehliadku v Bratislave a neskôr sa dostáva do rôznych miest Slovenska.

“V Banskej Bystrici sme festival Jeden svet 2012 zobrali pod svoje krídla. Robíme ho už tretí rok po sebe. Minulý ročník nás nabudil a povedali sme si, že v Banskej Bystrici sa festival oplatí robiť. Veríme, že ľudia budú mať o neho záujem aj tento rok,” priznal sa Michal Kočiš z občianskeho združenia Nový film.

V spolupráci s Múzeom SNP, SAŽP, Akadémiou umení a Amnesty International Slovensko pripravili bohatý program. Oficiálny začiatok festivalu a slávnostne otvorenie je pripravené s malým občerstvením 12.3.2013 (utorok) o 18:20 hneď po filme K svetlu, ktorý sa bude premietať o 17:00. Taktiež v kinosále Múzea SNP v Banskej Bystrici bude po otvorení festivalu nasledovať film Drahý Mandela. Je o nesplnenom sľube prezidenta Mandelu o slušnom bývaní pre všetkých. Po filme má nasledovať diskusia. Prvý večer sa ukončí vo festivalovom podniku v pivárni TOP. Popri pivu a iných nápojoch sa návštevníci môžu tešiť na divadelné predstavenie Divadla bez opony pod názvom Snehulienka a sedem trpaslíkov.

„Po roku budú v programe opäť aj diskusie organizované Univerzitnou
 skupinou Amnesty International o danej téme a
 filme. Spomeniem len napríklad Kto zabil Natašu? alebo film Nedáme sa
 umlčať,“ pripomenula Zuzana Szabóová z Univerzitnej skupiny Amnesty International zároveň dodala: „Veríme, že filmy a diskusie
 oslovia všetky vekové generácie a prídu s nami diskutovať o ľudských
 právach.“ Film Kto zabil Natašu? bude spolu s diskusiou na programe hneď druhý festivalový deň 13.3.2013 (streda) v kinosále Akadémie umení na Hornej 95 o 16:40. Arabské revolúcie v Tunise, Egypte a v Libanóne sú námetom pre dokument Nedáme sa umlčať, premietaný v kinosále Múzea SNP. Po filme nasleduje diskusia. Začiatok premietania je 14.3.2013 (štvrtok) o 16:00.

V Komunitnom centre Sásová bude film o odvážnych moslimských ženách s názvom Chceme spravodlivosť. Začiatok premietania 14.3.2013 (štvrtok) o 18:00.

Festival prídu ukončiť členovia zo skupiny Maringotka. Piesne Djanga Reinhardta si návštevníci budú môcť naživo vypočuť vo štvrtok (14.3.2013) v pivárni TOP o 20:30.

Bližšie informácie a kompletný program na www.novyfilm.sk.