Posledný adventný víkend prináša zaujímavé udalosti. Vianočné večery, koncerty i divadlá, festival ale aj športové podujatia.

KORČUĽOVANIE POD HOLÝM NEBOM

Europa SC, piatok 18. december, sobota 19. december a nedeľa 20. december

Vychutnajte si vianočnú atmosféru na korčuliach pod holým nebom. V pracovné dni od 14. hod. do 21. hod., víkend a sviatky od 9. hod. do 21. hod.

FESTIVAL HUDBA BEZ HRANÍC

Tartaros RC, piatok 18. december

Večer, kde sa spoja tri rôzne kapely, a to Sunity (metal), Maringotka (gypsy swing) a Skrat v štrku (art rock po slovensky).

i_3498021HUDOBNÁ GLOSA IGORA ŠIMEGA A HOSTÍ

Hronsek – Kultúrny dom, piatok 18. december o 18. hod.

Vianoce v Hronseku opäť prinášajú Hudobnú glosu, kde vystúpi gospelový zbor a zaujímavý hostia.

BURZA KNÍH

Artforum – Pigis, sobota 19. december o 11. hod.

Veľká burza kníh, kde môžete predávať či kupovať staré nepotrebné knihy, ktoré možno niekomu inému urobia radosť.

PETRA VLHOVÁ

Rosignol/Cube, sobota 19. december o 13.-16. hod.

Popoludnie v obchode na Zvolenskej ceste. Môžete sa tu stretnúť s reprezentantku Slovenska v alpskom lyžovaní Petrou Vlhovou.

AUTOGRAMIÁDA

vlado morravcikKlzisko pri Europa SC, sobota 19. december o 15. hod.

Športové hry pre deti na klzisku s majstrom sveta v thajskom boxe Vladom Moravčíkom, majstrom sveta v chôdzi Matejom Tóthom a hráčmi HC´05 Banská Bystrica. Tešiť sa môžete aj na autogramiádu v kaviarni Cafe Europa.

ŽIVÝ BETLEHEM

Námestie SNP, sobota 19. december o 16. 17. a 18. hod.  a nedeľa 20. december o 16. 17. a 18. hod.

Večný príbeh o narodení Ježiška v podaní Spološnosti veselých šermiarov Cassanova. Viac v našej samostatnej pozvánke…

BÁBKOVÉ DIVADLO BOŘIVOJ: VIANOČNÁ HRA PRE DETI + SMRŤ V SLUŽBÁCH BÁBKOVÉHO DIVADLA

Klub SV, sobota 19. december  o 16. hod.

Občianske združenie Capalest srdečne pozýva na bábkové divadlo v podaní Bábkového divadla Bořivoj. O štvrtej hodine zahrajú Vianočnú hru pre deti a o siedmej Smrť v službách bábkového divadla.

amfikVIANOCE NA AMFITEÁTRI

Amfiteáter, sobota 19. december o 16.30 hod.

O.Z. za! amfiteáter pozýva v sobotu 19. decembra o 16:30 na banskobystrický amfiteáter, na druhý ročník podujatia s názvom VIANOCE NA AMFITEÁTRI. Bude sa premietať film S tebou ma baví svet a opäť nebude chýbať ani teplý punč či kapustnica. Hoci Poklad na striebornom jazere vo veľkom uzavrel prvú sezónu Letného kina na amfiteátri, nebola to bodka tohtoročnej premietacej sezóny. Vzhľadom na minuloročný úspech predvianočných Pelíšok sa O.Z. za! amfiteáter rozhodlo pokračovať v „tradícii“ VIANOC NA AMFITEÁTRI, a tentorkát premietne ďalšiu filmovú klasiku. Kultovú rodinnú komédiu S tebou ma baví svet pozná asi každý a každá. Zimná pánska jazda troch otcov a ich detí v zasneženej krajine je pre mnohých súčasťou vianočného televízneho programu. Vstupné je 2,50 / 3,50 eur, rodinné vstupné 5 eur.

VIANOČNÝ PROGRAM DSF RADOSŤ

indexGymnázium A. Sládkoviča, sobota 19. december o 17. hod.

Detský folklórny súbor RADOSŤ v Banskej Bystrici Vás srdečné pozýva na vianočný program, ktorý sa bude konať dňa 19.decembra 2015 o 17.00h v Spoločenskej sále Gymnázia Andreja Sládkoviča. Hosť večera DFS Hučava z Hrochote. Vstupné sú tri eurá.

VÝSTAVA: IMRICH VEBER – SOMETHING IS MISSING

Klub SV, piatok 18. december  a sobota 19. december o 17. hod.

Občianske združenie Capalest srdečne pozýva na výstavu: Imrich Veber – Something is missing – Foto inštalácia mladého českého fotografa. Výstava potrvá od 18. decembra do 31. decembra 2015. Vernisáž a stretnutie s autorom sa uskutoční v sobotu 19. decembra o 17. hod.

BASKETBAL: BK ŠKP 08 BANSKÁ BYSTRICA x GOOD ANGELS KOŠICE

i_3481097Športová hala na Štiavničkách, sobota 19. december o 18. hod.

Basketbalový turnaj medzi domácimi a Košicami.

NEOBYČAJNÝ PRÍBEH OBUVNÍKA JAKUBA

Divadlo pod balkónom, sobota 19. december o 18. hod.

Krehký príbeh o láske, obetavosti a spolupatričnosti.

VIANOČNÝ KONCERT

Štátna opera, sobota 19. december o 19. hod.

Vianočný koncert v opere. Účinkuje Patríca Macák Solotruková, Robert Smiščík, Ivan Zvarík, Balet Štátnej opery, Orchester Štátnej opery. Diriguje: Ján PROCHÁZKA. Réžia: Dana Dinková.

TANEČNÁ SPOLOČNOSŤ ARTYCI/ MILAN KOZÁNEK : PURE

Záhrada CNK, sobota 19. december o 19. hod.

Premiéra tanečného predstavenia. Tanečné predstavenie bez príbehu, zamerané na silu fyzikality. Dvaja tanečníci v ňom ponúkajú svoje telá a svoju prítomnosť k skúmaniu čistoty prejavu a prítomnosti na javisku. Choreografia: Milan Kozánek, tanec: Radoslav Piovarči, Petr Ochvat (CZ/AT), hudba: Andrej Jurkovič, svetelný dizajn: Ján Čief. Predstavenie realizovane s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky, s podporou centra Pangea MeetingPoint/CZ a kultúrneho centra Záhrada. Vstupné päť eur, zľavnené vstupné tri eurá.

Zlaté-Vianoce-Brezno-2015ZLATÉ VIANOCE BREZNO 2015

Brezno – Aréna, sobota 19. december o 19. hod.

Vychutnajte si jedinečnú udalosť, tri zlaté hlasy počas jedného večera. Pop operné trio La Gioia, spevácka diva Dara Rolins a najznámejší muzikálový spevák a herec Daniel Hůlka exkluzívne na troj hodinovom Vianočnom vystúpení len v Aréne Brezno 19. decembra. Vďaka ich mimoriadnemu talentu, humoru a bezprostrednému vystupovaniu sa máte na čo tešiť.

SPOMIENKA NA PRIATEĽOV

Tartaros RC, sobota 19. december

Black metalový večer, predstavia sa Pyopoesy, Nevaloth, Aint, Death Sentence a Dead Garden.

HELENINE OČI

hlavicka041Klub 77, sobota 19. december o 20. hod.

Na AKUSTICKÉ turné lumpáckej kapely HEĽENINE OČI pod názvom ŠTÚR TÚR 1815 Vás chceme pozvať. Pre Vás skoro DVOJHODINOVÝ špeciálny program pripravili sme, venovaný oslave narodenia navždy mladého mladoňa pána Ľudevíta. Žiadne haraburdárstvo to! Žiadne frflaniny! Ale tvrdá drina i umenia priehršť chlapcov podtatranských čo ich Heľenine oči zvú! Úplne nové piesne kapely, ale aj hitovky ktoré radi v obľube máte a to všetko v rozguráženom prevedení akustickom. Dokonca sme oprášili i niektoré vôbec nehrané skladby, aj pár piesní na básne pána ŠTÚRA pripravili!!! HOSTIA: Janko – husle, spev Maca – akordeón, sax, spev. VSTUPNÉ LEN 4 eur PREDVIANOČNÝCH .Predpredaj priamo v klube KLUBE 77 – pokiaľ kapacita klubu pustí.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Tihányiovský kaštieľ, nedeľa 20. december o 9. – 12. hod. a 13. – 17. hod.

Tvorivá dielňa sa ponesie pod heslom Plávajúce svietniky. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

BATOLÁRIUM

batolariumBábkové divadlo na rázcestí, nedeľa 20. december o 10. hod.

Rôznymi formami Batolárií, inscenácií pre najmenšie deti a to už od 0 rokov, sa divadelní/né tvorcovia/kyne v európskych mestách zaoberajú už od roku 1987. Hry pre najnajmenších sú už úplne bežné v Taliansku, Francúzsku Nemecku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku, v severských krajinách. Bábkové divadlo na Rázcestí sa inšpirovalo týmito pokrokovými európskymi tendenciami a ako prvé divadlo na Slovensku uvádza divadelný projekt pre batoľatá a ich rodičov. Divadlo pre naj najmenších totiž nie je len o tvorbe predstavení, ale aj o dialógu s dôležitými osobami v živote malého dieťaťa – s jeho rodičmi alebo vychovávateľmi/ľkami. Práve oni/ony rozhodujú o tom, ktoré podnety ich dieťa prijme. Rodičia a opatrovatelia/ľky vytvárajú pre dieťa bezpečné miesto, z ktorého sa dajú podnikať výpravy do okolia, spoznávať a skúmať. Predstavenie je interaktívne – plne rešpektuje neposednosť detí, zapája ich do diania a pracuje s nimi. Počas neho je dovolené hýbať sa, dotýkať sa, skúmať, slintať, prdkať, smiať sa, aj plakať. Citlivo predstaví dieťaťu svet divadla stvorený zo živej hudby, zvukov, hlasov, pohybov, dotykov. Ponúka mu divadelnú realitu, ktorá pracuje so známym, bezpečným a zrozumiteľným.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Thurzov dom, nedeľa 20. december o 14 – 18. hod.

Tvorivá dielňa sa ponesie pod heslom Betlehemy. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

i_3536118DIVOČINY

Záhrada CNK, nedeľa 20. december o 14.30 hod.

Premiéra rozprávky o radosti z vystrájania pre deti a dospelých, v ktorých žijú divočiny. Autor predlohy: Maurice Sendak Výprava: Ivana Macková Hudba: Juraj Haško Výroba scény: Michal Simandl Pohybová spolupráca: Anna Gromanová Koncepcia a dramaturgia: Mária Danadová a Monika Kováčová Réžia: Monika Kováčová a divočiny Hrajú: Mária Danadová a Filip Hajduk Inscenácia vznikla s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR a Literárneho fondu. Vstupné štyri eurá, zľavnené vstupné dve eurá.

NOSTALGIA

Bábkové divadlo na rázcestí, nedeľa 20. december o 17. hod.

Ženské úteky je spoločný projekt dvoch divadiel, Bábkového divadla na Rázcestí v spolupráci so Štúdiom T.W.I.G.A. a divadla NoMantinels. Témou je fyzická vs. vnútorná emigrácia, novodobá migrácia Slovákov/Sloveniek za prácou do západných krajín a z východných častí Európy na Slovensko, odhalenie predsudkov voči cudzincom medzi národnosťami a rasami, poukázanie na xenofóbiu. Vyvrcholením projektu sú inscenácie, ktoré sú výsledkom autentického výskumu. Jedno v Bratislave pod vedením divadla NoMantinels Andrej Kuruc: Natreté strachom a inscenácia NOSTALGIA v BDNR v spolupráci so štúdiom T.W.I.G.A.. Súčasťou projektu boli dva verejné rozhovory s migrantkami v priestoroch BDNR, ktoré prebiehali v mesiacoch október a november, premietanie dokumentárnych filmov študentov a študentiek VŠMU. V rámci projektu Bábkové divadlo na Rázcestí zrealizovalo adaptáciu poviedky Ireny Brežnej o prekonávaní strachu s cudzoty s názvom List Čiernemu synovi. Realizované s finančnou podporou Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v rámci dotačného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd LP 2013.