Prvý poveľkonočný víkend so sebou prináša koncerty, divadelné predstavenia, trh handmade výrobcov či diskusiu o odluke cirkvi od štátu. Víkend má byť zahalený do príjemného počasia, čo nenechá na pokoji milovníkov prírody. Prinášame Vám hneď päť typov na turistiku v okolí Banskej Bystrice.

Záhrada, ZAPASKA /UA/ Tour + Basostroj

Piatok, 10. apríl o 19. hod.

Zapaska je spoločný projekt ukrajinskej dvojice hudobníkov Jany Shpachynskej a Pavla Nechytayloa. Obaja hrajú v rôznych kapelách (CheChe, Propala Gramota), Pavel sa zároveň venuje archeológii a Jana filozofii. Zapaska spája tieto dva svety do jedinečného indie-popu, ktorý je zmesou tradičnej ukrajinskej hudby a lo-fi minimalizmu, hip-hopu či blues.  Súčasťou večera bude aj jedinečný intergalaktický projekt basgitaristu Martina Žiaka – BASOSTROJ.
Vstupné je šesť eur, zľavnené vstupné sú štyri eurá. Viac sa dozviete aj v tomto článku…

Tartaros, Heimdalls Wacht, Waldschrat a Rawcvlt

tartarosPiatok, 10. apríl o 18.30 hod.

Po prvý krát na Slovensku nemecká pagan/black metalová legenda Heimdalls Wacht. Waldschrat z Rakúska hrajú black metal/ neofolk a slovenský Rawcvlt hrajú raw black metal. Vstupné je desať eur. 

Klub HaD, Diskusia o odluke

Piatok, 10. apríl o 19. hod.

Diskusia o citlivých témach, odluke cirkvi od štátu. Moderátor Peter Azor vyspovedá svojich hostí, ktorými budú Branislav Škripek (europoslanec), Branislav Koppal (generálny vikár), Martin Poliačik (poslanec NR SR) a Benjamin Uhrin (baptistický kazateľ).

DIVADLO ŠTÚDIO TANCA, SPOMIENKY TELA a POSED

Piatok, 10. apríl o 19. hod.

Dva predstavenia uvádzané s prestávkou. SPOMIENKY TELA je predstavenie tanečníkov, ktorí odkryjú tajomnú minulosť ľudského tela pochopením tanca a jeho obsahu, pripájaním emócií a zmyslu zvonku. „Spomienky – skryté komnaty človeka, ktoré naše telo starostlivo ukrýva…“. Predstavenie POSED je o pohybe, ktorý je pohybom života či zrkadlom duše. Celok rozložený na mnoho jednotlivých častí začne naberať obrysy trojrozmerných statických póz, blízkych sochárskemu umeniu. 

Klub 77, MAMBA

Piatok, 10. apríl o 20. hod.

Mamba vystúpi spolu so svojimi tanečníčkami a zaspieva aj svoj najnovší singel Zvykni si ! alebo Goodbye Boy. Po koncerte budete mať možnosť zakúpiť si merchandise , ktorý je aj zároveň vlastnou značkou Mamby s názvom MambaDasha a tak isto je pre vás pripravená autogramiáda a fotenie. Vstupné je päť eur.

Hlavná železničná stanica, TURISTIKA S KST TJ VATRA: JAVORIE – ZAJEŽOVÁ – PLIEŠOVCE

turistiSobota, 11. apríl o 5.15 hod.

Klub Slovenských turistov TJ VATRA Banská Bystrica pozýva na turistickú akciu do Javoria.

Zraz o 05:15 hod. na železničnej stanici v Banskej Bystrici, odchod o 5:21 hod., prestup vo Zvolene na autobus do Zaježovej zo zastávky číslo 15 o 6:30 hod. Trasa prechádza zo Zaježovej – Priečne alebo Priečne bralo (1023 m.n.m.) krásne skalné útvary – Malé Javorie – Uhliská – Lonec – prameň Neresnice – Pliešovce. Trasa je stredne náročná s prevýšením 535m a s klesaním 720m.

TURISTIKA S KST VIBRAMA MALACHOV: KRUPINSKÁ PLANINA

Sobota, 11. apríl o 6.30 hod.

Klub Slovenských Turistov Vibrama Malachov pozýva na turistiku na Krupinskú planinu. Trasa vedie od: Krupinská vartovka – Turecké studne – Jednodierka – Dvojdierka – Osemdierka – Tesárka roklina – Šinkov salaš – pohostenie – jelení guláš. Trasa je dlhá tri kilometre s prevýšením sto metrov. Odchod autobusu ráno pri ZVT 6.30,
Kaufland 6.35, Hušták  6.40, Žel.stanica 6.50 a Sásová 7. hod.

Parkovisko na Huštáku pred poisťovňou, TURISTIKA S KST BANSKÁ BYSTRICA – KREMNIČKA: SITNO A CVIČNÉ SKALY

Sobota 11. apríl o 7. hod. a nedeľa, 12. apríl

Turistika s Klubom slovenských turistov Banská Bystrica – Kremnička cez Počúvadlianske jazero – Elova štrbina – Sitno a späť. Prvý deň výstup na najvyššiu horu Štiavnických vrchov – Sitno (1009 m) po trase „krkaháj“, cez Elovu štrbinu. Večer bude ubytovanie na chate a premietanie lektora VhT Dana Kedera. Na druhý deň nasleduje presun na Tatársku lúku na cvičné skaly, kde sa bude dať zopakovať zlaňovanie, preto si musia záujemcovia doniesť vlastný výstroj. Popoludní je naplánovaný odchod domov.

Železničná stanica – mesto, TURISTIKA S KST LOKOMOTÍVA BANSKÁ BYSTRICA: BYSTRICKÁ VRCHOVINA – KOZLINEC

Sobota, 11. apríl o 8. hod.

Klub slovenských turistov Lokomotíva Banská Bystrica pozýva na aprílovú turistiku do Bystrickej vrchoviny. Trasaje stredne náročná a vedie od: B.B.- železničná st. mesto – Urpín – Vartovka – Kozlinec – Hrabová – Hronsek. Prevýšenie je 540 m, trasa je dlhá 15 km a trvá päť hodín. 

Divadlo pod Balkónom, Violka Fialka a Móric Modrý

Sobota, 11. apríl o 16. hod.

Violka Fialka je patrónkou fialovej farby. Spolu so svojím verným kamarátom psíkom Indigom býva na planéte Palete. Práve na Violkinej narodeninovej oslave k nim doletí tajná správa, že na vzdialenej planéte Zem sa malému maliarovi Móricovi minula modrá farba. Violka a Indigo sa mu rozhodnú pomôcť a vyberú sa na dobrodružnú cestu pestrofarebným vesmírom. Predstavenie je pre deti od troch rokov a vstupné sú štyri eurá.

Divadlo pod Balkónom, Funny Fellows – Old Time Band

funnySobota, 11. apríl o 18.30 hod.

KARAVÁNA je kabaret o tom, že dnes ani psi už neštekajú tak, ako kedysi. Príbehy o cestovaní v čase, s Mrožekom, Ilfom a Petrovom, Šikulom a o nás. Všetko je to krásne spojené s pravou swingovou kapelou FUNNY FELLOWS. Humorné a hudobné kabaretné predstavenie pre dospelých, hlavne mentálne. Dĺžka 90 minút. 

Kultúrny dom Podborová – Zvolen / Divadlo JGT Zvolen, NA KOHO TO SLOVO PADNE

Sobota, 11. apríl o 19. hod.

Divadlo Astorka Bratislava v kultúrnom dome Podborová zahrá predstavenie Na koho to slovo padne. V divadle účinkuje Vladimír Kobielsky, Lukáš Latinák, Marián Miezga, Róbert Jakab a Juraj Kemka. Vstupné na podujatie je 14,00 eur/ 16,00 eur. 

Klub 77, DoDNA a RECONCERN

Sobota, 11. apríl o 19. hod.

Koncert inštrumentálneho hudobného zloženia DoDNA hrajúce jazz-rock s prvkami funku a RECONCERN, ktorí miešajú progresívny rock a jazz-rock. Môžete očakávať klavírne atmosferické plochy s valiacim groovom bicích, ktorý so šlapajúcou basou vytvára pôdu pre expresívnu priečnu flautu.

Klub HaD, Peter Balko – Via Lošonc tour, Literárny klub

Sobota, 11. apríl o 19. hod.

Stretnutie s literatúrou v klubovej atmosfére. Hosťom bude Fero Malík, ktorý porozpráva o literatúre a Peter Balko, ktorý je absolvenomt VŠMU, scenáristom aj filmu Kandidát, víťaz prestížnej literárnej súťaže Poviedka 2012 s textom Labutia balada, organizátor kultúrneho života v Lučenci (festival Medzihmla) a k tomu všetkému aj autor debutovej knihy z metropoly juhu. Román VTEDY V LOŠONCI (Via Lošonc) vyšiel 26.2.2015 vo vydavateľstve KK Bagala. Hudobným hosťom bude Martina Javor. Vstupné sú dve eurá.

Dom evanjelického spolku, Paranoid – ANJELI SPIA TOUR 2015

t1_me15jg-paranoidSobota, 11. apríl o 19. hod.

Mladá kapela THE PARANOID sa po úspešnej SEDEM TOUR 2014 vracia na slovenské a české pódiá a predstavuje ANJELI SPIA TOUR 2015. Kapela navštívi deväť slovenských a šesť českých miest, kde si pre svojich fanúšikov pripravila zatiaľ najväčšiu show, akú kedy mala. Akcia začne o 19tej hodine, o ôsmej sa predstaví FROM OUR HANDS a o deviatej večer THE PARANOID. Vstupné v predpredaji sedem a na mieste deväť eur. 

Tihányiovský kaštieľ, Tvorivé dielne pre deti – Závesné netopiere

Nedeľa, 12. apríl o 9. – 12. hod. a 13. – 17. hod.

Stredoslovenské múzeum pozýva všetky tvorivé deti na nedeľné tvorivé dielne.
Ako vyzerá lietajúci netopier keď spí? Krásny závesný kolotoč vo vašej izbe bude zdobiť nielen mesiačik, ale aj noční obyvatelia našej prírody, v tomto čase už opúšťajúci svoje zimné úkryty v jaskyniach. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

Národná ulica, TURISTIKA S KST LOKOMOTÍVA BANSKÁ BYSTRICA: MALACHOVSKÉ PREDHORIE

Nedeľa, 12. apríl o 9.05 hod.

Turistika s Klubom slovenských turistov Lokomotíva Banská Bystrica na trasu Badín – Horné Pršany – Malachovské skaly – Radvaň – Banská Bystrica. Prevýšenie 250 m, dĺžka nenáročnej trasy je13 km a trvá štyri hodiny.  

BDNR, T. V. RECEPTY – O živote Terézie a Jána Vansu z Fortničky. K-n-i-h-o-H-r-a!

Nedeľa, 12. apríl o 10. hod. v teátriu

 Príbeh slovenskej ženy z radu výnimočne všedných, výnimočne pokorných a výnimočne oddaných. Príbeh o láske, receptoch a modlitbách. Príbeh o živote, ktorý kričal tichom.
Príbeh Terézie Vansovej, ktorý je príbehom jej muža z Fortničky.

Thurzov dom, NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Nedeľa, 12. apríl o 13. – 17. hod.

Svojou šikovnosťou sa deti naučia využívať odpadový materiál a vyrobiť si z nich farebné náramky či iné africké šperky. Vstupné euro a päťdesiat centov.

Námestie SNP, Potulky mestom – „Domové erby, znamenia, architektonické detaily“

Nedeľa, 12. apríl o 14. hod.

 Na aprílových Potulkách mestom sa budeme pozerať na fasády domov a hľadať zaujímavé detaily architektonickej výzdoby, rodové erby či znamenia, ktoré nám tu zanechala história mesta. Záujemcovia potuliek sa stretnú pri Mariánskom stĺpe na Námestí SNP so sprievodkyňou Máriou Martiniovou. Poplatok sú dve eurá, deti do 12 rokov bez poplatku.

Pigis, uTvor TRH

t1_utvortrh-pigisNedeľa, 12. apríl o 14. – 18. hod.

Známa banskobystrická reštaurácia Pigis podporuje lokálnych BIO farmárov a poctivé produkty, ale aj šikovných handmade výrobcov. Práve preto sa v jej priestoroch uskutoční jedinečný umelecký tvorivý trh  pre všetkých kreatívnych ľudí, ktorí sa chcú prezentovať svojou tvorbou a rovnako aj pre tých, ktorí si chcú nejakú tú peknú vec zadovážiť. Viac o podujatí sa dočítate aj v našom predchádzajúcom článku.

Záhrada, YOGA A ACROYOGA

Nedeľa, 12. apríl o 15. hod.

Cvičenie, rozvinutie schopností svojho tela vďaka prvkom jogy a akrobacie, ale tiež zrelaxovanie a uvoľnenie tela terapeutickými cvikmi. Tréning spolupráce, dôvery a komunikácie, ktorá je základom bezpečnosti pri takýchto cvikoch. Vhodné priniesť si pohodlné oblečenie a karimatku. Vstupné sú dve eurá a päťdesiat centov.

BDNR, BUBÁCKA ROZPRÁVKA

Nedeľa, 12. apríl o 16. hod. v teátriu 

Protistrašidelná rozprávka pre malých a veľkých, ktorí sa neboja. Humorne ladená hra pre najmenších o tom, ako sa z bojazlivej Marušky stala odvážna baba Rambabucha.
Bubácka rozprávka vznikla v rámci projektu Strach má veľké oči, ktorý sa realizoval v r. 2007 pre deti predškolského veku a žiakov I. stupňa ZŠ v meste Banská Bystrica a okolí. Rozprávka poskytne deťom i rodičom príležitosť, aby sa deti a dospelí zamysleli nad svojím strachom a hľadali spôsoby, ako sa ho zbaviť a prekonať. Po predstavení nasleduje tvorivá dielňa. 

Cikkerova sieň, Koncert orchestra Camerata Novisoliensis a pedagógov FMU AU

Nedeľa, 12. apríl o 19. hod.

Mesto Banská Bystrica a Fakulta múzických umení Akadémie umení v Banskej Bystrici pozývajú na jedinečný koncert v Cikkerovej sieni „Koncert orchestra Camerata Novisoliensis a pedagógov FMU AU“. Vstupné je dobrovoľné.