zapaskaDuo Zapaska je na hudobnej scéne od roku 2010. V ostatných rokoch pravidelne dokazujú, že indie skupina vychádzajúca z undergroundu, môže patriť medzi najviac koncertujúce ukrajinské kapely v zahraničí.

Aktuálne kapela vyráža na prvú časť jarného turné kedy sa predstaví v šiestich slovenských mestách.  Zapaska je ukrajinský fenomén, ktorý  svojou úprimnosťou a hudobným minimalizmom zaujal v našich končinách už v minulosti. Duo odohralo okrem najväčšieho slovenského festivalu Bažant Pohoda aj rozsiahle klubové turné s matadormi slovenského underground, kapelou Longital.

Zapaska je spoločný projekt ukrajinskej dvojice hudobníkov Jany Shpachynskej a Pavla Nechytayloa. Obaja hrajú v rôznych kapelách (CheChe, Propala Gramota), Pavel sa zároveň venuje archeológii a Yana filozofii. Zapaska spája tieto dva svety do jedinečného indie-popu, ktorý je zmesou tradičnej ukrajinskej hudby a lo-fi minimalizmu, hip-hopu či blues.

V Banskej Bystrici sa kapela predstaví už 10. apríla o 19-tej hodine v Centre nezávislej kultúry Záhrada v Beniczkého pasáži na Námestí SNP 16.