Aj napriek tomu, že je tu už stred októbra, prinášame v tipoch otvorenie banského chodníka, turistiku, jarmok i nočný výstup na Sitno. Rozmanitých podujatí v našom meste a širšom regióne je mnoho, stačí si vybrať.

PRÍBEH SVETLA

Showroom KRT, obchodná zóna RGB Radvaň, Zvolenská cesta 30/8, od piatka 14. októbra

Pozývame na unikátnu výstavu svetelno-umeleckých diel, ktoré vznikli rukami spoločnosti LEDeco solution s.r.o. a tímu Fosali z Banskej Bystrice. Diela sú vytvorené úspornými optickými vláknami. Výstava potrvá do 27. októbra 2016.

TÝŽDEŇ PROTI RAKOVINE A KROK KU ZDRAVIU

i_4048717Historická budova radnice, piatok 14. október od 10.-15. hod.

Zaujímavý program na Námestí SNP sa nesie v duchu hesla „Prejdime spolu za mesiac toľko krokov ako Matej Tóth za celý rok.“ Na otvorení nebude chýbať primátor mesta Ján Nosko, Janka Slaná, Ivan Turčan a mnohí iní, ktorí spolu bojujú proti tejto zákernej chorobe a snažia sa žiť zdravo. Sprievodný program Dňa jabĺk bude viesť Miroslav Kapusta so Soňou Kopčanovou, tanečná skupina Janette Fáberová či ZUŠ J. Cikkera. Moderuje Marcel Páleš.

MIRO JAROŠ A PESNIČKY PRE (NE)POSLUŠNÉ DETI

Brezno – Mestský dom kultúry, piatok 14. október od 16. hod.

Miro Jaroš spoločne s kamarátom Ťukim privedie svoje pesničky pre (ne)poslušné deti a výnimočnú šou, v rámci ktorej hravou formou učí deti užitočným veciam. Po koncerte prebehne autogramiáda a fotenie s Mirom aj Ťukim.  Vstupné je sedem eur.

CHALUPKOVO BREZNO

i_4032305Brezno, piatok 14. október od 17. hod. a sobota 15. októbra o 9. hod.

Už v poradí 49. ročník celoslovenskej prehliadky záujmovej umeleckej činnosti učiteľov. Ročník je venovaný Karolovi Kuzmánymu. V piatok bude slávnostné otvorenie v obradnej sieni MsÚ. V sobotu budú súťažné prehliadky literárnej tvorby, umelecko-dokumentárnych videofilmov a tvorby PC vzdelávacích a prezentačných programov v Gymnáziu, spev a skladateľská tvorba s hrou na hud. nástroj v ZUŠ. Okrem toho bude na okresnom úrade výstava výtvarných prác a v Hotelovej akadémie umelecký prednes poézie a prózy. O tretej hodine popoludní bude vernisáž Laureátskej výstavy Arpáda Horvátha v synagóge. O 18tej hodine bude v dome kultúry slávnostné vyhlásenie výsledkov. Vstup voľný.

TIPSPORT LIGA: HC ’05 ICLINIC BANSKÁ BYSTRICA – HK POPRAD

Zimný štadión, piatok 14. október o 17.30 hod.

Hokejový zápas Tipsport ligy medzi domácimi a Popradom. Vstupné sa pohybuje od troch po šesť eur.

ŠLÁGER PARÁDA

i_4049597Aula Slovenskej zdravotníckej univerzity, piatok 14. október o 18. hod.

Hudobno zábavná šou známa z TV Šláger. Až 120 minút známych hitov z Repete. Zabavia vás Dušan Grúň, Martin Jakubec, Božanka, Lýdia Volejníčková, Zdeno Sychra a hudobná skupina Vega. Vstup je desať eur, ZŤP za päť eur.

NOC STRACHU A SMIECHU – ROZPRÁVKY TO JE HOROR!

Zvolen – zámok, piatok 14. október o 18. hod.

Noc strachu a smiechu na Zvolenskom zámku. Z pera pôvodných autorov prichádza ďalšie pokračovanie úspešných nočných “absurdít”. Tento krát na tému Rozprávky to je horor. Začiatky vstupov v piatok – o 18., 20. a 22. hod. V sobotu o 18., 20. a 22. hod. Vstupné je päť eur, deti od 5 do 10 rokov tri eurá, mladšie deti zdarma. Viac v článku na ZVonline.sk.

DNI RUSKEJ DUCHOVNEJ KULTÚRY

Zvolen – DK Podborová, piatok 14. október o 18. hod.

Pozývame na Dni ruskej duchovnej kultúry, v rámci ktorých sa vo Zvolene uskutoční koncert Detského speváckeho zboru Otrada z detského domova pri Čierno-ostrovskom kláštore sv. Nikolaja.

HUDOBNÁ GLOSA IGORA ŠIMEGA A HOSTÍ č.36

slide2Divadelná kaviareň – prístavba Štátnej opery, piatok 14. október o 18.30 hod.

Zábavný hudobný večer – inšpiratívny štart do víkendu s vtipnými rozhovormi a komentármi dneška, tentoraz z “vintage style” uhla pohľadu. Filmár a hudobník, prípadne aj režisér, fotograf, kameraman a bubeník – Róbert Bošeľa – člen Slovak Tango a Rusín Čendeš orchestra – o všeličom aj o tom ako sa dá stretnúť kvôli legende s celou legendárnou generáciu. Dokument o spevákovi najznámejších slovenských evergínov – Jozefovi Kuchárovi (Marína rád Ťa mám) je skvelou bránou do sveta populárnych a slávnych melódií. Speváčka, víťazka Banskobystrických zvonov a tiež dáma sveta šoubiznisu – Soňa Kopčanová spolu s klaviristkou a členkou Ladies Chamber Orchestra – Monikou Zemkovou – rozžiaria piatkový večer skvelou muzikou.

KRST KNIHY PETRA HOTRU

Zvolen – Stará radnica, piatok 14. október o 18.30 hod.

Pozývame na krst knihy Banality od Petra Hotru. Krst bude v piatok v Starej radnici a moderovať ho bude básnik Ondrej Kalamár a ako hudobný hosť vystúpi Miro Harach a Martin Chrobák (Harachrobák).

TOSCA

toscaŠtátna opera, piatok 14. október o 18.30 hod. a sobota 15. október o 18.30 hod.

V premiére opery Giacoma Pucciniho s dirigentom Fabiom Mastrangelom spoluúčinkuje zbor a orchester Štátnej opery. Je to libreto Luigi Illica a Giuseppeho Giacosa. Vstupné je 12 eur.

DAME DE PIC/ CIE KARINE PONTIES: HOLEULONE

Záhrada CNK, piatok 14. október o 19. hod.

Slovenské turné belgickej company Dame de Pic. Predstavenie pre dvoch tanečníkov a animovaný tuš. Belgická cena kritiky za najlepšie tanečné predstavenie roku 2007. Predstavenie je určené prioritne pre študentov umeleckých odborov, kapacita obmedzená. Celovečerné tanečné prestavenie Holeulone spája pohyb a originálnu techniku animácie belgického ilustrátora Thierry Van Hasselta. Dvaja tanečníci bojujúci navzájom a zároveň sami so sebou. Komplexnosť a intimita ich vzťahu sa premieta do nielen ich vyčerpávajúcej fyzickosti, ale tiež do silných animovaných obrazov, s ktorými často splývajú počas celého predstavenia. Vstupné je sedem eur, zľavnené je za päť.

MILAN MARKOVIČ A PÁNI BRATIA

i_3998317Zvolen – Dom kultúry ŽSR, piatok 14. október o 19. hod.

MM Kabaret pozýva na vystúpenie – Milan Markovič a Páni Bratia: Na plnú hu(d)bu, ktoré sa uskutoční 14.10.2016 o 19.hod. v Dome kultúry ŽSR. Ide o program kabaretného typu, ktorý u nás už dlhú dobu absentuje. Program nebude celý vyslovene o politike, ale popri humore, hudbe a satire samozrejme reaguje na všeobecné pálčivé spoločenské témy, dokonca aj regionálne. Premiéra bola v Bratislave 4.10.2016, Zvolen bude druhé mesto po Bratislave.

XINDL X

Klub 77, piatok 14. október o 20. hod.

Xindl X vyráža na turné po Slovensku, tento krát s kapelou. Behom každého koncertu zahraje prierez svojimi hitmi, ale tiež predstaví všetky piesne z nového albumu Kvadratura záchranného kruhu, ktorý čoskoro vyjde. Ako hosť vystúpi pesničkár Peter Luftner.

CASCABEL

14517394_10208026361079814_5382324162294521055_nCult Club, piatok 14. október o 20. hod.

Koncert Cascabel s voľným vstupom.

EDGAR TOUR 2016

Tartaros RC, piatok 14. október o 20. hod.

Jožo Planý a.k.a. Edgar so svojou kapelou vyráža na jesenné tour, kde odznejú skladby z jeho debutového albumu “Priestor pre dušu”. Na slovenskú rockovú scénu spolu s ním zavial nový vietor so soundom 21. storočia. Šikovné viachlasy, sóla, netradičné štruktúry skladieb, sample a k tomu metalový zvuk sedemstrunových gitár s Jožovým charizmatickým hlasovým prejavom Vám dokážu že slovenská rocková hudba stále žije. Vstupné sú tri eurá.

NOČNÝ VÝSTUP NA SITNO

Banská Štiavnica, Počúvadlo – Chata A. Kmeťa – Sitno, sobota 15. október o 1. hod.

Výstup začína individuálne o 1. hod. v noci zo soboty na nedeľu z  Počúvadlianského jazera a z Ilije. O 2. hod. sa otvorí chata A. Kmeťa na Sitne. O 3. hod. začína čítanie povestí o Sitne  a potom sa bude čakať pri gitare a starých pesničkách na východ slnka. Príďte zažiť nezabudnuteľný zážitok.

 TURISTIKA S KST BANSKÁ BYSTRICA – KREMNIČKA: NÍZKE TATRY – OCHUTNÁVKA ATTACK

turistika s kst bb - kremničkaBanská Bystrica, sobota 15. október o 6.30 hod.

Turistika na trase: Srdiečko – Kosodrevina – Krížske sedlo – Poľana – Chopok – Krúpovo sedlo – Kosodrevina – Srdiečko. Stredne náročná trasa, ktorú zvládnu najlepší pretekári za necelé tri hodiny, má dĺžku 24 km a prevýšenie 1300 m. Predpokladá sa zvládnutie za kratší čas ako 8 hodín podľa Hikingu, aby sa stihol autobus 15.30 hod. zo Srdiečka. Tí, ktorým sa to zdá dlhé, si môžu trasu skrátiť výstupom zo sedla Príslop na Dereše, alebo zostupom z Chopku na Kosodrevinu. Doprava autobusom 6.50 hod. z AS Mičinská a 7.50 hod. z Brezna, alebo vlastnými autami. Návrat autobusom o 15.30 hod. zo Srdiečka.

TURISTIKA S KST TJ VATRA BANSKÁ BYSTRICA: NÍZKE TATRY I.

turistika s kst bb - lokomotívaDočasná autobusová stanica – nást. č. 4, sobota 15. október o 7.45 hod.

Klub slovenských turistov TJ Vatra Banská Bystrica pozýva na akciu do Nízkych Tatier. Odchod autobusom o 8. hod. smer Ružomberok. Turistika na trase: Korytnica (730) – Hiadeľské sedlo (1102)– Veľká Chochula (1753) – s. Pod Skalkou(1476) – Liptovská Lúžna (700). Obtiažnosť je náročná. Dĺžka cca 22 km , prevýšenie 1205 m hore, 1235 m dole. Časová náročnosť cca 7 hodín. Potrebná je výzbroj ako v zime. Odporúčame paličky, turistické hroty, teplé oblečenie, pevná obuv. Cestovné náklady sú do 5,- € . Návrat do 19.00 hod.

LOPEJSKÝ JARMOK

Podbrezová – Lopej, sobota 15. október od 8. hod.

Pozývame na tradičný Lopejský jarmok. Príďte si vychutnať jarmočnú atmosféru a plno sprievodných podujatí.

ZASAĎ SVOJ STROM

i_4039639Brezno – Historický banský skanzen Arborétum Banisko, sobota 15. október o 10. hod.

Pozývame na podujatie, kde budete mať možnosť sadiť stromčeky pre deti narodené v roku 2016.

OTVORENIE BANSKÉHO NÁUČNÉHO CHODNÍKA

Brezno – historický banský skanzen Banisko, sobota 15. október o 10. hod.

OZ Horehronská banská cesta a Mesto Brezno pozývajú na otvorenie Banského náučného chodníka Branisko – Skalka – Rury – Brezno.

TRADIČNÁ CHUŤ JESENE – ZATVÁRANIE BANOŠA

i_3992590Areál SOŠ pod Banošom, sobota 15. október o 10. hod.

Pozývame na uskutočnenie poľnohospodárskej sezóny v našom kraji. Opäť sa môžete tešiť na slávnostné otvorenie prezentácie farmárskych produktov a tradičných jedál regiónov, včely a včelie produkty, detskú školu varenia a školu štepenia a ošetrovania ovocných stromčekov. Pripravených je mnoho sprievodných aktivít pre deti i verejnosť.

15. A 16. MEDZINÁRODNÁ VÝSTAVA MAČIEK

Aula SZU, sobota 15. október a nedeľa 16. október od 10. do 18. hod.

Medzinárodná výstava mačiek v Banskej Bystrici, tentokrát na novom mieste konania. Vstupné pre dospelých 2,50 eur, deti a dôchodcovia 1,50 eur. Viac sa dočítate v našom staršom článku.

MEDZICENTRUM/ PLODY UMENIA

Záhrada CNK, sobota 15. október o 16.30 hod.

Verejná prezentácia výsledkov projektu v produkcii o.z. Periférne centrá a Outdoor Gallery. Predstavenie mobilnej sušiarne ovocia od umelca Martina Piačeka, prednáška na tému tradičného sušenia ovocia a ovocinárstva s odborníkmi z Ekocentra Veronica z Hostetína a z Bielokarpatského ovocného pokladu.

ALLAN MIKUŠEK & BAND

hlavicka106Klub 77, sobota 15. október o 20. hod.

Srdečne pozývame na koncert najznámejšej slovenskej country legendy Allana Mikušeka s kapelou, ktorý v rámci letných koncertov príde potešiť aj svojich fanúšikov do Banskej Bystrice. Čaká vás večer plný známych, ale i nových Allanových songov.

COUNTRY VEČER

Brezno – Stodola gazdovský dvor, sobota 15. október o 20. hod.

Už 36. ročník podujatia, dobové oblečenie je vítané. Účinkujú Žobráci – Prešov, Tulibanda – Polomka, Vodopád – Brezno, Sillmarion – súbor európskych a amerických country tancov – Bratislava. Vstupné je 4,90 eur.

FISHFACE RUST 2 DUST

14364800_10154174096249160_5833083500398459998_nTartaros RC, sobota 15. október o 20.30 hod.

Pozývame na metalový večer plný kvalitnej hudby a dobrej zábavy. Na večer, kde zažijete skutočnú energiu, ktorú len ťažko nájdete na youtube, alebo doma pri počúvaní hudby. Treba to reálne zažiť a podporovať živé vystúpenia a koncerty. V sobotu vystúpia Death Sentence, Rust2Dust, FishFace. Vstupné sú tri eurá.

TURISTIKA S KST LOKOMOTÍVA BANSKÁ BYSTRICA: STAROHORSKÉ VRCHY – DEDKOVO

Parkovisko na Huštáku, nedeľa 16. október o 8.05 hod.

Klub slovenských turistov Lokomotíva B.Bystrica pozýva svojich členov a sympatizantov na októbrovú turistiku. Turistika na trase: Kordíky – Dedkovo – Riečanské sedlo – Ravasky – Laskomer (vysielač) – Banská Bystrica. Prevýšenie je 350 m, dĺžka trasy 16 km a trvá cca 5 hod. Nenáročný turistický výstup.

POHÁR SNP 2016 V KARATE

karateŠportová hala Filozofickej fakulty UMB, nedeľa 16. október o 8.30 hod.

Už v poradí 31. ročník medzinárodného turnaja Pohár SNP v karate 2016 a 22. ročník Európskeho turnaja univerzít v karate. Viac sa dočítate v našom staršom príspevku.

FAMILIÁRIUM

Bábkové divadlo na Rázcestí, nedeľa 16. október o 10. hod.

Tvorivá hra s rozprávkami pre deti a rodičov. Šípková Ruženka, Starý Bodrík a vlk, Statočný cínový vojačik, voľná téma, v podaní divákov a diváčok a hercov a herečiek BDNR. Dĺžka predstavenia je 80 min. Vstupné sú dve eurá. Pre všetkých od 3 do 99 rokov. S finančnou podporou FPU a mesta BB.

MALACHOVSKÁ MAŠKRTA

i_4043557Malachov – Kultúrny dom, nedeľa 16. október o 11. hod.

Súťaž o najlepší koláč a zákusok, najlepšiu a najkrajšiu tortu či najlepšie slané pečivo.

O JURKOVI S KOZOU A O DOBROMILOVI A LENIMÍROVI

Bábkové divadlo na Rázcestí, nedeľa 16. október o 16. hod.

Klasická rozprávka v tradično-netradičnom spracovaní. Pre deti od 3 rokov. Predloha K. J. Erbena Jurko s kozou a staročeská ľudová rozprávka O Dobromilovi a Lenimírovi inšpirovali režisérku B. Schenkovú k vytvoreniu Dvoch rozprávok na brušku. Dôležité je samotné rozprávanie a príbeh rozprávok. Mieša sa v nich komické s poučným, nešťastie a bieda so šťastným koncom. Avšak predovšetkým ide o netradičné a súčasné spracovanie metódy, akou sa kedysi hrávalo v klasickom bábkovom divadle pre deti. Pretože bábkové divadlo nemusí byť len statická záležitosť s pevne zabudovanou scénou a bábkami, ale dá sa zavesiť napríklad na „bruško“! A zrazu sa otvoria nové možnosti a variácie hrania s klasickými bábkami, nové spojenie hry bábok so živým hercom a maskou. K Dvom rozprávkam na brušku režisérku inšpirovala hra na harmoniku. Keď môže byť umiestnená harmonika na „bruchu“, prečo by nemohlo existovať divadlo na „brušku“? A ono existuje! Práve tu a teraz. V našom divadle.

TIPSPORT LIGA: HC ’05 ICLINIC BANSKÁ BYSTRICA – MHC MARTIN

Hokej - HC 05 iClinic Banska Bystrica vs. MHC Martin - 22.12.2015 - Banska BystricaZimný štadión, nedeľa 16. október o 17. hod.

Hokejový zápas medzi domácimi hokejistami a Martinom v Tipsport ligy. Vstupné sa pohybuje od troch do šesť eur.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Tihányiovský kaštieľ, nedeľa 16. október o 9.-12. a  13.–17. hod.

Tvorivé dielne s názvom Jesenné mandaly s Lesankou. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Thurzov dom, nedeľa 16. október o 14.–18. hod.

Tvorivé dielne s názvom Ohňom a mečom do štítu vyryté s Gabikou. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

O2 MOON RUN ZVOLEN

Zvolenský zámok, nedeľa 16. október o 19.00 hod.

V nedeľu 16.októbra 2016, sa pri splne mesiaca môžete postaviť na štart o 19.00 hod pod Zvolenským zámkom aj vy. Trať dlhá 8 km povedie od zámku po Dobronivskej ceste, Pod dráhami okolo zimného štadióna, cestou Na Pustý hrad až na Pustý hrad. Viac v našom staršom článku.