Víkend uprostred marca ponúka množstvo podujatí v meste aj v okolí. Mnohé z nich potešia deti, no na svoje si iste prídu aj dospelí.   

Piatok 16. marec

Detská čitáreň: Stína

Arftorum, B. Bystrica – 16.00 h

Stína nemá rada zimu. V skutočnosti urobí čokoľvek, len aby sa jej vyhla. Dokonca ani v lete nikdy nevyjde bez pančúch a ponožiek, ktoré jej zakrývajú kolená. Keď prichádza zima, ustupuje dovnútra a vymýšľa dômyselné zariadenia, aby ju ochránili aj pred tým najmenším chladom. Ale pretože teplota ďalej klesá, Stína nakoniec podľahne vábeniu svojej periny a upadne do hlbokého a bezsenného spánku, z ktorého sa prebudí na búchanie na jej dvere…

Príbeh Stíny, od americkej autorky Lani Yamamoto, ktorá už dvadsať rokov žije na Islande, ožije na marcovej Detskej čitárni, ktorú pripravila Literárna bašta a kníhkupectvo Artforum. V ňom sa čitáreň v piatok aj uskutoční a prevedie vás ňou Monika Perecárová.

Banská Bystrica za slušné Slovensko

Námestie SNP, B. Bystrica – 17.00 h

Odchod ministra vnútra Kaliňáka a premiéra Fica nestačí! Je to len začiatok veľkého upratovania. Pretože je legitímnou požiadavkou občianskej verejnosti žiť v krajine, kde korupcia nie je štandardom. Kde vo vládnych kruhoch neexistuje prepojenie na organizovaný zločin. V piatok podvečer sa preto opäť zídeme na banskobystrickom námestí a pridáme sa k  tisíckam ľudí v ďalších slovenských aj zahraničných mestách. Viac tu…

Cesta srdca

Gymnázium A. Sládkoviča, B. Bystrica – 18.00 h

Tanečno-poetický príbeh Cesta srdca v podaní prievidzskej tanečnej skupiny Srdcová Dáma, inšpiruje k ceste, ktorá pomáha odhaliť naše vnútro, citlivo a láskyplne sa vyrovnať s našou vlastnou intimitou, pochopiť seba samého a objaviť vlastnú prirodzenosť.

Šarivary + Friandises

Záhrada CNK, B. Bystrica – 20.00 h

V rámci Mesiaca frankofónie 2018, ktorý sa koná v štyroch slovenských mestách, medzi nimi aj v Banskej Bystrici, sa v Záhrade CNK v piatok večer uskutoční koncert FrancoFun vol.7. Koncertovať bude medzinárodné šansónové trio Šarivary a Friandises z Banskej Bystrice.

Večer venovaný Jarovi Filipovi

Klub 77, B. Bystrica – 20.00 h

Jaro Filip bol nesporne jedným z najgeniálnejších skladateľov súčasnej populárnej hudby. Tie najkrajšie skladby z jeho diela si v piatok večer môžete pripomenúť spolu s Richard Balog Band. Zaznejú najlepšie piesne z albumov Bolo nás jedenásť , Ten čo hrával s Dežom, Cez okno ako aj obľúbené skladby napísané pre Richarda Müllera.

Verdi

Štátna opera, B. Bystrica – 18.00 h

Životopisná inscenácia, ktorá odkrýva dramatické osudy nesmrteľného operného maestra Giuseppe Verdiho. Je popretkávaná časťami jeho najznámejších i menej známych diel, podmanivými sólovými výstupmi i strhujúcimi zbormi, ktoré reprezentuje snáď najznámejší z nich: Zbor Židov.

Sobota 17. marec

Vtáčí spev v divadle

Divadlo z Pasáže, B. Bystrica – 15.00 h

V Divadle z Pasáže bude túto sobotu Imrich Kováč hovoriť o tom, ako rozpoznávať vtákov podľa hlasu, ako ich pozorovať a prikrmovať v zime.

Obri oceánov s rozprávkami

Europa SC, B. Bystrica

Desiatky oceánskych obrov v životných veľkostiach ponúka jedna z najväčších zbierok v strednej Európe, plná čeľustí a zubov žralokov z celého sveta, ktorá tento mesiac kraľuje v banskobystrickej Europe. Súčasťou impozantnej edukatívnej výstavy, pod záštitou National Geograhpic Channels International, Obri oceánov je interaktívna zóna. V nej môžete –  pomocou virtuálnej reality či zvukovej steny, ktorá vám ponúkne hlasy, zvuky a spevy desiatok podmorských tvorov, nahliadnuť do „modrého sveta“. A v sobotu popoludní od 15:00 do 18:00 h, sa deti môžu tešiť na čítanie tematických rozprávok.

Šmolkovia v Terminali

NC Terminal, B. Bystrica – 16.00 h

Do Terminalu prídu Šmolkovia a užijete si s nimi veľa zábavy a tanca. Divadelno-tanečná Šmolshow uvíta kreativitu –   šmolkostýmy alebo čokoľvek iné, čo vystihuje Šmolkov. Najlepšie kostýmy budú odmenené.

Pán Sova, obrazy aj afterparty

Farhof Art Club, B. Bystrica – od 16:00 h

Sobotu vo Farhofe otvorí o 16.00 h Divadlo SpozaVoza. Ahoj, pán Sova je Zábavné činoherno-bábkové predstavenie pre deti aj dospelých, ktorého autorom je Miro Mihálek. A spolu s Patríciou Sopkovičovou si v ňom aj zahrá.

O 19.00 h vo Farhofe otvoria výstavu obrazov mladého slovenského výtvarníka Pavla Gogolu. A potom nasleduje Afterparty s Dj Popredny a Janowa.

Soľ nad zlato

Divadlo pod balkónom, B. Bystrica – 17.00 h

V sídliskovom Divadle pod balkónom sa odohrá príbeh o tom, ako zvíťazila soľ nad zlatom… Rozprávka o dvoch komediantoch, otcovi a jeho dcére, ktorí tlačia svoju káru po svete a obveseľujú ľudí svojimi kúskami.

Nekonečná nálada

Lenna Cafe, B. Bystrica – 17.00 h

Dobré pivko aj kávička a k tomu príjemná hudba. O Nekonečnú náladu – Infinite Mood sa v Lenna Cafe (Horná 20) postará Miroslav Pazdera so svojou gitarou.

Maringotka + Clube de esquiar

Záhrada CNK, B. Bystrica – 19.00 h

Maringotka, gypsy jazzová kapela, ktorá sa venuje odkazu Djanga Reinhardta, a Clube de esquiar, ktorý v januári pokrstil svoj debutový album s názvom Fernando Pessoa, s portugalskými textami tohto lisabonského básnika, sú banskobystrické kapely. Nenechajte si ujsť ich jedinečný koncert v Záhrade! Hudobnou hosťkou večera je Michaela Turcerová (soprán/alt saxofón).

Slnečný… Juraj Hnilica

Klub 77, B. Bystrica – 20.00 h

Juraja Hnilica a jeho kapela sa v banskobystrickej 77-mičke „zastavia“ v rámci svojho turné Slnečný… tour 2018, na ktorom predstavuje aj svoj nový album Slnečný… Každá z dvanástich skladieb albumu je príbehom a určitým zrkadlom toho, čo za posledné tri roky, počas ktorých album vznikal, na vlastnej koži zažil.

Rockové legendy na Pršanoch

Horné Pršany – 20.00 h

V Kultúrnom dome na Horných Pršanoch zaznejú v sobotu večer riadne rockové „pecky“ 60. – 70. rokov. Hity Led Zeppelin, Black Sabath, Nazareth, Slade, Kiss a ďalších uvedie prvý rockový dídžej v Banskej Bystrici v 70. rokoch Ján Dobrota – Cverna.

Wasted w/ Fobia Kid, Radikal Chef

RC Tartaros, B. Bystrica – 21.00 h

Wasted je chorá akcia, ktorá prišla podpáliť tvoje mesto. V zložení Radikal Chef, Fobia Kid + hostia, môžeš očakávať len to najhoršie! Týmito slovami vás pozývajú organizátori do Tartarosu. Bude to tam husté!

Tancovačka v štýle drum and bass

Urban Spot, B. Bystrica – 21.00 h

Na ďalšej tancovačke v rytmoch drum and bassu a techna v Urban Spote zahrajú Hypoxia a Dekel & Dykman.

Nedeľa 18. marec

Trh aj hudobná burza v Záhrade

Záhrada CNK, B. Bystrica – od 10.00 h

Handmade, homemade a design výrobky – na jedenie, pitie, užitočné aj iba tak pre radosť, od nápaditých a zručných slovenských výrobcov. To všetko na tradičnom Trhu v Záhrade, tentoraz aj s Hudobnou burzou a veľkým výberom platní a iných hudobných nosičov. Trhová nedeľa v Záhrade potrvá do 18.00 h.

Akvabatolárium a Kocúr v čižmách

Bábkové divadlo na Rázcestí, B. Bystrica

Rozprávková nedeľa vo vile Dominika poteší deti hravým Akvabatoláriom v Teátriu (10:00 h) a veselou rozprávkou Kocúr v čižmách v sále (16.00 h).

Tvorivé dielne v znamení jari a vody

Stredoslovenské múzeum, B. Bystrica

V znamení jari a vody sa budú niesť nedeľné tvorivé dielne. V dielničke Jar už klope na dvere si deti vyrobia papierový vejár plný pestrofarebných jarných kvetov (Thurzov dom, 13.00 – 17.00 h). O tom, že voda je život, sa deti presvedčia na aktuálnej výstave Biodiverzita a voda v Tihányiovskom kaštieli. Nielen deti ale celá rodina tu môže zažiť neopakovateľnú nedeľu so zaujímavými vodnými pokusmi a ďalšími „vodnými“ aktivitami (9.00 – 12.00 h a 13.00 – 17.00 h).

O Ponickú fujarku

Poniky – Kultúrny dom Ponická Lehôtka – 13.30 h

Veselo bude v nedeľu na Ponickej Lehôtke. Na 36. súťažnej prehliadke hudobného folklóru zaspievajú deti z okresu Banská Bystrica, sólisti – speváci, spevácke skupiny, ľudové hudby a inštrumentalisti.

Výlet na Vartovku

Hvezdáreň na Vartovke, B. Bystrica – od 15.00 h

Tohtoročný Deň hvezdární a planetárií oslavujeme aj v Banskej Bystrici. Oplatí sa urobiť si rodinný výlet na Hvezdáreň na Vartovke. Čaká vás tam interaktívny program o Zemi pre najmenších Vesmír na dlani, Čarovná fyzika pre deti, rozprávanie o tom, ako sa človek dostal k pozorovaniu hviezd, ale aj vyhliadka z balkóna hvezdárne, beseda s astronómom a v prípade priaznivého počasia aj pozorovanie Slnka a nočnej oblohy ďalekohľadom.

Pastierka vlkov

Divadlo Šúdio tanca, B. Bystrica – 16.00 h

Tanečná inscenácia pre rodiny s deťmi je príbehom o priateľstve, porozumení a slobode, ktoré porazia strach, ale aj o  opätovnom prepojení s prírodou a tým prirodzeným v nás, o túžbe duše a tela po nespútanosti.

Pastierka vlkov na scéne Divadla Štúdio tanca prebúdza prírodu v nás aj okolo nás