Letné prázdniny sú v plnom prúde a spolu s nimi sú v Banskej Bystrici a jej okolí naplánované rôznorodé typy podujatí, prakticky pre všetky vekové skupiny. Vďaka tomu si prídete na svoje naozaj všetci! 

Piatok 8. júl

Celoslovenský športový deň parkinsonov

Profi Bowling / Záhrada CNK, Banská Bystrica – 9:00 h

V meste pod Urpínom sa v piatok 8. júla uskutoční celoslovenský športový deň parkinsonikov. Cieľom akcie je zjednotiť rozdielne skupiny ľudí a poukázať na dôležitosť solidárnosti, spravodlivosti a rovnosti. Športovať budú Parkinsonici z celého Slovenska, ako aj vyše 30 detí z Ukrajiny, ktoré na Slovensku strávia 2 týždne, počas ktorých sa bude o nich starať OZ Pod krídlami anjelov. Dopoludnia je pre účastníkov pripravená súťaž v bowlingu, ktorá bude súčasťou Bowlingovej ligy a popoludní v Záhrade čaká na účastníkov, nielen športový, ale aj kultúrny program. Viac informácií nájdete na priloženom plagáte na konci článku.

Komentované prehliadky kaplnky sv. Barbory

Kostol Nanebovzatia Panny Márie, Banská Bystrica – 17:30 h

Mesto Banská Bystrica si pripravilo pre záujemcov mimoriadnu prehliadku Kaplnky sv. Barbory, a to konkrétne v piatok 8. júla od 17:30 h. Stretnutie účastníkov je naplánované pred Kostolom Nanebovzatia Panny Márie, o výklad sa postará Jozef Ďuriančik. Nájdite si čas a zastavte sa, bude to stáť za to.

Júl v Regal Záhrade – Vladi Brünn

Regal Burger, Banská Bystrica – 18:00 h

Leto plné zážitkov v Regal záhrade pokračuje ďalším skvelým live koncertom. Všetci milovníci tamojšej záhradnej atmosféry ste vítaní na Live koncerte s Vladi Brünnom. Môžete sa tešiť na dobré jedlo, drinky, vodné fajky a pohodovú hudbu. Otváracie hodiny sú posunuté do 23:00 h, nech sa nemusíte nikam ponáhľať.

VIVAT VOX ORGANI 2022 – Michael Matthes (FR)

Evanjelický kostol, Banská Bystrica – 19:00 h

V banskobystrickom Evanjelickom kostole sa v piatok 8. júla uskutoční otvárací koncert jubilejného desiateho ročníka Medzinárodného organového festivalu Vivat vox organi. Organovým recitálom festival otvorí prestížny parížsky organista Michael Matthes, ktorý je titulárnym organistom Kostola svätého Hermana z Auxerrois v Paríži. Ten sa po požiari Notre Dame stal dočasne hlavným chrámom Paríža.

Nočné prehliadky Zvolenského zámku

SNG Zvolenský zámok, Zvolen – 19:00 h

Obľúbené Nočné prehliadky sú tu aj v roku 2022. Pridajte sa s nami na potulky po mestách či kláštoroch zahalené rúškom noci. Prvá z Nočných prehliadok v regióne Stredné Slovensko sa odohrá v jednom z najstarších miest na Slovensku, v meste Zvolen. Preneste sa do sveta príbehov, písaných známymi autormi, prejdite nádvorím a chodbami, po ktorých kráčali uhorskí králi a kráľovné a zažite rozprávkovú atmosféru Zvolenského zámku. Podujatie sa uskutoční v dvoch cykloch, prvý od 19:00 h, druhý od 20:30 h. Kapacita maximálne 60 ľudí na jeden okruh, rezervácia vstupeniek je možná na tomto odkaze.

Adalbert + Don De Hron v klube SOVA

SOVA Bar&Art Klub, Banská Bystrica – 20:00 h

Adalbert odštartuje Notes of Delirium Tour open air koncertom na terase v banskobystrickom klube SOVA spolu s debutujúcou banskobystrickou kapelou Don De Hron! Adalbert je hudobný projekt speváka a multiinštrumentalistu Vojtěcha Štědroňa, naživo performovaný so živou kapelou v zložení Dušan Bobák (Bieice), Martin Štědroň (Basa), Vladimír Holec (Gitara) charakterizovaný ako alternatívny rock s vplyvmi post-punku, elektroniky, klasickej hudby, progresívneho rocku či industriálnej hudby. Don De Hron je nové alternatívne zoskupenie skúsených hudobníkov z Banskej Bystrice, ktoré sa naživo predstaví po prvý krát. Zloženie kapely: Miki Dudáš (Spev), Tomáš Lauko (Gitara), Vlado Šipkovský (Basa), Juraj Bačík (Bicie).

55. Folklórne slávnosti pod Poľanou

Detva – 20:00 h

Folklórne Slávnosti pod Poľanou začínajú v piatok 8. júla a potrvajú do nedele 10. júla. Programovú skladbu 55. ročníka organizátori profilovali už od októbra minulého roka. Pri jej tvorbe vzali do úvahy, že festival sa nekonal už dva roky, preto navrhli realizovať osem scénických programov na hlavnej scéne, v nich majú svoje miesto domáce kolektívy a interpreti z Podpoľania, detské súbory, ľudové hudby, folklórne súbory a tanečníci, folklórne skupiny z regiónov kraja, ale aj Slováci žijúci v zahraničí a ako už býva zvykom, ani pri tomto jubilejnom ročníku nebude chýbať Umelecký súbor Lúčnica s programom z tvorby profesora Štefana Nosáľa. Súčasťou 55. ročníka bude aj celý rad sprievodných podujatí komornejšieho charakteru v areáli amfiteátra, v kultúrnych zariadeniach mesta, na verejných priestranstvách a iných miestach. Zamerané sú na folklór, jarmok tradičných ľudových remesiel, výrobcov ľudových hudobných nástrojov, drevených vyrezávaných krížov, regionálne produkty z Podpoľania, ale aj čo – to z tradičnej kuchyne, kultúru zahraničných Slovákov, či „zabudnuté“ dediny, tentokrát z Novohradu.

DMS HUHU TOUR

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 20:00 h

Jedna z najpopulárnejších slovenských skupín, DMS (Separ, Dame a Smart), vyráža na tour s ich posledným a zároveň najnovším albumom, ktorý nesie názov HUHU. Medzi 21 zastávkami po Českej republike a Slovensku nechýba ani zastávka v Banskej Bystrici, a to hneď v legendárnom Ministry of Fun. V minulosti tu DMS predviedli nezabudnuteľnú show, spojenú s afterparty, na ktorej sa členovia skupiny bavili s ich fanúšikmi až do neskorých nočných/skorých ranných hodín. Viac informácií spolu s možnosťou rezervácie vstupeniek nájdete na tomto odkaze.

DJ vo Výklade: Výstavný kus

Výklad, Banská Bystrica – 20:00 h

Vo Výklade sa chystá otvorenie letnej sezóny a podľa ich slov to bude pravdepodobne veľkolepé. O dobrú náladu sa postará DJ Výstavný kus a chýbať nebudú nové drinky, limonády, merch, väčšia terasa a kopa srandy. Vstupné je zdarma, no pokojne si môžete rezervovať to najlepšie miesto pre vás a vašu partiu, a to prostredníctvom e-mailu aha@totojevyklad.sk alebo na 0907 837 239.

Letné kino na amfiteátri: Thor: Láska a hrom

Amfiteáter Paľa Bielika, Banská Bystrica – 21:30 h

Občianske združenie Za! amfiteáter aj tento rok vyskladalo kvalitný program zložený okrem iného aj z noviniek. Jednou z nich je aj snímok s názvom Thor: Láska a hrom, ktorú uvedú v piatok 8. júla v pôvodnom znení. V novom príbehu Thor odchádza na zaslúžený odpočinok a pokúša sa nájsť vnútorný pokoj, ale nakoniec sa opäť  musí vrátiť do akcie a naverbovať Valkýru (Thompson), Korga (Waititi) a Jane Fosterovú (Portman) – ktorá je teraz mocným Thorom – aby zabránili Gorrovi the God Butcher (Christian Bale), zlikvidovať všetkých bohov.

Sobota 9. júl

Expres 34 tunelov

Banská Bystrica – 9:00 h

Už ste niekedy prešli za jeden deň 34 tunelov? Takýto okruh ponúka jedine jazda nostalgického vláčiku s názvom Expres 34 tunelov. Vydajte sa za objavovaním inžinierskych skvostov postavených v dobách minulých. Z Banskej Bystrice do Kremnice a späť cez Starú Kremničku a Zvolen. Viac informácií, vrátane možnosti rezervácie či kúpy lístkov nájdete na tomto odkaze.

Hronsekanie

Záhrada kaštieľa v Hronseku – 10:00 h

Obľúbené rodinné podujatie, ktoré sa každoročne koná v obci Hronsek pri Banskej Bystrici sa blíži. Preneste sa v čase do doby rytierov a stredovekej zábavy. Čaká na vás bohatý program, ktorý zahŕňa dobový tábor, detské atrakcie, rytiersku dráhu či šermiarske predstavenia. Rovnako budete môcť zažiť prehliadku Soosovsko-Géczyovského kaštieľa, lukostreľbu či hľadanie najlepšieho bojovníka. Vyvrcholením bude ohňová šou pod večernými hviezdami.

Tvorivé dielne v kaštieli

Tihányiovský kaštieľ, Banská Bystrica – 15:00 h a 16:00 h

Prečo majú lienka či muchotrávka červenú farbu? V priestoroch Tihányiovského kaštieľa zodpovedajú návštevníkom otázky o význame červenej farby v prostredí prírody, odkiaľ naši predkovia získavali červené farbivo a pomocou prírodných materiálov bude možné vytvoriť si organizmy, ktorým červená naozaj pristane.

Prišiel cirkus

Mestský park Banská Bystrica – 17:00 h

Prišiel cirkus je názov podujatia, ktoré sa uskutoční v sobotu 9. júla v banskobystrickom Mestskom parku. A bude to vskutku očarujúca divadelná púť s divadlom, novým cirkusom aj tónmi flašinetu. O bohatý program sa postará české akrobatické zoskupenie Cirkus trochu jinak, ktoré vystúpi s pouličnou akrobatickou komédiou OnTheRoad, rekordman v žonglovaní Stanislav Mečiar a čarovné pohybové divadlo Lepetit Malý princ. Nebude chýbať ani sprievodný program a v ňom jazda na netradičných bicykloch,  vedecká hračka a workshop nového cirkusu v šapitó. Viac informácií o celom podujatí nájdete v našom samostatnom článku.

Letné kino na amfiteátri: King

Amfiteáter Paľa Bielika, Banská Bystrica – 21:30 h

King, levíča určené na prepašovanie, uteká z letiska a nájde útočisko v dome Inès a Alexa. Brat a sestra potom dostanú bláznivý nápad vziať ho domov do Afriky, ale prenasledovanie colníkov im život neuľahčuje. Keď sa Max, ich rozmarný dedko, ktorého dovtedy videli len dvakrát, pripojí k dobrodružstvu, všetko sa stane možným…

Nedeľa 10. júl

Vodný hrad Hronsek – Romeo a Júlia

Kaštieľ Vodný hrad, Hronsek – 20:00 h

Nové, netradičné a inovatívne spracovanie divadelnej inscenácie podľa predlohy Williama Shakespeara, ktorej scénu tvorí samotný kaštieľ Vodný hrad a reliéf nádvoria. Divadelná hra je exkluzívne a výlučne naštudovaná pre objekt VODNÉHO HRADU, čo umocňuje v divákovi historický vnem z predstavenia. Ten však bude ovplyvnený použitými modernými prvkami javiskového ale aj filmového umenia. Hra bude kombinovaná filmovým spracovaním deja v interiéri hradu. Podujatie sa koná aj v sobotu 9. júla, avšak lístky na tento deň sú už vypredané – preto dávame do pozornosti nedeľnú reprízu. Vstupenky nájdete na tomto odkaze.

Letné kino na amfiteátri: Thor: Láska a hrom

Amfiteáter Paľa Bielika, Banská Bystrica – 21:30 h

Občianske združenie Za! amfiteáter aj tento rok vyskladalo kvalitný program zložený okrem iného aj z noviniek. Jednou z nich je aj snímok s názvom Thor: Láska a hrom, ktorú uvedú v nedeľu 10. júla s dabingom. V novom príbehu Thor odchádza na zaslúžený odpočinok a pokúša sa nájsť vnútorný pokoj, ale nakoniec sa opäť  musí vrátiť do akcie a naverbovať Valkýru (Thompson), Korga (Waititi) a Jane Fosterovú (Portman) – ktorá je teraz mocným Thorom – aby zabránili Gorrovi the God Butcher (Christian Bale), zlikvidovať všetkých bohov.