Lákadlom tohto víkendu bude iste festival Folklórna Bystrica. Pri prechádzke Lazovnou ulicou môžete navštíviť tri nové výstavy a stráviť príjemný večer na koncerte talentovanej huslistky Hanky Pištovej. V špaňodolinskom kostole bude znieť organ a husle. A je toho ešte oveľa viac, čo ponúka tento víkend.

Piatok 6. august

Rodná zem očami Karola Benického

Radnica – foyer, Banská Bystrica – do 17:00 h

Fotograf Karol Benický (13. 4. 1940, Spišské Hanušovce – 2. 8. 2011, Praha) časť svojho života prežil v Banskej Bystrici a ako povedal: „Banská Bystrica je môj druhý domov. Žili sme tu takmer dvadsať rokov. Veľmi ma ako človeka formovala, hoci prežil som tu aj krušné chvíle…“ Karol Benický „písal“ svojím fotoaparátom príbehy zo života. Čiernobiele i farebné. Smutné aj veselé. Príbehy o ľuďoch, zvieratách, krajinách. Prvú fotografiu urobil v roku 1995, keď v Hrochotskej doline pod Poľanou umrel jeden bača a on mu prišiel na pohreb. „Myslím, že tieto fotografie ma prežijú, také boli dobré! Začal som s nimi, pretože som sa potreboval nejako vyjadriť k svetu,“ povedal na margo svojich prvých fotografií. V roku 2012 mu bola in memoriam udelená Cena primátora mesta Banská Bystrica.

Výstavu fotografií Karola Benického s názvom Rodná zem si v Radnici na námestí môžete pozrieť do 22. augusta. V pondelok až piatok je Radnica otvorená od 8:00 do 17:00 h, v sobotu od 10:00 do 15:00 h.

Preteky na cyklodrezinách

Hronec – 10:00 h

Historicky prvé preteky na horehronských cyklodrezinách sa uskutočnia tento piatok v Hronci. Originálne športové derby bude sprevádzať otvorenie nového Turisticko-informačného centra vo vagóniku a Múzea Čiernohronskej elektrickej železnice v električke pri hlavnom depe cyklodrezín. O dobrú náladu sa postará Bubnová show BATIDA a Edo Drewo so svojimi pomocníčkami lesnými vílami. Program a ďalšie informácie nájdete tu.

Krajina mojich snov

Kaviareň Poetika, Banská Bystrica – 17:00

V charizmatickej Kaviarni Poetika (Lazovná 16) otvoria v piatok podvečer výstavu súčasnej tvorby banskobystrickej výtvarníčky Gabriely Čížovej. Vernisáž výstavy s názvom Krajina mojich snov je o 17:00 h.

HAN(a) SOLO koncert

365.labb, Banská Bystrica – 18:00 h

Na sólovom koncerte v 365.labb, tiež na Lazovnej ulici, sa predstaví mladá huslistka Hanka Pištová. V jej podaní zaznie hudba najväčších husľových virtuózov obdobia baroka a romantizmu a tiež diela súčasných skladateľov slovenského pôvodu. Hanka je absolventkou Pražského konzervatória a v súčasnosti pokračuje v štúdiu hry na husliach na Akadémii umení v Banskej Bystrici. V 365.labb zároveň môžete navštíviť aktuálnu výstavu výtvarníčky Natálie Šimonovej Archeológia hrdze.

Ako keď letia divé husi

Gallery 1, Lazovná, Banská Bystrica – do 17:00 h

A do tretice Lazovná ulica a výstava. V Gallery 1 v stredu 4. augusta otvorili výstavu Ako keď letia divé husi. Autorky vystavených inštalácií v keramike, Eva Masaryková a Karin Patúcová Lunterová, dlhoročne spolupracujú na poli súčasného sochárstva. Výstavu Ako keď letia divé husi môžete navštíviť v utorok až sobotu od 13:00 do 17:00 h.

Hudobná glosa Igora Šimega a hostí

Záhrada Chavivy Reik, Múzeum SNP, Banská Bystrica – 18:00 h

Opäť to bude jedinečná zostava hudobníkov a spevákov, pestrá paleta pesničiek, šansónov aj operné árie Mozarta. Pesničky Karola Duchoňa, Toma Jonesa, Mareka Kutnára ale aj šansóny Pavla Janíčka a chytľavé ľudovky aj muzikálovky v podaní Márie Olejníkovej…

Role konečne v Záhrade

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 19:00 h

Najlepšia česká kapela konečne v Záhrade! Pražská garáž-popová kapela Role hrá v trojici – dve gitary, dvaja speváci a skvelý bubeník. Koncom roku 2016 vydali debutový album Rána, ktorý ukázal, ako má znieť poctivá alternatívna gitarovka. Príďte sa presvedčiť v piatok večer do Záhrady.

Role – Když tě nikdo nevidí:

Big Boy Gleb

Urban Spot, Banská Bystrica – 21:00 h

Gleb Veselov, známy pod umeleckým menom Gleb, je slovenský interpret pôvodom z Ruska.  Narodil sa v Piatigorsku, žije v Bratislave. Pre jeho tvorbu sú charakteristické štýly grime, drum’n’bass alebo glitch hop. Gleb bude už tento piatok v Urban Spote! Kapacita klubu je obmedzená, vstupenky v predpredaji nájdete tu.

Horory na zámku

SNG, Zvolenský zámok – 21:00 h

Večer najsilnejších hororových filmov s Petrom Konečným čaká milovníkov hororu a hrôzostrašných filmových príbehov na nádvorí Zvolenského zámku. Tajomné zvuky sa budú ozývať zo všetkých strán. Nikto sa nebude cítiť v bezpečí… Chcete sa báť? Tak príďte! Vstupenky (5 eur) sú v predaji od 20:00 h pri vstupe na Zvolenský zámok. V prípade nepriaznivého počasia sa podujatie uskutoční v zámockej kaplnke. Vstup od 18 rokov!

Sobota 7. august

Autokros sa vracia do Môlče

Autokrosový areál, Môlča – 8:00 h

Obľúbené autokrosové podujatie sa po štyroch rokoch vracia na trať v Môlči. Počas víkendu si tu zmerajú sily pretekári zo Slovenska a okolitých krajín. Preteky sú zaradené do seriálov Majstrovstiev Zóny strednej Európy, Medzinárodných majstrovstiev Slovenska a dokonca aj Majstrovstiev Maďarska.

Donovalský drapák

Centrálne parkovisko, Donovaly – 9:30 h

Už 8. ročník preteku Donovalský Drapák štartuje v sobotu o 9:30 h cyklopretekom Drapák Maratón na 50 km trati. A hneď na to (9:35 h) je štart Drapáčik Juniori a Krpci. Dĺžka hobby trate je 25 km (štart 10:45 h). Bežecké trate merajú 20 a 10 km a štart pretekárov je o 11:00 a 11:15 h.  Urobte si výlet na Donovaly a povzbuďte malých aj veľkých pretekárov a pretekárky. Všetky kategórie MTB aj behu štartujú z centrálneho parkoviska na Donovaloch. Viac informácií nájdete na stránke donovalskydrapak.sk.

Po ceste permoníkov

Múzeum mincí a medailí, Kremnica – 11:00 h

Na dobrodružnú výpravu do kremnických banských štôlní pozýva kremnické Múzeum mincí a medailí. V štôlňach dnes žijú iba permoníci. Prekonajte spolu s nimi obavy vojsť do tmavej pivnice a poraďte sa s nimi, ako a na čo minúť svoje peniaze. Tiež budete ryžovať zlato a raziť mince. Príbehy v múzeu sa odohrajú v sobotu v expozícii Líce a rub peňazí na Štefánikovom námestí (11:00, 14:00 a 16:00 h). Ďalšie informácie nájdete tu.

Od Galawice až po Hronsek

Areál obecného kaštieľa a kultúrneho domu, Hronsek – 13:00 h

V Hronseku si v sobotu pripomenú 771. výročie prvej písomnej zmienky o obci. V slávnostnom programe Od Galawice až po Hronsek vystúpia Ľudová hudba Hronsečania a Ženská spevácka skupina Ratolesť (13:15 h). V okolí kaštieľa zahrajú svoj príbeh rytieri zo skupiny Vir Fortis (14:15 h). Zaznie country muzika a zahrá aj skupina René Bošeľu (16:30 h). Deti, ale aj dospelých, potešia animačné programy (od 14:30 h) , tvorivá dielňa, maľovanie na tvár, rytierska dráha, streľba z luku aj z kuše (od 13:15 do 16:30 h).

Bude aj súťaž v šmarení kabanicou

Ihrisko, Strelníky – 15:00 h

V kultúrnom programe 11. ročníka podujatia Návraty k prameňu vystúpia deti z miestnej základnej školy s materskou školou, Folklórna skupina Šajbania, Folklórny súbor Hriňovčan, heligonkári zo Šajby aj folkloristi Vladimír Homola a Tibor Nôžka. Deň obce Strelníky nesporne obohatí aj súťaž v šmarení kabanicou, atrakcie pre deti a diskotéka (19:00 – 22:00 h).

V Lučatíne súťaž v pití piva

Futbalové ihrisko, Lučatín – 16:00 h

Aj Lučatín bude mať v sobotu svoj deň. Začne sa popoludní o 14:00 h vystúpením Ľudovej hudby Paľáčovci z Hrochote. Večer o 19:00 h kapela Dora zahrá ľudové piesne v rockovom štýle. Medzitým sa bude súťažiť v cornhole a v pití piva. Večer spestrí film Trabantom až na koniec svetaDeň obce Lučatín ukončí diskotéka (od 22:00 h). Samozrejme, nebudú chýbať tradičné langoše, výborný guláš a na svoje si prídu aj deti.

Očovská folklórna hruda

Futbalový štadión, Očová – 16:00 h

Očovská folklórna hruda vstúpila do svojho 17. ročníka. Po piatkovom programe čaká aj v sobotu milovníkov folklóru bohatá ponuka. V programe Korene a výhonky (16:00 – 18:00 h) vystúpia folklórne skupiny Poničan, Hrochoťan a Očovan, ako aj domáci Detský folklórny súbor Poľana. V sobotňajšom programe Zrodení pre krásu sa predstaví Folklórny súbor Očovan aj FSk Očovan, Folklórny súbor Nitra, Ľudová hudba Pecníkovci a sólisti Ján Močko, Vladimír Homola a dievčence z Čerína.

Folklórna Bystrica 2021

Amfiteáter Paľa Bielika, Banská Bystrica – 17:00 h

Aj víkend v Banskej Bystrici sa bude niesť v znamení folklóru. V sobotu od 17.00 h na pódiu amfiteátra zahrajú, zatancujú a zaspievajú Ľudová hudba z Hrochote,  Lačhe Amala – skvelí huslisti Marek Konček a Barbora Botošová, rómsky tanečný súbor z Detvy Horúce srdce a ďalší. A aj tento rok zavíta na Folklórnu Bystricu legendárny Ľubomír Tatarka alias Čalamacha. Takže si nenechajte ujsť krásu jeho gajdovania a múdreho slova! Festivalová sobota vyvrcholí celovečerným programom Folklórneho súboru Považan Amerikáni.

Aladin v Podlaviciach

Detské ihrisko, Podlavice – 17:00 h

Aladin je jednou z najznámejších rozprávok Tisíc a jednej noci. Príbeh chlapca Aladina žijúceho v Číne, ktorého odvedie z domova jeho strýko Magrehu, má vo svojnom repertoári aj banskobystrické Divadlo Clipperton. Ako sídliskový večerníček ju v sobotu o 17:00 h zahrá deťom na sídlisku v Podlaviciach.

V záhrade barokového kaštieľa

Záhrada barokového kaštieľa, Hronsek – 17:30 h

V záhrade barokového kaštieľa v Hronseku sa v sobotu bude tancovať, hrať a spievať. V programe Hronseckého kultúrneho leta sa môžete tešiť na tanečné vystúpenie školy Janette Fáberovej – Dance Studio a koncert multižánrovej kapely Back2Back.

Organ a husle v kostole

Kostol Premenenia Pána, Špania Dolina – 19:00 h

Ďalší koncert z cyklu medzinárodného organového festivalu Vivat vox organi – Musica Barocca sa uskutoční pri príležitosti 270. výročia od stavby barokového organa, ktorý sa zachoval v špaňodolinskom Kostole Premenenia Pána a 250. výročia smrti organárskeho majstra Martina Podkonického, ktorý tento organ v roku 1751 skonštruoval. O 19:00 h sa v kostole predstavia organista Roman Perucki spolu so svojou manželkou, huslistkou Máriou Peruckou z Poľska. Viac informácií nájdete tu.

Nedeľa 8. august

ADRIM Nemčiansky beh

Nemce – 9:00 h

Trať nemčianskeho behu sa kľukatí krajinou pod Panským dielom a ponúka pekné výhľady na širokých lúkach či romantické zátišie pri potôčiku. Deviaty ročník tohto podujatia dáva na výber kratšiu 3,5 km alebo dlhšiu 9,7 km trať. Deti od 6 do 12 rokov budú bojovať o body v dvoch vekových kategóriách 4. ročníka série Marathon BB miniTour. Bude im na to stačiť rovných a rýchlych 1000 m priamo v obci. Pretekárov a pretekárky isto poteší, keď ich prídete povzbudiť. Viac informácií nájdete na stránke marathonbbtour.sk.

Krajina marionet a maňušiek

Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica – 10:00 a 16:00 h

V nedeľu môžete posledný raz navštíviť prázdninový divadelný svet v Bábkovom divadle na Rázcestí. Ak teda máte čas a chuť vdýchnuť život marionetám a maňuškám, neváhajte a určite zavítajte do marionetovo-maňuškovej krajiny! Očarí vás divadlo slečny Ofélie, maňuškoví obyvatelia rozprávok, uvidíte rozprávku O slečne Ofélii, zahráte si kvíz o bábkach z Divadelnej Hra-be-ce-dy, zapojíte sa do Minikurzu animácie a bez vlastnej bábky neodídete! Krajinou marionet a maňušiek vás prevedú herečky Mária Šamajová a  Ivana Kováčová a dobré duše z ateliérov a produkcie.

Nedeľa s folklórom

Amfiteáter Paľa Bielika, Banská Bystrica – 15:00 h

Festival Folklórna Bystrica 2021 pokračuje v nedeľu programom, ktorý sa začína o 15:00 h. sprievode Ľudovej hudby Borievka zaspieva jeden z najpopulárnejších spevákov slovenských ľudových piesní Ján Ambróz. Divákov potešia a možno aj rozospievajú a roztancujú Škola spevu Jany Ambrózovej, Ženská spevácka skupina Trnki, Folklórna skupina Kýčera a Folklórny súbor Technik.

Dúhový piknik pre všetkých

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 15:00 h

Záhrada je miestom stretávania sa rôznorodých ľudí, ktorí sa chcú cítiť slobodne a prijatí.
Zámerom Dúhového pikniku pre všetkých je stráviť spolu príjemný čas, neformálne diskutovať, počúvať sa, pýtať sa na to, čo nás zaujíma, či len tak si posedieť a občerstviť sa počas horúcich letných dní. Informácie o podujatí nájdete aj na Facebooku.

Stretnutie s hercami z filmu Známi neznámi

CINEMAX, Banská Bystrica – 16:00 h

Komédia Známi neznámi mala premiéru 5. augusta a herci z tohto filmu už cestujú za svojimi divákmi. V nedeľu o 16:00 h budú v CINEMAX v Banskej Bystrici. Stretnúť sa môžete s herečkami Petrou Polnišovou a Annou Kadeřávkovou, hercom Sväťom Malachovským ako aj s producentkou Wandou Hrycovou.

Známi neznámi – trailer:

Nehanební bastardi

Letné kino na amfiteátri, Banská Bystrica – 21:00 h

Nedeľa s Quentinom na bystrickom amfiteátri bude patriť filmu Nehanební bastardi (USA, 2009, 153 min). Začiatok filmu zastihuje Shosannu Dreyfus v Nemcami okupovanom Francúzsku, kde pred jej očami nacistický dôstojník vyvraždil jej rodinu. Shosanne sa podarilo uniknúť do Paríža, kde sa  ukrýva pod novou identitou. Na inom mieste v Európe sa pod vedením poručíka Alda Rainea formuje skupina židovských vojakov, s cieľom nemilosrdne pomstiť činy nacistov a šíriť medzi nimi strach… Hrajú: Brad Pitt, Mélanie Laurent, Christoph Waltz, Eli Roth, Michael Fassbender, Diane Kruger, Daniel Brühl, Til Schweiger. Scenár a réžia: Quentin Tarantino, kamera: Robert Richardson.

Nehanební bastardi – trailer: