Tento víkend sa nám mení čas. Prechádzame z letného stredoeurópskeho času na „normálny“ stredoeurópsky. V túto, poslednú októbrovú nedeľu, si o 03.00 hod. posunieme hodinové ručičky o hodinu dozadu. A môžeme si dlhšie pospať. No nemusíme prespať celý víkend, najmä ak ponuka víkendových podujatí je aj tentoraz lákavá.

Sárova Bystrica

Komorná sála SOS – piatok 24. október, 10. hod.

Súťaž mladých moderátorov Sárova Bystrica patrí už desiatky rokov do programovej ponuky Stredoslovenského osvetového strediska (SOS). Krajské kolo súťaže mladých moderátorov – amatérov, sa koná v piatok od 9. hod. v Komornej sále SOS na Dolnej ulici. Celoštátne finále bude 27. – 28. novembra.

Vidiek v Bystrickej Klubovni

Bystricka Klubovna-Klubovňa – piatok 24. október, 21. hod.

V utorok 21. októbra ju otvorili a tento piatok sa v nej koná otváracia party. Reč je o Bystrickej Klubovni, ktorá sa nachádza v Barbakane. Jej interiér, vyzdobený s baníckymi artefaktmi a historickými fotografiami, ladí s históriu mesta aj samotného Barbakanu. Napokon, presvedčte sa sami na piatkovej party, na ktorej nebude chýbať ani skupina Vidiek. Začiatok o 21. hod. a vstup je voľný.

Tanečné teórie o Zemi

Divadlo ŠT – piatok 24. október, 19. hod.

Príjemný piatkový večer môžete prežiť aj pri tanci. Banskobystrické Divadlo Štúdio tanca (ŠT) uvádza Rozmanité teórie o Zemi, v réžii Jakuba Nvotu a s hudbou Martina Geišberga a LaBon. Predstavenie s istým nadhľadom a humorom hovorí o niekoľkých dnešných tradičných diagnózach, chorobách či fóbiách, ktoré sa označujú ako civilizačné.

Všetko o ženách

Klub HaD – piatok 24. október, 19. hod.

V Klube Hudby a Divadla bude v piatok večer veselo. V komédii Mira Gavrana, ktorá odhalí všetko, čo ste chceli vedieť o ženách, no báli ste sa opýtať, sa predstavia herečky Andrea Karnasová, Bibiana Ondrejková a  Andrea Zimányi Profantová. Čítajte viac aj v našom predchádzajúcom článku.

Ilona Csáková v Luxe

Hotel Lux – piatok 24. október, 19. hod.

Obľúbená česká speváčka Ilona Csáková na piatkovom koncerte v bare Hotela Lux zaspieva známe hity nielen z muzikálov – Tornero, Natalie, Teď královnou jsem já a mnohé iné. Po skončení koncertu, ktorý sa začína o 19. hod., bude autogramiáda.

Vypredaná Ďatelinka

Aula Beliana, Tajovského – piatok 24. október, 19. hod.

Radi by sme vás pozvali aj na koncert v rámci cyklu Hrajteže mi, hrajte – Ľudová hudba Ďatelinka s jubilantmi. Účinkujú: ĽH Ďatelinka s Ondrejom Molotom, Alexandrom Uglerom a Pavlom Vilhanom, Anna Jakubíková, Milan Matuška, Štefan Babic a Jozef Šulek, ako aj mnohí ďalší hostia. Koncert je však už vypredaný.

Neodolateľní Lordi

LordiAula SZU, Bernolákova – piatok 24. október, 19. hod.

Maroš Kramár, Jozef Vajda a Peter Šimun ako roztopašní lordi v salónnej, ľahko škandálnej komédii v réžii Petra Serge Butka. Podkladom tejto neodolateľnej komédie bola korešpondencia O. Wildea a R. Rossea, ktorú si vymieňali po Wildeovom prepustení z väzenia, kým žil v Paríži pod menom Sebastian Melmoth. Veselá inscenácia je výsmechom mužskej ješitnosti, dvojitej morálky, no na druhej strene aj oslavou pevného priateľstva, ktoré vydrží i tie najťažšie skúšky. Lordi v Aula Slovenskej zdravotníckej univerzity na Bernolákovej ulici začínajú o 19. hod.

Pas de pitié! v Kafé Džezva

Kafé Džezva Zvolen – piatok 24. október, 19.30 hod.

Koncert banskobystrickej kapely Pas de pitié! vo zvolenskej Džezve je súčasťou Francúzskej kultúrnej jesene, ktorú pripravila Francúzska aliancia v Banskej Bystrici. V bohatom kultúrnom programe (od 20. októbra do 17. novembra) je výstava fotografií francúzskeho fotografa Yann Arthus-Betranda na Gymnáziu J. G. Tajovského v Banskej Bystrici, týždeň francúzskeho filmu organizovaný s Filmovým klubom Múzea SNP, túra na Strečno organizovaná v spolupráci s TreKlub AFBB v rámci 70. výročia SNP, ktorá sa koná v nedeľu 26. októbra, či frankofónny večer v Teatro Mefisto (7. november) a mnoho ďalších podujatí.

Jules Verne a jeho Tajomný ostrov

Europa SC – sobota 25. október, 14. hod.

Jules Verne a jeho svet, zaujímavá výstava v Europa SC v Banskej Bystrici, sa na budúci týždeň končí. Ešte túto sobotu sa však môžete zapojiť do tvorivých EKO dielní, tentoraz na tému Verneho románu Tajomný ostrov (od 14. do 18. hod.). O výstave sa viac dočítate v tomto článku.

Betrayers Of Blood Pt.10: Best Of

Klub 77 – sobota 25. október, 19. hod.

Zasvätení vedia, o čo ide. Pre tých ostatných informácia, že Zradcovia krvi sa vám tentoraz rozhodli sprostredkovať kompiláciu toho najlepšieho, čo pod ich taktovkou zaznelo v časoch minulých. Je tu jubilejná 10. časť Betrayers Of Blood, pričom osud to zariadil tak, že sa koná rovných päť rokov po prvej… V sobotu večer v banskobystrickom Klube 77 vystúpi česká kapela ŽREC (Pagan/Folk Metal), INFER (Blackened Death Metal) z Košíc,  FROWN (Gothic Metal) z Prešova, SAMSARA (Funeral Doom/Death Metal) z Topoľčian a zvolenská kapela NEVALOTH (Atmospheric Black Metal), ktorá pokrstí aj svoje CD The Antagonist.

Koncerty v opere

statna opera koncertyŠtátna opera – sobota, nedeľa 25. a 26. október

V rámci XXI. ročníka festivalu Banskobystrické hudobné dni a pri príležitosti 55. výročia založenia Štátnej opery v Banskej Bystrici sa počas víkendu uskutočnia slávnostné koncerty.

Sobota 25. október o 19. hod.

Účinkujú zbor, balet, orchester a sólisti Štátnej opery: Oľga Hromadová, Alžbeta Trgová, Michal Hýrošš, Martin Popovič, Robert Smiščík, Šimon Svitok, Dušan Šimo Zoltán Vongrey a Ivan Zvarík.

Hostia: Jolana Fogašová, ,Terézia Kružliaková, Adriana Kučerová, Jana Kurucová, Ľubica Vargicová, Agnieszka Zwierko, Ján Babjak, Martin Babjak a Štefan Kocán.

Nedeľa 26. október o 18. hod.

Účinkujú zbor, balet, orchester a sólisti Štátnej opery: Oľga Hromadová, Alžbeta Trgová, Michal Hýrošš, Martin Popovič, Robert Smiščík, Šimon Svitok, Dušan Šimo, Zoltán Vongrey a Ivan Zvarík.

Hostia: Jolana Fogašová, Terézia Kružliaková, Adriana Kučerová, Jana Kurucová, Ľubica Vargicová, Agnieszka Zwierko, Ján Babjak, Martin Babjak.

Štátna opera vznikla v roku 1959 pod názvom Spevohra Divadla Jozefa Gregora Tajovského. Jej charakter bol spočiatku profilovaný ako zájazdová hudobno-divadelná scéna pre oblasť stredného Slovenska. Už od počiatku sa však dramaturgia divadla orientovala na operný žáner. Aj preto v roku 1972 divadlo dostalo štatút Opery a jej pôsobnosť sa rozšírila na celé Slovensko. Od roku 1993 existuje táto operná scéna ako samostatná inštitúcia pod názvom Štátna opera.

Stretnutie s reštaurátorom

SSG, Bethlenov dom – nedeľa 26. október, 13. hod.

Účastníci októbrovej tvorivej dielne sa môžu tešiť na stretnutie s reštaurátorom. Stretnutie bude venované výstave diel Dominika Skuteckého Ars et Amor, Labor et Gloria v Bethlenovom dome, ktorá bola usporiadaná pri príležitosti 20. výročia otvorenia stálej expozície. Okrem materiálov približujúcich menej známe skutočnosti o živote a diele tohto významného banskobystrického umelca, sú na výstave po prvýkrát prezentované aktuálne zreštaurované umelcove diela zo zbierky Stredoslovenskej galérie s podrobnou dokumentáciou. Ide o portréty umelcových svokrovcov – Anny a Filipa Löwy. Súčasťou podujatia bude prednáška Príbeh portrétov manželov Löwy, reštaurátora Miroslava Slúku, ktorý návštevníkov oboznámi o nových skutočnostiach zistených pri reštaurovaní spomínaných portrétov. V praktickej časti sa návštevníci zoznámia s prácou reštaurátora od odfotenia diela pred reštaurovaním až po záverečné lakovanie.

Cyklus pravidelných víkendových tvorivých dielní pre verejnosť pripravuje Stredoslovenská galéria. Tematicky súvisia s aktuálnou výstavou v galérii.

Sofinkine maléry

BDNR Sofinkine maleryBDNR, Teátrium – nedeľa 26. október, 16. hod.

Malá Sofia žije v 19. storočí na zámku Komtesy de Ségur, ale ako každé dieťa, aj ona chce všetko spoznať, okúsiť a zažiť. A väčšinou spraví poriadny malér. Roztopašné, niekedy i smutné príbehy Sofie otvárajú témy identity malého človiečika. Všetky tieto príbehy zaznamenávajú, aké dôležité sú objavy a omyly pri poznávaní sveta na základe vlastnej skúsenosti. Ako deti vidia svet dospelých. Inscenácia vznikla na základe obľúbenej knižky pre deti od Komtesy Sophie de Ségur. Po predstavení nasleduje tvorivá dielňa. (Pre deti od 4 rokov.)

Tvorivé dielne v múzeu

Tihányiovský kaštieľ a Thurzov dom – nedeľa 26. október

Počas posledných októbrových tvorivých dielní si deti môžu vytvoriť vlastného maca – v Tihányiovskom kaštieli od 9. do 12. hod. a od 13. do 17. hod. V Thurzovom dome budú deti objavovať tajomstvá kožiarskeho remesla, pričom sa dozvedia, prečo garbiarov volajú smraďári a čo je trieslo (od 13. do 17. hod.).

Šarkaniáda na lúke pod Kalváriou

Banská Štiavnica – nedeľa 26. október, 11. hod.

A ešte tu máme pozvánku na Šarkaniádu do Banskej Štiavnice. Uskutoční sa na lúke pod Kalváriou (11. – 16. hod.) a okrem vetra vo vlasoch a šarkanov v oblakoch sa môžete tešiť na koníky z Ranča Nádej, Sokoliarov sv. Bavona, maľovanie na tvár, tvorivé dielne, skákaciu žirafu, živé Človeče nehnevaj sa, veľa hier, zábavy a sladkých koláčikov. Deň vám spríjemní sprievodným slovom Erik Forgáč a 1. Letecko-modelársky klub Banská Štiavnica. Ak ešte nemáte šarkana, nezúfajte! Môžete si ho kúpiť priamo na mieste.