V Banskej Bystrici prebieha zaujímavá výstava, ktorá ponúka nový pohľad moderného človeka na vynálezy z minulosti, ktoré sú pre nás v súčasnosti už samozrejmosťou. Teleskop, raketoplán či vzducholoď boli kedysi pre spoločnosť nepredstaviteľné, priam fantastické. Dnes je tomu ale úplne inak… Verneho geniálne vízie a výpravy do neznáma sú predmetom výstavy Jules Verne a jeho svet. Táto zaujímavá výstava potrvá v Banskej Bystrici ešte posledné dva týždne.

jules verne2Zaspomínať si na časy v školských laviciach, poprípade sa inšpirovať nápadmi Julesa Verna môžu mladí i starší prostredníctvom výstavy v banskobystrickom nákupnom centre už len niekoľko dní. Exponáty spolu s úryvkami toho najlepšieho z Verneho diel prinášajú oživenie v podobe interaktívnej výučby, ktorá v dnešnej dobe nie je žiadnou novinkou, navyše zaujme každú vekovú kategóriu.

Verneho romány patria k literárnej klasike viacerých generácií a tiež k povinnému čítaniu žiakov základných škôl na celom Slovensku. Výstava návštevníkom prináša aj čítanie pasáží z kníh tohto nezabudnuteľného spisovateľa. Návštevníci si tak môžu vychutnať čaro sveta fantázie a cestovateľských zážitkov z úryvkov toho najfantastickejšieho z francúzskej literatúry.

Waw! Od dnes chcem byť cestovateľom“, reagoval 8 ročný návštevník výstavy Matej.

jules verne4Okrem čítaní návštevníci rozvíjajú svoje zručnosti prostredníctvom workshopov pre nadšencov a rodiny s deťmi, ktoré sú sprístupnené každú októbrovú sobotu v poobedných hodinách. EKO dielne, súčasť výstavy, sa inšpirujú najväčšími a najznámejšími dielami Verna: Päť týždňov v balóne, Cesta na Mesiac, 20 000 míľ pod morom a Tajomný ostrov. Deti si prostredníctvom eko materiálov v kreatívnom kútiku môžu vyrobiť Vernove najväčšie vynálezy v zmenšenej podobe. Ani tento týždeň sa fantázii medze nekladú! Rodiny s deťmi, žiaci i učitelia sa na výstave pohrajú s témou Tajomný ostrov. Kreatívne dielne sú pre záujemcov otvorené poslednýkrát 25. októbra od 14:00 do 18:00 hodiny.

„Priebeh výstavy hodnotím veľmi pozitívne! Mojej dcére skoro oči z jamôk vypadli. Najradšej by ich nechala na obrovskej chobotnici. Hlavne workshopy boli dosť inšpiratívne. Doma často striháme a maľujeme, no vďaka výstave si odnesieme domov nové nápady a krásny balón,“ reagoval jeden z rodičov.

jules verne3Mnohých návštevníkov banskobystrického nákupného centra potešili aj VERNÉ šeky. Náhodne obdarovaní návštevníci Europa SC si šeky v celkovej hodnote 15 000 eur môžu uplatniť do 29. októbra vo viac ako 60-tich prevádzkach. Šeky stihli potešiť už desiatky zákazníkov a obdivovateľov výstavy. Bez daru neodišli ani žiaci škôl zapojených do projektu. Tí si odniesli pamätné tričká a odznaky s motívom výstavy a samotné školy sa potešili Verneho knihám od Panta Rhei.

Jules Verne, francúzsky spisovateľ a fantasta, ponúkol vo svojich viac než 60 románoch dovtedy nepredstaviteľné. Jeho diela boli preložené do viac ako 148 jazykov, čím sa zaradil medzi najprekladanejších autorov sveta.