Prvý decembrový víkend, prvá adventná nedeľa, prvé návštevy Mikuláša aj prvé rozsvietené vianočné stromčeky. A ešte trhy, jarmoky, zabíjačky… Jednoducho povedané, už nám to zaváňa Vianocami.

Piatok 30. november

Vianočné trhy

B. Bystrica, centrum – od 11:00 do 23:45 h

V Banskej Bystrici začali tradičné vianočné trhy so stánkami s občerstvením a vianočným punčom. Od 6. decembra sa k nim pridajú aj stánky ponúkajúce remeselný sortiment.

FOTO: Otvorili sa Vianočné trhy v Banskej Bystrici

Festival kávy a čokolády

Europa SC, B. Bystrica – počas otváracích hodín

Nielen nákupy a bláznivý Black Friday lákajú po tieto dni do SC Europa. Počas piatku a soboty tu bude rozvoniavať čokoláda, káva, čaj, pralinky a všelijaké ďalšie dobroty. Festival kávy a čokolády predstaví najznámejšie a najobľúbenejšie značky kávy a čokolády nielen zo Slovenska ale aj zo zahraničia. Návštevníci a návštevníčky sa môžu tešiť na lákavé ochutnávky a zaujímavé súťaže, v ktorých môžu vyhrať sladké balíčky plné chutných dobrôt.

Ondrejský jarmok v Brezne

Brezno – 9:00 h

O neopakovateľnú atmosféru 530. tradičného Ondrejského jarmoku, ktorý sa vo štvrtok začal v Brezne, sa postarajú desiatky trhovníkov nielen z rôznych kútov Slovenska ale aj z Čiech, Poľska či Maďarska. V sobotu sa v mestskom parku pri kostole rozloží Salaš Zbojská, ktorý  bude ponúkať rôzne špeciality, o dobrú náladu sa postará ľudová hudba Kučeravý javor aj spevácka skupina Krnohári (od 10:00 h) a nebudú chýbať ani kolotoče. Jarmok potrvá do nedele.

Zvolenská Vianočná dedina

Námestie SNP, Zvolen – 15:30 h

Na zvolenskom námestí otvárajú v piatok mestské klzisko a tiež Vianočnú dedinu. Na klzisku o 15:30 h vystúpi krasokorčuliarsky klub a vo Vianočnej dedine od 18:00 h koncertuje Katka Koščová. V nedeľu je na programe adventný koncert Nebeská muzika – o 19:00 h v Rímskokatolíckom kostole sv. Alžbety.

Skyva a jej Zrkadlo

Klub HaD, B. Bystrica – 19:00 h

Speváčka, skladateľka a klaviristka Skyva (Zuzana Eperješiová) z Košíc vydala svoj debutový album Zrkadlo. V piatok večer ho predstaví na koncerte v banskobystrickom Klube Hudby a Divadla. Jej hosťom bude hudobná redaktorka Diana Rauchová, s ktorou sa pozrú na Zrkadlo z rôznych uhlov.

Klubovňácke pivobranie s kapelou Polemic

Bystrická Klubovňa, B. Bystrica – 20:00 h

Bystrická Klubovňa je zárukou dobrého piva a skvelého jedla. Ale aj zábavy! A o tú sa v piatok postará kapela Polemic. Vstup je voľný, treba si však vopred rezervovať miesto pri stoloch.

Piatkové menu v Tartarose

RC Tartaros, B. Bystrica  – 20:00 h

Los Cocotos, Manyac a Circular Saw… grind n’ roll, trash aj trash-black. Také je piatkové menu v klube Tartaros. Viac informácií nájdete na Facebooku.

Blues U Francúza

U Francúza – Jazz Klub 12, B. Bystrica – 20:00 h

Ak máte chuť naladiť sa na blues, zájdite do klubu U Francúza. Blues zahrajú Prsty.

Fejbs: Unlock Tour 18

Urban Spot, B. Bystrica  – 21:00 h

Hip Hop party v Urban Spot za asistencie Dj Funkdat, NDL (NO DEAL), Haťo, Fejbs a Dj Whiteass a Dj Vražda potrvá od piatku do soboty.

Sobota 1. december

Domáca zabíjačka aj Mikuláš v Badíne

Badín – 9:00 h

Ukážkou domácej zabíjačky sa začne prvá decembrová sobota v Badíne. Atmosféru adventu navodia domáca folklórna skupina Javory a Liesky, Spevácky zbor pri banskobystrickom Evanjelickom gymnáziu, deti zo ZŠ a MŠ Badín aj vianočné piesne v podaní Martina Vetráka. A príde aj Mikuláš (14:45 h).  Podujatie sprevádzajú vianočné trhy, na ktorých nebudú chýbať oblátky, včelie produkty, medovníky, palacinky a všeličo iné.

Ministry of Fight po štvrtý raz

Ministry of Fun, B. Bystrica  – 20:00 h

Sobota bude v banskobystrickom klube Ministry of Fun opäť patriť tvrdému športu. Už po štvrtýkrát sa tu uskutoční galavečer bojových športov Ministry of Fight. Čítajte viac v článku:

Ministry of Fight 4: V ringu sa bude bojovať aj o profesionálneho majstra Slovenska v boxe

Komunitný bazár

Komunitné centrum Sásová, B. Bystrica  – 10:00 h

Na sobotňajšom dobročinnom bazáre oblečenia, doplnkov a predmetov každodennej potreby v Komunitnom centre Sásová si môžete vybrať darček pre seba aj svojich blízkych. Výťažok z bazáru pomôže pri zorganizovaní vianočného večierka v KC Sásová a príprave spoločnej komunitnej kapustnice, z ktorej môže  ochutnať každý.

Na Španiu Dolinu už prichádzajú Vianoce

Špania Dolina – 10:00 h

Pečenie vianočných oblátok, výroba vianočných pohľadníc, paličkovanie špaňodolinskej čipky, zdobenie perníkov, výroba vianočných ozdôb a darčekov z rôznych tradičných materiálov. Taká je náplň tohtoročných vianočných tvorivých dielní v zasadačke Obecného úradu na Španej Doline.

Klzisko pri Terminali

NC Terminal, B. Bystrica  – počas otváracích hodín

Vianoce s Terminalom budú aj tento rok  krásne a rozprávkové. Okrem fantastického vianočného programu tu bude počas celého decembra až do polovice januára k dispozícii klzisko. A to rovno na parkovisku pred Terminalom. Klzisko sa otvára v sobotu 1. decembra.

Farmársky trh v lese

Hotel Polianka, Krpáčovo – 10:00 h

Ak sa chcete vyhnúť nákupnému zhonu v meste, choďte na nákupy do lesa, konkrétne do Hotela Polianka na Krpáčove. V sobotu sa tam koná farmársky trh, na ktorom môžete v príjemnej atmosfére nakúpiť všeličo na sviatočný stôl a aj sa zabaviť. Trh ponúka rôzne druhy mäsa v bio kvalite, poctivé domáce  zabíjačkové špeciality, kvalitné zrejúce syry, vianočné oblátky, podhorský med o miestneho včelára, mak z miestneho chotára ale aj (skoro) zázračný makový olej.  Chýbať nebudú ani tvorivé dielne, rôzne súťaže a ľudová muzika z Čierneho Balogu.

Anjelské popoludnie

Vlkanová – 15:00 h

Atmosféru Anjelského popoludnia vo Vlkanovej spríjemnia vystúpenia detí z miestnej základnej školy s MŠ, aj základnej umeleckej školy. Slovenský Bocelli Maroš Bango zaspieva pred aj po rozsvietení vianočného stromčeka. Budú aj predajné trhy a punč, ktorý pripravia pracovníčky Obecného úradu.

Crazy Cisárove nové šaty

Kulturák, Horná Mičiná – 16:00 h

Nitrianske Nové divadlo prichádza do hornomičinského Kulturáku s barokovou  crazy komédiou Cisárove nové šaty. Komédia na motívy svetoznámych príbehov Hansa Christiana Andresena Cisárove nové šaty a Dievčatko so zápalkami je určená pre ľudí od troch do sto rokov!

Bližšie k srdcu

Spoločenské centrum, B. Bystrica (Kollárova 18) – 16:30 h

V benefičnom koncerte, výťažok ktorého bude venovaný občianskemu združeniu PONS, účinkujú: Zuzana Podmanická, Karol Bartakovič, BB Kvarteto, Katarína Čižmárová, Filip Soós, Magdaléna Franková, Martin Kelemen, Alena Cecília Hermanová, Viktória Podmanická, Riško Rusnák a hostia.

Zvonár Konček pod balkónom

Divadlo pod balkónom, B. Bystrica – 17:00 h

Do sídliskového Divadla pod balkónom zavíta v sobotu Zvonár Konček, ktorý je predzvesťou blížiacich sa Vianoc. A veď to aj bude mikulášske predstavenie!

Peter Berger v úlohe Lenského

Štátna opera, B. Bystrica – 18:30 h

Opera Eugen Onegin je jedným z najznámejších diel svetovej opernej literatúry. V Štátnej opere sa v nej túto sobotu predstavia Patrícia Solotruková, Jelena Šatochina, Šimon Svitok, Ivan Zvarík, Alena Hodálová, Jitka Sapara Fisherová, Martin Gyimesi, ale aj vzácny hosť Peter Berger.

Marián Slávka a Peťo Hudec v Záhrade

Záhrada CNK, B. Bystrica – 19:00 h

Marián Slávka a jeho vLáska majú v Záhrade premiéru! Ako support mu príde zahrať Peťo Hudec z Divadla z Pasáže, ktorý je neuveriteľný klavírny improvizátor! Bubeník, klavirista a skladateľ Marián Slávka hral pred rokmi na bicie v IMT Smile, potom spolupracoval s Tomášom Slobodom v skupine Sounds Like This a dnes pôsobí v kapelách Talent Transport a Longital. Podpísal sa aj pod oživenie posledného muzikálu Deža Ursinyho s názvom Peter a Lucia.

Wandererove Segry

Farhof Art Club, Banská Bystrica – 21:00 h

Wandererove Segry sú folk rocková dievčenská skupina, mladé a talentované východniarky z Prešova a Košíc. Svojím wandererovaním po svete chcú ľuďom odovzdať kúsok svojej energie a textami poukázať na jednoduchosť života, slobodnú myseľ a spoločnú matku Zem. Zoznámiť sa s nimi môžete v sobotu vo Farhof Art Clube.

Nedeľa 2. December

Majstrovstvá Slovenska v cyklokrose

Pamätník SNP, B. Bystrica – 10:00 h

Banská Bystrica privíta v nedeľu cyklokrosárov z celého Slovenska. Pod Pamätníkom SNP sa bude bojovať  o tituly majstrov Slovenska. Viac informácií nájdete tu…

Ondreju, Ondreju, pre ťeba olovo lejú

Kultúrny dom, Strelníky – 15:00 h

Na stretnutie s ľudovými tradíciami pozýva do Strelník Folklórna skupina Šajbania. Stretnutie pripomenie zvyky na Ondreja, ako je liatie olova či veštenie z halušiek.

 

Charitatívny Mikulášsky beh

Europa SC, B. Bystrica – 16:00 h

V poradí už 5. ročník Charitatívneho Mikulášskeho behu bude unikátny opäť tým, že všetci zúčastnení pobežia v kostýme Mikuláša. Bežať sa bude na podporu Svetielka nádeje. Hromadný štart podujatia je o 16:10 h pri Europa SC, trasa vedie na Námestie SNP, cieľom je Mariánsky stĺp. Viac informácií nájdete na Facebooku.

Cesta za šťastím veľkých a malých

Bábkové divadlo na Rázcestí, B. Bystrica – 16:00 h

Pinocchio alebo dobrodružstvá na ceste za šťastím veľkých a malých. Svetoznáma rozprávka o drevenej bábke, z ktorej sa stal chlapec. Dozviete sa v nej, prečo sa nesmie klamať.

Neobsedím doma

Aula SZU, B. Bystrica – 17:00 h

Cestovateľský festival Neobsedím doma poteší všetkých, ktorí chcú vedieť, ako cestovať naplno popri zamestnaní, či sa dá blogom o Slovensku na Slovensku uživiť a tých, ktorí sa chcú pozrieť do čarovnej Indie. Viac informácií nájdete na Facebooku.

Peter Nagy a PIANKO tour

Dom kultúr, Zvolen, Podborová – 19:00 h

Legendárny spevák a skladateľ Peter Nagy na svojom Vianočnom PIANKO tour zahrá a zaspieva nestarnúce hity aj poetické balady v jedinečných intímnych aranžmánoch. Sprevádzať ho bude klavirista Pavol Bartovic a sláčikové kvarteto.