Ak si myslíte, že počas veľkonočných sviatkov treba sedieť doma, lebo aj tak sa nikde nič nedeje, mýlite sa!

Obchody a nákupné centrá sú síce v týchto dňoch pozatvárané, ale centrá kultúry a zábavy majú dvere otvorené. V Banskej Bystrici je síce podujatí pomenej ako po iné víkendy, je tu však ešte možnosť urobiť si výlet za hranice mesta aj domáceho stereotypu. Už aj preto, že deti majú prázdniny a túžia po dobrodružstvách a zážitkoch. Takže najskôr čo sa deje v Banskej Bystrici.

Piatok 30. marec

JARNÝ FESTIVAL Z LÁSKY

Klub 77 – 19.00 h

Keďže momentálne sa dejú samé nepekné veci, v Klube 77 sa rozhodli spríjemniť život Banskobystričanom – ale nielen im, pekným jarným Festivalom z lásky.

Kultúru cez Veľkú noc obohatí aj Festival z lásky

CHRIS ELLYS VO FARHOFE

Farhof Art Club – 20.00 h

Prešovčan s gitarou, Chris Ellys, sa na svojom jarnom turné po Slovensku zastaví aj v bystrickom Farhof Art Clube, kde odpremiéruje skladby zo svojho pripravovaného albumu. Chris Ellys (Christian Forgáč) prvýkrát zaujal v Demovnici_FM a v krátkej dobe sa vyprofiloval ako plodný autor a jeden z najčastejšie vystupujúcich slovenských pesničkárov v zahraničí. Vypredané debutové EP „Lonely Tree“, baladicky zachytávajúce jeho pocity a myšlienky, mu vynieslo nominácie na domácich Radio_Head Awards, európskych Independent Music Awards a víťazstvo na Tootoot Music Award.

URBAN SPOT 6th B-DAY

Urban Spot – 20.00 h

Urban Spot oslavuje šesť rokov svojej existencie! A pri tejto príležitosti pozýva na piatkovú „nadupanú narodeninovú žúrku“. Tá sa bude niesť v znamení žánrov, ktorým sa v Urban Spote venujú najviac. Tešiť sa môžete na Šorty Adiss a Hoodini Live Show, Dj FunkDat, Dj Hadess, Dj BOO BOO, ale aj na množstvo darčekov, free drinkov či súťaž o Redbull Boat.

Sobota 31. marec

HAVKO A MŇAUKA

Divadlo pod balkónom – 17.00 h

V poslednú marcovú rozprávkovú sobotu v sídliskovom Divadle pod balkónom sa deti stretnú s Havkom a Mňaukou a spolu s nimi budú riešiť ich  životné starosti… Interaktívne predstavenie s pesničkami aj o tom, ako pomáhať slabšiemu. Ako sa zachovať a čo urobiť, keď nájdeme opustené zvieratko alebo bábiku.

BAD KARMA BOY & NVMERI V ZÁHRADE

Záhrada CNK – 19.00 h

Bad Karma Boy v minulom roku nahrali svetový album Prekrásny nový svet, ktorý vyšiel na značke Slnko Records. K producentskej spolupráci si prizvali Pištu Kráľoviča (nvmeri, FVLCRVM), objavili spevácky a skladateľský potenciál Adely Tihlárikovej a k psychedelickému zvuku pridali viac elektroniky. Ich hudba teraz trochu spomaľuje, texty pôsobia hĺbavejšie a kapela synergickejšie, ako kedykoľvek predtým. Presvedčiť sa o tom môžete v sobotu večer v banskobystrickej Záhrade.

NA TANCOVAČKU NA KOPČOK

Hostinec na Kopčoku – 19.30 h

O dobrú náladu na veľkonočnej tancovačke v Hostinci na Kopčoku sa postará kapela Galaxy BB Music, ktorej repertoár tvoria najmä známe skladby zo 60. až 80. rokov.

Nedeľa 1. apríl

BUBÁCKA ROZPRÁVKA

Bábkové divadlo na Rázcestí – 16.00 h

Pre Veľkonočnú nedeľu je Bubácka rozprávka ako stvorená. Táto „protistrašidelná“ rozprávka pre malých a veľkých čo sa (ne)boja, je o tom, ako sa z bojazlivej Marušky stala odvážna baba Rambabucha. A naozaj sa nemusíte báť, nasmejete sa! Po predstavení nasleduje tvorivá dielňa.

DEŇ BLÁZNOV S BOJOUTERRIEROM

RC Tartaros – 20.00 h

Bláznivý (a navyše aj veľkonočný) 1. apríl s bláznivým BijouTerrierom… To znie skutočne bláznivo! V klube Tartaros si prvoaprílovú nedeľu určite užijete.

VEĽKÁ NOC ZA HUMNAMI MESTA

Ak si chcete Veľkú noc užiť inak ako vyjedaním dobrôt, kúpaním a šibaním, či vyčkávaním na kúpačov a šibačov, choďte do kina, alebo si urobte rodinný výlet. Ponúkame vám zopár tipov na zbieranie veľkonočných zážitkov za humnami mesta.

V CINEMAXE JE OTVORENÉ

Banskobystrické kino CINEMAX premieta počas sviatkov každý deň. Na programe sú animované filmy pre deti Chloe a trpaslíci, Králik Peter, Leo da Vinci – Misia Mona Líza, ale aj Coco, Sherlock Gnomes či Včielka Maja 2: Sladké hry. Dospelých divákov možno zláka Červená volavka so skvelou Jennifer Lawrence v hlavnej úlohe, výborná česká komédia Otcova Volga alebo akčný sci-fi thriller Ready Player One: Hra sa začína.

VEĽKONOČNÝ HRAD MODRÝ KAMEŇ

Od štvrtka 29. marca a až do pondelka 2. apríla bude hrad Modrý Kameň veľkonočný. Návštevníkov hradu počas týchto dní, vždy od 9.00 do 17.00 h, čaká program plný zábavy a nápadov. Dušu aj oko pohladí hrad rozkvitnutý výstavou Jarné prebudenie s kvetinovými dekoráciami SOŠ Želovce. V animačnom programe Veľkonočná pátračka sa pátra po stratených krasliciach a zajačích kamarátoch, ktorí ukrývajú tajnú šifru a na nádvorí hradu sú pripravené zabudnuté hry. V sobotu 31. marca o 13.00 a 16.00 h sa na hrade uskutoční módna prehliadka Premeny krásy, ktorá predstaví originálne doplnky do vlasov v podobe kvetinových čeleniek od Ivany Jackuliakovej.

Prehliadka expozícií múzea bude obohatená o tému veľkonočného obdobia a zvykov, v novej barokovej sieni bude výstava výtvarných návrhov bábok s názvom Skôr než ožijem… Nebude chýbať ani Jarné tvorenie – pletenie korbáčov, zdobenie kraslíc, vyrába bábok a hračiek na tému Veľkej noci. Prehliadky sa konajú každú celú hodinu.

ŽELEZNIČKOU DO VYDROVSKEJ DOLINY

Na Veľký piatok – 30. marca, začína sezóna na Čiernohronskej železničke. Od tohto dňa premávajú vláčiky denne každú hodinu (pri minimálnom počte troch cestujúcich) na zelenej trase z Čierneho Balogu do Vydrovskej doliny a späť. Prvá jazda je o 9.00 h a posledná o 16.30 h.

VEĽKÁ NOC V ZVEROPARKU

Zveropark v Revištskom Podzámčí (Žarnovica) pripravil počas veľkonočných sviatkov lákavý program pre rodiny s deťmi – hru Ako išlo vajce na vandrovku, maľovanie na tvár aj súťaž o šibača s najdlhším korbáčom. Od piatku 30. marca do pondelka 2. apríla bude Zveropark otvorený od 10.00 do 17.00 h.

KRASLICOU NA CHOPOK

Akéže by to boli sviatky jari bez hôr a snehu! Netradične tradičná bude Veľká noc v Jasnej. Na Chopok vás odvezie velikánska kraslica! Nebude chýbať ani kopa veľkonočnej zábavy, vrátane typickej liptovskej oblievačky a tradičných pochúťok. To všetko v sobotu 31. marca a v nedeľu 1. apríla v Jasnej. Veľkonočná kraslica premáva na lanovke A1 Priehyba – Chopok, A5 Krupová – Kosodrevina, A2 Kosodrevina – Chopok.

VEĽKONOČNÉ RADOSTI NA TÁLOCH

Veľkonočné radosti sa budú diať aj z druhej strany Chopku, v rekreačnom areáli Tále. Počas Veľkonočnej nedele – 1. apríla, sa tu uskutoční 5. ročník tradičného kultúrneho podujatia Veľkonočné radosti. V areáli Hotela Partizán vystúpi folklórny súbor Kýčera, mužská spevácka skupina Krnohári aj tanečná škola Tančekovo z Brezna. V lyžiarskom stredisku Ski Tále sa o program postará mužská spevácka skupina Krnohári a lyžiarska škola Berg – symbolicky pochovajú lyžu a spoločne s návštevníkmi podujatia sa rozlúčia s tohtoročnou zimnou sezónou. Šéfkuchári z hotela Partizán pripravia grilované špeciality, guľáš a pre deti i sladké dobroty. Domácu kuchyňu z vlastného chovu prídu predstaviť zbojníci zo Salaša Zbojská, takže núdza nebude ani o výborné syry, bryndzové či syrové halušky, klobásky a jaterničky.

V remeselnom dvore a MINIZOO iste najmä deti potešia novorodeniatka kozičiek, teliatok, ovečiek ale aj zajačikov húsatiek, kačiatok a moriek. Svoje umenie predstavia remeselníci z regiónu a nebudú chýbať ani (ne)tradičné veľkonočné súťaže a maľovanie na tvár

SVIATKY JARI V PRIBYLINE

Sviatky jari v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline pripomenú čaro čias minulých tým, čo si na ne pamätajú, ale aj tým, ktorí takúto neopakovateľnú atmosféru Veľkej noci nezažili. Od soboty 31. marca do pondelka 2. apríla (od 10.00 do 15.00 h) môžete v Pribyline absolvovať školu zdobenia vajíčok a medovníkov, obdivovať staré krásne remeslá, zúčastniť sa tvorivej dielne a pričuchnúť práci so včelím voskom, drevom či prútím a vyrobiť si veľkonočný darček. A budú sa aj variť a ochutnávať jarné polievky! Na Veľkonočnú nedeľu o 14.00 h v programe Liptovská jar vystúpi FS Liptov z Ružomberka.