Aj keď kultúrnych podujatí kvôli súčasnej vážnej pandemickej situácii ubúda, v meste sa stále niečo deje. Tento víkend sú to najmä podujatia v rámci Noci divadiel. Stále platí, že vstup je povolený len pre kompletne zaočkovaných, v interiéri respirátory, v exteriéri rúška.

Piatok 19. november

Poklady z podzemia

Europa SC, Banská Bystrica – počas otváracích hodín  

Minerály, skameneliny a šperky z drahých kovov.  Ich krása opäť zažiari v nákupnom centre Europa. Už 32. ročník Mineralogických dní Kristiána Andreja Zipsera sprístupní  verejnosti naozaj výnimočné zbierky.  Jedna z najväčších mineralogických výstav na Slovensku sa koná v Europe v piatok sobotu. Zberatelia a vystavovatelia na nej predstavia najväčšie poklady zo svojich zbierok neživej prírody.

Výstava v Pretóriu

SSG Pretórium, Banská Bystrica – 10:30 h

V Pretóriu na Moysesovom námestí otvorili  vo štvrtok výstavu Radovana Čerevku Detekčné pole (Detection Field). Radovan Čerevka, ktorý žije a tvorí v Košiciach, patrí k výrazným sochárskym osobnostiam vizuálneho umenia na Slovensku. Výstava jeho diel  v Pretóriu potrvá do 27. februára budúceho roku. Navštíviť ju môžete aj tento víkend počas otváracích hodín (10:30 – 12.00, 12:30 – 17:00 h).

Filmový festival inakosti

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 18:00 a 20:00 h

Na programe druhého dňa Filmového festivalu inakosti  sú dva filmy – P.S. Po prečítaní spáliť (Réžia: Michael Seligman, Jennifer Tiexiera, 2020, USA, 101 min)  a Miss (réžia: Ruben Alves, 2020, Francúzsko, 107 min). Viac informácií nájdete tu.

P.S. Po prečítaní spáliť:

(P)ohyby slov pokračujú

Divadlo Štúdio tanca, Banská Bystrica – 19:00 h

Nultý spoločný večer Generácie NULA a Divadla Štúdia tanca bol úspešný a tak vás určite poteší správa, že v piatok si môžete vychutnať jeho pokračovanie. Predstavenie, v ktorom sa snúbi poézia a próza (nielen) banskobystrickej skupiny literátov a tanca súboru divadla, je prísľubom výnimočného zážitku. Generácia NULA: Marcel Perecár, Ľudivít Majer, Michal Várošík, Lucia Vlčeková, Marcel Páleš, Janka Olejová, Peter Papšo, Pavol Korba, Miri Košťálová. Divadlo Štúdio tanca:  Ioulia Charalambidou, Kristína Kollárová, Michaela Mirtová, Bartosz Przybylski, Tibor Trulík, Jason Yap. Vstupenky si môžete zakúpiť tu.

Sobota 20. november

Vianočné voskové dielničky

Centrum rozvoja IDEAS, Banská Bystrica – 9:00 h

Do kreatívnej dielničky, v ktorej si budete môcť vyrobiť sviečky z včelieho vosku aj odlievané ozdoby na stromček, pozýva v sobotu (ale aj počas týždňa)  Centrum rozvoja IDEAS (Kyjevské námestie 1).  Miesto si rezervujte na 0907 437 277. Viac informácií nájdete tu.

Noc divadiel 2021

Námestie SNP, Banská Bystrica – 16:00 h

Banská Bystrica nechýba ani v 12. ročníku celoslovenského podujatia európskeho významu Noc divadiel 2021. V sobotu 20. novembra sa na stretnutie so svojimi divákmi a diváčkami teší Divadlo pod balkónom, Bábkové divadlo na Rázcestí, Divadlo Štúdio tanca, Divadlo Akadémie umení a Štátna opera.

Levin Eichert: The Oranges Great Journey

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 18:00 h / ONLINE

Pod názvom Levin Eichert: The Oranges Great Journey sa skrýva online prekvapenie, ktoré kultúrne centrum Záhrada pripravilo v rámci Noci divadiel 2021. Budete potrebovať Zoom, citrus a aspoň A2 level angličtiny. Ako sa môžete predstavenia zúčastniť? Kúpite si lístok na Tootoot a pošlete svoje meno a e-mail na adresu momonika.kovacova@gmail.com. Deň pred predstavením dostanete inštrukcie a potrebné prístupy. V sobotu o 18:00 h si sadnete za počítač, zapnete kameru a prihlásite sa cez Zoom na vopred vytvorený meeting.

Nedeľa 21. november

Nedeľa v múzeu

Stredoslovenské múzeum, Banská Bystrica – 14:00 h

Stredoslovenské múzeum pozýva v nedeľu na komentovanú prehliadku výstavy insitného umenia z Kovačice Z vrchov do nížin (Thurzov dom, 14:00 a 15:30 h) a na tvorivé dielne Svet pavúka, v ktorých si deti vytvoria diorámu s pavúkom a jeho korisťou (Tihányiovský kaštieľ, 14:00, 15:00 a 16:00 h).

Literárne soirée

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 18:00 h

Literárneho soirée je spleť skvelej literatúry s hereckým vkladom, no i hudobného umenia. Je to večer plný príbehov, ktoré sa zväčša dotýkajú každého z nás. Aj vy sa môžete stať jeho súčasťou. Už túto nedeľu večer v Záhrade. Voľnú vstupenku si rezervujte tu.