Slovenské divadlá sa opäť spojili, aby už tradične počas tretej novembrovej soboty ponúkli svojim návštevníkom netradičný nočný program. Noc divadiel 2021 sa bude niesť v znamení motta Cesta dlhých nocí do Noci divadiel.

Do 12. ročníka celoslovenského podujatia európskeho významu Noc divadiel 2021 sa zapája 57 divadiel v 24 mestách v rôznych kútoch Slovenska. Nechýba medzi nimi ani Banská Bystrica. V sobotu 20. novembra sa na stretnutie so svojimi divákmi a diváčkami teší Divadlo pod balkónom, Bábkové divadlo na Rázcestí, Divadlo Štúdio tanca, Divadlo Akadémie umení a Štátna opera. Zaujímavý program pripravilo aj zvolenské Divadlo Jozefa Gregora Tajovského.

Biely kríž je príbehom každého z nás

Bábkové divadlo na Rázcestí (BDNR) pripravilo na Noc divadiel pietnu spomienku na obete Covidu od začiatku pandémie na Slovensku 13 725 bielych krížov (číslo v názve podujatia je počet obetí Covidu k 18. novembru 2021, 10:22 h). V sobotu 20. novembra od 16:00 do 20:00 h účastníci podujatia kriedovým sprejom vytvoria 13 725 malých bielych krížov na dlažbu Námestia SNP ako spomienku na obete Covidu.

„Lúčenie sa s našimi blízkymi je dôležitým rituálom. Chceme sa venovať tomuto rituálu, aby sme obrátili pozornosť na konečnosť ľudského života, na obrovské straty, ktoré v súvislosti s pandémiou prežíva veľa rodín a celá naša spoločnosť. A to práve v tomto čase, kedy silnejú útoky na zdravotníkov, zdravotníčky, akceleruje sa násilie kvôli očkovaniu a vrcholné orgány štátnej moci nevenujú dostatočnú pozornosť tomuto tichému neviditeľnému zápasu o prežitie celého Slovenska,“ uvádza tlačová správa BDNR.

Počas akcie budú členovia umeleckého súboru BDNR čítať výpovede pozostalých, lekárov a lekárok, aj osobné spovede blízkych obetí Covidu. K pietnej spomienke sa pripojili aj banskobystrická Akadémia umeníŠtátna opera, ktorá túto výnimočnú udalosť podporí vystúpením sopranistky Kataríny Procházkovej a tenoristu Dušana Šima na Námestí SNP. Divadlo Akadémie umení, ktoré kvôli pandemickým opatreniam nemôže naživo odohrať pôvodne plánované predstavenie, pozýva na online-stream záznamu inscenácie Kvinteto, o 20:00 h na Facebookovej stránke divadla.

„Akciou 13.725 bielych krížov nadväzujeme na zahraničné pietne akcie, ktoré sa konajú v spolupráci s umelcami a združeniami po celom svete, napríklad pietna akcia v marci 2021 na Staromestskom námestí v Prahe 25 000 krížov, ktorú organizovalo združenie Milion chvilek pro demokracii. Podobné akcie sa konali v ďalších dvadsiatich českých mestách. Na Slovensku vznikla iniciatíva Skutočné obete, ktorá sprítomňuje bolesť a smútok za obete Covidu sadením líp. V súčasnosti je na celom svete viac ako 5 miliónov obetí, čo je počet obyvateľov celého Slovenska,“ uvádza sa ďalej v tlačovej správe Bábkového divadla na Rázcestí.

Včielka Ejka a jej premiéra

Divadlo pod balkónom na banskobystrickom sídlisku Sásová-Rudlová po prvý raz privítalo svojich divákov a diváčky v novembri 2014 a práve počas Noci divadiel. Už siedmy rok v tento sviatok divadla, prináša (nielen) malým divákom radosť v podobe peknej rozprávky aj ďalších milých prekvapení. Tentoraz to bude premiéra novej rozprávky Včielka Ejka. V réžii Jána Haruštiaka sa v rozprávke predstavia Barbora Bušovská a sám pán režisér a principál divadla Ján Haruštiak. O hudbu sa postaral Belo Felix a o scénické prvky a kostýmy Júlia Haruštiaková.

„Vedeli ste, že malá včielka vyzerá ako vtáčie vajíčko? Ale to včelie  je také malilinké, že ho takmer nevidno. Včelia mamička ich nakladie do buniek. To sú také malé včelie postieľky. Po niekoľkých dňoch sa z vajíčok stanú larvičky. Dospelé včielky ich začnú kŕmiť včeľou materskou kašičkou, aby rýchlo rástli a potom sa larvičky stane kukla a z kukly včielka. A presne takto sa narodila aj včielka Ejka, o ktorej je naša rozprávka. Je síce trošku nezbedná a zvedavá, ale vďaka tomu zažije veľké dobrodružstvá. Na svojej bádateľskej ceste zistí, že jej celý svet, lúka, je síce krásna, ale skrývajú sa v nej rôzne nebezpečenstvá a tiež nie veľmi prívetiví obyvatelia. Poďte teda spolu s včielkou Ejkou, Barborkou a dedom zažiť, dozvedieť sa a poučiť niečo o malých stvoreniach, bez ktorých by možno nebol ani život na Zemi,“ pozýva na rozprávku Ján Haruštiak a dodáva:

„Noc divadiel je pre nás výnimočná nielen tým, že sa počas nej sa divadlá v celej Európe spájajú  medzi sebou a so svojimi divákmi, ale aj tým, že naše divadlo pred siedmimi rokmi, práve na Noc divadiel, privítalo svojich prvých divákov. No a ako to najlepšie osláviť? Predsa premiérou nového predstavenia o malej včielke Ejke. Veľmi sa tešíme na prvé reakcie, pretože pred jej uvedením ju nikto nebude vidieť… Tešíme sa aj na debatu o predstavení, o divadle a premietneme si, ako to vyzeralo pred otvorením divadla. Doba je výnimočná, preto prosíme divákov, aby dodržiavali opatrenia. Do divadla púšťame len deti a kompletne zaočkovaných s prekrytím horných dýchacích ciest respirátorom počas celého podujatia.“

Rozprávka o Včielke Ejke je na programe v sobotu 20. novembra o 17:00 h. Rezervácia vstupeniek na: 0908 037 762 (SMS – meno a počet lístkov).

Nočný tanec (s) budovou

Divadlo Štúdio tanca v rámci Noci divadiel pozýva na výnimočný nočný sprievod  budovou Divadla Štúdio tanca, bývalou strojárskou školou, kde sa v rôznych miestnostiach odohrá rôzny tanec. Bude sa svietiť len mobilmi, na ktoré si môžete všetko aj natáčať… Pre návštevníkov a návštevníčky to bude jedinečná šanca vidieť divadlo z úplne inej perspektívy, zažiť a precítiť tanečné umenie iným, neopakovateľným spôsobom. Vstupy o 20:00, 20:40 a 21:20 h. Vstupné je dobrovoľné, kapacita je však obmedzená. Rezervácia miest na tomto odkaze.

„Keď tancujem, nesúdim, nemôžem nenávidieť, nemôžem oddeliť seba od života. Môžem byť len šťastný a plný života. To je dôvod, prečo tancujem.“ (Hans Bos) 

Revízor aj nočné sviečky

Noc divadiel v Divadle Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene bude prepojením inscenácie Revízor, nadčasovej Gogoľovej satiry, s presahmi do súčasnosti skloňovanými v nadväzujúcej talkshow Čomu sa smejeme. Podujatie ukončia tradičné Nočné sviečky pred divadlom, ktoré „osvetlia“ postrehy na témy demagógie, hoaxov a nadhľadu.

Noc divadiel je európske podujatie prezentujúce divadlo tvorivým spôsobom v netradičnom časovom rozpätí. Počas Noci divadiel môže divák skúmať, objavovať, zapájať sa do diania či sa len príjemne usadiť, vnímať a nechať sa unášať divadlom po celú noc. Tri najdôležitejšie atribúty, ktoré charakterizujú Noc divadiel sú otvorenosť (ako potreba zo strany divadiel), interakcia (ako prvok hry a akcie zo strany publika) a prepájanie (ako schopnosť vytvárať siete medzi verejnosťou, divadlami, inštitúciami a mestami). Iniciátorom projektu Noc divadiel je chorvátska Noć kazališta. Stovky európskych divadiel sa počas jednej noci spoja a ponúknu divákom netradičné divadelné zážitky.