September pomaly končí a jarmoky sú v plnom prúde. Po tom našom i Zvolenskom môžete zavítať aj trošku ďalej, tento krát na Polhoru či do Krupiny. Vo Zvolene sa tento víkend chystá aj špeciálny Natur trh.

ORGANOVÝ KONCERT

i_4021094Zvolen – Zvolenský zámok – Rytierska sieň, piatok 23. september od 18. hod.

Podpolianske osvetové stredisko vo Zvolene, Mesto Zvolen a Slovenská národná galéria – zámok Zvolen pozývajú na ORGANOVÝ KONCERT  konaný v rámci XX. Gorazdových organových dní. Účinkujú účastníci celoslovenskej prehliadky neprofesionálnych organistov z Alekšiniec, Bábu, Banskej Štiavnice, Lemešian a pod.

HORE HRONOM, DOLU HRONOM

Brezno – Mestský dom kultúry, piatok 23. september o 18. hod. a sobota 24. september o 18. hod.

Repríza galaprogramu k 60. výročiu FS Mostár. Vstupné je osem eur.

MICHALSKÉ HODY

Pohronská Polhora, piatok 23. september až nedeľa 25. september

Hody v Polhore začnú piatkovým koncertom Simi Martausovej & band a dievčenským speváckym zborom Cambiar Lá musica.  V sobotu bude nasledovať slávnostná svätá omša „Poďakovanie Bohu za úrodu „Vystúpenie hostí z blízkeho okolia v Labkovom dvore. Program na pódiu : FS Jabloň a Kačurienky, Lux – Eremiášovci (cigánska kapela), ĽH Kučeravý javor a Bočkoroši ,ženská spevácka skupina Lipianka, muzika z Oravskej Polhory ,ĽH Košarinka a DFS Jabĺčko, DFS Železničiarov Zornička zo Zvolena, Heligonkári z Klenovca, prehliadka heligonkárov ,tanečná zábava v reštaurácii SEMD.

WELICORUSS, RAMCHAT, EMPYRION, ACHSAR

tartarosTartaros RC, piatok 23. september o 19. hod.

Metalový večer v rockovom klube už tento piatok. Predstaví sa Welicoruss zo susedného Česka. Okrem nich sa môžete tešiť aj na Ramchat, Achsar a Empyrion. Vstupné je sedem eur. Viac sa dozviete na FB evente.

VERZUS

Záhrada CNK, piatok 23. september o 19. hod.

Tanečno-divadelná inscenácia Verzus nie je feministicky zjednodušujúci militantný manifest. V otázkach, ktoré kladie a odpovediach, ktoré prostredníctvom M.D. a K. CH. interpretuje, je veľmi jemné, a tým neskutočne ženské. M.D. a K. CH. sa nesťažujú. Obnažujú svoje emócie a prostredníctvom veľmi otvoreného zdieľania najskrytejších sklamaní, ale aj radostí, si vytvárajú vzťah s divákmi. “Ty nie si žena. Ani v mojom vnútri nebudíš pocit niečoho ženského. Iba keď o tebe hovorím, tak ti moje slová dávajú ženský rod a moje výrazy obrysy ženstva. Ja o tebe totiž musím hovoriť s nehou a láskyplným snom, a  na to si slová nájdu hlas len tak, že ťa oslovia ako ženu.” Vstupné je päť eur, zľavnené tri eurá.

THOMAS PUSKAILER FUNPLUGGEDTOUR

thomas puskailer hadKlub HaD, piatok 23. september o 19. hod.

Po vydaní svojho dlho-očakávaného albumu “Live For The Moment” vyráža Thomas Puskailer na akustické turné len v sprievode gitaristu Andreja Urbanského, o ktorom vraví, že je to slovenský Jimi Hendrix. “Vytvára úžasné hudobné kreácie. Je to unikátny muzikant, ktorý hrá tak bravúrne a vytvára také efekty, že to znie, akoby ma sprevádzalo oveľa viac nástrojov. Je to pre mňa veľký zážitok stáť s ním pódiu“ vyznáva sa sympatický spevák Thomas Puskailer. Vstupné je osem eur.

GAZDOVSKÝ JESENNÝ JARMOK

Krupina – Amfiteáter Viliama Polónyiho, sobota 24. september o 8. hod.

Mesto Krupina a Slovenský zväz chovateľov ZO Hontianske Nemce pozýva na prezentačno-predajnú výstavu. Na jarmoku si môžete zakúpiť a vymeniť domáce hospodárske zvieratá, hydinu, úrodu zo záhrady, jesenné plody, ovocie, okrasné rastliny, tradičné ľudové výrobky či špeciality a iné produkty.

ŠPORTOVÝ DEŇ SPORTANALYTIK

Športové gymnázium, sobota 24. september od 8.45 hod.

Príďte na verejný športový deň, kde si deti užijú zábavné testovanie. Pomocou hravého testovania fyzických a povahových predpokladov Vášho dieťaťa vám budú odborníci odporúčať športy, pre ktoré má prirodzené vlohy/nadanie.

SÍDLISKOVÉ DOBROVOĽNÍCKE DNI PRI VODOJEME

bbosSásová – vodojem nad Pieninskou ulicou, sobota 24. september o 9. hod.

Vodojem, ktorý sa nachádza nad konečnou zastávkou autobusu pri ZŠ Pieninská, je momentálne počmáraný a pofarbený vandalmi. Banskobystrický okrášľovací spolok (BBOS) plánuje túto budovu namaľovať, prekryť grafity a spolu s mladými umelcami ju pomaľovať zaujímavými maľbami s témou prírody. Čítajte viac v staršom článku.

JESENNÝ NATUR TRH

Zvolen – Park zabudnutých susedov, sobota 24. september od 10.hod.

Pozývame na pestré trhovisko ručných výrobkov, s dobrotami a tiež programom pre celú rodinu. Tešiť sa môžete na tradičné aj netradičné výrobky: stánky, chutné a zdravé bio jedlo, kapelu Maringotka o 15.hod. (gypsy jazz), Parkour šou: Slovak Freerun Family a množstvo akcií pre deti.Vstup na všetky časti programu je voľný.

BERNARDÍNSKY CYKLOKROSS

i_4002552Chvatimech, sobota 24. september od 10.hod.

Podujatie pre všetkých priaznivcov cyklokrossu a cykloturistiky. Štartovať sa bude od spodnej stanice lanovej dráhy, ďalej bude trať pokračovať lesnou cestou (stredne ťažkej náročnosti), okolo Chaty Bernardín smer Kóta (ťažký, až veľmi ťažký terén), ďalej lesnou cestou ‚okolo kopca‘ (trasa ,,Za Stenou‘, (mierny zjazd) spať na Chatu Bernardín (okruh má približne 6-7km). Štartovné sú symbolické 2€, všetci účastníci budú mať guľášik a nápoj zadarmo.

TVORIVÁ DIELŇA K VÝSTAVE SYMFÓNIA PRE 5 ZMYSLOV

Bethlenov dom, sobota 24. september o 13. hod.

Účastníci tvorivej dielne sa budú môcť oboznámiť nielen s maliarskymi dielami a tvorbou prezentovaných umelcov, ale tiež pracovať s interaktívnymi zmyslovými pomôckami. Následne budú ich manipuláciou, cez rozmanité hravé aktivity (kreslenie do piesku, chodenie po pocitovom chodníku, objavovanie maľby v tme, skladanie obrazu, hranie na kalimbách, počúvanie zvukov, nachádzanie dvojíc pri čuchovom a hmatovom pexese a pod.), stimulovať svoje zmysly, pričom súčasne budú tieto nadobudnuté senzuálne vnemy nachádzať v daných maľbách.

XTREME DAY a ČO-PELE SNOWBOARD JIB SESSION

i_3998295Europa SC, sobota 24. september o 9. hod. a 15. hod.

Pred Europou pribudne sneh, ktorý bude dejiskom snowboardového preteku. Viac sa dočítate v našom staršom článku.

TENNIS ARENA KIDS TOUR 2016

Baseline Arena, sobota 24. september až pondelok 26. september

Tenisové detské turnaje v Banskej Bystrici.

FAMILIÁRIUM

Park pod Pamätníkom SNP – Festivalový stan, sobota 24. september o 10. hod. a nedeľa 25. september o 10. hod.

Bábkové divadlo na Rázcestí v Banskej Bystrici otvára sezónu 2016/2017 jubilejným 20. ročníkom medzinárodného festivalu Bábkarská Bystrica, ktorý v aktuálnom roku dostal podtitul TOUR 2016. Jedinečný interaktívny (ne)divadelný projekt je prvý svojho druhu v rámci tvorby BDNR a súčasne aj na Slovensku. Originalita projektu tkvie v tom, že diváci/čky sa stávajú súčasne hercami a herečkami a sami sebe si zahrajú rozprávku (ak chcú). V projekte ožijú rozprávky pripravené v troch salónoch: Šipková Ruženka bratov Grimmovcov (marionetové divadlo), Starý Bodrík a vlk zo zbierok Pavla Dobšinského (maňuskové divadlo) a voľná téma, v ktorej sa hre a fantázii medze nekladú. V závere rozprávkovej púte si publikum vychutná príbeh Statočného cínového vojačika dánskeho rozprávkara H. CH. Andersena v podaní hereckého súboru BDNR, ktorý všetkých zúčastnených na Familiáriu sprevádza. Familiárium je projekt pre všetky generácie (od 3 do 99 rokov), zámerne podporuje kreativitu, tvorivé myslenie a má priniesť všetkým zúčastneným radosť a zábavu.

DEPECHE MODE PARTY VOL. 10

i_3996016Klub 77, sobota 24. september o 20. hod.

Pozývame už na desiatu – jubilejnú z čiernych osláv kultovej skupiny Depeche Mode. Už po tretí krát nás prídu navštíviť najlepší revival na svete, Depeche Mode Revival z Ústí nad Labem. Na party bude DJ ŠKODIS –  dvorný DJ, aj videoprojekcia (s rôznym legálne dostupným materiálom od DM a tiež live nahrávky, ktoré poznáme z koncertov z Bratislavy alebo Prahy a iných.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Tihányiovský kaštieľ, nedeľa 25. september o 9.-12. a  13.–17. hod.

Tvorivé dielne s názvom Jesenné mandaly s Lesankou. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

HRAVÁ BYSTRICA

Radnica – Námestie SNP a iHRYsko, nedeľa 25. september od 10.-18. hod.

Mesto Banská Bystrica a Rada študentov mesta Banská Bystrica pozývajú na deň plný spoločenských hier a zábavy.

POĎTE NA LYŽE S LO MLADOSŤ

i_3992998Park pod Pamätníkom SNP, nedeľa 25. september o 10. hod.

LO Mladosť otvára nový ročník a hľadá nových malých lyžiarov. Prvý mesiac tréningy neplatíte.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Thurzov dom, nedeľa 25. september o 14.–18. hod.

Tvorivé dielne s názvom Farebná tortička s Peťou. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

BLACK BAND

i_3995933Malachov – Kultúrny dom, nedeľa 25. september o 16. hod.

Koncert skupiny Black Band s programom Srdce dokorán, zahrajú najznámejšie hity z TV Šlágr.

AMERICAN FOOTBALL PATRIOTS

Zvolen – Technická akadémia, nedeľa 25. september o 17. hod.

Nábor do klubu amerického futbalu v priestoroch Technickej akadémie Zvolen. Šport, ktorý spojil aj odvekých rivalov z Bystrice a Zvolena. Banská Bystrica a Zvolen sú mestá, ktoré sú rodiskom mnohých známych a úspešných športovcov. Či už ide o hokejistov, futbalistov alebo atlétov. Udomácnili sa v nich aj menej tradičné športy. Jedným takým športom je americký futbal.

KINEDOK 2016: VEČER SLOVENSKÉHO DOKUMENTU

Záhrada CNK, nedeľa 26. september o 17. hod.

KineDok je novou medzinárodnou komunitou a jedinečnou platformou pre filmové kluby a spôsob alternatívnej distribúcie, spájajúcou priaznivcov a tvorcov kreatívnej dokumentaristiky. V rámci jesene vám v bystrickej Záhrade predstavíme dokumenty zo štyroch európskych krajín. Premietať sa bude o 17. hod. film Matky a dcéry + Nový svet a o 18. hod. Tak ďaleko, tak blízko.