Do Týždňa dobrovoľníctva sa už tradične aktívne zapája aj Banskobystrický okrášľovací spolok. Sobotňajšia dobrovoľnícka akcia pri vodojeme nad sídliskom Rudlová-Sásová sa začína o 10. hod. a potrvá do 12.30 hod.

bbosPo účasti na dobrovoľníckej brigáde pred bývalým Kinom Hviezda sa jeho členovia – spolu s dobrovoľníkmi, chystajú počas týchto dní skrášliť vodojem nad sídliskom Rudlová-Sásová.

Vodojem, ktorý sa nachádza nad konečnou zastávkou autobusu pri ZŠ Pieninská, je momentálne počmáraný a pofarbený vandalmi. Banskobystrický okrášľovací spolok (BBOS) plánuje túto budovu namaľovať, prekryť grafity a spolu s mladými umelcami ju pomaľovať zaujímavými maľbami s témou prírody.

„Cieľom projektu je prostredníctvom takýchto malých dobrovoľníckych projektov postupne učiť verejnosť starostlivosti o verejný priestor, ktorý nás obklopuje a v ktorom všetci žijeme. Chceme ukázať ľuďom, že naše okolie je aj našou vizitkou. Každý môže priložiť ruku k dielu a každý môže malou aktivitou zmeniť svoje okolie a tým aj celú spoločnosť. Chceme, aby ľudia, ktorí sa zúčastnia na dobrovoľníckych aktivitách nášho občianskeho združenia, inštinktívne chránili miesta, ktoré slúžia nám všetkým. To je aj jedným z dôvodov, prečo sme sa tentoraz rozhodli skrášliť vodojem nad sídliskom Rudlová-Sásová. Chceme, aby ľudia, ktorí chodia okolo, vedeli, na čo tieto budovy slúžia a že sú užitočné a potrebné,“ uviedla Diana Javorčíková z BBOS.

Aktivita je rozdelené do dvoch dní, počas ktorých by vodojem aj priestor okolo neho mal prejsť čiastočným skrášlením. Vo štvrtok 22. septembra dopoludnia dobrovoľníci z radov zamestnancov Stredoslovenskej vodárenskej a prevádzkovej spoločnosti (StVPS) odstránia grafity na budove a namaľujú steny vodojemu. Tiež pokosia okolie plotu a pripravia ho na maľovanie. Spoločnosť StVPS spolupracuje s BBOS už druhý rok. Vlani finančne a prostredníctvom zamestnancov – dobrovoľníkov, podporila projekt Farebná ulička.

vodojem nad sídliskom„Na Slovensku je firemné dobrovoľníctvo ešte stále málo rozvinuté, preto nás teší akákoľvek spoločnosť, ktorá sa rozhodne aktívne pomôcť a prevziať tým svoju spoločenskú zodpovednosť, napríklad aj takouto formou,“ povedala Diana Javorčíková.

Druhá aktivita je naplánovaná na sobotu 24. septembra. Organizátori ju nazvali Sídliskový dobrovoľnícky deň pri vodojeme. Počas tohto dňa môžu dobrovoľníci maľovať stĺpiky plota okolo vodojemu a tiež vidieť tvorbu malieb na steny vodojemu a výrobu lavičiek. V rámci dňa budú pripravené aj zaujímavé aktivity pre rodiny s deťmi, napríklad maľovanie na skalky, z ktorých potom vznikne„skalkové prekvapenie“.

„Nechať steny biele, je riziko. Chceme ich preto ozvláštniť maľbami s environmentálnou tematikou. Pri viacerých našich projektoch sme sa presvedčili, že keď na steny nakreslíme niečo pekné, zostanú dlhodobo nepoškodené. Napríklad Farebná ulička, kde sme na časť bielej steny namaľovali monumenty Banskej Bystrice, je nepoškodená už viac ako rok,“ poznamenala Diana Javorčíková.