Predposledný adventný víkend sa zrejme bude niesť v znamení vianočných nákupov, vypekania, teda typického predvianočného zhonu. No neprežeňte to, aby ste počas sviatkov neodpadli od únavy. Nájdite si chvíľu času aj na relax, kultúru, zábavu…

Piatok 14. december

Nesiem vám novinu…

Námestie SNP, B. Bystrica – 16.00 h

V nebi panuje veselá nálada. Narodil sa Ježiško! Archanjel Gabriel priletí na zem a zobudí pastierov, aby im zvestoval radostnú novinu. Glória! Glória in exelsis Deo! Poďte hore pastuškovia, hore vstávajte a do mesta Betlehema sa ponáhľajte… Teátro Neline prichádza do vianočnej Bystrice s rozprávkou Nesiem vám novinu… Vianočná hra s pastiermi, ovečkami, Anjelom a Čertom, pobaví malých aj veľkých. Vychádza zo slovenských ľudových tradícií a je popretkávaná ľudovými koledami a folklórom.

Anjelské Vianoce na Sliači

Kinosála Palace, Kúpele Sliač – 16.30 h

Anjelské Vianoce so sliačskou Základnou umeleckou školou návštevníkom v Kinosále Palace vianočný koncert a hudobnú rozprávku Dievčatko so zápalkami.

Galavečer v tanečnom divadle

Divadlo Štúdio tanca, B. Bystrica – 16.00 h

Divadlo Štúdio tanca oslavuje tento víkend dvadsiate narodeniny. Samozrejme, spolu so svojimi divákmi a diváčkami. Brána divadla sa počas týchto dní otvorí vždy o 16:00 h, aby ste sa mohli zabaviť a zaspomínať si počas sprievodných akcií a atrakcií, či pozrieť si filmy  o divadle (o 16:30 h). V slávnostnom GALA programe o 18:00 h uvedie divadlo legendárne inscenácie spracované novým spôsobom, ktoré sú prísľubom neobyčajného zážitku. Hudobným hosťom piatkového večera bude kapela Fúzy Múzy, v sobotu zahrá Monika Midraková skladby z jej nového albumu Leto s Monikou a v nedeľu to bude kapela Schody. Koncerty sa začínajú o 20:00 h. Čítajte viac v článku:

Oslávte 20. výročie s Divadlom Štúdio tanca aj vy

Premiéra Hello, Dolly!

Štátna opera, B. Bystrica – 18.30 h

Jeden z najpopulárnejších broadwayských muzikálov sveta Hello, Dolly! žne úspechy na divadelných scénach už od roku 1964. Banskobystrická Štátna opera toto predstavenie, plné dynamiky, humoru i nostalgie, uvádza v réžii a choreografii Dany Dinkovej.  Hudobné naštudovanie a dirigent Igor Bulla,  dramaturgia Alžbeta Lukáčová, kostýmy Jana Kuttnerová, scéna Lucia Šedivá. V hlavných úlohách sa predstavia Oľga Hromadová (Dolly Leviová) a Šimon Svitok (Horác Vandergelder).

Keď tá jasná hviezda…

Evanjelický kostol, B. Bystrica – 19.00 h

Banskobystrické štúdio RTVS pozýva na verejnú rozhlasovú nahrávku obľúbeného cyklu Hrajteže mi, hrajte. Tentoraz na vianočný folklórny koncert s názvom Keď tá jasná hviezda. Na koncerte vystúpia Veronika Malatincová a Horňácka cimbalová muzika Petra Mičky, Zuzana Zuzčáková Gacíková, Kysucké vrchárky a ĽH FS Jedľovina, Gajdošská ľudová hudba Beskyd z Oravskej Polhory, sestry Sihelské z Poltára rodina Cútová z Pliešoviec, Nina a Sára Varšové zo Šumiaca, ĽH Mira Kapca. Moderujú Gabriela Tomajková a Peter Citényi.

Jablone a Janko Svetlan

Klub HaD, B. Bystrica – 19.00 h

Predvianočné hudobné stíšenie so speváckou skupinou Jablone a pesničkárom Jankom Svetlanom Majerčíkom…  To je presne to, čo potrebujeme. Zastaviť  sa na chvíľu v tomto predsviatočnom zhone. V slávnostnej adventnej atmosfére zaznejú v piatok večer v Klube HaD pôvodné slovenské piesne v čarovnom ženskom viachlase a piesne, dary od Janka Svetlana.

Džemovanie s Džipsís & Gádžos a Sinti

Farhof Art Club, B. Bystrica – 20.00 h

Kapela Džipsís & Gádžos vznikla koncom roka 2016 s cieľom interpretovať a dať na Slovensku do povedomia málo známy hudobný štýl gypsy jazz (jazz manouche), ktorý v 30. rokoch 20. storočia založili vo Francúzsku gitarista Django Reinhardt a huslista Stéphane Grappelli. Po koncerte sa k Džipsís & Gádžos pripoja členovia cigánskej kapely Sinti a spoločnými silami sa pustia do vianočnej džemovačky.

Sobota 15. december

Turnaj nádejných futbalistov

Športová hala Štiavničky, B. Bystrica – 9.00 h

Už 25. ročník predvianočného medzinárodného futbalového turnaja o Pohár Jozefa Vengloša sa v sobotu uskutoční v športovej hale na Štiavničkách. O pohár zabojujú výbery Stredoslovenského futbalového zväzu, Východoslovenského futbalového zväzu, Mestského futbalového klubu Dukla, česká Sigma Olomouc, FC Nitra a Futbalová škola Mareka Hamšíka Jupie. Na tomto turnaji kedysi štartovali aj dnešné futbalové hviezdy ako je Marek Hamšík, Milan Škriniar, Miroslav Stoch, Peter Pekarík a mnohí ďalší známi futbalisti zo Slovenska a Čiech. Viac info v článku:

Žiaci Dukly sa opäť popasujú so svojimi súpermi o pohár Jozefa Vengloša

V komunite nie si sám

KC Fončorda, B. Bystrica  – 9.00 h

Komuniné centrum Fončorda je obľúbeným miestom stretnutí ľudí všetkých vekových kategórií. Nie inak tomu bude aj na sobotňajšom podujatí Komunitné Vianoce – Nie si sám. Od rána sa tu chystá komunitná kapustnica i vianočný punč. Zabaviť sa môžete pri výrobe originálnych vianočných pozdravov či zdobení medovníkov a nebude chýbať ani rozprávka pre deti. Do centra zavíta Divadielko z klobúka a zahrá rozprávku O snehuliakovej mrkve, známy príbeh o nevšednom kamarátstve malého hladného zajačika a smiešneho nesmrteľného snehuliaka. Rozprávka s začína o 11:00 h.

Podbrezovský vianočný jarmok aj s Urpínom

Kolkáreň, Podbrezová – 9.00 h

Na jarmoku v Kultúrnospoločenskom centre na Kolkárni v Podbrezovej nájdete (okrem iného) pravé zabíjačkové špeciality zo Salaša Zbojská a pravé remeselné výrobky od ľudových výrobcov, ale tiež kreatívne dielničky pre deti. Jarmok spestrí vystúpenie Folklórneho súboru Urpín s vianočným programom (11:00 h).

Sliačske vianočné hody

Námestie pri fontáne, Sliač – 9.30 h

Aj na Sliači bude v sobotu vládnuť sviatočná atmosféra.  Vianočné hody budú plné hudby, spevu, zaznejú koledy aj vinše a živý Betlehem stvárnia deti a mládež Cirkevného zboru ECAV z Hronseku. Podujatie budú sprevádzať tvorivé dielne pre deti, ukážky výroby oblátok, zdobenie medovníkov aj maľovanie na kamienky.

U Francúza aj so zákuskami

U Francúza Jazz Klub 12, B. Bystrica  – 14.30 h

Francúzky vianočný týždeň U Francúza vyvrcholí v sobotu programom pre deti. Príde Dedo Mráz aj s prekvapením (14:30 h). Večer o 18:30 h to bude Concert de  Noël – zahrá a zaspieva Billyan (FR). Nebudú chýbať ani Paulove zákusky. Vstup je voľný.

Starostovský punč

Hrochoť – 16:00 h

Máte radi ľudovky? V sobotu od 16:00 h bude pred Obecným úradom v Hrochoti vyhrávať Ľudová hudba Zacharovci z Poník. A bude sa tu podávať starostovský punč (aj detský), grilované klobásky, mäso a všakovaké iné špeciality.

Kiki a Riki v Terminale

NC Terminal, B. Bystrica – 16.00 h

Vianoce v nákupnom centre Terminal  pokračujú divadelným predstavením, v ktorom dvaja zábavní kohúti – Kiki a Riki zaspievajú pesničky známe z najväčšieho detského festivalu Festík.

Do tretice Zvonár Konček

Divadlo pod balkónom, B. Bystrica – 17.00 h

Aj v tretiu adventnú sobotu v sídliskovom Divadle pod balkónom poteší deti mikulášske predstavenie Zvonár Konček.

Únik od nákupnej horúčky – verejné korčuľovanie

Zimný štadión, B. Bystrica – 17.00 h

Zakorčuľovať si na banskobystrickom štadióne môžete aj túto sobotu – od 17:00 do 18:30 h a v nedeľu od 16:00 do 17:30 h. Bude to príjemný únik od nákupnej horúčky.

Amália dýcha zhlboka

Bábkové divadlo na Rázcestí, B. Bystrica – 19.00 h

Aktuálna divadelná sezóna v Bábkovom divadle na Rázcestí nesie názov V znamení snov. Tvorivý tím ňou reflektuje na 100. výročie vzniku Československa ako aj na ďalšie významné historické obdobia, ktoré formovali tvár súčasného Slovenska. Jedným z profilových období, ktoré natrvalo ovplyvnili vývoj Európy, je bezpochyby epocha sovietskej diktatúry. Rumunská dramatička a režisérka Alina Nelega sa k tejto téme vyjadruje prostredníctvom osudu jednej ženy v hre Amália dýcha zhlboka. Bábkové divadlo na Rázcestí uvedie túto hru v premiére v sobotu večer.  Čítajte viac v článku:

Amália dýcha zhlboka v Bábkovom divadle na Rázcestí

Katarzia v Záhrade

Záhrada CNK, B. Bystrica – 20.00 h

Katarzia, ktorá v spolupráci s Jonatánom Pastirčákom nedávno vydala album Antigona, sa na svojom turné s názvom Nepohodlná osoba zastaví v sobotu v banskobystrickej Záhrade.

Večer Jara Filipa

Klub 77, B. Bystrica – 20.00 h

Jaro Filip bol jeden z najgeniálnejších skladateľov súčasnej populárnej hudby. Najkrajšie skladby z jeho bohatého diela uvedie v sobotu v Klube 77 Richard Balog Band. Hudobný projekt Večer venovaný Jarovi Filipovi pozostáva z najlepších piesní z albumov: Bolo nás jedenásť , Ten čo hrával s Dežom , Cez okno ako aj z obľúbených skladieb napísaných pre Richarda Müllera. Profesionalita hudobníkov a špecifické zloženie kapely – klavír, akordeón, priečna flauta, basgitara a bicie nástroje, ú prísľubom nevšedného hudobného zážitku.

Nedeľa 16. december

Predvianočný Trh v Záhrade

Záhrada CNK, B. Bystrica – 10.00 h

Tradičný trh v Záhrade, tentoraz  zimný, predvianočný, opäť ponúkne handmade, homemade a design výrobky, ako aj všeličo na jedenie, pitie, všeličo užitočné aj iba tak pre radosť od nápaditých a zručných slovenských výrobcov. Na trhu dostanú priestor výrobcovia domácich produktov a ručne vyrábaných a dizajnových úžitkových či dekoračných vecičiek. Nájdete tu napríklad ručne robenú kozmetiku, zápisníky, dekorácie, šperky, oblečenie, produkty z bylín a z medu a veľa iného. Skvelá možnosť na nákup vianočných darčekov.

Radujme sa, valasi!

Evanjelický kostol, Slovenská Ľupča – 15.30 h

Zvykoslovný vianočný program Radujme sa, valasi! v podaní DFS Dratvárik a FS Partizán v ľupčianskom Evanjelickom kostole bude určite spríjemnením tretej adventnej nedele.

Dve rozprávky na brušku

Bábkové divadlo na Rázcestí, B. Bystrica  – 16.00 h

Predloha K. J. Erbena Jurko s kozou a staročeská ľudová rozprávka O Dobromilovi a Lenimírovi inšpirovali režisérku Beatu Schenkovú k vytvoreniu Dvoch rozprávok na brušku. Klasická rozprávka v tradično-netradičnom spracovaní je určená deťom od troch rokov.

Čaj o piatej v rytme country

Robotnícky dom, B. Bystrica  – 17.00 h

V rytme country sa bude niesť nedeľné popoludnie pri hudbe a tanci v Robotníckom dome. O dobrú náladu sa postarajú country skupiny ZatúlaníB2.

Vianočný koncert v Hronseku

Kultúrny dom, Hronsek – 17.00 h

Za dobrou náladou sa v nedeľu môžete vybrať aj do Hronseka. Ľudová hudba Hronsečania a ženská spevácka skupina Ratolesť s Annou Šatanovou uvedú v kultúrnom dome hudobno-slovné pásmo o ľudových zvykoch, tradíciách a koledách. Vianočné koledy a piesne zahrá a zaspieva Divadelná kapela hercov zo Zvolena. Samozrejme, nebude chýbať ani vianočný punč.

Viac informácií sa dozviete aj z priložených plagátov vo fotogalérii…