Prvý augustový víkend by mal byť slnečný. Od piatku do nedele sa udeje veľa lákavých podujatí a to nielen v Banskej Bystrici. Veríme, že si z našej ponuky vyberiete.

Piatok 31. júl

Deň plný tradícií

Nádvorie SOS, Banská Bystrica – 9:00 h

Fantastické tradičné štrúdle. sladučký med z Pohorelej, tvorivé dielničky Majstri a deti,  programy Vlaski moje, vlaski aj Od venca k čepcu. Nádvorie Stredoslovenského osvetového strediska na Dolnej ulici ožije v piatok tradíciami. Od 9:00 do 16:00 h sa deti v tvorivých dielňach môžu priučiť tradičným remeslám – keramikárstvu, kovotepectvu či košikárstvu. Na nádvorí budú popritom rozvoniavať dobroty z Pohorelského dvora, med od včelárov Gandžalovcov a štrúdle od tety Mikolajovej. Program Vlaski moje vlaski (od 18:30 h) ukáže, ako sa česali a čepčili nevesty a ženy v Pohorelej a Hrochoti.  Vystúpia súbory Hrochoťan a Trnki. Tematicky komponovaný program Od venca k čepcu (od 20:00 h) je venovaný ženám. Účinkujú v ňom Ženská spevácka skupina Trnki a Ľudová hudba Jána Maka z Banskej Bystrice, Folklórna skupina Kráľova hoľa z Pohorelej a Margetky zo Šumiaca.

Trnki:

Ateliér pod nosom

Námestie SNP (pri fontáne), Zvolen – 16:00 h

Tradičné podujatie Ateliér pod nosom, ktoré sa koná v piatok pri fontáne na zvolenskom Námestí SNP (od 16:00 do 22:00 h), priblíži tvorbu Združenia výtvarných umelcov Zvolenská sedmička. Okrem diel, ktorú budú na námestí už nainštalované, vzniknú priamo počas podujatia aj ďalšie diela. Na záver zahrá skupina Collegium Musicum Tribute.

Blanch a Bianca v Záhrade

Záhrada CNK, B. Bystrica  – 19:00 h

Blanch je štvorčlenná kapela z Čadce, nesúca tóny svojich piesní v indie-folku. Tvárou kapely je gitaristka, skladateľka a speváčka Bianca, ktorá s kapelou začala hrať v septembri 2017. Hlasovým prejavom ju prirovnávajú k známej speváčke Daughter.

Blanch – Over Hills:

Náckov štiavnický pochod

Banská Štiavnica – 19:00 h

Banskoštiavnicko-hodrušský banícky spolok pozýva na 23. ročník podujatia Náckov štiavnický pochod. Podujatie sa začne o 19:00 h na terase baníckej krčmy (štôlňa Glanzenberg), kde zaznie aj banícka hymna Zdar Boh hore! Trasa pochodu potom povedie týmito miestam a zastávkami zároveň: Hotel Grand Matej (terasa), Kammerhof (bývalá kaplnka sv. Ignáca), Horný trotuár (socha štiavnického Nácka), Pizzeria (pri šachte Kaufhaus), Pizzeria (Nad Kozákom), Joergesov dom (nádvorie), RUINbar (Limpacher). Pochod skončí na nádvorí pred Banskoštiavnickým betlehemom. Môžete sa zapojiť, neoľutujete!

Večer s kapelou Reunion

Robotnícky dom, Banská Bystrica – 20:00 h

Banskobystrická kapela Reunion je na slovenskej hudobnej scéne už dvanásť rokov. Tvoria ju Radovan Oravkin, Milan Kováč, Dominik Sabov a Andrej Debnár. V ich hudbe prevládajú žánre rock a pop, obohatené o prvky elektronickej hudby. V niektorých momentoch počuť aj vplyvy amerického pop-punku… Vstup na piatkový koncert Reunion v Robotníckom dome je voľný, no vzhľadom na súčasnú situáciu je kapacita miest v sále obmedzená. Bezplatné vstupenky si môžete rezervovať v Informačnom centre (Radnica, Nám. SNP), alebo na zuzana.chrenkova@banskabystrica.sk.

Reunion – Denník:

Police Team na zvolenskom námestí

FUN zóna, Zvolen – 20:30 h

Vo zvolenskej FUN zóne na Námestí SNP v piatok večer kapela Police Team. Zahrá a zaspieva známe hity.

Noc nezabudnuteľných svetových reklám

Zvolenský zámok – 21:00 h

Šéfredaktor portálu kinema.sk Peter Konečný  na nádvorí Zvolenského zámku predstaví tentoraz svoj výber najzaujímavejších televíznych a filmových reklám. Bude to viac ako 150 reklám, ktoré považuje za výnimočné v symbióze kreatívy a prevedenia a bude to skutočne Noc nezabudnuteľných svetových reklám.

Horor na amfiku

Letné kino na amfiteátri, Banská Bystrica – 21:30 h

V pokračovaní najúspešnejšieho hororu všetkých čias To Kapitola 2 (USA, 2019, 165 min, Andy Muschietti) sa do mesta Derry vracia zlo a členovia Klubu núl budú musieť opäť spojiť svoje sily na mieste, kde to všetko začalo… Piatková noc na amfiteátri môže byť pekne strašidelná!

To Kapitola 2 – Trailer:

Sobota 1. august

Mičinský pitvor

Horná Mičiná – 10:00 H

Už tento víkend sa otvoria dvere piateho ročníka festivalu Mičinský pitvor. Podujatie ponúkne návštevníkom pestrú zmes divadla, hudby, tvorivých aktivít, veselých klaunov, akrobatov i chutného jedla a pitia. Duo Kyselí Krastafci, workshop s Katkou Lucinkiewiczovou, Divadlo Continuo, Braňo Jobus a kapela Vrbovskí víťazi, tanečný workshop s Lacom Cmorejom, ostravský Cirkus trochu jinak, Martin a Marek Geišbergovci, Divadlo Kontra, klaun Ján Mikuš, Divadlo Jozefa Gregora Tajovského, kapela Sto múch, Blikajúci Dychový Hudobný Systém (BDHS) z Prešova, famózne Teatro Tatro či pražský Holektiv. To všetko a ešte viac zažijete na festivale Mičinský pitvor od soboty 1. augusta do stredy 5. augusta v Hornej Mičinej.

Stretnutie veteránov v Medzibrode

Futbalové ihrisko, Medzibrod – 10:00 h

Nultý ročník Stretnutia veteránov štartuje v sobotu z futbalového ihriska v Medzibrode. Prvá etapa z Medzibrodu do Lopeja (štart o 11:30 h) meria 30 kilometrov. Druhá etapa Medzibrod – Ľubietová – Strelníky štartuje o 15:30 h.  Po príchode do Medzibrodu sú na programe rôzne súťaže a večer aj koncert.

Pozvánka do Medzibrodu:

The Grand Retro Show

Námestie SNP, Banská Bystrica – 10:30 h

Zámok Vígľaš – 13:00 h

Historické vozidlá ovládnu aj banskobystrické námestie. Budú to automobily prevažne z medzivojnového obdobia. Oko milovníkov retro automobilov nesporne potešia dve luxusné autá značky Horch, vyrobené v limitovanej sérii.  The Grand Retro Show v centre Banskej Bystrice začína o 10:30 h a končí o 13:00 h. Potom sa spanilá retro jazda pohne smerom na Zámok Vígľaš, kde by mala doraziť o 14:00 h. Na zámku je pripravený aj bohatý sprievodný program s ukážkami  krojov, hudby a spevu z Podpoľania, koncertom kapely Duchoňovci a vyhlásením najkrajšieho vozidla. Nebudú chýbať ani remeselné trhy a rôzne atrakcie pre deti a, samozrejme, ani prehliadky zámku.

Nezabudnuté remeslá

Starý zámok, Banská Štiavnica – 10:30 h

Podujatie Nezabudnuté remeslá každoročne vzdáva hold remeselníkom a prináša do malebnej Štiavnice folklór. Tento rok je jeho témou Čipka a výšivka na slovenskom ľudovom kroji. Vystúpia folklórne skupiny Urpín z Banskej Bystrice, Prenčovan z Prenčova a domáci Sitňan. Deti potešia ľudové rozprávky v podaní bábkového divadielka, drevený kolotoč a obľúbený moderátor Forgi. Pravdaže, bude aj jarmok, na ktorom bude šesťdesiat remeselníkov a množstvo krásnych výrobkov. Podujatie Nezabudnuté remeslá, ktoré sa koná na Starom zámku, potrvá do 19:00 h. Návštevu Banskej Štiavnice si môžete spestriť jedinečným výhľadom z Nového zámku. Podujatie Noci z Nového zámku začína o 18:00 a končí o 23:00 h.

Každú sobotu v Dúšku

Kaviareň Dúšok (OC Terminal), Banská Bystrica – 18:00 h

Kaviarni Dúšok sa každú sobotu kvízuje! Hrá sa „liga“ zložená zo šestnástich kôl. Čím viac kôl absolvujete, tým väčšiu šancu máte na hlavnú výhru, ktorou je poukaz na konzumáciu v kaviarni (150 eur). Skvelé výhry sú však v každom kvíze.  Rezervácie: 0908 249 030. A keď už budete v Dúšku, neprehliadnite výstavu originálnych drevených obrazov Brat strom, ktorých autorkou je Banskobystričanka Jana Kánová.

Špan Rock Fest 2020

Klopačka, Špania Dolina – 18:00 h

V čarovnom prostredí banskej šachty Ferdinand v Španej Doline sa v sobotu uskutoční siedmy ročník rockového festivalu Špan Rock Fest. V rôznych zostavách, ktoré vznikli špeciálne pre túto príležitosť, sa predstavia súčasní a bývalí členovia skupín Hematit, Metalinda, Demikát, Grexabat, Delykvenc, Liquid Boogie Roll, VZNCH, EX VF, Broken Rain, Blues Generation, RockFor, Dolly Booster, Sense of the Four…

Druhý koncert Vivat Vox  Organi

Kostol Premenenia Pána, Špania Dolina – 19:00 h

Aj organová hudba bude znieť v sobotu v Španej Doline. Na druhom koncerte medzinárodného organového festivalu Vivat Vox Organi 2020 predvedie svoje umenie slovenský organista Vladimír Kopec, pôsobiaci v Katedrále-Bazilike sv. Emeráma v Nitre. Koncert za barokovým organom Martina Podkonického z roku 1751, začína o 19:00 h v Kostole Premenenia Pána. Viac informácií nájdete na Facebooku.

Nedeľa 2. august

Kuchyňa starých materí

Múzeum kysuckej dediny, Vychylovka – 9:00 h         18.00 h

Prvú augustovú nedeľu budú v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke rozvoniavať tradičné kysucké dobroty. Na podujatí Kuchyňa starých materí ich budete môcť nielen ochutnať, ale aj sa zoznámiť so životom našich predkov. Kapustniaky, halušky, chrumkavé zemiakové placky… pripravovať sa budú na starých dobových peciach. Výlet na Kysuce (Vychylovka je miestna časť obce Nová Bystrica) si môžete obohatiť jazdou na Historickej lesnej úvraťovej železnici. V stanici Skanzen nevynechajte výstavu Drotári a drotárstvo zo zbierok Kysuckého múzea v Čadci a v Raganovom mlyne banerovú výstavu Vlaky s vôňou dreva a makety vláčikov Miroslava Poláka.

Hronsecké kultúrne leto

Nádvorie Vodného hradu, Hronsek – 17:00 h

Hronsecké kultúrne leto na nádvorí Vodného hradu v Hronseku uvedie tanečnú show Janette Fáberovej Dance studio a kapelu Police Team zo Zvolena, ktorá zahrá známe slovenské aj zahraničné hity.

Ochlaď sa na zimáku

Zimný štadión (Hala B), Banská Bystrica – 17:00 h

Od nedele sa môžete schladiť na ľadovej ploche banskobystrického Zimného štadióna. Verejné korčuľovanie bude bývať aj každú ďalšiu nedeľu od 17:00 do 18:30 h.

Harry Potter a Fénixov rád

Letné kino na amfiteátri, Banská Bystrica – 21:00 h

Toto leto už piata nedeľa na amfiteátri patrí Harrymu Potterovi. Tentoraz to bude film Harry Potter a Fénixov rád (Veľká Británia/USA, 2007, 138 min, David Yates), v ktorom sa Harry Potter vracia do Rokfortu, aby nastúpil do piateho ročníka čarodejníckej školy. Tam však zistí, že väčšina členov čarodejníckej komunity verí, že jeho nedávne stretnutie s Lordom Voldemortom je obyčajný výmysel, čím je spochybnená Harryho dôveryhodnosť. Navyše minister mágie Kornelius Fudge opäť vymenoval nového učiteľa obrany proti čiernej mágii… Začiatok premietania v letnom kine sa od tejto nedele posúva na 21:00 h.