Už tento víkend sa otvoria dvere piateho ročníka festivalu Mičinský pitvor. Podujatie ponúkne návštevníkom pestrú zmes divadla, hudby, tvorivých aktivít, veselých klaunov, akrobatov i chutného jedla a pitia.

Divadelno-hudobný festival Mičinský pitvor je výnimočný fenoménom Nového cirkusu, ktorý patrí  k najmladším žánrom javiskového umenia. Teda žiadne drezúry zvierat, ale očarujúce  umenie veselých klaunov, akrobatov, hercov a hudobníkov. Piaty Mičinský pitvor sa uskutoční v dňoch 1. až 5. augusta v Hornej Mičinej neďaleko Banskej Bystrice.

Dnes vám, okrem súťaže o permanentky na sobotňajší a nedeľný program, predstavíme program a účinkujúcich umelcov a umelkyne. Bude ich neúrekom.

Sobota 1. august

10:00 – 12:00 h / Ihrisko Horná Mičiná

Kyselí Krastafci – Zábava a workshopy nového cirkusu

Balansovanie, ohňová show, žonglovanie a kopec iných kaukliarskych trikov. To sú oni! Kyselí Krastafci (v preklade kyslé uhorky) – Filip Hajduk, Ondrej Jakubčák a Kubo Horničák. Pitvor by bez nich nebol Pitvorom.

12:00 – 13:00 h / Šapito

Výtvarný workshop s Katkou Lucinkiewiczovou

Výtvarníčku a pedagogičku Katku Lucinkiewiczovú mnohí poznajú z unikátnej špaňodolinskej Historickej školy prof. Jozefa Mistríka, ktorej je riaditeľkou. Festivalové tvorivé dielne s ňou budú určite zážitkom. Že čo sa bude tvoriť? Príďte, uvidíte a vytvoríte!

13:00 – 14:00 h / Ihrisko

Divadlo Continuo Theatre – Zuna

Divadlo Continuo z juhočeských Malovic príde na Hornú Mičinú s bábkovou rozprávkou Zuna, inšpirovanou magickými príbehmi z rôznych kútov sveta. Je to príbeh malého dievčatka, ktoré má neobyčajný čarovný dar. Ocitlo sa vo svete ľudí, lenže ten svet je zlý.

Divadlo Continuo Theatre – Zuna:

14:00 – 14:30 h / Pri lipe

Čitáreň s Braňom Jobusom

Braňo Jobus píše super knižky pre deti. Napísal ich už niekoľko. Jeho zatiaľ poslednou knihou je Ako Štefan Drco vyhral kopu hnoja. Okrem neho, teda Štefana Drca, sa v príbehu objaví aj kohút Fifinbrus, pavúk Motaj a komáriská Mirnix a Dirnix.

15:00 – 16:00 h / Ihrisko

Koncert – Vrbovskí víťazi

A len čo Braňo Jobus dočíta deťom rozprávku, začne s kapelou Vrbovskí víťazi koncertovať na ihrisku. Vrbovskí víťazi sú povšimnutiahodné „teleso“. Braňo Jobus spieva a jeho brat Andrej Budislav Jobus obsluhuje bizarné, prevažne dýchacie hudobné nástroje, ktoré zhotovuje zásadne len z umelohmotných rúrok, rúr, hadíc, plastikových fliaš a starého vysávača. Zaiste bude s nimi veselo!

16:00 -17:00 h / Pri lipe

Koncert – Martin a Marek Geišbergovci

Bratov Martina a Mareka Geišbergovcov netreba predstavovať. Sú úžasní, všestranne talentovaní a dokážu vytvoriť neskutočnú atmosféru. Geišbergovci na Pitvore nemôžu chýbať! Ich koncert si môžete vychutnať podvečer Pri lipe.

Martin & Marek Geišbergovci – Z rozkvitnutých čiernych moruší:

17:00 – 18:00 h / Ihrisko

Koncert – Sto múch

Banskobystrická kapela Sto múch uviedla vlani v septembri do života nové cédečko. Má názov Sto múch a ponúka „kokteil plný kvalitnej, razantnej hudobnej produkcie čerpajúcej z rôznych žánrov, skvelých textov, pozoruhodnej invencie a vtipných nápadov“. Medzi jedenástimi skladbami na albume je aj pesnička Malé plusy. Taká pohodová, s príjemnou a chytľavou melódiou a vtipným textom. Pravdepodobne zaznie v sobotu večer aj na mičinskom ihrisku.

Sto múch – Malé plusy:

18:00 – 18:30 h / Ihrisko

Tanečný workshop s Lacom Cmorejom

Laco Cmorej patrí medzi tanečnú a choreografickú špičku na Slovensku.  Tanec posúva za hranice tradície, porušuje zaužívané zvyky, kombinuje štýly, vytvára nečakané kompozície, prekvapuje obsahom, ktorý vie vyjadriť tancom. Mičinský pitvor ponúka výnimočnú šancu zatancovať si s ním!

18:30 – 19:30 h / Ihrisko

Cirkus trochu jinak – On The Road

Na putovanie úžasným svetom nového cirkusu a pouličného umenia sa môžete vydať s ostravským Cirkusom trochu jinak. Čakajú vás dych berúce artistické čísla, povrazochodci aj skvelá zábava.

Cirkus trochu jinak – On The Road:

19:30 – 20:45 h / Pri lipe

Divadlo Kontra – Nenávidím

Ako najobľúbenejšie divadlo na Slovensku Divadlo Kontra zo Spišskej Novej Vsi získalo ocenenie Dosky 2018 a 2019. A práve toto divadlo uvedie v Hornej Mičinej úspešnú komédiu Mareka Koterského Nenávidím. Je to uletený a zábavný príbeh  o našej nie veľmi zábavnej každodennosti.

20:45 – 21:30 h / Pri lipe

John Clown (Ján Mikuš) – Bye, Bye Bird

Predstavenie Bye, Bye Bird, ktorého autorom je režisér, scenárista a klaun Ján Mikuš, je autentickým stretnutím s klaunom a s hľadaním tejto kúzelnej postavy, ktorá ukazuje človeka v jeho náhlej a bezprostrednej zraniteľnosti, stupidite a úprimnosti. V jeho páde na hubu a v opätovnom vstávaní na rovné nohy.

21:30 – 22:45 h / Ihrisko

Divadlo Jozefa Gregora Tajovského – Mandragora

Zvolenské divadlo vystúpi na Mičinskom pitvore premiérovo po prvý raz. Predstaví sa s komédiou Mandragora, ktorá v rámci európskej kultúry patrí do žánru commedia erudita (učená komédia). Prebásnené verše v nej zhudobnili Martin Geišberg a Daniel Špiner.

23:00 – 23:45 h / Ihrisko

Kyselí Krastafci + BDHS –  Akustický koncert a svetelná show

Záver festivalovej soboty bude veľkolepý!  Kyselí Krastafci predvedú svoju svetelnú show a prešovský Blikajúci Dychový Hudobný Systém (BDHS) sa blysne akustickým koncertom

Po prvý raz aj kyvadlová doprava

Program prvého dňa festivalu Mičinský pitvor sa skončí tesne pred polnocou. Ale nemusíte sa báť, že pôjdete domov nocou peši. Tento rok totiž organizátori podujatia zabezpečili kyvadlovú dopravu. Premávať bude v sobotu 1. augustaz Banskej Bystrice (Reštaurácia Kazačok na Uhlisku) na Hornú Mičinú o  9:30, 12:30 a 16:30 h a z Hornej Mičinej (Námestíčko) do Banskej Bystrice o 12:45, 16:45 a 24:00 h.

Veselá ohňová show:

Nedeľný dopoludňajší workshop Nového cirkusu so spoločnosťou Cirkus trochu jinak bude v šapito, ktoré si umelci sami donesú aj postavia, príjemné popoludnie sľubuje Čitáreň.

V utorok 4. augusta a v stredu 5. augusta sa v šapito pod hviezdami odohrá príbeh Majstra a Margaréty, jednej z najúspešnejších inscenácií Divadla Teatro Tatro. Spojenie Michaila Bulgakova, autora patriaceho do ruskej klasiky, s nezameniteľnou atmosférou cirkusového šapita a zanietenými hereckými výkonmi, je jedinečné, magické a krásne.

Pred utorkovým večerným predstavením si môžete vychutnať pouličné vystúpenie pražského súboru Holektiv s príbehom prvej českej pilotky a v stredu posedieť pri rozhovore dramaturga SND Dana Majlinga s grafickým dizajnérom Ferom Malíkom.

Program

Nedeľa 2.  august

10:00 – 13:00 h / Šapito – Workshop: Nový cirkus trochu jinak

13:00 – 14:00 h / Pri lipe – Čitáreň

Utorok 4. august

16:00 – 16:30 h / Ihrisko – Holektiv: Pouličné vystúpenie

19:00 – 23:00 h / Šapito – Teatro Tatro: Majster a Margaréta

Streda 5. august

17:30 – 18:30 h / Pri lipe – Rozhovor: Daniel Majling

19:00 – 23:00 h / Šapito – Teatro Tatro: Majster a Margaréta

Ambasádorkou festivalu Mičinský pitvor je aj tento rok a už po piaty raz šarmantná a usmievavá Kristína Tormová.

Permanentky na sobotu a nedeľu 1. a 2. augusta sú v predpredaji v sieti ticketlive.sk. Permanentka platí na obidva dni, deti do 12 rokov majú vstup na festival voľný.

Predpredaj a rezervácia vstupeniek na predstavenie Majster a Margaréta nájdete na stránke  micinskypitvor.sk.

Počas festivalu sa budú dodržiavať všetky aktuálne opatrenia v súvislosti s Covid-19. Pri vstupe do areálu bude dezinfekcia, k dispozícii budú mobilné toalety s umývadlom a… nezabudnite si rúška!

Organizátorom divadelno-hudobného festivalu Mičinský pitvor je OZ Umenie na Hornej. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Fond na podporu kultúry národnostných menšín.

Pozvánka na festival:

Súťaž

Aj v dnešnej druhej súťaži, ktorú sme pre vás pripravili s organizátormi festivalu Mičinský pitvor 2020, môžete súťažiť o permanentky na festivalovú sobotu 1. augusta a nedeľu 2. augusta (permanentka platí na obidva dni). Dvom z vás, ktorí budú mať šťastie pri žrebovaní, venujeme po jednej permanentke. Pripomíname, že deti do 12 rokov majú vstup na festival voľný. Do súťaže sa môžete zapojiť do štvrtka 30. júla na Facebooku BBonline.sk.

Súťaž❗️Už tento víkend ožije Horná Mičiná festivalom Mičinský pitvor 2020. Na ihrisku, v šapito, v uličkách či na…

Uverejnil používateľ BBonline.sk Utorok 28. júla 2020