Týždeň aj jarné prázdniny ubehli ako voda. Ale ešte je tu víkend a s ním pestrá mozaika podujatí. Čo si vyberiete? Koncert, divadlo, rozprávku, nočnú party, tvorivé dielne… alebo Zimné prázdniny v kine?

PIATOK 23. FEBRUÁR

Po stopách bájnych bytostí

SSM Matejov dom, B. Bystrica – od 9.00 do 16.00 h

Jarné prázdniny v múzeu pokračujú a stále môžete navštíviť expozíciu Matejovho domu  spojenú s hľadaním bájnych a mytologických bytostí v nej ukrytých. V piatok, sobotu aj nedeľu od 9.00 do 16.00 h.

Tradičný slovenský trh

Zvolenská Európa – 10.00 h

V centrálnej časti Zvolenskej Európy sa v piatok opäť koná Tradičný slovenský trh, na ktorom nájdete rôzne remeselnícke výrobky či tradičné domáce produkty ako med, bylinky a ďalšie (od 10.00 do 18.00 h).

O prvom rozprávkarovi

Bábkové divadlo na Rázcestí, B. Bystrica – 15.00 h

Divadelná adaptácia čínskej ľudovej rozprávky je určená všetkým deťom od 5 rokov – vidiacim, so zrakovým znevýhodnením aj nevidomým. O prvom rozprávkarovi je príbeh o nevidiacom chlapcovi, ktorého otec (knieža) vyhnal z kniežactva pre zrakové znevýhodnenie a v lese ho vychovali divé zvieratá. Viac informácií nájdete tu.

Becoming Point končí

Rozkvet Gallery, B. Bystrica – 16.00 h

Piatková komentovaná prehliadka ukončí v Rozkvet Gallery (Horná 36) výstavu Becoming Point. Využite poslednú šancu prejsť sa výstavou a pozrieť si diela autoriek Eriky Szőke, Leny Vala, Jany Farmanovej, Kataríny Balúnovej, Kristíny Rambousek a Ivany Slávikovej.

Vojna na Ukrajine stále trvá

Krajská knižnica Ľ. Štúra, Zvolen – 17.00 h

Dokumentárny film režisérov Ivana Ostrochovského a Pavla Pekarčíka Svetloplachosť (Photophobia), ocenený cenou Europa Cinemas Label 2023 na festivale v Benátkach, uvidíte v piatok o 17.00 h v Krajskej knižnici Ľ. Štúra vo Zvolene. Po premietnutí filmu bude diskusia s režisérom Pavlom Pekarčíkom. Viac informácií nájdete tu.

Umelecký stisk na Dolnej

V Podkroví SOS, B. Bystrica – 17.30 h

Generácia Nula, Akadémia umení  a Stredoslovenské osvetové stredisko pozývajú na komponovaný komorný program s divadlom, hudbou, umeleckým slovom aj výtvarnou tvorbou. Viac informácií o podujatí nájdete tu.

Na hokej za euro

Tipsport Arena, B. Bystrica – 17.30 h

Bystrickí „barani“privítajú v piatok na domácom ľade Michalovce. A keďže sú jarné prázdniny, vedenie klubu HC ’05 pripravilo pre deti do 15 rokov a študentov vstupenky za zvýhodnenú cenu 1 €. Tie si môžete zakúpiť len v deň zápasu, v pokladni od 15.30 h. A vstupenky na zápas si môžete zakúpiť aj tu.

Neskrotná Carmen

Štátna opera, B. Bystrica – 18.30 h

Carmen. Opera v 4 dejstvách vo francúzskom jazyku so slovenskými titulkami. Legendárne dielo svetovej opery, ktorému dominuje neskrotná mladá žena Carmen. Francúzsky skladateľ Georges Bizet vytvoril nesmrteľnú esenciu španielskeho hudobného koloritu, ktorý vytvára prostredie pre strhujúcu hudobnú drámu. Štátna opera sa ku Carmen vracia už po piaty raz vo svojej histórii. Prvá premiéra tento piatok aj druhá premiéra v sobotu (18.00 h) sú už vypredané. Na scéne bystrickej opery však Carmen opäť uvidíte 25. marca 2024.

Zabijak Joe

Malé štúdio Divadla Akadémie umení, B. Bystrica – 18.30 h

Kultová čierna komédia Tracyho Lettsa Zabijak Joe je príbehom o veľmi zvláštnej rodine a ešte zvláštnejšom spôsobe riešenia dlhov. Aktuálna situácia, či už politická alebo spoločenská, zasahuje do života všetkých. So stúpajúcim napätím a frustráciou sa ľudia čoraz viac obracajú na drastické riešenia problémov. Spoločnosť je viac než kedykoľvek predtým vystavovaná násiliu vo všetkých formách… Viac informácií nájdete tu.

20 dní v Mariupole

Bábkové divadlo na Rázcestí, B. Bystrica – 19.00 h

Túto sobotu uplynú presne dva roky od začiatku vojny na Ukrajine (24. február 2022). V Bábkovom divadle na Rázcestí si začiatok rozsiahlej invázie na Ukrajinu pripomenieme dokumentárnym filmom ukrajinského novinára a fotografa Mstyslava Chernova 20 dní v Mariupole. Dokument bol nakrútený počas prvých dní obliehania Mariupola. Vstupné je dobrovoľné. Lístky si môžete rezervovať na +421 48 412 55 13 alebo na vstupenky@bdnr.sk.  Viac informácií nájdete tu.

Sólo pre tanečníka Tibora

Divadlo Štúdio tanca, B. Bystrica – 19.00 h

Tibor Trulik tancuje s umeleckým súborom Divadla Štúdio tanca už dve dekády. Na oslave jeho 20-ročnice sa môžete tešiť na rozhovory a projekcie jeho prác ale tiež na tanečné ukážky z repertoáru divadla. Viac informácií a predaj vstupeniek nájdete tu.

Maškarný bál v Domine

Piváreň Domino 2, B. Bystrica – 20.00 h

Pre tých, čo sa nevedia rozlúčiť s fašiangami a ešte sa „nezmierili“ s obdobím pôstu, je tu maškarný bál v Pivárni Domino 2 na sídlisku Rudlová-Sásová (Rudohorská 16). Do tanca bude hrať Duo Danyo a bude aj tombola. Vstup len v maskách.

Ministry of House

Ministry of Fun, B. Bystrica – 21.00 h

Dídžeji Dave x Emty, Mustee a Anndy. Zostava, ktorá je zárukou skvelej zábavy v Ministry. Vstupenky v predaji online tu alebo na mieste od 21.00 h.

BooBoo v 77-ke

Klub 77, B. Bystrica – 21.00 h

Posledný februárový piatok vás čaká aj takáto špeciálna udalosť – oslava  narodenín dja BooBoo.  V rámci nej zahrajú jedineční hostia Dephzac a Lixx. Nebudú chýbať ani členovia BREAK IT! crew, tentokrát v zložení BooBoo, Cufor a Two Minds. Viac informácií nájdete tu.

Noci v Polana Night Club

Polana Night Club, Zvolen – 21.00 h

V piatok DJ Mario Marko a v sobotu DJ Tomasso. Noci vo zvolenskom nočnom klube Polana budú „horúce“.

SOBOTA 24. FEBRUÁR

Folkloristi s futbalovou loptou

Športová hala, Badín – 9.00 h

Na Futbalový turnaj pod Urpínom si príde zmerať sily desať folklórnych súborov z celého Slovenska. Turnaj sa koná v sobotu v športovej hale v Badíne, výkop je o 9.00 h. Príďte sa zabaviť, vychutnať si jedinečnú atmosféru a uvidieť folklórne súbory v trochu inak, ako ste zvyknutí. Po turnaji, na stretnutí v klubovni FS Urpín (Horná 21, tzv. šatnica), bude zábava pri ľudovej hudbe. Vstup je voľný a všetci sú vítaní. Viac informácií nájdete tu.

Rodina v pohybe

Divadlo Štúdio tanca, B. Bystrica – 10.00 h

Pohybový workshop, určený pre rodiny s deťmi, zábavnou a hravou formou skúma kreativitu v pohybe a tanci. Vítané sú deti od 4 rokov a skúsesnoti s tancom vôbec nie sú potrebné. Workshop s lektorkou Miškou Pockľanovou sa koná od 10.00 do 12.00 h. Vstupenky si môžete zakúpiť tu.

Od vajíčka k motýľovi

SSM Tihányiovský kaštieľ, B. Bystrica – 11.00 a 14.00 h 

Ako prebieha životný cyklus motýľov? Na túto otázku nájdu deti odpoveď v tvorivej dielni, kde si aj vyrobia vajíčko, húsenicu, kuklu a dospelého motýľa. V sobotu a nedeľu v Tihányiovskom kaštieli, so vstupmi o 11.00 a 14.00 h.

Cechové truhlice

SSM Matejov dom, B. Bystrica – 11.00 a 14.00 h

Aj tento víkend môžete v Matejovom dome „oprášiť históriu“. S historikom Filipom Glockom nazriete do cechových truhlíc, ktoré boli neoddeliteľnou súčasťou a najväčšou cennosťou každého cechu. A viete, že v Stredoslovenskom múzeu sa nachádza jedna z najväčších zbierok cechových zbierok na Slovensku? Príďte do Matejovho domu v sobotu alebo v nedeľu (11.00 a 14.00 h) a všeličo sa podozvedáte…

Zatiaľ sme tu…

Námestie SNP, B. Bystrica – 15.30 h

Aj na banskobystrickom námestí si pripomenieme 730. deň vojny na Ukrajine. Prostredníctvom výtvarného happeningu precítime to, na čo sme si možno už zvykli, o čom už možno nepremýšľame, čoho bolesť cítime iba v najskrytejších kútoch duše. Viac informácií nájdete tu.

Soľ nad zlato

Divadlo od balkónom, B. Bystrica – 17.00 h

V sídliskovom Divadle pod balkónom (Rudohorská 37) sa odohrá príbeh o tom, ako zvíťazila soľ nad zlatom… Rozprávka o dvoch komediantoch, otcovi a jeho dcére, ktorí tlačia svoju káru po svete a obveseľujú ľudí svojimi kúskami. V sobotu o 17.00 a v nedeľu o 10.30 h.

Korčuľko v Bystrici aj Zvolene

Zimný štadión, B. Bystrica – 17.00 h

V sobotu a nedeľu sa na bystrickom „zimáku“ (hala B) korčuľuje od 17.00 do 18.30 h, vo zvolenskej ICE Aréne od 13.00 do 15.00 h.

Malina hosťuje v Ľubietovej

Kultúrny dom, Ľubietová – 18.00 h

Šalkovské Nové divadlo sa v sobotu vyberie na výlet do Ľubietovej. Samozrejme, aj s predstavením Malina, kravka naša milená, ktoré je príbehom o tom,  ako jedného dňa do pokojného života občanov malej nemenovanej obce, kde si všetci nažívajú ako jedna rodina, prekvapivo zasiahne príchod nevídanej návštevy…

Z Paríža do Hogo Fogo

Hogo Fogo Jazz & Art Club, B. Bystrica – 19.00 h

Popredná francúzska kapela Big Dez sa počas svojho európskeho turné zastaví aj v banskobystrickom klube Hogo Fogo. Títo Parížania a Parížanka so svojím elektrickým blues, zmiešaným s humorom a melanchóliou a silne prepojeným s funky, soulom a rock and rollom, nesporne umocnia charizmu obľúbeného bystrického klubu. Nenechajte si ujsť tento koncert, bude to skvelá šou. Vstupenky si môžete zakúpiť tu.

Vodopád u Kemov

U Kemov, B. Bystrica – 19.00 h 

U Kemov na Námestí SNP si na svoje prídu milovníci country hudby. Zahrá im skupina Vodopád.

Bizár Queer Time show

Záhrada CNK + Klub 77, B. Bystrica – 19.00 h

Nové účesy, šaty, opätky… a tentoraz s nemalou štipkou bizáru. V Záhrade, ak chcete, sa stanete súčasťou QueerTime showBizár edition, ako aj pokračovania v Klube 77, kde vám zahrá špeciálny hosť z Detvy DJ Kassadra. Dress code: čím väčší bizár, tým lepšie. Podujatie nie je vhodné pre divákov mladších ako 15 rokov. Viac informácií nájdete tu.

(Nielen) Fukoty v Bosorke

Bosorka Klub, B. Bystrica – 20.00 h

Citujeme z FB stránky Bosorky: Prvá akcia tohto roka ti rozkope tvár mladíckou dravosťou a možno aj trocha iným pohľadom na žáner punk.  Medzi oči ti napľujú: Deti (punk fuzz garage, Bratislava),TVOi POSTOi (post punk, Košice), UCHAFU (alt post punk, Košice) a Fukoty (uzz muff punk, Košice). Štart o 20.30 h. Viac informácií nájdete tu.

Na ľudovú nôtu

Piváreň Pikart, B. Bystrica – 20.00 h

Aj v Pivárni Pikart (Starohorská 4) budú vyhrávať Detvanci, avšak na úplne inú nôtu než Detvanci v Bosorke. Skupina The Očenáš Ensemble zahrá krásne ľudovky.

Bez hraníc s kapelou Pangea

Sásovská piváreň, B. Bystrica – 20.00 h

Skvelá muzika bude znieť aj v Sásovskej pivárni (Rudohorská 35). Martinská kapela Pangea je partia skúsených hudobníkov, ktorí hrajú prevažne vlastnú rockovú tvorbu. Určite zaznie aj ich prvý oficiálny singel Bez hraníc.

Latino party

Ministry of Fun, B. Bystrica – 21.00 h

Až do nedele rána sa pretancujete na Latino party s dídžejom Lopez. Vstupenky na ministryoffun.sk alebo na mieste od 21.00 h.

NEDEĽA 25. FEBRUÁR

Čiarkolárium

Bábkové divadlo na Rázcestí, B. Bystrica – 10.00 h

Téma Čiarkolária, štvrtého pokračovanie úspešného cyklu pre batoľatá a ich rodičov, vychádza z kreatívnej hry: Kde všade sa skrýva linajka, priamka? Čo vytvoria čiarky, linky, linajky, keď sú spolu? Ako vedno nažívajú? Stačí mať oči na stopkách. Príďte v nedeľu s deťmi do divadla a „začiarkujte si“.

Upleťte si košík

KH Palace, Kúpele Sliač – 13.00 h

Spoločne s lektorkou Kamilou Murgašovou si v sliačskych kúpeľoch upletiete košík, do ktorého si už počas tohtoročnej Veľkej noci môžete uložiť napríklad kraslice. Cena kurzu pletenia košíkov, ktorý sa koná v Spoločenskej sále KH Palace (13.00 – 17.00 h) je 12 eur.

Veľká cesta pre všetky deti

Bábkové divadlo na Rázcestí, B. Bystrica – 16.00 h

Bola raz jedna záhrada a vedľa nej rástol starý strom. Na tom strome sa stretli malý pĺšik lieskový a malá rosnička zelená. V jeden jesenný deň sa vydávajú na výpravu do končín, ktoré sú pre nich nové a neznáme. Cestou narazia na mnohé prekážky a úskalia, ktoré spoločnými silami zvládnu zdolať. Objavujú svet okolo seba, aby nakoniec našli to  najdôležitejšie – cenu priatel’stva. Dobrodružné putovanie dvoch malých hrdinov Veľká cesta je určené všetkým deťom od 2,5 roka a tiež deťom so zrakovým a sluchovým znevýhodnením. Vstupenky si môžete zakúpiť tu.

Hľadanie strachu a nájdenie lásky

Stará radnica, Zvolen – 16.00 h

Vedeli ste o tom, že deti nosia havrany? Teda aspoň jedného konkrétneho hrdinu, ktorému sudička prisúdi krásu a silu, ale uberie z bystrej mysle a šikovnosti a nechtiac mu naostatok daruje úplnú nebojácnosť. Čo všetko sa môže stať pri tejto šialenej kombinácii sa dozviete vo veselej rozprávke  (Ne)bojsa, bábkohre o hľadaní strachu a nájdení lásky… Na motívy rozprávky Pavla Dobšinského hru (Ne)bojsa napísali Juraj HaviarTomáš Pohorelec a v nedeľu vám ju na zvolenskej Starej radnici aj zahrajú.

Návraty do detstva

Kultúrny dom, Brusno – 16.30 h

Stretnutie s rodákmi v Kultúrnom dome v Brusne nesie podtitul Návraty do detstva. Hosťami podujatia budú spisovateľka Elena Cmarková, výtvarný umelec Marián Mikloš a publicista, historik a prvý profesionálny sprievodca Banskou Bystricou Jozef Ďuriančik. Všetci títo traja výnimoční ľudia sú rodáci z Brusna a ich spomienky na detstvo budú nesporne pútavé. Podujatie moderuje Slavomíra Očenášová-Štrbová.

Mě nezadusíš…

Aula SZU, B. Bystrica – 19.00 h

Insenácia Mě nezadusíš v réžii herečky Evy Holubovej je vskutku osviežujúcim divadelným zážitkom s patričnou dávkou humoru, nadhľadu a láskavosti. V inscenácii sa stretnete s Terezou, lepšie povedané s jej tromi vekovými verziami, aby sme sa na veci pozreli z pohľadu mladice (Karolína Holubová), ženy v strednom veku (Tereza Gübelová) i očami zrelej ženy (Eva Holubová). Trojica sa spolu dohaduje o ilúziach a omyloch, ktoré si najmladšia neuvedomuje, prostredná neprizná a najstaršia veľkoryso chápe. V úlohe osudových mužov sa predstavia Matěj Paprčiak a Petr Čtvrtníček. Vstupenky si môžete zakúpiť tu.

Jarné prázdniny končia, prišli zimné

CINEMAX (Europa SC), B. Bystrica – 20.00 h

No a na záver našich tipov a tiež jarných prázdnin ešte pozvánka do kina. Netreba však smútiť, že prázdniny skončili. Prídu ďalšie, veľkonočné a potom aj letné. A už teraz zimné… Pravdaže, len v kine, kde tento víkend (piatok, sobota, nedeľa o 20.00 h) aj ďalšie dni premietajú komédiu Zimné prázdniny (The Holdovers, USA, r. Alexander Payne, 133 min). Je to príbeh troch ľudí, ktorí by za normálnych okolností vedľa seba nevydržali ani minútu, no musia spolu stráviť celé vianočné sviatky. Viac informácií nájdete tu.