Stred septembra už naznačuje, že nastupuje jeseň, no zrážky či oblačnosť v Banskej Bystrici a okolí aj tak zrejme ešte nenarušia množstvo pripravovaných podujatí, ktorých je stále veľké množstvo. Neseďte doma, inšpirujte sa.

ZVOLENSKÝ JARMOK A DIVADELNÉ PODZÁMČIE

i_3991757Zvolen – Námestie SNP, piatok 16. september a sobota 17. september

Pozývame na tradičný jesenný jarmok v neďalekom Zvolene na Námestí SNP, kolotoče budú opäť v Jegorkách. Zároveň už 11. ročník medzinárodného festivalu pouličného divadla a hudby na Divadelnom podzámčí. Viac informácií nájdete v príspevku na ZVonline.sk.

20. ROČNÍK ŠACHOVÉHO FIDE TURNAJA OPEN BANSKÁ BYSTRICA

Internát Ekonomickej fakulty UMB, piatok 16. september až nedeľa 18. september

Už 20. ročník šachového fide turnaja Open Banská Bystrica a VC mládeže mesta Banská Bystrica pri príležitosti výročia schválenia ústavy SR. Turnaj už prebieha od štvrtka 15. septembra.

EURÓPSKY TÝŽDEŇ MOBILITY A TÝŽDEŇ DOBROVOĽNÍCTVA

Banská Bystrica, piatok 16. september až štvrtok 22. september

Európsky týždeň mobility a dobrovoľníctva bude v Banskej Bystrici trvať sedem dní. Každý deň patrí inému programu v rôznych inštitúciách. Napríklad cyklopotulky po cyklotrasách v meste spojené s diskusiou, inštalácie cyklostojanov pred poliklinikou v Sásovej, deň bez áut a mnohé iné aktivity.

KLUB NÁHRADNÝCH RODÍN

Centrum Návrat v Banskej Bystrici, piatok 16. september od 16.30 hod.

Po krátkej prestávke ponúkame opäť v Banskej Bystrici pokojný a bezpečný priestor pre všetkých (dospelých i deti) dotknutých touto témou. Je to tiež priestor pre všetkých, ktorí sa na túto tému pripravujú alebo o nej rozmýšľajú a zaujímajú sa o ňu. Býva to zvyčajne priestor, kde si vzájomne ľudia poradia, kde sa navzájom posilnia a podržia, môžu nadviazať nové vzťahy…týka sa to aj adoptovaných či do pestúnstva prijatých detí, ktoré zistia, že nie sú jediné, ktorým sa toto v živote stalo…Na stretnutiach sa stretnete so zaujímavými hosťami , skúsenými i začínajúcimi náhradnými rodičmi, psychológmi, sociálnymi pracovníkmi a terapeutmi. Kluby náhradných rodín v BB boli prvou službou Návratu v tomto regióne a fungujú už od r. 1997. Kluby v BB budú bývať opäť tretí piatok v mesiaci vždy v rovnakom čase.

SICK MINDED CULT: ZRODENIE

Záhrada CNK, piatok 16. september od 18. hod.

Vernisáž fotografií k projektu M.E.S.S.E. O hudbu sa postará DJ Good Mood + Egosurfer (live act) a DJ Ground Zer.

HUGÁŇ DG FEST 8

14114910_1177557628956851_8678121231192495657_oBrezno – Dart Club, piatok 16. september od 18. hod.

Nenechajte si újst koncert slovenskej death metalovej stálice, hrajúcej technický, melodický death metal, už vyše 22 rokov s názvom Pyopoesy. Hostia Pseudosapiens (metal), Pentagramček (stan pop folk metal), Death Sentence (hardcore metalcore) a Rhodesian (trash speed metal).

HUDOBNÁ GLOSA IGORA ŠIMEGA A HOSTÍ

Divadelná kaviareň, piatok 16. september o 18.30 hod.

Majster Slovenska (ba i sveta) v kosbe, zážitkový pedagóg aj tvár slovenského filmu Zem, ktorá hľadá svoje nebo – Lukáš F. Janoška Kindera – o zákrutách Života – z najvľčšieho sídliska Slovenska za Štastím, Zdravím a Dedovizňou do dedinky na Horehron. Hudobný gurmánsky zážitok výnimočnej kombinácie – Janka Olejová opäť úplne iná speváčka, Petra Sabová s novinkami v zamate, Tomáš Dobrík prekvapivo nabitý viac ako 220V – a všetci so spoločným znamením – keď sa zima opýta čo si robbil v lete – na skorom jesennom zbere návalu dobrej hudby si to s chuťou vypočujte.

NO TALENT GENERATION

i_3996032Klub 77, piatok 16. september o 20. hod.

Banskobystrická partia primitívnych netalentovaných úchylov, ktorí radi čítajú romantické knižky a obľubujú vegánske pokrmy pozýva na prvú a na dlhú dobu aj poslednú zábavu, akú si ešte nezažili. O zábavu sa postará Boco Benjamen a.k.a Skladník jaterníc a.k.a Octovo cibuľový kráľ popu a Headliner večera No Talent Genertion.

NOČNÝ VÝSTUP NA SITNO

Banská Štiavnica – Sitno, sobota 17. september o 1. hod.

Pozývame Vás na septembrový nočný výstup na Sitno spojený so zaujímavou prednáškou na tému Dr. Téry a Sitno. Po prednáške vystúpi s gitarou Ľubo Štrenger a po východe slnka individuálny zostup zo Sitna.

HISTORICKÁ JAZDA

i_3992353Zvolen, sobota 17. september o 9.10 hod.

Klub historickej techniky pri Rušňovom depe Zvolen, Železnice Slovenskej republiky a Múzejno-dokumentačné centrum ŽSR pozývajú na jazdu mimoriadneho historického vlaku na trase Zvolen – Šahy a späť, ktorá sa uskutoční v túto sobotu. Jazda začína ráno vo Zvolene. Cestovné lístky budú predávané priamo vo vlaku.

O POHÁR IVANA DIENA & SÚŤAŽ O NAJ HARUĽU

Valaská, sobota 17. september o 9. hod. a o 13. hod.

Obec Valaská pozýva na volejbalový turnaj na ihrisku za Kultúrnym domov v sobotu o 9tej hodine. Popoludní bude v obci pokračovať tradičná súťaž v pečení harule spojená s vystúpeniami súborov, hudobných skupín a zábavný program pre deti.

SLIVKOVÁ PARÁDA

Špania Dolina, sobota 17. september od 10. hod.

Slivkový deň v neďalekej obci. Varenie slivkového lekváru tradičným spôsobom, ochutnávka domácich špecialít zo sliviek a množstvo sprievodných podujatí pre deti a dospelých a prehliadka Múzea medi len za 2 eurá. Príďte si pozrieť a ochutnať najlepšiu slivovicu, ktorá zaboduje v súťaži.

FAMILIÁRIUM

FamiliáriumPark pod Pamätníkom SNP, sobota 17. september od 10. hod. a 16. hod. a nedeľa 18. september

Premiéra predstavenia z dielne Bábkového divadla na rázcestí. Repríza projektu bude v nedeľu 18. septembra na rovnakom mieste. Familiárium – alebo Rodinná púť do sveta rozprávok. Tento jedinečný interaktívny (ne)divadelný projekt, určený pre malých aj veľkých, pre malé aj veľké od 3 do 99 rokov, je prvý svojho druhu v rámci tvorby Bábkového divadla na Rázcestí (BDNR) a súčasne aj na Slovensku. Viac sa dočítate v staršom článku.

BANSKOBYSTRICKÝ POHÁR 2016 – SÚŤAŽ V TANEČNOM ŠPORTE

Robotnícky dom, sobota 17. september 

Súťaž v tanečnom športe v kategóriách Juniori, Dospelí a Deti. Vstupné pre dospelých je sedem eur, pre deti a ZŤP je vstup za štyri eurá.

DEŇ OTVORENÝCH DVERÍ BANSKOBYSTRICKÉHO PIVOVARU

plagátA2_DOD2016_RGBBanskobystrický pivovar, Sládkovičova 37, sobota 17. september o 11. hod.

Každoročné obľúbené podujatie tento rok osvieži kapela Hex, samozrejme okrem piva. Vstup na podujatie Deň otvorených dverí Banskobystrického pivovaru je zdarma. Viac o podujatí sa dočítate v našom staršom článku.

HIADLOVSKÝ KRUMPLOVNÍK 2016

Hiadeľ – sála Kultúrneho domu, sobota 17. september o 12.-17.30 hod.

Slávnostné otvorenie podujatia začne presne na poludnie a tešiť sa môžete na mnohé vystúpenia folklórnych súborov, ktoré budú spríjemňovať náladu súťažiacim o najlepšé krumplovník. Tombola, Elán tribute, večerná disko a iné sprievodné akcie pri Kultúrnom dome budú spríjemňovať rodinnú atmosféru.

BADÍNSKY OKTÓBERFEST

pivo 2016Badín – nádvorie Obecného úradu, sobota 17. september od 14. hod.

Pozývame na Októberfest na ktorom vás čaká občerstvenie, kvalitný hudobný program, pivné súťaže nie len pre chlapov, rôznorodé pivné špeciály, diskotéka, tombola, kapela Galaxy BB Music a pre deti množstvo zábavy. Vstupenkou je úsmev.

OPICE ZO SÍDLISKA

Mládežnícka ulica, sobota 17. september o 17. hod.

Bystrické sídlisko poriadne ožije. Mladí parkouristi chystajú čosi špeciálne. Počuli ste už o  parkoure či freerune, novodobých disciplínach, v  ktorých človek prekonáva všakovaké prekážky iba s  využitím vlastného tela? Počas Týždeň dobrovoľníctva 2016, ktorý sa už tradične uskutoční v  dňoch 16.  až 22.  septembra, sa predvedú a svoju činnosť odprezentujú aj mladí Bystričania, chalani aj dievčatá vo veku od 9  do 28  rokov. Tí sa im venujú na pravidelných bezplatných tréningoch. Ak sa chystáte na toto nevšedné podujatie, je vítané, ak si vezmete deku na sedenie, pretože sa bude konať priamo pod panelákmi na tráve.

ČAJ O PIATEJ

caj_o_piatej_18.9.2016_0Altánok Mestského parku, sobota 17. september o 17. hod.

Tanečná spoločenská zábava. O dobrú náladu sa postará komorný orchester Mladosť pod vedením Martina Urbana a sólistov UFS Mladosť.

BULP & JIMMY PÉ

Záhrada CNK, sobota 17. september o 19. hod.

Úžasný dvojkoncert v Záhrade. Vstupné je päť eur, zľavnené tri eurá.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Tihányiovský kaštieľ, nedeľa 18. september o 9. – 12. hod. a 13.–17. hod.

Tvorivé dielne s názvom Veselá včielka s Dankou. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

POĎTE NA LYŽE S LO MLADOSŤ

i_3992998Park pod Pamätníkom SNP, nedeľa 18. september od 10. hod.

Otvára sa nový ročník a hľadajú sa noví malí lyžiari.

BURZA JESEŇ

Sliač – kino Hron, nedeľa 18. september o 12. hod.

Burza jesenného ošatenia, obuvi, športových potrieb, hračiek a ostatného tovaru pre domácnosť.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Thurzov dom, nedeľa 18. september o 14.–18. hod.

Tvorivé dielne s názvom Fľaše trpezlivosti s Jarkou. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

POTULKY MESTOM

i_3971868 (1)Námestie SNP – Mariánsky stĺp, nedeľa 18. september od 14. hod.

Na septembrových Potulkách mestom vám sprievodkyňa Vlasta Chriašteľová porozpráva o vzniku a vývoji remesiel v Banskej Bystrici. Poplatok je dve eurá a deti do 12 rokov v sprievode rodičov bezplatne.

AMERICAN FOOTBALL PATRIOTS

Zvolen – Technická akadémia, nedeľa 18. september o 17. hod.

Nábor do klubu amerického futbalu v priestoroch Technickej akadémie Zvolen. Šport, ktorý spojil aj odvekých rivalov z Bystrice a Zvolena. Banská Bystrica a Zvolen sú mestá, ktoré sú rodiskom mnohých známych a úspešných športovcov. Či už ide o hokejistov, futbalistov alebo atlétov. Udomácnili sa v nich aj menej tradičné športy. Jedným takým športom je americký futbal.

VEČER ORGANOVEJ HUDBY A POÉZIE

Mýto pod Ďumbierom – Evanjelický kostol, nedeľa 18. september o 18. hod.

Pri príležitosti pamiatky posvätenia chrámu sa uskutoční večer organovej hudby a poézie. Vystúpi Janko Siroma zo Srbska v hre na organe, Kremničan Jozef Pacek zaspieva a Juraj Sarvaš prednesie poéziu.

CARMEN Á LA GYPSY DEVILS

i_3848408Štiavničky – športová hala Dukla, nedeľa 18. september o 19. hod.

Tanečná dráma vášnivej a osudovej lásky krásnej a neskrotnej Cigánky Carmen patrí medzi najznámejšie ľúbostné príbehy, v ktorej nechýba romantická zápletka, ani vášnivé emócie.  Cigánski Diabli ponúkli nové hudobné spracovanie slávnej opery na rovnomennom albume v roku 2013, a rozhodli sa ho preniesť aj na divadelné dosky a pódia. Nadčasové dielo tak ožíva v strhujúcom tanci bravúrnych tanečníkov so zmesou španielskeho i cigánskeho temperamentu. Romantické melódie autora Carmen Georgesa Bizeta znejú v originálnej úprave charizmatického cimbálového mága Ernesta Šarköziho. Cigánski Diabli vo svojej tvorbe majstrovsky spájajú folklór s hudobnými žánrami ako klasika, džez, či fl amenco. Vďaka výnimočnej virtuozite sú považovaní za jeden z najlepších orchestrov na svete v kategórii ethno/world music. Carmen ala Gypsy Devils v réžii a choreografii Ladislava Cmoreja prináša fúziu tanečného a hudobného sveta s rôznorodosťou tanečných techník.