Banská Bystrica žije tento víkend Radvanským jarmokom. No konajú sa aj ďalšie zaujímavé podujatia. Napríklad v opere sa hrá úžasná Slečna vdova, v Hogo Fogo budú znieť piesne Mekyho Žbirku, veselo bude v Ministry of Fun aj na „galantnom kultúrnom pikniku“ v Kúpeľoch Sliač, na Čachove v Selciach bude Tvrďák, v Urban Spote Lombardisti…

Piatok 8. september

Veselý začiatok víkendu

Europa SC, B. Bystrica – 11.00 h

Áno, presne taký, veselý bude piatok v centre Europa SC. Lekáreň Europa pozýva na Open Day, ktorý poteší najmä deti. Od 11.00 h dopoludnia ich čaká maľovanie na tvár, kreslenie obrázkov na tému zdravá výživa, darčeky, balóny, maškrty a  o 16.00 h parádny koncert Spievankovo. Pod pódiom budú pripravené tulivaky na oddych a na ochutnávku káva či čaj. V závere podujatia bude žrebovanie výhercov súťaže Lekárne Europa.

Otvorené ateliéry

Rozkvet Gallery, UMNO, B. Bystrica – 13.00 h

V Rozkvet Gallery na Hornej aj tento rok počas Radvanského jarmoku pripravili zábavný a tvorivý program plný workshopov, výstav, koncertov a DJ vystúpení. Ateliéry budú otvorené a voľne prístupné pre všetkých, ktorí budú chcieť tvoriť, alebo len tak sa pozrieť na tvorbu mladých umelcov či popočúvať kvalitnú hudbu. Podrobný program Dní otvorených ateliérov, od piatka do nedele, nájdete na tomto linku.

Modrotlač v Lazovnej

Tvorivá ulička, Lazovná, B. Bystrica – 15.00 h

V jarmočnej tvorivej uličke v Lazovnej sa v piatok popoludní určite zastavte v dielničke modrotlače Lucie Dovalovej. Pozriete si ukážky z technológie modrotlače a môžete si niečo aj vytvoriť (od 15.00 do 18.00 h).

Jarmok vo Výklade

Kaviareň Výklad, B. Bystrica – 17.00 h

Jarmok vo Výklade v Národnej ulici sa začal vo štvrtok burčiakom a skončí sa v nedeľu jarmočným brančom, pričom, samozrejme, burčiak bude každý deň. V piatok to roztočíte s DJ Norah (18.00 h), v sobotu sa môžete tešiť na tanečné karaoke Tantsuiako, v spolupráci so SKOK! (20.30 h) a na Silent Disco (22.00 h). Spomenutý jarmočný branč bude v sobotu aj v nedeľu. Inak, Výklad otvoril svoje dvere práve na Radvanský jarmok. Bolo to pred dvomi rokmi a bola to vraj riadna sranda. A čo sa vraví? Že opakovanie je matka múdrosti… ale môže byť aj matkou radosti a zábavy.

Za makovníkom do Valaskej

Námestie, Valaská – 16.00 h

Niežeby na Radvanskom jarmoku makovníky neboli. Určite budú. Ten vo Valaskej by však mal byť najdlhší a tým pádom aj zapísaný do Knihy slovenských rekordov. Bude tento pokus úspešný? Uplynulú nedeľu v Strážskom vyskladali najdlhší závin na Slovensku, meral 162 a pol metra a unikátny bol aj tým, že ho naplnili 11 plnkami. Verme, že aj makovník vo Valaskej dosiahne rekordnú dĺžku. Pri jeho príprave bude vyhrávať Ľudová hudba Čerešienka a skupina Garbend. A aj vy môžete byt pri tom. Ozaj, a o týždeň bude vo Valaskej súťaž o najlepšiu haruľu.

Slávnostné otvorenie jarmoku

Námestie SNP, B. Bystrica – 18.00 h

Hoci jarmočný ruch ovládol Banskú Bystricu už vo štvrtok, slávnostné otvorenie 365. Radvanského jarmoku sa uskutoční v piatok o 18.00 h na Námestí SNP, hneď po koncerte Ľudovej hudby Juraja Pecníka  so sólistami (17.00 h). Po otvorení na námestí vystúpia ešte FS Partizán (20.00 h) a česká speváčka Aneta Langerová (21.30 h). Pekný program bude aj pri Barbakáne (14.00 – 18.00 h).

Oldies party u Bothára

Kaviareň u Bothára, B. Bystrica – 18.00 h

Na staré dobré časy, možno aj tie jarmočné, si môžete zaspomínať na Oldies party v Kaviarni u Bothára (Na nádvorí Dolná 35). S DJ Miroslavom Lalíkom si zaspievate a zatancujete pri nezabudnuteľných hitoch overených časom. (Vstupné/konzumné: 4,9 €, predaj lístkov v kaviarni).

Vernisáž výstavy Verzus

VD Laboratórium súčasného umenia, B. Bystrica – 18.00 h

V Laboratóriu súčasného umenia (Horná 36) otvoria v piatok podvečer výstavu Verzus, ktorej autor Jerguš Gálik sa nedáva obmedzovať limitmi média, v ktorom pracuje. Rád experimentuje, kladie si otázky, premýšľa o nich. Taká je aj výstava Verzus. Viac informácií nájdete na tomto linku.

Šperky, hudba aj burčiak

Kaviareň Poetika, B. Bystrica – 18.30 h

Aj tento rok je Kaviareň Poetika v Lazovnej súčasťou Radvanského jarmoku. Od piatka do nedele tu stretnete šperkárku Kristínu Sukupovú a môžete obdivovať krásu jej strieborných šperkov značky LaLoka (11.00 – 19.00 h). V piatok o 18.30 h si nenechajte ujsť príjemný večer pri gitarovom koncerte Vladiho Brünna.

Slečna vdova v opere

Štátna opera, B. Bystrica – 18.30 h

Opereta Slečna vdova patrí k najvydarenejším dielam banskobystrického skladateľa a hoteliéra Jána Móryho. Štátna opera sa rekonštrukciou tohto diela v hudobnom naštudovaní Jána Procházku a v réžii Tomáša Ondřeja Pilařa historicky po prvýkrát hlási k hudobnému odkazu svojho rodáka Jána Móryho. Vstupenky a viac informácií nájdete na tomto linku.

Smutný číta Karvaša – V hniezde na jarmoku

Kníhkupectvo Arftorum, B. Bystrica – 18.00 h

Nenechajte si ujsť ani jedinečnú jarmočnú čítačku pred kníhkupectvom Artforum na Moysesovom námestí. Herec zvolenského divadla Juraj Smutný bude čítať z knihy Petra Karvaša V hniezde (18.00 h).

Sabatikal: Minúta pred vyhorením

Urban Spot, B. Bystrica – 19.00 h

Viete, čo je sabatikal? Platené alebo aj neplatené kreatívne voľno venované cestovaniu, osobnému rastu či prevencii pred vyhorením. O tom, ako si oddýchnuť od práce a cestovať, ako si nastaviť vlastný sabatikal, čo povedať šéfovi a čo robiť, keď máte doslova minútu pred vyhorením, budú v Urban Spote hovoriť moderátorka Oli Džupinková a bloger Milan Bez Mapy. Hudobným hosťom bude speváčka Lina Mayer. Vstupenky si môžete zakúpiť na tomto linku.

Salamandrový sprievod v Štiavnici

Banská Štiavnica – 19.00 h

V Banskej Štiavnici sa vo štvrtok 7. septembra začali Salamandorvé dni, ktoré potrvajú do soboty a ktorých program je mimoriadne bohatý a zaujímavý. Najviac láka tradičný Salamandrový sprievod. Ten sa koná v piatok od 19.00 h. Sprievod plný veselých i vážnych postáv a obrazov sa zoradí na ulici Trate mládeže, aby sa neskôr pripojil za sprievod baníckych a hutníckych miest, spolkov a inštitúcií. Približne o 20.00 h sprievod dorazí do centra mesta. Program Salamandrových dní 2023 nájdete na tomto linku.

Ran-D v Ministry

Ministry of Fun, B. Bystrica – 21.00 h

Piatková party v Ministry of Fun bude pod taktovkou holandského DJ a hudobného producenta Randyho alias Ran-D. V oblasti hardstyle hudby pôsobí od roku 2006, kedy vydal svoju prvú skladbu D-Pression (Special Records).

Giova & Sined v Kapitole

Kapitol Pub, B. Bystrica – 22.00 h

A ak ešte nebudete mať dosť, o 22.00 h sa začína zábava v disco bare Kapitol Pub.

Sobota 9. september

Biatlon pre všetkých

Tréningový štadión VŠC Dukla, B. Bystrica – 8.30 h

Jarmočnú sobotu začneme na 3. kole slovenského pohára v letnom laserovom biatlone (finále), ktoré je zároveň náborom detí do športového klubu Biathlon Mania. Prezentácia a prihlasovanie na mieste sa koná od 8.30 do 9.30 h, nástrel (preteková strelnica) je o 9.00 h a štart pretekov o 10.00 h (prípravka na 100 m a veková kategória). Biatlon pre všetkých tiež začína registráciou (8.30 – 10.30 h) a pokračuje nástrelom na skúšobnej strelnici (od 9.30 h). Štart pretekov je cca o 11.30 h.

Ponickými kiarmi

Šálková, Poniky – 10.00 h

V sobotu štartuje aj 8. ročník cyklistických pretekov do vrchu Ponickými kiarmi. Štart je v Šálkovej a cieľ na najvyššom bode stúpania do Poník. Na 3 km dlhej trati s prevýšením 230 m zdolajú pretekári 4 „kiare“, teda 180-stupňové vracáky. Podarí sa prekonať rekord trate z minulého roka, ktorého držiteľom je slovenský reprezentant Marek Čanecký? (čas 9:04,7 min) Ak nebudete pretekať, príďte aspoň povzbudzovať.

Herkules na jarmoku

Barbakán, B. Bystrica – 10.30 h

Nie, nezabúdame ani na jarmok a jarmok nezabúda na deti. V sobotu dopoludnia zažijú pri Barbakáne dobrodužstvo s Herkulesom. Rozprávku Herkules alebo Dobytie pekla im zahrá Tyjátr Ivana Gontka z Nitry. Táto rozprávka je inšpirovaná gréckou mytológiou a hrdinskými činmi siláka Herkula. V príbehu však nemôže chýbať ani Gašparko, ktorý spôsobom sebe vlastným tiež pomáha kráľovi, ale, ako vždy, nezabúda sám na seba a zo všetkých si robí žarty.

O varešku primátorky

Areál ZŠ A. Sládkoviča, Sliač – 10.00 h

Varením gulášu, športovaním aj muzikou sa na Sliači budú lúčiť s letom. Súťaž vo varení gulášu O varešku primátorky mesta sa začne o 12.00 h a vyhodnotená bude o 15.30 h. No už od 10.00 h bude cvičiť celé mesto, deti, mládež aj seniori. Budú trampolíny, joga, laserová biatlonová strelnica, zumba, cheerleaders, bežecké súťaže aj 5-hodinový štafetový beh za zdravý Sliač. Zahrajú kapely Sielnica band, Rebel´s band aj DJ Duschek a nebudú chýbať ukážky kynológie, tombola a atrakcie pre deti.

Balocký bačovský deň

Areál KD, Čierny Balog – 10.30 h

A máme tu ďalšiu pozvánku na výlet na Horehronie. Tentoraz do Čierneho Balogu, kde sa v sobotu uskutoční 15. ročník Balockého bačovského dňa. Vystúpia na ňom domáca ĽH Bartošovci, Fujaristi Svrčinovci zo Seliec, trombitáši z FSk Javorník (Lúky pod Makytou) aj priadka Gabriela ,,Božica“ Gregorová z Braväcova. Tiež na jarmoku remeselníkov bude čo obdivovať aj kupovať a pochutnáte si na ovčiarskych špecialitách a baraňom guláši.

Bitka o haruľu roka

Medzibrod – 11.00 h

Medzibrodom bude v sobotu rozvoniavať haruľa. Jubilejný 20. ročník obľúbeného podujatia Haruľová show  v centre obce iste priláka mnoho návštevníkov. V tradičnej „bitke o haruľu roka“ sa bude hodnotiť rýchlosť, chuť a do úvahy sa berie aj najlepšia atmosféra pri pečení harule. Podujatí spestrí vystúpenie banskobystrickej Tanečnej školy KDANCE (13.00 h) a skupiny Senzus (16.00 h). Výsledky dvadsiatej bitky o haruľu roka vyhlásia o 15.00 h a podujatie ukončí Disco haruľa show (od 20.00 h).

Vo farbe malachitu

SSM Thurzov dom, B. Bystrica – 11.00 h

Aj túto sobotu máte možnosť zúčastniť sa spolu s deťmi interaktívneho sprevádzania Zelenou miestnosťou, ktorá sa nachádza na prízemí Thurzovho domu. Je to obdĺžniková miestnosť s valenou klenbou, ktorej steny a strop zdobia vzácne fresky z konca 15. storočia. Nástenné maľby boli objavené v 50. rokoch minulého storočia. Vstupy sú o 11.00 a 15.00 h.

Múdry Maťko a blázni

Kultúrny dom, Podlavice – 15.00 h

Za rozprávkou sa môžete vybrať aj do Kultúrneho domu v Podlaviciach. Stretnete sa tam s múdrym Maťkom a bláznami a iste si to užijete.

Le nuove musiche v kostole na Hôrke

Kostol Narodenia Panny Márie, Radvaň, B. Bystrica – 16.00 h

Medzinárodný organový festival Vivat vox organi 2023 pokračuje v sobotu exkluzívnym koncertom zoskupenia Le nuove musiche v starobylom Kostole Narodenia Panny Márie v Radvani na Hôrke. Koncert s podtitulom Cara mia cetra, poteší poslucháčov renesančnou hudbou na historických hudobných nástrojoch. Predstavia sa na ňom poprední rakúski hudobníci Christian Volkmann – tenor, Maximilian Ehrhardt – harfa doppia, Pierre Pitzl – baroková gitara/viola da gamba a Slovák Jakub Mitrík – chitarrone.

Rozprávky pod balkónom

Divadlo pod balkónom, B. Bystrica – 17.00 h

V sobotu rozprávka Zlatovláska (17.00 h) a v nedeľu Šaško a kráľ (10.30 h). Víkend v sídliskovom Divadle pod balkónom bude krásny, rozprávkový.

Jarmok s Mekym v Hogo Fogo

Hogo Fogo Jazz & Art Club, B. Bystrica – 19.30 h

Školský rok sa začal, jarmok je tiež tu a na Magickej terase Hogo Fogo vás čaká super program… Spolu s kapelou Meky Žbirka Tribute si zaspomínate na nesmrteľné hity Mekyho. Vstupenky si môžete zakúpiť na tomto linku.

Hello Weekend

Ministry of Fun, B. Bystrica – 21.00 h

Tradičné vítanie víkendu a tradičná zostava dídžejov. To je Hello Weekend v Ministry of Fun. Začína o 21.00 h, končí nad ránom a baviť vás budú Anndy, MusteeIzzy.

Billy Barman a dievčatá zo SĽUK-u

Námestie SNP, B. Bystrica – 21.45 h

V sobotu večer bude žiť aj jarmočné centrum mesta. Billy Barman a dievčatá zo SĽUKu, dve odlišné hudobné zoskupenia, predvedú jedinečnú spoločnú šou plnú spevu, tanca a hudby.

Nedeľa 10. september

Akvabatolárium

Bábkové divadlo na Rázcestí, B. Bystrica – 10.00 a 16.00 h

Interaktívne predstavenie Akvabatolárium je určené batoľatám a ich rodičom, všetkým, čo sú vo vode (plodovej) aj za vodou. Ponúka možnosť zúčastniť sa výpravy z kúpeľne až do mora, vďaka jednoduchej hre s vodou, so zvukmi a predmetmi, ktoré s ňou bežne súvisia.

Na hrad aj v septembri

Hrad Ľupča, Slovenská Ľupča – 10.00 h

Hrad Ľupča môžete navštíviť aj v septembri. Komentované prehliadky hradu sa do 17. septembra konajú každý deň (okrem pondelka) od 10.00 do 15.00 h v hodinových intervaloch. Skupiny nad 20 osôb treba nahlásiť vopred (048/4187429).

Blato, lesné cesty, lúky, potok

Selce, Čachovo – 10.00 h

Kopcovitý terén, blato, lesné cesty, lúky, potok… To je Tvrďák. Prekážkový beh, v ktorom sa behá, plazí, váľa v blate, brodí vo vode, preskakuje, hádže na cieľ a nosia sa ťažké predmety. Tento pretek zodpovedne otestuje športovú všestrannosť, kondíciu, silu, vytrvalosť, a trpezlivosť pri zdolávaní náročných prírodných a umelých prekážok. Tvrďák sa uskutoční v sobotu v lyžiarskom stredisku Čachovo v Selciach. Ako prvé štartujú deti (Tvrďák Kids, 10.00 h). Všetky ďalšie informácie nájdete na tomto linku.

Zvolenská oddychovka

Námestie SNP, Zvolen – 14.00 h

Na 8. ročníku festivalu dychových hudieb Zvolenská oddychovka sa predstavia Sunny Band zo Slovenského Grobu, Swingový orchesterSaxofónové kvarteto z banskobystrickej ZUŠ J. Cikkera, Dychový orchester ZUŠ z Považskej Bystrice a Zvolenská kapela. Vstup je voľný.

Po lete poleťte!

Kúpele Sliač – 14.00 h

Nedeľa v Kúpeľoch Sliač bude patriť milovníkom piknikov, stretnutí, priateľom, rodinám a deťom. Druhý galantný piknik pre deti aj dospelákov Po lete poleťte! spestrí program s bubnovou show Campana Batucada aj tanečná show TŠK F.R.E.S.H. (14.00 h), Pinocchio v podaní Divadla ZkuFraVon (15.30 h) a Miro Jaroš s kapelou (18.00 h). To všetko na nádvorí Spoločenskej dvorany Palace. Campana Batucada poteší svojou šou aj v Hudobnom pavilóne na nádvorí KH Palace (14.40 h) a deti tu uvidia rozprávku o záhadách vesmíru Vesmíro, ktorú im zahrá Divadlo SpozaVoza (16.30 h). No a v kúpeľnom parku vás od 14.00 do 18.00 h čakajú výtvarné workshopy aj cukrársky workshop, jóga s kolesom, premietanie rozprávok pod korunami stromov, hernička, maľovanie na tvár aj na stenu a bublinová paráda.

Handľovačka na jarmoku

Barbakán, B. Bystrica – 14.30 h

V posledný jarmočný deň sa nechajte zlákať programom venovaným čiernobalockej hudobno-spevnej tradícii Handľovačka na Radvanskom jarmoku. V programe vystúpia Ľudová hudba Muzička z Bratislavy a Folklórna skupina Kýčera, Ľudová hudba Bartošovci a sólisti z Čierneho Balogu.

Cynik na Ukrajine

Záhrada CNK, B. Bystrica – 18.00 h

Tak trochu (a možno aj viac) nejarmočne bude v nedeľu v Záhrade. V besede Cynik na Ukrajine vám Jakub Pohle z prvej ruky podá report z vojnovej Ukrajiny.

Silné Reči v Bystrici

Aula SZU, B. Bystrica – 19.00 h

Nová sezóna Silných Rečí je tu. Smiech pokračuje, chichot rezonuje, vyprsknutia končia na hlave človeka pred vami. To naj zo slovenskej stand-up scény zažijete  v nedeľu  v banskobystrickej Aule SZU. Vystúpia: Marián Psár, Dano Čistý, Michael Szatmary a Ivan Kostra.  Show je prístupná až od 15 rokov. Ale Silné Reči odkazujú: Nebojte sa, my sa vrátime, keď vyrastiete… Vstupenky si môžete zakúpiť na tomto linku.

Lombardisti pod holým nebom

Urban Spot, B. Bystrica – 20.00 h

Ak ste nestihli júnovú predpremiéru filmu Lombardisti idú na Grand Prix,  doprajte si tento zážitok v nedeľu pod holým nebom v Urban Spote. Uvidíte príbeh piatich kamarátov a jedného medveďa, ktorí sa rozhodnú zúčastniť na 6-hodinových vytrvalostných pretekoch Gumbalkan Grand Prix. Nechajte sa uniesť do sveta rýchlosti, nadšenia a zábavy. Po filme (90 min) nasleduje beseda na tému Gumbalkan. Vstupné: 5 €. Viac informácií nájdete na tomto linku.