Ponuka podujatí na tento víkend je pestrofarebná ako stromy na jeseň. Skvelé koncerty, rozprávky, kulinárske lákadlá aj čo to z histórie.

ŠVK – Juraj Fáber

V rámci cyklu Osobnosti sa v banskobystrickej Štátnej vedeckej knižnici v piatok o 10. hod. uskutoční stretnutie s profesionálnym tanečníkom, trénerom a choreografom, učiteľom tanca a spoločenskej výchovy a majiteľom najväčšej tanečnej školy na Slovensku, Jurajom Fáberom. Na stretnutí sa dozviete zaujímavé informácie z oblasti spoločenského tanca, tanečného športu a spoločenskej výchovy. Vďaka rytmom tanečnej hudby určite neostane len pri rozprávaní.

Záhrada CNK – Para a Le Payaco aj Rocky Leon

Záhrada ParaKultúrne centrum Záhrada ponúka počas tohto víkendu veľa dobrej muziky. V piatok (19. hod.) to bude koncert dnes už legendárnych slovenských kapiel Para a Le Payaco. Čítajte viac tu… V sobotu o 19. hod. sa v Banskej Bystrici po prvýkrát predstaví Rocky Leon (USA), ktorý je známy svojou najpozitívnejšou one-man show. Čítajte viac v tomto článku…

Divadlo Štúdio tanca – Lososy

Magická cesta po hlbinách a plytčinách nášho života. Lososy tiahnu proti prúdu tisícky kilometrov. Tiahnu z oceánov späť do rodnej rieky. K tejto ceste ich vyzýva neomylný pud, túžba uložená a ukrytá hlboko v ich vnútri. Počas tejto neuveriteľnej cesty prekonávajú prekážky najrôznejšieho druhu a mnohé prírodné a civilizačné bariéry… Tanečnú inscenáciu Lososy (koncept, réžia a choreografia Zuzana Hájková) uvádza Divadlo Štúdio tanca v piatok 10. októbra o 19. hod.

Klub 77 – Zóna A, All Faces Down a ďalší

V piatok o 20. hod. punk-rocková kapela ŠHT zo Žiaru nad Hronom, o 21. hod. Shadow of Television – punk-garage z Levíc a o 21. hod. bratislavská punková kapela Zóna A.
V sobotu All Faces Down, našlapaný post-hc mixnutý s punk-rockom z Viedne. V Banskej Bystrici kapela koncertuje v rámci svojho európskeho turné. Začiatok koncertu o 22. hod.
Večer otvorí bratislavská punk-rocková kapela Smelser (20. hod.) a po nej zahrá Last Chance z Popradu (21. hod.).

[youtube Y4zACLqnrfY 640 390]

Europa SC – Jules Verne a jeho svet

Tvorivé dielne v rámci októbrovej výstavy Jules Verne a jeho svet v Europa SC sú v sobotu 11. októbra zamerané na Verneho román Cesta na mesiac. Fascinujúci svet Julesa Verna si môžete pozrieť na výstave a aj vyrobiť z recyklovaných materiálov (od 14. do 18. hod.)

Cult Club – Easy Peasy

Slovenská soft-rocková kapela Easy Peasy, ktorej cieľom je tvoriť vlastné skladby so sviežou pre nich špecifickou hudbou a textom hovoriacim o ich pohľade na život, je prísľubom dobrej zábavy. Na jej koncert v sobotu 11. októbra v banskobystrickom Cult Clube je vstup zdarma! Začiatok koncertu je o 20. hod.

PodzámčokDobrá Niva, Podzámčok, Hont

To sú tri obce, ktoré túto sobotu ponúkajú kulinárske aj iné zážitky. Deň poľovníckych špecialít v Dobrej Nive sa koná od 11. do 16. hod. v prírodnom amfiteátri. Pochutnať si môžete aj na domácich štrúdľach či na palacinkách s brusnicovým lekvárom. Nebude chýbať ani dobrá muzika. Country babie leto v Podzámčoku začína o 10. hodine príchodom jazdcov. V areáli Podzámockého dvora si prídu na svoje aj deti. Čaká ich tam indiánska dedina, vozenie na koníkoch aj maľovanie na tvár. Tradičná chuť Hontu v Čekovciach, to je súťaž vo varení tradičných jedál z miestnych surovín. Súčasťou podujatia je kultúrny program, verejná ochutnávka súťažných jedál, prezentácia potravinárskych, spracovateľských a obchodných firiem, odborný seminár a ďalšie zaujímavé aktivity.

Chvatimech – Zlatistá jeseň

Vysvätenie Skaly, kde si možno pripnúť zámok lásky, zasadenie jedlého gaštanu, sympózium drevorezbára Martina Kalmana, ochutnávka burčiaku, pečenie gaštanov, autentická výstava obrazov Lenky Simanovej Kúzlo prítomného okamihu, prezentácia chaty Bernardín… Toto všetko a ešte viac zažijete, ak sa v nedeľu vyberiete ku Skale lásky na Chvatimechu – pod kaplnkou sv. Antona Paduánskeho. Podujatie Zlatistá jeseň uprostred prírody sa začína o 13. hod.

BDNR – Princezná na hrášku

… alebo ako sa Dlhá, Široká a Bystrozraká skoro princeznami stali. Veselá hrášková rozprávka sa do repertoáru Bábkového divadla na Rázcestí opäť vracia, aby potešila všetky deti a ich rodičov. Rozpráva príbeh o princeznej, ktorá chcela zistiť, čo je to tá láska. Ako to už v rozprávkach býva, nakoniec sa ten správny princ nájde. Alebo pribicykluje na hráškocykli? V inscenácii uvidíte maňušky. Rozprávka pre deti od 3 rokov, v nedeľu 12. októbra o 16. hod. v divadelnej sále.

CINEMAX – Láska na vlásku

Láska na vláskuV kinách sa už hrá nová slovenská rozprávka s Celleste Buckingham Láska na vlásku. Hrá sa aj v banskobystrickom CINEMAXe a v nedeľu pred premietaním filmu sa v kine dokonca môžete osobne stretnúť s Celleste. Od 13. hod. vystúpi v Europa SC a potom o 13.45 hod. sa spolu s tvorcami filmu prihovorí divákom priamo v kinosále. Bude autogramiáda, mini koncert a iste aj skvelá nálada.

Potulky mestom – Ján Cikker

Melódie babieho leta zaznejú na Potulkách Banskou Bystricou, ktoré sú v októbri venované banskobystrickému rodákovi, hudobnému skladateľovi, jednému z najznámejších predstaviteľov hudobnej moderny Jánovi Cikkerovi. Miestom stretnutia je už tradične Mariánsky stĺp na Námestí SNP (14. hod.), potulkami sprevádza Vlasta Chriašteľová.

Matejov dom – Listovanie históriou

V nedeľu popoludní (15. hod.) si aj v Matejovom dome môžete zalistovať v histórii. Historik Pavol Maliniak bude rozprávať o knihe Človek a krajina Zvolenskej kotliny v stredoveku.

Thurzov dom – Povodeň ´74

Výstavu o najväčšej povodni v histórii Banskej Bystrice si v Thurzovom dome môžete pozrieť aj počas tohto víkendu. V piatok od 9. do 17. hod., v sobotu a v nedeľu od 13. do 17. hod. Čítajte viac v tomto príspevku…