Predĺžený víkend prináša atrakcie hlavne pre deti, ktoré tak majú možnosť plnohodnotne sa rozlúčiť s prázdninami. V Banskej Bystrici a jej okolí sa až do utorku uskutoční množstvo koncertov, festivalov, predstavení a súťaží. Na svoje si prídu aj obľúbenci rôznych športov či turistiky.

NA HRANIE AKO STVORENÉ

Europa SC, piatok 28. august, sobota 29. august, nedeľa 30. august / otvorené denne od 10. – 18. hod.

Príďte sa rozlúčiť s prázdninami do bystrickej Europy, kde od 21. až 30. augusta bude pre všetky deti, od najmenších batoliat po násťročné baby a chalanov, obrovská hracia zóna od Mattela. Môžeš sa tešiť na dni plné hrania s najnovšími hračkami. V sobotu 29. augusta príde návšteva Barbie a Kena, módna prehliadka Barbie, príšerne skvelé Monster High, najrýchlejšia dráha Hot Wheels a množstvo súťaží.

ROZMARÍN

t1_i-3244608smallSliač – Záhrada Spoločenskej dvorany Palace, piatok 28. august o 18.30 hod.

Promenádne vystúpenie folklórnej skupiny Rozmarín z Pliešoviec v rámci Sliačskeho kultúrneho leta 2015.

TURISTIKA S KST VIBRAMA MALACHOV: PIENINY – TROJDŇOVÁ TÚRA

Banská Bystrica, piatok 28. august, sobota 29. august, nedeľa 30. august

Pozývame na trojdňovú turistiku s KST Vibrama Malachov do Pienin. Prvý deň je naplánovaný výstup na  Tri Koruny (Trzy Korony) sú tvorené piatimi skalnými vápencovými vežami so 100 metrovými skalnými zrázmi orientovanými na juh, ktoré pri pohľade z diaľky a troške predstavivosti možno pripomínajú kráľovskú korunu. Pôvodní goralskí obyvatelia regiónu pomenovali jednotlivé bralá nasledovne: Okrąglica (982 m.n.m.) – nachádza sa tu platená vyhliadková terasa pre 20 osôb poskytujúca panoramatické úchvatné pohľady na región Pienin – Prielom Dunajca a Pieninský národný park, Beskydy Sadecké a Ziwiecke, Gorce, Spišskú Maguru a Vysoké Tatry. Pańska Skala (920 m.n.m.) – juhozápadne od Okraglice, hniezdia tu vzácny vtáči druh (pomúrnik). Nad Ogródki (940 m.n.m.) – nachádza sa juhovýchodne od Okraglice. Plaska Skala (950 m.n.m.) – Niżnia Okrąglica (Ganek) – Masív je porastený lesmi a sú preň typické hlboké doliny potokov a skalné zrázy dosahujúce až 500 m. Špecifické vápencové podložie, členitosť skalných brál s puklinami a krasovými otvormi, či značná erózna činnosť vetra, vody a mrazu vplýva na jedinečnosť flóry a fauny naviazanej práve na tento biotop. Rastú tu endemitické druhy rastlín: mníšek pieninský či vzácny rozchodník veľký, ktorým sa zase živia larvy ďalšieho pieninského endemita a symbolu – vzácneho motýľa jasoňa červenookého (Parnassius Apollo). Druhý deň sa pokračuje na Haligovské skaly. Nádherné vápencové bradlá zvané Haligovskými skalami patria k najzaujímavejším oblastiam Pieninského národného parku. Vypínajú sa nad obcou Haligovce, neďaleko Červeného Kláštora. V lokalite možno vidieť bizarné skalné veže (Biela, Červená, Sovia, Hrubá, Končistá…), skalné okná (najznámejšie sa volá Zbojnícka brána) a rôzne iné zaujímavé útvary. V suchých krasových dolinách sa rozkladajú skalné sutiny. Nakoľko ide o krasové územie, nikoho neprekvapí výskyt jaskýň, chodieb a rôznych skalných dutín. Žiaľ, žiadna tunajšia jaskyňa nie je sprístupnená verejnosti. Haligovské skaly sa vyznačujú vzácnou faunou a flórou. Žije tu dokonca i niekoľko endemických druhov, teda druhov, ktoré sa nevyskytujú nikde inde. Z vrcholových partií skál sa tu a tam naskytajú pekné výhľady na malebnú krajinku Zamaguria. Haligovské skaly sú prístupné po turistických chodníkoch z Červeného Kláštora a z Haligoviec. Tretí deň mesto Kežmarok.

KREMNICKÉ GAGY

csm_KG_15_Label_1_dfd050a979Kremnica, piatok 28. august, sobota 29. august, nedeľa 30. august

Európsky Festival humoru a satiry – 35. ročník.  Jedinečná medzinárodná prehliadka kultivovaného humoru, nezávislej satiry a zábavnej recesie s dlhoročnou tradíciou (1981). Koná sa každý rok na konci augusta v centre stredovekého baníckeho a minciarskeho mesta Kremnica. Na 13 interiérových scénach a exteriérových pódiách prezentuje svoje najlepšie produkcie cca 300 úspešných autorov, divadelníkov, hudobníkov, bábkarov, výtvarníkov, mímov, tanečníkov, klaunov, recitátorov a pouličných umelcov zo Slovenska, Českej republiky a mnohých krajín Európy. Najnovšie humoristické diela a výkony z poslednej sezóny hodnotí medzinárodná odborná porota – Akadémia humoru (2004), ktorá v jednotlivých umeleckých žánroch udeľuje prestížnu cenu Zlatý gunár. Bohatý a pestrý program ponúka slušnú zábavu všetkým vekovým kategóriám. V neopakovateľnej atmosfére akcie relaxuje najmä mladá generácia, rodiny s deťmi, zamestnanci, manažéri, podnikatelia či turisti. Pre uvoľnenie a inšpiráciu prichádzajú do festivalovej Kremnice aj renomované osobnosti a umelci. Trojdňový happening dobrej nálady na konci leta pravidelne navštevuje niekoľko tisíc divákov z celého Slovenska i zahraničia.

KONCZOM AUGUSTA FEST

konczomNámestie Štefana Moyzesa a Lazovná ulica, piatok 28. august o 16. hod., sobota 29. august o 16. hod.

Festival s názvom Konczom augusta fest sa uskutoční 28.-29. augusta na dvoch pódiách, Mefistopódium (Námestie Štefana Moyzesa 15) na záhradke v kaviarni Mefisto a Pasážpódium (Lazovná 21).  Viac o vystúpeniach sa dočítate v našom staršom článku.

VÍGĽAŠ SHOW

Vígľaš – zámok, piatok 28. august o 20. hod.

Unikátny projekt troch hudobných zoskupení Rusín Čendeš orchester & Mojše Band & Slovak Tango. Zároveň cez víkend budú prebiehať víkendové prehliadky zámku so sokoliarskym vystúpením Biatec.

TURISTIKA S KST TJ VATRA: RUDOHORIE – MURÁNSKA PLANINA

Autobusová stanica BB, sobota 29. august o 5.30 hod. až do utorka 1. septembra

Klub slovenských turistov TJ VATRA Banská Bystrica pozýva na turistickú akciu 18. ročník Muránskou planinou – na Muránsku planinu. Zraz v sobotu o 5.30 hod. na autobusovom nádraží. Odchod o 5.45 hod. autobusom do Brezna. Z Brezna do Zlatna. Turistika na trase Zlatno, Veľká Lúka, Muránska Huta, Predná Hora, Muráň, Nižná Kľaková, Stožky, s. Burda,  Zbojská, Chlípavica, Krátke, Priehybina, Boldiška a Dobroč. Náročná trasa, len pre zdatných turistov. Úsek je dlhý 62 km, preto nutná dobrá obuv, oblečenie, spacák a karimatka. Trasa je rozdelená na štyri dni a to: 1. deň: Zlatno – Muránska Huta (12 km), 2. deň: Muránska Huta – Predná Hora – Muráň – N.Kľaková (20 km), 3.deň: N.Kľaková – Burda – Zbojská – Chlípavica (18 km), 4.deň: Chlípavica – Krátke – Priehybina – Dobroč (12 km). Strava z vlastných zásob. Nocľah v tur. útulniach. Stravu možno doplniť na Prednej Hore, v Muráni, na Burde, na Zbojskej aj na Chlípavici. Návrat je naplánovaný na utorok 1. septembra do 18. hod. Cestovné náklady do 10 eur.

VIII . ROČNÍK ZNAČKOVÉHO ZRAZU JAWA 350

Veterán Klub BB, sobota 29. august o 8. – 11. hod.

V poradí ôsme stretnutie jawa nadšencov v areáli SAD na Partizánskej ceste 97 v Banskej Bystrici.

CYKLOJAZDA SNP

t1_plagat-2015-page-001Zvolen – Sliač – Hronsek – Banská Bystrica, sobota 29. august o 8.30 hod.

Pri príležitosti osláv 71.výročia SNP organizuje Únia veteránov SR, Slovenský zväz protifašistických bojovníkov OblV. Zvolen a Zväz vojakov SR – Klub Zvolen 1.ročník Cyklojazdy SNP. Zraz účastníkov je na Námestí SNP vo Zvolene v sobotu v čase od 8.30 – 8.50 hod. Štart Cyklojazdy o 9. hod.  po položení venca k Pamätníku SNP. Účastníci položia vence aj pri Pamätníku 1.svetovej vojny na Sliači, pri Pamätnej tabuli SNP v Hronseku a na záver pri Pamätníku SNP v Banskej Bystrici v rámci ústredných osláv SNP.

t1_o-pohar-snp-1VOLEJBALOVÝ TURNAJ O POHÁR SNP

ZŠ Pieninská a ZŠ Magurská, sobota 29. august o 9. hod.

XXVI. ročník volejbalového turnaja starších žiačok o Pohár SNP. Podujatie organizuje Školský volejbalový klub Tatran Banská Bystrica, mesto Banská Bystrica a ŠKD pri ZŠ Pieninská, Banská Bystrica.

FUTBALOVÝ TURNAJ ELEMÍRA LACKU

Donovaly – Ihrisko Elemíra Lacku , sobota 29. august o 9. hod.

Posledný prázdninový víkend sa na Donovaloch uskutoční 29. augusta už po sedemnásty krát futbalový turnaj o Putovný pohár SNP Memoriál Elemíra Lacku. Začiatok podujatia je naplánovaný na 9.30 h. Viac informácií o turnaji sa dočítate v článku.

bábkové divadlo na skúškePREMIÉRA – NÁUKOBEH SLOVENČINI!

Bábkové divadlo na rázcestí, sobota 29. august

Od pondelka v Bábkovom divadle na Rázcestí začalo skúškové obdobie novej inscenácie NÁUKOBEH SLOVENČINI! Prvá premiéra v sezóne, divadelný projekt, ktorý pre vás pripravili v spolupráci s jazykovednou lektorkou Lujzou Urbancovou, ale tiež s renomovaným (nielen) divadelným hudobníkom Jurajom Haškom, ktorí pre našich hercov pripravil niekoľko zaujímavých workshopov.

MEDZINÁRODNÉ LETECKÉ DNI SIAF 2015

t1_baner-na-web-siaf2015-kopie1Sliač – letisko, sobota 29. august a nedeľa 30. august

Najväčší letecký sviatku na Slovensku, Medzinárodné letecké dni Slovak International Air Fest 2015 sú rešpektovanou udalosťou doma aj v zahraničí. Svedčí o tom doposiaľ historicky najvyššia potvrdená účasť svetoznámych akrobatických skupín. Areál Leteckej základne Sliač ponúkne v dňoch 29. a 30. augusta umenie pilotov a krásu leteckej techniky. Tešiť sa môžeme na viac ako 20 účastníkov z celého sveta. Nielen verejnosť, ale aj odborníci v závere podujatia rozhodnú o víťazovi hlavnej putovnej ceny Best Display Smik Trophy. Medzinárodným leteckým dňom bude predchádzať druhý ročník ankety Zlaté krídla – Národná cena letectva Slovenskej republiky, ktorá oceňuje významné autority leteckého života. Viac sa dočítate v našom článku.

STARÉ HORY V ZRKADLE ČASU

t1_stare-hory-v-zrkadle-casuStaré Hory, sobota 29. august o 9.30 hod.

Pri príležitosti výročia SNP a vzniku obce pozývajú Staré Hory na tradičné podujatie trochu inak – nazrite do minulosti a súčasnosti tejto baníckej obce. O pol desiatej do jednej hodiny popoludní sa môžete zúčastniť, alebo pozrieť si Pochod vďaky hrdinom SNP k bunkru Mor-ho! Program pred kultúrnym domom bude v čase od 13. – 16. hod.

HOREHRON, HOREHRON, TY KRÁSNY HOREHRON

Lyžiarske stredisko Polomka Bučník, sobota 29. august

Brezinky z Polomky, Spolok pre obnovu kultúry a tradícii Brezinky, Obec Polomka a Stredoslovenské osvetové stredisko Banská Bystrica pozývajú na kultúrno spoločenské podujatie Horehron, Horehron, ty krásny Horehron, ktoré sa bude konať dňa 29.augusta v Lyžiarskom stredisku Polomka Bučník.

CENTRÁLNE OSLAVY 71. VÝROČIA SLOVENSKÉHO NÁRODNÉHO POVSTANIA

Plagat_A3Múzeum SNP, sobota 29. august o 10. hod.

Po prelete leteckej techniky Ozbrojených síl Slovenskej republiky sa pietnym aktom začne ich oficiálna časť. Očakáva sa účasť priamych účastníkov protifašistického odboja, najvyšších štátnych predstaviteľov či zástupcov diplomatických zastúpení v SR. Nasledovať bude slávnostné zhromaždenie, ktoré okrem príhovorov oficiálnych hostí ponúkne aj krátke vystúpenia Roba Grigorova, Jany Orlickej alebo Poddukelského umeleckého ľudového súboru PUĽS. V popoludňajších hodinách, približne o 12.30 hod. sa začne kultúrny program zložený z vystúpení umelcov rôznych hudobných žánrov. Tešiť sa možete na Ľudovú hudbu Ďatelinka, Cigánskych diablov so Sisou Sklovskou či už spomínaný PUĽS alebo Roba Grigorova. Sprievodnými aktivitami bude atraktívny zoskok výsadkárov, tradičné statické a dynamické ukážky súčasnej a historickej vojenskej techniky, ukážky modelárov či premietanie dokumentárnych filmov v kinosále Múzea SNP.  Premietať budeme napr. film o Chavive Reikovej s názvom Návrat do horiaceho domu. V podvečer sa predstaví Štátna opera Banská Bystrica so svojím slávnostným koncertom. Počas neho aj tento rok odovzdáme Ceny Múzea SNP osobnostiam alebo organizáciám, ktoré aktívne podporujú aktivity múzea alebo ktoré s múzeom dlhoročne spolupracujú. Celodenný program vyvrcholí o 21. hod. komponovaným programom venovaným 60. výročiu Múzea SNP s názvom Pamäť v kameni. Jeho súčasťou budú nielen interpreti slovenskej populárnej hudby, ale aj operní sólisti a jednotlivé skladby budú predelené krátkymi vstupmi a rozhovormi so zaujímavými hosťami.

GUĽÁŠ MAJSTER

t1_i-3337675Donovaly, sobota 29. august

Donovaly pozývajú  na vynikajúcu akciu plnú vôní, chutí, zábavy a zaujímavých cien. Stačí len prísť a zažiť. Zostavte si svoj vlastný tím, navarte kotlíkový gulášik podľa vlastnej chuti a zabojujte nielen o titul Gulášmajstra 2015.

O VALAŠKU – FURMANSKÁ SÚŤAŽ

Detva – amfiteáter, sobota 29. august

Furmanskú súťaž vyhráva celkový víťaz a víťazi jednotlivých disciplín. Sem patrí slalom so záťažou, ťahanie kláta, ťahanie saní v jednotke. Ceny získajú v jednotlivých disciplínach prví traja najlepšie umiestnení súťažiaci. Obľúbená je kategória zvaná divácka súťaž o najkrajší záprah. V silovej disciplíne, pri ktorej sa hodnotí sila koňa, ktorý dokáže potiahnuť na saniach čo najväčšie bremeno, sa prvé kolo začína pri 600 kg vážiacom dreve. V každom kole sa záťaž pridáva. Pri slalome so záťažou sa hodnotí rýchlosť a presnosť, teda súhra furmana s koňmi, jeho zručnosť. Počas súťaže nesmú furmani udierať kone bičom. Za udretie by automaticky nasledovala diskvalifikácia. Príďte sa pokochať krásou ťažných koní a povzbudiť súťažiacich predvádzajúcich svoju zručnosť pri práci s týmito nádhernými zvieratami.

DRAČIE NOCI NA CHOPKU – DEMIÁN A ČÁRY MÁRY

t1_df7fbf4719Jasná – Chopok, sobota 29. august

Zažite jedinečný dobrodružný nočný vývoz lanovkami na Chopok a ponorte sa do troch rôznych príbehov s drakom Demiánom. Čaká vás bohatý animačný program pre deti aj dospelých, úžasná večerná horská panoráma a dračie špeciality v reštaurácii ROTUNDA 2004 m n.m. Vítať Vás bude mágia kúzelníka Talostana, trojhlavý drak Demián, dračia komnata, čarodejnícky učeň, sovia pošta, tajný klub Samuela Dráčika, letecký čarovýcvik, čarodej Balónik, dračí fotopoint, tanečná škola Rusaliek, rytierska aréna, tvorivá dračia dielňa, disco strigy a dračie špeciality.

TRADIBÁB

Donovaly – Habakuky – Dobšinského rozprávkový svet, sobota 29. august o 10. – 18. hod.

Rozprávkový svet HABAKUKY nachádzajúci sa na Donovaloch usporiada pre návštevníkov v sobotu mini festival tradičného bábkového divadla TRADIBÁB. Rozprávkový program bude spestrený bábkovými predstaveniami v podaní nasledovných protagonistov – Teatro Carnevalo: Gašparko a čarovná skrinka, Tyjátr: Don šajn alebo márnotratný syn, Divadlo Habakuky: O troch zhavranelých bratoch a Tri perá z draka. Oživené budú drevené marionety, s takými, akými sa hrávalo pred viac ako sto rokmi.  Pre všetkých návštevníkov je pripravený i celodenný program, ktorý je okrem bábkových divadelných predstavení vyplnený i divadelnými predstaveniami na motívy P.E. Dobšinského, ukážkami remeselných činností, či zábavnými súťažami pre deti i dospelých. Medzi doplnkové aktivity patrí návšteva domčeka „Negrambľoš“ (tvorivé dielne), oddychovej zóny s preliezačkami, hojdačkami a s mini zoo.

TVORIVÁ DIELŇA PRE VEREJNOSŤ

t1_tvoriva-dielnaPraetorium, sobota 29. august o 13. – 16. hod.

Tvorivá dielňa pre verejnosť v mesiaci august bude nadväzovať k výstave 10 rokov Maľby. Výstava prezentuje kolekciu 27 víťazných diel, ktorá vzišla z doterajších ročníkov súťaže Maľba – cena Nadácie VÚB pre mladých umelcov. Súťaž vyhlasuje a organizuje Nadácia VÚB, ktorá prvýkrát v Stredoslovenskej galérii predstavuje na komplexnej výstave ocenené diela, uznané medzinárodnou odbornou porotou. Vodidlom vystavenej kolekcie nie je spoločná téma, ale individuálne témy jednotlivých diel samotných autorov, ktorí tvoria pomyslený „salón“ mladej maľby. Tvorivá dielňa bude zameraná na médium maľby a jej analýzy z hľadiska základných výtvarných vyjadrovacích prostriedkov. Návštevníci budú mať možnosť prostredníctvom hravých animačných etúd pracovať nemaliarskym spôsobom s bodom, škvrnou, líniou, kompozíciou, svetlom a tieňom, farbou. Prostredníctvom nich následne riešiť vzťahy medzi jednotlivými prvkami. Aktivita je vhodná pre dospelých, študentov a rodiny s deťmi od 10 rokov. Vstupné sú tri eurá pre dospelých, euro a päťdesiat centov pre žiakov a dôchodcov, ZŤP majú vstup zdarma.

NA VÝLET MOTORÁČIKOM A UNIKÁTNOU ZUBAČKOU

i_3151965Podbrezová – Zbojská – Tisovec, sobota 29. august o 16. hod.

Nenechajte si ujsť jedinečný zážitok na krásnom výlete motorovým vláčikom z Podbrezovej / Chvatimechu / Brezna na Zbojskú v kombinácii s unikátnou zubačkou na trase Zbojská – Tisovec a späť. Ozubnicová železničná trať Tisovec – Pohronská Polhora vznikla v roku 1896. V súčasnosti je jedinou aktívnou ozubnicovou železnicou, na ktorej premáva parný vlak v rámci celej Európy.

SLÁVNOSTNÝ KONCERT SNP

Areál pamätníka SNP, sobota 29. august o 18. hod.

Slávnostný koncert zboru a orchestra Štátnej opery pri príležitosti 70-teho výročia ukončenia druhej svetovej vojny a 71. výročiu SNP. Účinkujú Oľga Hromadová, Katarína Prochádzková, Zoltán Vongrey, Robert Smiščík. Diriguje Ján Procházka. Vstup voľný.

KINO V BAZÉNE – LONGITAL

longital_foto5_ivana_satanikKino v bazéne, sobota 29. august o 20. hod.

Po dlhšom čase, kedy Dano Salontay a Šina fungovali ako duo s rôznymi elektronickými škatuľkami, sa v roku 2014 do skupiny po desiatich rokoch vrátil bubeník a klavirista Marián Slávka. Na jar tohto roku vydali album A to je všetko? Svoje staršie pesničky naň nahrali naživo, bez dodatočných úprav a vznikol tak album, ktorý môžeme bezpečne označiť za jeden z najlepších počinov domácej scény posledných rokov. Svoj typický hudobný jazyk a hĺbku predvedú aj na vlnách bazéna. Vstupné je päť eur. Vstupenky si bude možné zakúpiť na mieste pred koncertom. Pozrieť si môžete aj promo k filmu.

ZUZANA MIKULCOVÁ

zmCult Club, sobota 29. august o 20. hod.

Koncert slovenskej speváčky pôvodom z Rimavskej Soboty. Speváčka a skladateľka Zuzana Mikulcová nie je na slovenskej scéne žiadnym nováčikom. Pamätáme si ju najmä z Hlasu Česko Slovenska 2012, kde rozhodne patrila medzi tých, ktorí zaujali nezameniteľným hlasom aj príjemným vystupovaním. Ešte predtým, v roku 2010, sa Zuzana stala víťazkou súťaže Nové tváre slovenského jazzu.  Vstup voľný. Vypočuť si môžete aj Zuzaninu pieseň Mohla som byť.

BANSKOBYSTRICKÝ FESTIVAL UMENIA

fubabyBanská Bystrica, nedeľa 30. august až piatok 4. september o 9. hod.

Mestský Festival umenia Banská Bystrica – 4. ročník Bankobystrického Montmartre – sympóziá maliarov, sochárov, rezbárov a interpretačných umelcov pod holým nebom na najfrekventovanejších turistických miestach mesta. Podujatie sa koná pod záštitou primátora mesta Banská Bystrica Jána Noska.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Tihányiovský kaštieľ, nedeľa 30. august o 9. – 12. hod. a 13. – 17. hod.

Tvorivá dielňa sa ponesie pod heslom Šperky vo farbách leta. Vyrobte si s nami originálne náušnice, náramky či prívesky z použitých plastových fliaš hýriacich farbami leta. Dajme spolu šancu odpadovým materiálom a zachráňme tak našu planétu. Odmenou nám nebude len dobrý pocit na duši, ale aj krásny vlastnoručne vyrobený šperk. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

i_3241664Thurzov dom, nedeľa 30. august o 14 – 18. hod.

Tvorivá dielňa sa ponesie pod heslom  Usaďte sa, prosím. Na výstave „Dobrú chuť, ctihodní mešťania“ si môžete pozrieť honosne prestreté stoly. Viete však, kde sedí najvýznamnejší hosť a kde je miesto hostiteľa ? Na tejto dielni sa dozviete viac o etikete a vytvoríte si ozdobné kartičky na sviatočný stôl pre všetkých členov vašej rodiny. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

LETO V SIETI

Park pod Pamätníkom, nedeľa 30. august o 14. hod.

Kultúrno- spoločenské podujatie najmä pre rodiny s deťmi. Čaká na vás veľa detských atrakcií, zábavy a prekvapení. Vystúpi Mária Čírová, detský folklórny súbor a nebude chýbať ani divadelné predstavenie. Príďte stráviť príjemné a zábavné nedeľné popoludnie.

QUEER ART / DOMINIK DO MIN FAZEKAŠ: STARÁ MYŠLIENKA, NOVÝ VEK

zahrada queer artZáhrada CNK, nedeľa 30. august o 18. hod.

Jadro umeleckej výstavy tvorí séria abstraktných digitálnych fotografií. Autor vytvoril výstavu ako reakciu na udalosť Pride Dúhové Košice 2014, ktorou sa nechal inšpirovať priamo v centre diania. Táto umelecká séria je obhajobou nielen ľudí inak sexuálne orientovaných, ale predovšetkým podporou výnimočnosti ako takej. Obhajuje všetkých ľudí každej orientácie, vierovyznania či názorov vôbec. Oslavuje rôznorodosť ľudského bytia a núti k zamysleniu nad toleranciou a pochopeniu všetkého “nenormálneho”. Autor prirovnáva akciu Pride-u k malej vojne a ideou výstavy je nasledovne myšlienka mieru, oslavy a ticha po vojne, ako to býva na konci každej vojny. Toto podujatie je súčasťou projektu “Viac aktivít v Záhrade”, ktoré podporila Nadácia Orange.

MERIDA – ZELENÁ STOPA SNP

maratónSelce, utorok 1. september

Tradičný cyklomaratón v krásnom okolí Banskej Bystrice. V utorok sa v Selciach, malej obci pri Banskej Bystrici, uskutoční už 15. ročník cyklomaratónu Merida Zelená stopa SNP, organizovaný OZ Biela stopa SNP v spolupráci s mestom Banská Bystrica, obcami Selce, Baláže a BBHS 1999. Trasa pretekov vedie po lesných cestách so stúpaniami, zjazdmi a nádhernými výhľadmi na prekrásnu okolitú krajinu v Starohorských vrchoch z obce Selce cez Baláže, Kalište a Šachtičky späť do Seliec. Budú k dispozícii dve trate a to Polmaratón s dĺžkou trasy 52 km, v mapke v propozíciach modrý okruh, prevýšenie 1.350 m. Trasa bude v teréne vyznačená šípkami a tabuľkami, po zemi, skalách, stromoch oranžovou farbou a po lúkach vápnom a Minimaratón s dĺžkou trasy 32 km, v mapke v propozíciach červenýokruh, prevýšenie 915 m. Trasa bude v teréne značená modrou farbou. Pripravené sú aj preteky na 4-kilometrovom okruhu (trasa značená červenou farbou, v mapke vyznačená žltou farbou) pre juniorov od 10 do 15 rokov a v priestoroch štartu/cieľa (v areáli futbalového ihriska) aj súťaž pre najmenších cyklistov.Prvé občerstvenie bude pri Fuggerovom dvore, kde budú k dispozícii len nápoje. Pre polmaratón (52 km) bude ďalšie občerstvenie v obci Baláže a pri Javore. Pre minimaratón (32 km) bude druhá občerstvovačka pred obcou Baláže za odbočkou z trate polmaratónu. V priestoroch občerstvovacích staníc a mimo nich budú vyznačené úseky, na ktorých sa budú môcť počas pretekov odhadzovať odpadky.

DETSKÝ JARMOK 2015

djarmCentrum voľného času Pohoda – Havranské 9, utorok 1. september o 9. hod.

Centrum voľného času pozýva všetky deti a ich rodičov na otvorenie školského roka 2015/2016 a na detský jarmok. Pripravené budú súťaže pre deti, cornhole, discgolf, tvorivá dielňa, maľovanie na tvár, skákací hrad, trampolínky, workshop Komunitného centra.

RADVANSKÝ DEŇ A VEĽKÁ CENA MLÁDEŽE O RADVANSKÝ POHÁR

radvanský deňFutbalové ihrisko v Radvani – Kráľová, utorok 1. september

Radvanský deň  a Veľká cena mládeže o Radvanský pohár – turnaj v minifutbale žiakov do 18 rokov. V rámci sprievodného programu budú pripravené skákacie hrady, ukážky práce záchranárov, paintball, ukážky RC modelov, lukostreľba, maľovanie na tvár, tvorivé dielne, detská diskotéka a občerstvenie. Moderuje Janette Fáberová.

ROZLÚČKA S PRÁZDNINAMI

Park pod Pamätníkom, utorok 1.september o 16. hod.

Rozlúčka s prázdninami alebo Hurá do školy. Popoludní budú v parku pripravené hry, súťaže a atrakcie pre malých aj veľkých, o šiestej hodine podvečer sa uskutoční Bystrická superstar – spevácka súťaž, o ôsmej hodine koncert Kristína a o deviatej hodine sa uskutoční pyromuzikálny ohňostroj.