Aj tento víkend ponúka viacero možností, ako si spríjemniť chvíle voľna, prežiť ich na kultúrnych či športových podujatiach, alebo len tak relaxovať s knihou v ruke. Začal sa predsa mesiac knihy.

Piatok 2. marec

Deň otvorených dverí ZŠ Spojová

ZŠ Spojová, B. Bystrica – 9:00 h

Od samého rána budú v piatok otvorené dvere banskobystrickej Základnej školy na Spojovej 14. Tento deň je venovaný rodičom budúcich prvákov školy, ktorá úplne prvý raz otvorila svoje brány v septembri 1974. Po privítaní a predstavení školy, môžu rodičia diskutovať so zástupcami školy a tiež sa zúčastnia vyučovania v triedach prvého ročníka.

Zhromaždenie za Jána a Martinu

Námestie SNP, B. Bystrica – 17:00 h

Udalosť, ktorá hýbe nielen celým Slovenskom, a ktorá nikoho, kto má svedomie a srdce na správnom mieste, nemôže nechať ľahostajným. Banská Bystrica, spolu s ďalšími mestami na Slovensku aj v zahraničí si v piatok podvečer uctí pamiatku zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej. Nemali by ste/sme tam chýbať. Viac informácií nájdete v článku:

Nechceme späť 90-te! Zhromaždenie na pamiatku zavraždeného novinára a jeho partnerky

Načúvaj láske s piesňou v srdci

Spoločenská sála ŠVK, B. Bystrica – 17:00 h

Benefičný koncert, výťažok z ktorého bude venovaný banskobystrickému OZ PONS. Viac sa dočítate v našom staršom článku…

Benefičný koncert pre PONSáčikov

Keď si ja zaspievam

Robotnícky dom, B. Bystrica – 18:00

Známa speváčka ľudových piesní, rodáčka z Pohorelej Veronika Bodnáriková, oslavuje v týchto dňoch životné jubileum. Na koncerte v Robotníckom dome pokrstí svoj nový album Keď si ja zaspievam, ktorý vyšiel pri príležitosti jej okrúhleho životného jubilea. Album uvedie do života herec Juraj Sarvaš. Jubilantku bude na koncerte sprevádzať Ľudová hudba Borievka s predníkom Igorom Gašparom a Ľudová hudba Jána Maka. Hosťami koncertu sú mužská spevácka skupina Pohoreľski Chlopi, združenie autentického folklóru Pohronci a Veronikina vnučka Alžbetka Bodnáriková.

Kváskovanie s Ľudkou

Komunitné centrum Fončorda, B. Bystrica – 15:00 h

Viete si vymiesiť cesto na chlieb? V Komunitnom centre Fončorda sa to môžete naučiť. Na workshope Kváskovanie s Ľudkou si každý vymiesi svoj chlebík – bez váženia, a odnesie si ho domov na upečenie. Všetci si tiež „ochytajú“ všetky fázy kváskovania a naučia sa pracovať s kváskom.

Hamletiáda

Divadlo pod balkónom, B. Bystrica – 18:30 h

Marcový divadelný piatok pre dospelých v Divadle pod balkónom ponúka divákom a diváčkam reprízu svojej Hamletiády. Pôvodná hra na motívy Shakespearovho Hamleta, ktorá mala premiéru začiatkom februára, je činoherné predstavenie s bábkami marionetami, maňuškami či plošnými bábkami – v kontrapunkte so živým hercom a štylizovaným pohybom. Netradičné spracovanie a nový pohľad na Hamleta má v závere zaujímavú pointu.

Pigs On The Wing – Dark Side Of The Earth

Klub 77, B. Bystrica – 20:00 h

Dark Side of the Earth je nový koncertný program kapely Pigs On The Wing. Už z názvu vyplýva, že sa jedná o remake najpredávanejšieho albumu všetkých čias v podobe, v akej by ste si ho mali možnosť vypočuť naživo na svetovom turné Pink Floydu v roku 1974. Okrem živej verzie albumu Dark Side of the Moon zaznejú kultové skladby z tohto obdobia, ako napríklad Shine on you crazy diamond, Echoes, Astronomy Domine a v neposlednom rade aj niekoľko neodmysliteľných hitov ako Comfortably Numb.

MIBA Banská Bystrica- Futsal team Levice

ŠH Dukla Štiavničky, B. Bystrica – 20:00 h

V poslednom, 18. kole základnej časti najvyššej ligy vo futsale, nastúpi domáca MIBA proti mužstvu Futsal team Levice. Historicky sa Banskobystričania prvýkrát prebojovali do playoff a ešte majú šancu zabojovať o konečnú siedmu priečku.

Svlékni tmu tour 2018

RC Tartaros, B. Bystrica – 20:00 h

Druhý ročník česko-slovenského turné labelu Epidemie Records predstavuje aktuálnu tvorbu českých kapiel Dying Passion, Between the Planets a Elbe. Jediným slovenským mestom, kde sa turné zastaví, je Banská Bystrica. Viac informácií nájdete tu…

Sobota 3. marec

Brutal cup

Lezecká Stena – Brutál povala, B. Bystrica – 9:00 h

Možno ani neviete, že na Dolnej ulici 22 v Bystrici máme lezeckú stenu. V Brutál povale, tak sa toto zariadenie volá, sa v sobotu uskutoční 18. ročník neoficiálnych majstrovstiev stredného Slovenska v boulderingu. V kvalifikácii bude pripravených minimálne 25 bouldrov od žltých po červené.

Fónka a Tónka z Gramofónie

Divadlo pod balkónom, B. Bystrica – 17:00 hod.

Fónka a Tónka z Gramofónie zavítajú v sobotu medzi deti v Divadle pod balkónom. Sú škriatkové princezné, ktoré putujú svetom so svojimi pesničkami na Časostroji – gramostroji a hľadajú si kamarátov. Deti sa s nimi naučia nové pesničky aj tance.

Pravá dedinská zabíjačka

Terminal SC, B. Bystrica – 10:00 h

Ozajstnú zabíjačku môžete v sobotu zažiť v nákupnom centre Terminal. Pochutnať si na zabíjačkových špecialitách a aj sa zabaviť pri ľudovej hudbe Vrštek. V programe, ktorý potrvá do 17:00 h, sa dozviete, ako sa robia jaterničky, klobásky a ktoré mäsko je na čo vhodné. Nebude chýbať varené víno, hriatô, teplý čaj, ale ani palacinky pre deti a v závere tombola o darčekový kôš plný zabíjačkových dobrôt.

BK ŠKP 08 Banská Bystrica – BKM Junior UKF Nitra

ŠH Dukla Štiavničky, B. Bystrica – 18:00 h

Basketbalistky ŠKP 08 sa v záverečnom 6. kole ženskej extraligy B skupiny nadstavby stretnú s BKM Junior UKF Nitra.

 Výročný koncert Duchoňovcov

Jazz Art Café Mefisto, B. Bystrica – 20:00 h

Duchoňovci, to je partia rôznorodých muzikantov z Banskej Bystrice, ktorí majú pozitívny vzťah k tvorbe Karola Duchoňa. Kapela mapuje jeho kariéru, hrá a spieva jeho najväčšie hity z rôznych časových období v modernom a sviežom prevedení. Sobotňajší koncert v Jazz Art Café Mefisto bude oslavou prvého výročia projektu Duchoňovci.

Donovaly fest

Nová Hoľa, Donovaly – 12:00 h

Obľúbený zimný hudobný festival Donovaly fest sa uskutoční už tradične pod zjazdovkou Nová Hoľa na Donovaloch. Na 12. ročníku festivalu vystúpia kapely Fuera Fondo, Smola a Hrušky, Buty, Polemic, Heľenine oči, ale tiež duo Double Trouble, ktoré má v repertoári akustické verzie najznámejších rockových piesní od Beatles, Led Zeppelin, Jimmiho Hendrixa, U2 a ďalších. Do tretice, po veľkom úspechu v rokoch 2016 a 2017, sa na Donovaly fest vracia Kali. Moderuje Richard Vrablec.

Ako každý rok, aj teraz sa na festivale uskutočnia aukcie a zbierky, ktorých výťažok poputuje pre OZ Svetielko nádeje – centrum pomoci detskej onkológie, ktoré pôsobí pri Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Banskej Bystrici. Vstup je už tradične voľný! Viac informácií o programe nájdete tu…

Sobotná bašta na zámku

Zvolenský zámok, Zvolen – 10:00 a 14:00 h

Nový cyklus sobotných tvorivých dielní na Zvolenskom zámku ponúka možnosť zoznámiť sa s rôznymi umeleckými obdobiami a vyskúšať si rôzne výtvarné techniky. Program pre rodiny s deťmi Do výšky hľadím, do neba vidím sa začína o 10:00 h a navodí tajomnú atmosféru gotických katedrál. Pre mladých a dospelých je určený program Ave Gypsum (14:00), počas ktorého sa nechajú inšpirovať remeselníkmi z obdobia stredoveku. Viac informácií nájdete na facebook evente akcie.

Nedeľa 4. marec

Hmatuláci a Židovské rozprávky

Bábkové divadlo na Rázcestí, B. Bystrica – 10:00 a 16:00 h

Nedeľa v divadle začína premiérou predstavenia pre batoľatá Hmatuláci. Na batolivú cestu dotykovo-rozprávkovou krajinou sa môžu vydať rodičia s detičkami (od 15 mesiacov do 3 rokov) v nedeľu dopoludnia o 10:00 h. Viac v našom článku:

Bábkové divadlo na Rázcestí chystá ďalšiu premiéru predstavenia pre batoľatá

Popoludní o 16:00 h sú na programe Židovské rozprávky, tretie pokračovanie inonárodných príbehov z cyklu Rozprávková geografia.

Leo da Vinci – Missia Mona Líza

CINEMAX, B. Bystrica – 15:30 h

Mladý Leonardo je kreatívny a odvážny chlapec, ktorý svojimi vynálezmi neustále prekonáva zákony fyziky. Pri ich testovaní v praxi mu trpezlivo pomáhajú verný kamarát Lorenzo a Leova tajná láska, očarujúca Líza… Dobrodružný animovaný film o fascinujúcej postave mladého Leonarda da Vinci, ktorý vďaka svojim úžasným vynálezom a za pomoci svojich priateľov zažije neuveriteľné dobrodružstvá, si nenechajte ujsť – už túto nedeľu v predpremiére!

Prekliatie

Aula SZU, B. Bystrica – 19:00 h

Moderná hudobno-tanečná feéria s prvkami muzikálu, ktorej nosnými piliermi sú spev, tanec, ale hlavne emóciami a virtuozitou nabitá hudba v bravúrnej interpretácii Cigánskych diablov. Nosná myšlienka príbehu spočíva v nekonečnom súboji dobra a zla, čierneho a bieleho, lásky a nenávisti, života a smrti. Nový slovenský muzikál Prekliatie z dielne autorskej dvojice Ernest Šarközi – Jaroslav Moravčík, prichádza aj do Banskej Bystrice a spríjemní vám prvú marcovú nedeľu.

HC ´05 iClinic Banská Bystrica – HC 07 Orin Detva

Zimný štadión, B. Bystrica – 17:00 h

Fanúšikovia hokeja budú mať nedeľu hokejovú. Banskobystrickí Barani očakávajú ich podporu v zápase proti Detve.

Skibusy na Šachtičky a na Chopok

V Lyžiarskom stredisku Šachtičky sú podmienky na lyžovanie dobré, zjazdovky sú otvorené od 9:00 do 16:00 h. Dobrá lyžovačka je aj na Chopku, kde sa lyžuje od 8:30 do 16:00 h. Skibusy premávajú, využite ich!

Viac informácií o spomínaných podujatiach či odjazdoch ski-busov nájdete v priložených plagátoch v galérii pod článkom.