Predposledný aprílový víkend má byť slnečný. A to je dobre, pretože od piatka do nedele sa (nielen) v Banskej Bystrici udeje množstvo zaujímavých podujatí.

Piatok 20. apríl

Lesnícke dni vo Zvolene

Nám. SNP, Zvolen – od 10:00 h

V piatok dopoludnia vo Zvolene slávnostne otvoria dvanáste Lesnícke dni. V bohatom celodennom programe sa predstavia sokoliari zo Strednej odbornej lesníckej školy v Banskej Štiavnici, s programom Ratoliestky vystúpia chlapci a dievčatá zo ZUŠ v Očovej, Život v hudbe – hudba v živote je názov programu, ktorý uvedie banskobystrické Konzervatórium J. L.  Bellu, nebude chýbať prehliadka poľovníckych tradícií a k dobrej nálade iste prispejú aj českí trubači Markazíni, žiaci a žiačky základných umeleckých škôl zo Zvolena a Sliača, ako aj zvolenský DFS Zornička. V závere dňa vystúpi skvelý banskobystrický gitarista Dávid Bílek so skupinou Med (19:00 h) a skupina Vidiek (20:00 h). Viac info na: www.lesnickedni.sk.

Náckova Štiavnica

Železničná stanica, Banská Štiavnica – 15:30 h

Súťaž tradičných baníckych „náckovských“ vtipov, špásov a príbehov v štiavnickom dialekte (štjavnyčtina), spojená s jazdou historického vlaku… Aj štrnásta Náckova Štiavnica sa bude odohrávať vo vozni historického vlaku na železničnej stanici v Banskej Štiavnici. Mimoriadny historický motorový vlak – Štiavnická Anča, zo Zvolena do Banskej Štiavnice má odchod o 13:20 h. Náckov povestný výjazd vlakom z Banskej Štiavnice do Hronskej Dúbravy pravidelným spojom odchádza o 13:59 h a v Hronskej Dúbrave je o 14:29 h, späť z Hronskej Dúbravy o 14:40 h, s príchodom do Banskej Štiavnice o 15:20 h. Z Banskej Bystrice do Zvolena sa Štiavnická Anča vracia o 17:35 h, vo Zvolena je o 18:47 h.

Príbeh z Krajiny – Nekrajiny

Robotnícky dom, B. Bystrica – 17:30 h

Konzervatórium J. L. Bellu pozýva na premiéru hudobno-dramatickej inscenácie Peter Pan (príbeh z Krajiny – Nekrajiny). Predstavenie (vhodné pre divákov od 4 rokov) je o prvom detskom smiechu, z ktorého sa narodila víla. A tá existovala pre každého chlapca či dievča. Ale teraz toho deti aj dospelí toľko vedia. A keď prestanú veriť, tak jedna víla niekde padne k zemi… Prvá premiéra sa uskutoční v piatok 20. apríla a druhá v sobotu 21. apríla o 17:30 h v Robotníckom dome.

Poďte, ľudia, na divy…

Mestský dom kultúry, Brezno – 18:00 h

Poďte, ľudia, na divy, dnes tancujú šediví… To je názov galaprogramu folklórneho súboru Mostár – senior a ženskej speváckej skupiny FS Mostár, ktorý sa uskutoční v 1. premiére v piatok 20. apríla a v 2. premiére v sobotu 21. apríla o 18:00 h v Mestskom dome kultúry v Brezne.

Origin otrasie základmi Tartarosu

RC Tartaros, B. Bystrica – 18:30 h

Základmi rockového klubu Tartaros otrasie v piatok večer americká veličina Origin (technical brutal death metal). A táto kapela, ktorá je na scéne už úctyhodných dvadsať rokov, nebude v ten večer v Tartarose sama. Špeciálnym hosťom je kapela zo slnečnej Kalifornie Rings of Saturn (technical deathcore) a medzi supportmi sa predstavia aj Hideous Divinity (technical death metal) z Ríma. Piatkovú extrémnu hudobnú jazdu v RC Tartaros otvoria Graveslave z Minnesoty (brutal death metal).

Palo Chodelka a Grabstein

Klub 77, B. Bystrica – 20:00 h

Známy slovenský gitarový virtuóz Palo Chodelka a jeho Liquid Boogie Roll opäť po čase vyrážajú na česko-slovenské klubové tour a zastavia sa aj v bystrickom Klube 77. Kapela sa predstaví v overenej zostave Palo Chodelka na gitare, Peter Rusnák na base, Hollub na bicích a za mikrofónmi dvojica spevákov Handrush a Noga.

Pančuchy Eleny Hróbovej a Veľká Potreba

Farhof Art Club, B. Bystrica – 21:00 h

Zvolenská kapela Pančuchy Eleny Hríbovej vznikla v roku 1997 a jej členovia pochádzali z bývalých formácií JRD a Kresby na chodníku, ktoré vznikli ako študentské kapely Technickej Univerzity vo Zvolene. Velka Potreba zo Svätého Jura je alternatívne punkrockové duo, ktorého tvorba odráža každodenné problémy a citový život ľudí v meste.

Atlantída na Štiavničkách

ŠH Štiavničky, B. Bystrica – 19:00 h

Úžasná Atlantída, muzikál s pesničkami Mira Žbirku a v réžii Jána Ďurovčíka, zavíta tento víkend aj do Banskej Bystrice. V Športovej hale na Štiavničkách sa najnovší slovenský muzikál, plný skvelých hereckých, speváckych a tanečných výkonov, odohrá dva razy – v piatok 20. a v sobotu 21. apríla o 19:00 h. Strhujúci dej, množstvo energie a známe piesne jedného z najväčších hitmakerov československej pop music sprevádza tajomný napínavý príbeh skupiny mladých ľudí na ceste za dobrodružstvom, ktoré býva tiež cestou poznania samého seba.

V Záhrade zahrajú Tugriki

Záhrada CNK, B. Bystrica – 19:00 h

V novej česko-slovenskej kapele Tugriki sa bubeník Igor „Ozo“ Guttler z Korben Dallas zišiel s českou violončelistkou a speváčkou Dorotou Barovou (Tara Fuki či Aneta Langerová) a dvojicou známych slovenských hudobníkov – gitarista Ľuboslav Petruška (Chiki liki tu-a basgitarista Lukáš Fila (tiež Korben Dallas). V Záhrade spoločne zahrajú pesničky zo svojho debutového albumu Tugriki (Supraphon, 2018).

Večer troch výnimočných choreografov

Divadlo Štúdio tanca, B. Bystrica – 19:00 h

Fascinujúce tanečné dielo 3×20 banskobystrické Divadlo Štúdio tanca venuje svojim divákom a diváčkam pri príležitosti osláv 20. výročia svojej existencie. Pod číslami 3×20 sú ukryté výpovede troch mladých umeleckých individualít, súčasných choreografov Tibora Trulika, Andreja Petroviča a Lukáša Homolu.

3×20 alebo večer troch výnimočných choreografov

V Urban Spote bude znieť Drum and bass

Urban Spot, B. Bystrica – 21:00 h

Mob Tactics (UK), Kutlo, Infectous, Boo Boo, Carnivore, Cufor, Litu… a ďalší. Ak vás láka zábava v rytme drum and bass, nemali by ste v piatok večer chýbať na BREAK IT! v Urban Spote.

Sobota 21. apríl

Zrána pri Klopačke

Špania Dolina – 9:00 h

Sobotu môžete začať výletom na Španiu Dolinu, byť pri už otvorení Banského náučného chodníka a pozrieť si ukážky tavby medi v praveku. Na námestie pri Klopačke vás pozýva obec Špania Dolina a Banícke bratstvo Herrengrund.

Dobrodružná cesta nielen pre deti

Parkovisko Hypernova, Zvolen – 9:00 h

Nielen deti ale aj rodičia či starí rodičia si môžu užiť sobotňajšiu dobrodružnú cestu na rodinnú farmu Podzámocký dvor, hrad Dobrá Niva a do chráneného areálu Gavurky. Zraz je o 9:00 h na parkovisku pri Hypernove vo Zvolene (preprava vlastnými autami).

Tradičná chuť jari pod Banošom

Areál SOŠ Pod Banošom 80, B. Bystrica – 10:00 h

Otvorenie poľnohospodárskej sezóny v našom kraji, ktoré sa už tradične koná v areáli Strednej odbornej školy Pod Banošom – a zároveň otvorenie Banoša, ponúka aj tentoraz rozmanitý, bohatý a „chutný“ program. Predstavenie farmárskych produktov, tradičných remesiel a jedál, včely, včelie produkty, apiterapia, detská škola varenia, ukážky rezu a vrúbľovania a, samozrejme, farmársky trh, remeselníci drobnochovatelia, sokoliari, jazda na koňoch a tiež rôzne hry a súťaže pre deti. Farmársku sobotu pod Banošom spríjemní svojím vystúpením DFS Dratvárik a po celý deň bude vyhrávať Ľudová hudba Jána Maka.

Okoštujte chute jari na Banoši, už túto sobotu

Literárne popoludnie pre celú rodinu

Záhrada CNK, B. Bystrica – 16:00 h

Literárna bašta vo svojom cykle Nech žije bašta! pripravila už tretie sobotné popoludnie pre milovníkov literárnych fenoménov. V sobotu si v kultúrnom centre Záhrada príde na svoje celá rodina.

N3ch žije bašta: Literárne popoludnie pre celú rodinu

Radosť oslavuje

Gymnázium A. Sládkoviča, B. Bystrica – 17:00 h

Detský folklórny súbor Radosť oslavuje 45 rokov od svojho založenia. A oslavuje, ako inak, tancom, spevom, muzikou. Aj vy môžete oslavovať s Radosťou! V sobotu 21. apríla o 17:00 h a v nedeľu 22. apríla o 15:00 h v Gymnáziu A. Sládkoviča na Komenského ulici.

Ako vajce zmúdrelo

Divadlo pod balkónom, B. Bystrica – 17:00 h

V sídliskovom Divadle pod balkónom sa v obľúbenej ľudovej rozprávke o vajci, ktoré išlo na vandrovku spolu s kamarátmi z dvora, malí diváci a diváčky dozvedia, ako vajce napokon zmúdrelo.

Wild Strings Trio vo Farhofe

Farhof Art Club, B. Bystrica – 21:00 h

Wild Strings Trio je hudobné zoskupenie z troch rôznych kútov sveta, spájajúce kultúry a hudobné žánre do svojho jedinečného, tzv. nadnárodného hudobného štýlu. Slovenská jazz huslistka Petra Onderufová, francúzsky čelista Toby Kuhn a slovinský gitarista Aleksander Kuzmić spoločne vytvorili svoj mix balkánskej, keltskej, flamenko a arabskej melodiky a rytmiky, prepletenej s podtónom a perfekciou klasickej hudby. V sobotu večer vo Farhof Art Clube máte šancu zažiť úžasnú atmosféru.

Československá disco party

Národný Disco Bar, B. Bystrica – 22:00 h

Čo takto si prísť zaspomínať na časy nie tak dávno minulé, keď sme si ešte s Čechmi hovorili bratia a nie bratranci, keď fičala Helenka Vondráčková, Kája Gott, Marie Rottrová, Pali Habera mal ešte dlhé vlasy a riflové kraťasy mu ledva zakryli zadok a jediné čo riešila Miška Pašteková bolo, že Pomaranč po celom západnom bloku hľadal svoju milovanú Mandarinku Darinku… Nech sa páči, v sobotu večer v „Národnom“.

Nedeľa 22. apríl

Aero pre batoľatá

Záhrada CNK, B. Bystrica – 11:00 h

Aero je o vzťahu k lietaniu, k pohybu vo vzduchu – prúdenie rozhýbava rôzne materiály, vzduchové vibrácie tvoria hudbu. Aero je vzdušné laboratórium pre deti od 1,5 do 3 rokov, ich rodičov a všetkých, ktorí majú chuť si uletieť… Máte chuť? Tak šup, šup do Záhrady! V réžii Moniky Kováčovej účinkujú Mária Danadová a Juraj Smutný.

Nádherný utorok v nedeľu

Bábkové divadlo na Rázcestí, B. Bystrica – 16:00 h

O tom, že utorok môže byť aj v nedeľu, sa môžete presvedčiť v Bábkovom divadle na Rázcestí. V originálnej inscenácii stará dáma pri spomínaní s Nádherným Utorkom odhaľuje tajomstvo svojej dávno stratenej bábiky a to, koľkých ľudí sa dotkla táto drobná udalosť a zmenila im život.

Deň Zeme na filmovom plátne

Cinemax, B. Bystrica – 14:30 a 16:30 h

Tento víkend oslavujeme Deň Zeme. Cieľom tohto významného medzinárodného dňa je pripomenúť si závislosť života od cenných darov Zeme, ktoré je potrebné chrániť. V Banskej Bystrici Deň Zeme môžete osláviť v nedeľu 22. apríla v CINEMAX-e, a to s filmami, ktoré oslavujú krásu našej planéty. O 14:30 h to bude film Putovanie tučniakov: Volanie oceánu a o 16:30 h Earth: Deň na zázračnej planéte. Viac info na: http://www.cine-max.sk/den_zeme.html.

Tajovského Ženský záhon v Ľupči

Kultúrny dom, Slovenská Ľupča – 17:00 h

Divadlo Lunetrdlo z Partizánskej Ľupče prichádza do Slovenskej Ľupče s Tajovského Ženským zákonom. A tak Ľupčania zahrajú Ľupčanom. Predstavenie režijne naštudoval Jaroslav Janíček.

Modlitby a piesne

Katedrála sv. F. Xaverského, B. Bystrica – 19:00 h

Na nedeľnom koncerte mužskej sakrálnej tvorby zaznejú diela Jána Levoslava Bellu, Mikuláša Schneider-Trnavského, Jána Móryho, Eugena Suchoňa a Franza Liszta.