Podujatie, v areáli Strednej odbornej školy Pod Banošom v Rudlovej – Sásovej, začínalo pred piatimi rokmi skromne. Z menšieho farmárskeho trhu so sprievodnými aktivitami sa ale veľmi rýchlo stal obľúbený „sásovský jarmok“. Aj tohtoročnú poľnohospodársku sezónu odštartuje Otváranie Banoša.

Tohtoročné otváranie Banoša, s podtitulom tradičná chuť jari, zorganizuje Vidiecke partnerstvo BBSK, občianske združenie Tradičná chuť regiónov Slovenska, Mesto Banská Bystrica a SOŠ Pod Banošom v areáli tejto školy už v sobotu, 21. apríla. Podujatie sa začne o 10-tej hodine dopoludnia a program potrvá do popoludňajších hodín.

Chýbať nebude farmársky trh s potravinami priamo od slovenských farmárov či ukážky tradičných remesiel a prípravy pôvodných jedál. Prezentovať sa budú aj drobnochovatelia, ale tiež sokoliari. Deti zaujme jazda na koňoch, ale aj množstvo pripravených súťaží a animačných programov. Napoludnie tiež v jedálni školy prebehne detská škola varenia. Starší sa zas budú môcť čo to priučiť o včelách a včelárstve, ale napríklad aj o rezoch a vrúbľovaní ovocných stromov. V prípade priaznivého počasia budú popoludní pripravené aj vyhliadkové lety balónom.

Akciu už tradične počas celého dňa spestrí Ľudová hudba Jána Maka, predstaví sa tiež detský folklórny súbor Dratvárik. Moderátorom dňa bude Ivan Tuli Vojtek, ktorý napríklad uvedie aj súťaž o najkrajšiu jarnú výzdobu stánkov.

Organizátori zabezpečili počas dopoludnia aj kyvadlovú dopravu, ktorá pôjde od Radvane cez Fončordu, centrum mesta i Karlovo až do Sásovej. Časy odjazdov z jednotlivých zastávok nájdete v priloženom plagáte. Vstupné na akciu je vo výške 1 €, pričom deti do pätnásť rokov v sprievode dospelých majú vstup zdarma.